Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Świetlówki kompaktowe jako odbiorniki energii elektrycznej

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej [1] wycofuje się ze sprzedaży żarowe źródła światła. Pociąga to za sobą konieczność korzystania z alternatywnego, energooszczędnego oświetlenia. Świetlówki kompaktowe, o których mowa w artykule, mają oszczędzać nawet do 80% energii, przy uzyskaniu tego samego strumienia świetlnego co żarówka wolframowa. Mimo stale rosnącej liczby świetlówek energooszczędnych w naszych domach, w dalszym ciągu nie brakuje opinii podważających zasadność stosowania ich zamiast tradycyjnej żarówki. Autorzy badań i artykułu podjęli się weryfikacji poglądów dotyczących świetlówek kompaktowych oraz ich wpływu na jakość energii elektrycznej.

Ciągły wzrost cen energii elektrycznej oraz powszechnie panujący trend ekologicznego stylu życia to podstawowe, lecz nie jedyne powody coraz częstszego wykorzystywania energooszczędnych źródeł oświetlenia. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej [1] stopniowo wycofuje się ze sprzedaży żarówki wolframowe. Użytkownik „skazany” jest na stosowanie bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań w oświetleniu. Najpopularniejszym obecnie zamiennikiem tradycyjnych żarówek są świetlówki kompaktowe, będące połączeniem zalet świetlówki liniowej oraz tradycyjnych form żarówki. Mimo relatywnie wysokiej ceny względem żarowych źródeł światła spotyka się je dziś praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Za wyborem tej formy oświetlenia stoją zapewnienia producentów o wysokiej skuteczności świetlnej, co przekłada się na oszczędność energii oraz korzyści finansowe dla użytkownika. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają jednak, że energooszczędność świetlówek kompaktowych okupiona jest dużo gorszymi warunkami użytkowania oraz negatywnym wpływem na jakość energii elektrycznej.

weryfikacja parametrów technicznych świetlówek kompaktowych

Producenci źródeł światła zobowiązani są do podawania na opakowaniach swoich produktów informacji dotyczących parametrów technicznych produktu. Oprócz pobieranej mocy czynnej znajduje się tam również wartość wytwarzanego strumienia świetlnego. Iloraz tych dwóch parametrów określa skuteczność świetlną źródła światła. Im jest ona wyższa, tym więcej światła wytwarza produkt przy danym zużyciu energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Zniekształcenia harmoniczne w sieciach zasilających

W badaniach postanowiono sprawdzić, czy informacje podawane przez producentów świetlówek kompaktowych są zgodne ze stanem faktycznym. Analizie poddano następujące aspekty pracy świetlówek kompaktowych:
- energooszczędność,
- wpływ zmian napięcia zasilania na skuteczność świetlną,
- proces załączenia,
- wpływ na jakość napięcia,
- współpraca z urządzeniami instalacyjnymi, takimi jak rozłączniki podświetlane i ściemniacze.

Wykorzystane w badaniach świetlówki (tab. 1.) zostały losowo wybrane z ogólnodostępnej partii produktów przeznaczonych do sprzedaży. Przed rozpoczęciem pomiarów poddano je 100-godzinnemu wyświecaniu. Każda świetlówka w chwili rozpoczęcia pomiaru znajdowała się w temperaturze pokojowej.

W dalszej części artykułu, poszczególne świetlówki oznaczane będą numerami przyporządkowanymi wg tabeli 1. (np. S19 oznaczać będzie świetlówkę Philips Economy 14 W).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

energooszczędność

Analizując wyniki badań świetlówek kompaktowych stwierdzono, że charakteryzują się one skutecznością świetlną zawartą w przedziale 55–67 lm/W (tab. 2.). Jest ona ponad 5-krotnie większa niż w przypadku żarówki konwencjonalnej, dla której parametr ten osiąga średnio 11 lm/W (rys. 3.). Z przebiegów mocy czynnej wynika, że praca świetlówki kompaktowej w pierwszych minutach po załączeniu jest niestabilna i w większości przypadków charakteryzuje się zwiększeniem poboru mocy oraz zmianami strumienia świetlnego. Czas potrzebny do ustabilizowania warunków pracy wynosi nawet kilkanaście minut (rys. 1.). Podana w tabeli 2. skuteczność świetlna dotyczy pracy po rozgrzaniu.

Dokładna analiza danych pozwala stwierdzić, że moc pobierana przez poszczególne świetlówki była średnio 20% mniejsza od wartości deklarowanych przez producenta, a sam proces nagrzewania zróżnicowany. Przykładowo, świetlówka S15 (rys. 2a) pobierała relatywnie dużo energii związanej z procesem załączania, natomiast w przypadku S21 energia ta była bliska zeru, gdyż obserwowane chwilowe zwiększenie poboru mocy zostało
następnie skompensowane (rys. 2b).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl