Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zmiany na rynku zasilaczy UPS

Przykład modułowego UPS-a dużej mocy
Przykład modułowego UPS-a dużej mocy

Zasilacze UPS nazywane (zgodnie z nazwą wynalazku opatentowanego w latach 90. przez firmę ETA) zasilaczami awaryjnymi lub bezprzerwowymi (bezpośrednie tłumaczenie nazwy angielskiej Uninterruptible Power Supply) są urządzeniami energoelektronicznymi, których właściwości określają normy PN-EN 62040-1, PN-EN 62040-2, PN-EN 62040-3. Wyposażono je w co najmniej jeden prostownik i falownik oraz akumulatory.

Wyróżniamy dwa główne stany pracy zasilaczy UPS: podstawowy i autonomiczny. W podstawowym stanie pracy poza zasilaniem „chronionych” odbiorników następuje gromadzenie energii w akumulatorach. Stan ten często nazywany jest stanem normalnym (ang. normal). Z kolei stan, w którym energia dostarczana do chronionych odbiorników pochodzi z akumulatorów,
nazywany jest autonomicznym.

W artykule przyjęto za właściwy proponowany przez normę PN-EN 62040-3 funkcjonalny podział zasilaczy UPS na trzy grupy: VFD, VI, VFI. Do grupy VFD (Voltage Frequency Dependent) należą zasilacze UPS, w których w podstawowym stanie pracy napięcie i częstotliwość na wyjściu zasilacza zależna jest od napięcia i częstotliwości na jego wejściu. W przypadku, gdy w podstawowym stanie pracy napięcie wyjściowe jest kondycjonowane i tylko częstotliwość wyjściowa jest zależna od częstotliwości na wejściu, tego rodzaju zasilacze UPS określa się jako VI (Voltage Independent). Symbolem VFI (Voltage Frequency Independent) oznacza się zasilacze, w których w podstawowym stanie pracy napięcie i częstotliwość na wyjściu zasilacza nie zależą bezpośrednio od częstotliwości i napięcia na wejściu zasilacza UPS. Podział ten odpowiada historycznie ukształtowanemu podziałowi na zasilacze off-line, line-interactive i on-line. Wspomniane symbole literowe stanowią pierwszy segment pełnego trójsegmentowego znaczenia typu zasilacza UPS. Drugi segment dwuczłonowy określa kształt napięcia wyjściowego w podstawowym i autonomicznym stanie pracy. Trzeci segment trójczłonowy określa dynamiczne zachowanie wyjścia na zmianę stanu pracy oraz na skokową zmianę obciążenia liniowego i nieliniowego w obu stanach pracy.

Ze względu na sposób podłączenia do sieci zasilającej możemy wyróżnić zasilacze UPS wyposażone we wtyczkę typu CEE 7/7 podłączaną do gniazda oraz zasilacze podłączane na stałe. Do pierwszej grupy zaliczamy zasilacze powszechnie nazywane zasilaczami małej mocy (do ok. 3 kVA), do drugiej zasilacze dużej mocy (powyżej 3 kVA). Zasilacze małej mocy wykorzystywane są najczęściej w rozproszonych systemach zasilania awaryjnego (jeden zasilacz – jeden odbiornik). Zasilacze dużych mocy stosuje się w centralnych systemach zasilania awaryjnego – jeden zasilacz UPS zasila wiele odbiorników. Zdarza się, że zasilacze małej i dużej mocy współpracują w tzw. systemach mieszanych, gdzie zasilacz UPS dużej mocy zasila np. serwerownie, a zasilacze małej mocy zabezpieczają zasilanie pojedynczych stacji roboczych.

Historycznie zasilacze UPS dużych mocy służyły do zabezpieczania maszyn i urządzeń przemysłowych i były to (wciąż znajdujące zastosowanie) zasilacze elektromechaniczne. Zasilacze UPS małej mocy pojawiły się wraz z komputerami PC jako urządzenia elektroniczne. Rozwój energoelektroniki spowodował, że rynek zasilaczy UPS w całym zakresie mocy zdominowały zasilacze elektroniczne.

Konstrukcje zasilaczy UPS podlegają systematycznym modyfikacjom spowodowanym rozwojem technologii elektronicznych i informatycznych oraz zmieniającymi się potrzebami rynku. Zmiany te dokonują się w zasilaczach zarówno małej, jak i dużej mocy.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Lasery, grawerki, materiały grawerskie - jak robić oznaczniki »

Oznakowania w energetyce

Jak stworzyć: tabliczki znamionowe, oznaczenia bezpieczeństwa, panele sterownicze, opisy szaf sterowniczych, rozdzielnic, schematy technologiczne etc. ... czytam dalej »

 


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl