Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Świetlówki kompaktowe jako odbiorniki energii elektrycznej

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej [1] wycofuje się ze sprzedaży żarowe źródła światła. Pociąga to za sobą konieczność korzystania z alternatywnego, energooszczędnego oświetlenia. Świetlówki kompaktowe, o których mowa w artykule, mają oszczędzać nawet do 80% energii, przy uzyskaniu tego samego strumienia świetlnego co żarówka wolframowa. Mimo stale rosnącej liczby świetlówek energooszczędnych w naszych domach, w dalszym ciągu nie brakuje opinii podważających zasadność stosowania ich zamiast tradycyjnej żarówki. Autorzy badań i artykułu podjęli się weryfikacji poglądów dotyczących świetlówek kompaktowych oraz ich wpływu na jakość energii elektrycznej.

Ciągły wzrost cen energii elektrycznej oraz powszechnie panujący trend ekologicznego stylu życia to podstawowe, lecz nie jedyne powody coraz częstszego wykorzystywania energooszczędnych źródeł oświetlenia. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej [1] stopniowo wycofuje się ze sprzedaży żarówki wolframowe. Użytkownik „skazany” jest na stosowanie bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań w oświetleniu. Najpopularniejszym obecnie zamiennikiem tradycyjnych żarówek są świetlówki kompaktowe, będące połączeniem zalet świetlówki liniowej oraz tradycyjnych form żarówki. Mimo relatywnie wysokiej ceny względem żarowych źródeł światła spotyka się je dziś praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Za wyborem tej formy oświetlenia stoją zapewnienia producentów o wysokiej skuteczności świetlnej, co przekłada się na oszczędność energii oraz korzyści finansowe dla użytkownika. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają jednak, że energooszczędność świetlówek kompaktowych okupiona jest dużo gorszymi warunkami użytkowania oraz negatywnym wpływem na jakość energii elektrycznej.

weryfikacja parametrów technicznych świetlówek kompaktowych

Producenci źródeł światła zobowiązani są do podawania na opakowaniach swoich produktów informacji dotyczących parametrów technicznych produktu. Oprócz pobieranej mocy czynnej znajduje się tam również wartość wytwarzanego strumienia świetlnego. Iloraz tych dwóch parametrów określa skuteczność świetlną źródła światła. Im jest ona wyższa, tym więcej światła wytwarza produkt przy danym zużyciu energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Zniekształcenia harmoniczne w sieciach zasilających

W badaniach postanowiono sprawdzić, czy informacje podawane przez producentów świetlówek kompaktowych są zgodne ze stanem faktycznym. Analizie poddano następujące aspekty pracy świetlówek kompaktowych:
- energooszczędność,
- wpływ zmian napięcia zasilania na skuteczność świetlną,
- proces załączenia,
- wpływ na jakość napięcia,
- współpraca z urządzeniami instalacyjnymi, takimi jak rozłączniki podświetlane i ściemniacze.

Wykorzystane w badaniach świetlówki (tab. 1.) zostały losowo wybrane z ogólnodostępnej partii produktów przeznaczonych do sprzedaży. Przed rozpoczęciem pomiarów poddano je 100-godzinnemu wyświecaniu. Każda świetlówka w chwili rozpoczęcia pomiaru znajdowała się w temperaturze pokojowej.

W dalszej części artykułu, poszczególne świetlówki oznaczane będą numerami przyporządkowanymi wg tabeli 1. (np. S19 oznaczać będzie świetlówkę Philips Economy 14 W).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

energooszczędność

Analizując wyniki badań świetlówek kompaktowych stwierdzono, że charakteryzują się one skutecznością świetlną zawartą w przedziale 55–67 lm/W (tab. 2.). Jest ona ponad 5-krotnie większa niż w przypadku żarówki konwencjonalnej, dla której parametr ten osiąga średnio 11 lm/W (rys. 3.). Z przebiegów mocy czynnej wynika, że praca świetlówki kompaktowej w pierwszych minutach po załączeniu jest niestabilna i w większości przypadków charakteryzuje się zwiększeniem poboru mocy oraz zmianami strumienia świetlnego. Czas potrzebny do ustabilizowania warunków pracy wynosi nawet kilkanaście minut (rys. 1.). Podana w tabeli 2. skuteczność świetlna dotyczy pracy po rozgrzaniu.

Dokładna analiza danych pozwala stwierdzić, że moc pobierana przez poszczególne świetlówki była średnio 20% mniejsza od wartości deklarowanych przez producenta, a sam proces nagrzewania zróżnicowany. Przykładowo, świetlówka S15 (rys. 2a) pobierała relatywnie dużo energii związanej z procesem załączania, natomiast w przypadku S21 energia ta była bliska zeru, gdyż obserwowane chwilowe zwiększenie poboru mocy zostało
następnie skompensowane (rys. 2b).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl