Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Badanie modeli prądnic tarczowych rdzeniowych

Zewnętrzna strona jednej z tarcz stojana przed i po zalaniu żywicą
Zewnętrzna strona jednej z tarcz stojana przed i po zalaniu żywicą

W artykule opisano modele dwóch generatorów przeznaczonych do elektrowni wiatrowych o niewielkiej mocy. Prądnice wykorzystują rdzenie magnetyczne w stojanie. Oba modele posiadają pojedynczy wirnik i dwie tarcze stojana. Prądnica jednofazowa posiada tylko dwie toroidalne cewki, z których każda współpracuje z rdzeniami na jednej tarczy stojana. Prądnicę trójfazową wyposażono w 40 magnesów i 60 cewek. Uzyskana moc prądnic nie jest zadowalająca - konstrukcja wymaga optymalizacji.

Prądnice tarczowe należą do wolnobieżnych maszyn synchronicznych, wzbudzanych magnesami trwałymi. Zainteresowanie takimi prądnicami jest spowodowane rozwojem przydomowych elektrowni wiatrowych o stosunkowo niewielkiej mocy.

Zobacz także: Parametry modeli bezrdzeniowych prądnic tarczowych

W artykule [7] przedstawiono wyniki badań kilku kolejnych wykonań generatorów bezrdzeniowych. Podstawową wadą tego typu prądnic jest duża wartość odległości pomiędzy czołami współpracujących magnesów – czyli duża szczelina w obwodzie magnetycznym. W związku z tym uzyskanie mocy przekraczającej 1 kW przy prędkościach rzędu 200 obr./min wymaga specjalnych zabiegów – zwiększania objętości magnesów i takiego nawijania cewek, aby jak najbardziej zmniejszyć grubość uzwojenia.

Zobacz także: Procesory DSP i ich zastosowanie w układach napędowych

W celu pomniejszenia rozmiaru szczeliny powietrznej, w stojanie można zastosować rdzeń magnetyczny. W wielu proponowanych konstrukcjach prądnic rdzeniowych wykonanie rdzenia jest dość skomplikowane [1], [2], [3], [4], [5], co znacząco podnosi koszt budowy prądnicy. Z kolei wykorzystanie prostych rdzeni z przerwami powietrznymi [6] może powodować pojawienie się znacznego momentu zaczepowego, utrudniającego rozruch prądnicy. Dlatego do badań przyjęto rozwiązanie przedstawione w [8]. Wydawało się, że nie posiada przedstawionych wad.

budowa prądnicy jednofazowej z toroidalnymi cewkami

Zasadę działania prądnicy przedstawiono na rysunku 1. Wirnik to pojedyncza tarcza z niemagnetycznego materiału. W pobliżu obwodu dysku zamontowano układy złożone z magnesu i dwóch nabiegunników. Osie magnetyczne magnesów (kierunki magnesowania) usytuowane są promieniowo. Po obu stronach wirnika umieszczono tarcze stojana, na których zamocowano rdzenie magnetyczne zwijane i cięte, o kształcie litery C. Przerwy pomiędzy rdzeniami mają szerokość rdzenia. Naprzeciwko przerwy na jednej tarczy znajduje się rdzeń umieszczony na drugiej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Wirnik wykonanego modelu przedstawiono na fotografii 1. Zastosowano w nim 30 magnesów o rozmiarach 40×18×10 mm. Strumień magnesu zamyka się przez nabiegunnik, rdzeń magnetyczny umieszczony na pierwszej tarczy stojana i drugi nabiegunnik. Po wykonaniu przez wirnik 1/30 obrotu, ten sam magnes znajduje się naprzeciwko innego rdzenia, umieszczonego po przeciwnej stronie wirnika, na drugiej tarczy stojana. A zatem ten sam magnes współpracuje na zmianę z rdzeniami na obu tarczach stojana.

Zobacz także: Identyfikacja parametrów równania napięciowego dla uzwojenia SRM

Na każdej z tarcz stojana umieszczono 15 rdzeni przedstawionych na fotografii 2. Przez okna rdzeni na każdej z tarcz poprowadzono pojedynczą toroidalną cewkę o 35 zwojach, drutem o średnicy 2 mm. Dwie cewki stojana połączone szeregowo tworzą uzwojenie prądnicy jednofazowej. Prądnicę zamocowano w ramie z kątowników, do której przykręcono również silnik napędowy, połączony z wałem wirnika przekładnią pasową. Wykonany model przedstawiono na fotografii 3.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl