Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wymagania stawiane dźwigom przeznaczonym dla straży pożarnej

Wymagania stawiane dźwigom przeznaczonym dla straży pożarnej
Wymagania stawiane dźwigom przeznaczonym dla straży pożarnej
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

Zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Budowlanej Rady Europejskiej 89/106/EWG, każdy obiekt budowlany musi spełnić określone wymagania stateczności oraz bezpieczeństwa pożarowego. Pod pojęciem bezpieczeństwa pożarowego należy również rozumieć bezpieczeństwo ekip ratowniczych. Jednym z urządzeń technicznych zapewniających bezpieczeństwo ekip ratowniczych jest dźwig przeznaczony dla straży pożarnej. Dźwig ten jest zaliczony do urządzeń technicznych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru, przez co jego układ zasilania musi dostarczać energię elektryczną przez czas trwania akcji ratowniczej.

Szczegółowe wymagania dotyczące użytkowania dźwigu przez straż pożarną zostały określone w normie PN-EN 81-72:2005 Przepisy bezpieczeństwa dotyczące budowy i instalowania dźwigów. Szczególne zastosowanie dźwigów osobowych i towarowych. Część 72: Dźwigi dla straży pożarnej oraz w normie PN-EN 81-73 Przepisy bezpieczeństwa dotyczące budowy i instalowania dźwigów. Szczególne zastosowanie dźwigów osobowych i towarowych. Część 73: Funkcjonowanie dźwigów w czasie pożaru.

Zobacz także: Wpływ wody na funkcjonowanie przewodów ognioodpornych

Zgodnie z definicją zawartą w części 71 ww. normy, przez dźwig przeznaczony dla straży pożarnej należy rozumieć urządzenie przeznaczone do użytku pasażerów, mające dodatkowe zabezpieczenia oraz elementy sterowania i sygnalizacji, które umożliwiają użytkowanie dźwigu pod bezpośrednią kontrolą straży pożarnej. Ponieważ w czasie pożaru eksploatacja dźwigu przebiega w warunkach ekstremalnych (patrz rysunek 3., na którym przedstawiono zależność wzrostu temperatury funkcji czasu trwania pożaru) szczególne wymagania stawiane są jego konstrukcji oraz układom sterowania i zasilania. Zasilanie musi być realizowane w sposób ciągły z wykorzystaniem przewodów odpornych na działanie ognia przez czas eksploatacji dźwigu podczas akcji ratowniczo-gaśniczej. Automatyka dźwigu przeznaczonego dla straży pożarnej musi zapewniać dwie fazy:

  •  faza I: priorytetowe wezwanie dźwigu dla straży pożarnej,
  •  faza II: użytkowanie dźwigu sterowanego przez straż pożarną.

Zobacz także: Zasady doboru przewodów elektrycznych w instalacjach oddymiających

Wezwanie priorytetowe dźwigu (zainicjowanie fazy I może zostać uruchomione ręcznie, a sterowanie ręczne stosowane jest tylko w uzasadnionych przypadkach i realizowane z wykorzystaniem Ręcznego Ostrzegacza Pożarowego (ROP), który musi być zainstalowany w pobliżu Centrali Sygnalizacji Pożarowej (CSP) lub automatycznie). W przypadku automatycznego wezwania dźwigu, jego uruchomieniem powinna sterować Centralka Sygnalizacji Pożarowej. Sygnał wystawiony przez czujki pożarowe po zweryfikowaniu przez CSP powinien zostać skierowany do Głównej Tablicy Sterującej Dźwigu (GTSD). Układ sterowania może zostać wyposażony w ręczny ostrzegacz pożarowy (ROP), który należy zainstalować w pobliżu CSP.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Po otrzymaniu sygnału pożarowego dźwig powinien bezzwłocznie zjechać na poziom dostępu dla straży pożarnej i pozostać tam z otwartymi drzwiami. Ponowne uruchomienie dźwigu może nastąpić dopiero po ręcznym uruchomieniu łącznika, który powinien zostać zainstalowany w przedsionku dźwigowym na poziomie dostępu dla straży pożarnej. Schemat blokowy sterowania dźwigu przeznaczonego dla straży pożarnej przedstawia rysunek 1. Pojawienie się sygnału alarmu pożarowego musi spowodować:

  •  działanie wszystkich elementów sterowniczych dźwigu, które powinny skasować wszystkie zapamiętane wezwania i dyspozycje oraz zablokować układ sterowania dostępny w kabinie dźwigu i na wszystkich piętrach za wyjątkiem przycisków alarmowego oraz otwierania drzwi,
  •  po dojechaniu dźwigu na poziom dostępny dla straży pożarnej jego zatrzymanie oraz otwarcie drzwi przystankowych i kabinowych,
  •  w przypadku, gdy dźwig oddala się od poziomu dostępnego dla straży pożarnej, należy spowodować jego zatrzymanie na najbliższym możliwym przystanku, bez otwierania drzwi, a następnie powrót na poziom dostępny dla straży pożarnej,
  •  uruchomienie systemu łączności dla straży pożarnej (system interkom lub TV – nie jest dopuszczalne stosowanie w tym celu telefonu).

Zobacz także: Pompy pożarowe do urządzeń przeciwpożarowych

Dźwig przeznaczony dla straży pożarnej powinien zostać wyposażony w akustyczny sygnał dźwiękowy sygnalizujący jazdę kontrolną realizowaną bez sygnału wystawianego przez system alarmu pożarowego. Uruchomienie dla celów kontrolnych może zostać zrealizowane wyłącznie przez uruchomienie łącznika dźwigu dostępnego wyłącznie dla straży pożarnej. Dźwig po zatrzymaniu się na poziomie dostępnym dla straży pożarnej może zostać uruchomiony przez łącznik dostępny wyłącznie dla straży pożarnej – zapoczątkowanie fazy I.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl