Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zmiany na rynku zasilaczy UPS

Przykład modułowego UPS-a dużej mocy
Przykład modułowego UPS-a dużej mocy

Zasilacze UPS nazywane (zgodnie z nazwą wynalazku opatentowanego w latach 90. przez firmę ETA) zasilaczami awaryjnymi lub bezprzerwowymi (bezpośrednie tłumaczenie nazwy angielskiej Uninterruptible Power Supply) są urządzeniami energoelektronicznymi, których właściwości określają normy PN-EN 62040-1, PN-EN 62040-2, PN-EN 62040-3. Wyposażono je w co najmniej jeden prostownik i falownik oraz akumulatory.

Wyróżniamy dwa główne stany pracy zasilaczy UPS: podstawowy i autonomiczny. W podstawowym stanie pracy poza zasilaniem „chronionych” odbiorników następuje gromadzenie energii w akumulatorach. Stan ten często nazywany jest stanem normalnym (ang. normal). Z kolei stan, w którym energia dostarczana do chronionych odbiorników pochodzi z akumulatorów,
nazywany jest autonomicznym.

W artykule przyjęto za właściwy proponowany przez normę PN-EN 62040-3 funkcjonalny podział zasilaczy UPS na trzy grupy: VFD, VI, VFI. Do grupy VFD (Voltage Frequency Dependent) należą zasilacze UPS, w których w podstawowym stanie pracy napięcie i częstotliwość na wyjściu zasilacza zależna jest od napięcia i częstotliwości na jego wejściu. W przypadku, gdy w podstawowym stanie pracy napięcie wyjściowe jest kondycjonowane i tylko częstotliwość wyjściowa jest zależna od częstotliwości na wejściu, tego rodzaju zasilacze UPS określa się jako VI (Voltage Independent). Symbolem VFI (Voltage Frequency Independent) oznacza się zasilacze, w których w podstawowym stanie pracy napięcie i częstotliwość na wyjściu zasilacza nie zależą bezpośrednio od częstotliwości i napięcia na wejściu zasilacza UPS. Podział ten odpowiada historycznie ukształtowanemu podziałowi na zasilacze off-line, line-interactive i on-line. Wspomniane symbole literowe stanowią pierwszy segment pełnego trójsegmentowego znaczenia typu zasilacza UPS. Drugi segment dwuczłonowy określa kształt napięcia wyjściowego w podstawowym i autonomicznym stanie pracy. Trzeci segment trójczłonowy określa dynamiczne zachowanie wyjścia na zmianę stanu pracy oraz na skokową zmianę obciążenia liniowego i nieliniowego w obu stanach pracy.

Ze względu na sposób podłączenia do sieci zasilającej możemy wyróżnić zasilacze UPS wyposażone we wtyczkę typu CEE 7/7 podłączaną do gniazda oraz zasilacze podłączane na stałe. Do pierwszej grupy zaliczamy zasilacze powszechnie nazywane zasilaczami małej mocy (do ok. 3 kVA), do drugiej zasilacze dużej mocy (powyżej 3 kVA). Zasilacze małej mocy wykorzystywane są najczęściej w rozproszonych systemach zasilania awaryjnego (jeden zasilacz – jeden odbiornik). Zasilacze dużych mocy stosuje się w centralnych systemach zasilania awaryjnego – jeden zasilacz UPS zasila wiele odbiorników. Zdarza się, że zasilacze małej i dużej mocy współpracują w tzw. systemach mieszanych, gdzie zasilacz UPS dużej mocy zasila np. serwerownie, a zasilacze małej mocy zabezpieczają zasilanie pojedynczych stacji roboczych.

Historycznie zasilacze UPS dużych mocy służyły do zabezpieczania maszyn i urządzeń przemysłowych i były to (wciąż znajdujące zastosowanie) zasilacze elektromechaniczne. Zasilacze UPS małej mocy pojawiły się wraz z komputerami PC jako urządzenia elektroniczne. Rozwój energoelektroniki spowodował, że rynek zasilaczy UPS w całym zakresie mocy zdominowały zasilacze elektroniczne.

Konstrukcje zasilaczy UPS podlegają systematycznym modyfikacjom spowodowanym rozwojem technologii elektronicznych i informatycznych oraz zmieniającymi się potrzebami rynku. Zmiany te dokonują się w zasilaczach zarówno małej, jak i dużej mocy.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl