Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Świetlówki kompaktowe jako odbiorniki energii elektrycznej

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej [1] wycofuje się ze sprzedaży żarowe źródła światła. Pociąga to za sobą konieczność korzystania z alternatywnego, energooszczędnego oświetlenia. Świetlówki kompaktowe, o których mowa w artykule, mają oszczędzać nawet do 80% energii, przy uzyskaniu tego samego strumienia świetlnego co żarówka wolframowa. Mimo stale rosnącej liczby świetlówek energooszczędnych w naszych domach, w dalszym ciągu nie brakuje opinii podważających zasadność stosowania ich zamiast tradycyjnej żarówki. Autorzy badań i artykułu podjęli się weryfikacji poglądów dotyczących świetlówek kompaktowych oraz ich wpływu na jakość energii elektrycznej.

Ciągły wzrost cen energii elektrycznej oraz powszechnie panujący trend ekologicznego stylu życia to podstawowe, lecz nie jedyne powody coraz częstszego wykorzystywania energooszczędnych źródeł oświetlenia. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej [1] stopniowo wycofuje się ze sprzedaży żarówki wolframowe. Użytkownik „skazany” jest na stosowanie bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań w oświetleniu. Najpopularniejszym obecnie zamiennikiem tradycyjnych żarówek są świetlówki kompaktowe, będące połączeniem zalet świetlówki liniowej oraz tradycyjnych form żarówki. Mimo relatywnie wysokiej ceny względem żarowych źródeł światła spotyka się je dziś praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Za wyborem tej formy oświetlenia stoją zapewnienia producentów o wysokiej skuteczności świetlnej, co przekłada się na oszczędność energii oraz korzyści finansowe dla użytkownika. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają jednak, że energooszczędność świetlówek kompaktowych okupiona jest dużo gorszymi warunkami użytkowania oraz negatywnym wpływem na jakość energii elektrycznej.

weryfikacja parametrów technicznych świetlówek kompaktowych

Producenci źródeł światła zobowiązani są do podawania na opakowaniach swoich produktów informacji dotyczących parametrów technicznych produktu. Oprócz pobieranej mocy czynnej znajduje się tam również wartość wytwarzanego strumienia świetlnego. Iloraz tych dwóch parametrów określa skuteczność świetlną źródła światła. Im jest ona wyższa, tym więcej światła wytwarza produkt przy danym zużyciu energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Zniekształcenia harmoniczne w sieciach zasilających

W badaniach postanowiono sprawdzić, czy informacje podawane przez producentów świetlówek kompaktowych są zgodne ze stanem faktycznym. Analizie poddano następujące aspekty pracy świetlówek kompaktowych:
- energooszczędność,
- wpływ zmian napięcia zasilania na skuteczność świetlną,
- proces załączenia,
- wpływ na jakość napięcia,
- współpraca z urządzeniami instalacyjnymi, takimi jak rozłączniki podświetlane i ściemniacze.

Wykorzystane w badaniach świetlówki (tab. 1.) zostały losowo wybrane z ogólnodostępnej partii produktów przeznaczonych do sprzedaży. Przed rozpoczęciem pomiarów poddano je 100-godzinnemu wyświecaniu. Każda świetlówka w chwili rozpoczęcia pomiaru znajdowała się w temperaturze pokojowej.

W dalszej części artykułu, poszczególne świetlówki oznaczane będą numerami przyporządkowanymi wg tabeli 1. (np. S19 oznaczać będzie świetlówkę Philips Economy 14 W).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

energooszczędność

Analizując wyniki badań świetlówek kompaktowych stwierdzono, że charakteryzują się one skutecznością świetlną zawartą w przedziale 55–67 lm/W (tab. 2.). Jest ona ponad 5-krotnie większa niż w przypadku żarówki konwencjonalnej, dla której parametr ten osiąga średnio 11 lm/W (rys. 3.). Z przebiegów mocy czynnej wynika, że praca świetlówki kompaktowej w pierwszych minutach po załączeniu jest niestabilna i w większości przypadków charakteryzuje się zwiększeniem poboru mocy oraz zmianami strumienia świetlnego. Czas potrzebny do ustabilizowania warunków pracy wynosi nawet kilkanaście minut (rys. 1.). Podana w tabeli 2. skuteczność świetlna dotyczy pracy po rozgrzaniu.

Dokładna analiza danych pozwala stwierdzić, że moc pobierana przez poszczególne świetlówki była średnio 20% mniejsza od wartości deklarowanych przez producenta, a sam proces nagrzewania zróżnicowany. Przykładowo, świetlówka S15 (rys. 2a) pobierała relatywnie dużo energii związanej z procesem załączania, natomiast w przypadku S21 energia ta była bliska zeru, gdyż obserwowane chwilowe zwiększenie poboru mocy zostało
następnie skompensowane (rys. 2b).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl