Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Przykład przełącznika STS [3]
Przykład przełącznika STS [3]

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję czynną.

redundancja czynna

Nazywana również równoległą, polega na takim podłączeniu elementu rezerwowego, że przy normalnej pracy układu bierze on udział w pracy systemu i w każdej chwili może zastąpić uszkodzony element tego układu. W układach zasilania bezprzerwowego redundancja czynna polega na instalowaniu w układzie równoległym UPS dodatkowych jednostek, które przez cały czas biorą udział w pracy układu. W przypadku awarii dowolnej jednostki UPS, zostaje ona automatycznie wyłączona z pracy, a pozostałe, w tym rezerwowa, w sposób bezprzerwowy przejmują obciążenie.

Zobacz także: Nadmiarowość w systemach gwarantowanego zasilania (część 2)

Najprostszym rozwiązaniem układu nadmiarowego jest zainstalowanie dwóch jednostek UPS, każda o mocy wystarczającej do przejęcia pełnego obciążenia. Gdy jeden UPS ulegnie awarii, wówczas drugi przejmuje pełne obciążenie i zapewni zasilanie odbiorom (Czytaj więcej na ten temat). Przerwa w zasilaniu odbiorów następuje wówczas dopiero przy awarii obu jednostek UPS. Taka redundancja jest określana mianem 1+1.

Można również zbudować układ równoległy z redundancją typu 1+2, tzn. można zainstalować w centralnym węźle trzy jednostki UPS, takie, że każda z nich jest w stanie przejąć pełne obciążenie węzła. Wówczas przerwa w zasilaniu odbiorów nastąpi dopiero wtedy, gdy wszystkie trzy jednostki ulegną awarii. Takie rozwiązanie jest jednak drogie, stąd bywa rzadko stosowane w praktyce [1].

Przeczytaj także: O czym warto pamiętać dobierając UPS?

Tańszym rozwiązaniem jest podział obciążenia pomiędzy większą liczbę jednostek UPS i zapewnienie tylko jednej jednostki rezerwowej. Jeśli n jednostek UPS jest w stanie zapewnić pełne obciążenie centralnego węzła, a dodatkowo instalowany jest jeden UPS nadmiarowy, to takie rozwiązanie określane jest jako redundancja n+1-elementowa.

Na przykład, obciążenie 400 kVA może być zasilane z układu pięciu jednostek UPS po 100 kVA każda, z których cztery jednostki wystarczają do pokrycia obciążenia, a piąta jednostka jest nadmiarowa. Mamy wówczas układ redundantny 4+1-elementowy. Każda dodatkowa jednostka wnosi jednak potencjalną (statystycznie) możliwość uszkodzenia.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Należy więc znaleźć równowagę pomiędzy dodatkową odpornością układu na awaryjne wyłączenie zasilania a dodatkowym kosztem i zwiększonym prawdopodobieństwem uszkodzenia jednostki (nie układu). Stąd w praktyce najczęściej stosuje się redundancję n+1-elementową. Oczywiście, nadmiarowa liczba jednostek UPS może być większa niż jeden – układy redundantne typu n+2, n+3. Im większa liczba jednostek nadmiarowych, tym większa niezawodność układu, lecz wówczas rosną koszty budowy systemu [1].

 

Zobacz także: Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

praca równoległa zasilaczy

Zasady zasilania oraz wyprowadzenia mocy z UPS-ów w układzie równoległym z redundancją są identyczne jak w klasycznym układzie równoległym. Również sterowanie pracą UPS-ów w normalnym stanie, gdy sprawne są wszystkie jednostki, jest identyczne jak w układzie równoległym. Dopiero przy awarii jednej jednostki UPS zasada sterowania jest nieco inna, gdyż uszkodzona jednostka zostaje całkowicie wyłączona zarówno z pracy, jak i z układu sterowania. Obciążenie przejmują wówczas jednostki sprawne. Jeśli w czasie, gdy jedna jednostka UPS jest już awaryjnie wyłączona, zdarzy się awaria drugiej jednostki, to układ sterowania również całkowicie wyłącza tę jednostkę, a obciążenie przejmują pozostające w pracy jednostki sprawne.

Z uwagi na wspólny system sterowania jednostkami UPS pracującymi równolegle, liczba tych jednostek w układzie jest ograniczona. Producenci UPS stosują różne układy sterowania, stąd różnice w maksymalnej dopuszczalnej liczbie jednostek w układzie równoległym. Najczęściej liczba ta zawiera się w przedziale od 4 do 8 [1].

Zobacz także: Awarie w elektroenergetyce

Ograniczenie liczby jednostek UPS pracujących równolegle wynika również z tego, że rozpływ prądu w pracujących równolegle torach zasilania wewnątrz UPS-ów nie jest równomierny. Niestety nawet przy pozornie identycznych torach pracujących równolegle, rozpływ prądu nie jest równomierny, jedne tory obciążone są bardziej, inne mniej. Wraz ze wzrostem liczby torów równoległych zwiększa się nierównomierność obciążeń. Aby to zminimalizować, wszystkim jednostkom UPS w układzie równoległym należy zapewnić możliwie jednakowe warunki pracy sieciowej. Stąd wymaga się, aby kable do wszystkich zasilaczy UPS były tego samego typu, miały jednakowy przekrój oraz długość. Odnosi się to zarówno do strony zasilania UPS-ów, jak i strony odbiorników.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl