Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Przykład przełącznika STS [3]
Przykład przełącznika STS [3]

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję czynną.

redundancja czynna

Nazywana również równoległą, polega na takim podłączeniu elementu rezerwowego, że przy normalnej pracy układu bierze on udział w pracy systemu i w każdej chwili może zastąpić uszkodzony element tego układu. W układach zasilania bezprzerwowego redundancja czynna polega na instalowaniu w układzie równoległym UPS dodatkowych jednostek, które przez cały czas biorą udział w pracy układu. W przypadku awarii dowolnej jednostki UPS, zostaje ona automatycznie wyłączona z pracy, a pozostałe, w tym rezerwowa, w sposób bezprzerwowy przejmują obciążenie.

Zobacz także: Nadmiarowość w systemach gwarantowanego zasilania (część 2)

Najprostszym rozwiązaniem układu nadmiarowego jest zainstalowanie dwóch jednostek UPS, każda o mocy wystarczającej do przejęcia pełnego obciążenia. Gdy jeden UPS ulegnie awarii, wówczas drugi przejmuje pełne obciążenie i zapewni zasilanie odbiorom (Czytaj więcej na ten temat). Przerwa w zasilaniu odbiorów następuje wówczas dopiero przy awarii obu jednostek UPS. Taka redundancja jest określana mianem 1+1.

Można również zbudować układ równoległy z redundancją typu 1+2, tzn. można zainstalować w centralnym węźle trzy jednostki UPS, takie, że każda z nich jest w stanie przejąć pełne obciążenie węzła. Wówczas przerwa w zasilaniu odbiorów nastąpi dopiero wtedy, gdy wszystkie trzy jednostki ulegną awarii. Takie rozwiązanie jest jednak drogie, stąd bywa rzadko stosowane w praktyce [1].

Przeczytaj także: O czym warto pamiętać dobierając UPS?

Tańszym rozwiązaniem jest podział obciążenia pomiędzy większą liczbę jednostek UPS i zapewnienie tylko jednej jednostki rezerwowej. Jeśli n jednostek UPS jest w stanie zapewnić pełne obciążenie centralnego węzła, a dodatkowo instalowany jest jeden UPS nadmiarowy, to takie rozwiązanie określane jest jako redundancja n+1-elementowa.

Na przykład, obciążenie 400 kVA może być zasilane z układu pięciu jednostek UPS po 100 kVA każda, z których cztery jednostki wystarczają do pokrycia obciążenia, a piąta jednostka jest nadmiarowa. Mamy wówczas układ redundantny 4+1-elementowy. Każda dodatkowa jednostka wnosi jednak potencjalną (statystycznie) możliwość uszkodzenia.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Należy więc znaleźć równowagę pomiędzy dodatkową odpornością układu na awaryjne wyłączenie zasilania a dodatkowym kosztem i zwiększonym prawdopodobieństwem uszkodzenia jednostki (nie układu). Stąd w praktyce najczęściej stosuje się redundancję n+1-elementową. Oczywiście, nadmiarowa liczba jednostek UPS może być większa niż jeden – układy redundantne typu n+2, n+3. Im większa liczba jednostek nadmiarowych, tym większa niezawodność układu, lecz wówczas rosną koszty budowy systemu [1].

 

Zobacz także: Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

praca równoległa zasilaczy

Zasady zasilania oraz wyprowadzenia mocy z UPS-ów w układzie równoległym z redundancją są identyczne jak w klasycznym układzie równoległym. Również sterowanie pracą UPS-ów w normalnym stanie, gdy sprawne są wszystkie jednostki, jest identyczne jak w układzie równoległym. Dopiero przy awarii jednej jednostki UPS zasada sterowania jest nieco inna, gdyż uszkodzona jednostka zostaje całkowicie wyłączona zarówno z pracy, jak i z układu sterowania. Obciążenie przejmują wówczas jednostki sprawne. Jeśli w czasie, gdy jedna jednostka UPS jest już awaryjnie wyłączona, zdarzy się awaria drugiej jednostki, to układ sterowania również całkowicie wyłącza tę jednostkę, a obciążenie przejmują pozostające w pracy jednostki sprawne.

Z uwagi na wspólny system sterowania jednostkami UPS pracującymi równolegle, liczba tych jednostek w układzie jest ograniczona. Producenci UPS stosują różne układy sterowania, stąd różnice w maksymalnej dopuszczalnej liczbie jednostek w układzie równoległym. Najczęściej liczba ta zawiera się w przedziale od 4 do 8 [1].

Zobacz także: Awarie w elektroenergetyce

Ograniczenie liczby jednostek UPS pracujących równolegle wynika również z tego, że rozpływ prądu w pracujących równolegle torach zasilania wewnątrz UPS-ów nie jest równomierny. Niestety nawet przy pozornie identycznych torach pracujących równolegle, rozpływ prądu nie jest równomierny, jedne tory obciążone są bardziej, inne mniej. Wraz ze wzrostem liczby torów równoległych zwiększa się nierównomierność obciążeń. Aby to zminimalizować, wszystkim jednostkom UPS w układzie równoległym należy zapewnić możliwie jednakowe warunki pracy sieciowej. Stąd wymaga się, aby kable do wszystkich zasilaczy UPS były tego samego typu, miały jednakowy przekrój oraz długość. Odnosi się to zarówno do strony zasilania UPS-ów, jak i strony odbiorników.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl