Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ unormowań unijnych na wybór metody poprawy sprawności energetycznej napędu elektrycznego po 16 czerwca 2011 r.

Zmiany wskaźnika energochłonności finalnej PKB, w odniesieniu do parytetu siły nabywczej
Zmiany wskaźnika energochłonności finalnej PKB, w odniesieniu do parytetu siły nabywczej

W sierpniu 2009 r. weszło w życie Rozporządzenie Komisji Wspólnoty Europejskiej nr 640/2009 dotyczące wykonania dyrektywy 2005/32/ WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Rozporządzenie to określa wymogi dotyczące wprowadzanych na rynek UE silników elektrycznych oraz silników stanowiących integralną część innych produktów. Artykuł 3 tego rozporządzenia wprowadził wymóg, aby od 16 czerwca 2011 r. wszystkie silniki indukcyjne klatkowe zasilane prądem trójfazowym, 50 Hz lub 50/60 Hz, wprowadzane na rynek lub do użytku w krajach członkowskich UE, odpowiadały co najmniej klasie sprawności IE2.

W praktyce powinno to oznaczać całkowite zniknięcie z rynku tak zwanych silników standardowych (klasa IE1). Rozporządzenie to jest uszczegółowieniem dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię elektryczną.

Zobacz także: Układy łagodnego rozruchu – „soft start”

Wprowadzona w 2005 roku dyrektywa ramowa 2005/32/WE jest odpowiedzią na stale rosnący udział napędów z silnikami elektrycznymi w strukturze konsumpcji energii elektrycznej. Systemy, w których wykorzystuje się silniki elektryczne, zużywają ok. 70% energii elektrycznej pobieranej przez przemysł. W badaniu przygotowawczym przeprowadzonym przez Komisję stwierdzono, że zużycie energii elektrycznej przez silniki w roku 2005 wyniosło 1067 TWh, co odpowiada 427 Mt emisji CO2, a prognozowane zużycie energii w roku 2020 wyniesie 1252 TWh.

Według ekspertów Komisji łączny potencjał ekonomicznie opłacalnej poprawy sprawności energetycznej napędów elektrycznych wynosi od 20 do 30%, a głównym czynnikiem pozwalającym na jego osiągnięcie jest wykorzystanie silników o podwyższonej sprawności energetycznej oraz układów pozwalających na sterowanie ich prędkością obrotową. Wprowadzona w życie dyrektywa ramowa wraz z powiązanymi z nią rozporządzeniami powinna pozwolić na zaoszczędzenie w roku 2020 około 315 TWh energii (w stosunku do scenariusza zakładającego rezygnację z działań proekologicznych i oszczędnościowych). Zmniejszenie zużycia energii o 315 TWh oznaczać będzie, że w roku 2020 kraje UE zużywać będą mniej energii niż w roku 2005, pomimo wzrostu PKB.

Efektywność energetyczna polskiej gospodarki rozumiana jako stosunek wielkości zużycia energii odniesiony do uzyskiwanej wielkości efektu użytkowego, jest około 3 razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich i około 2 razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce dokonał się ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Energochłonność PKB spadła bowiem blisko o 1/3 (rys. 1.).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Projektując lub modernizując układy napędowe musimy pamiętać, że napędy, tak jak wszystkie produkty rąk ludzkich, w większym lub mniejszym stopniu wpływają na stan środowiska naturalnego. Analizując ten wpływ musimy uwzględnić etapy życia produktu, poczynając od jego wytworzenia, poprzez okres eksploatacji, na utylizacji kończąc. Wszystkie te etapy wymagają dostarczenia energii. W celu ochrony środowiska i umożliwienia zrównoważonego rozwoju krajów członkowskich Unii Europejskiej, Parlament Europejski i Rada Europy wydały szereg dyrektyw dotyczących efektywności energetycznej. Dyrektywy te są wiążące dla wszystkich państw członkowskich. Do polskiego systemu prawnego zostały one wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 17 grudnia 2010 r., w sprawie procedur oceny zgodności wyrobów wykorzystujących energię oraz ich oznakowania (Dz U z 2011 r., nr 8, poz. 32).

Zobacz także: Japonia i jej zelektryfikowanie

Do chwili obecnej ukazało się 13 rozporządzeń wykonawczych do tych dyrektyw. Wydane rozporządzenia dotyczą głównie urządzeń AGD (pralki, lodówki, zmywarki, sprzęt oświetleniowy) i sprzętu RTV (telewizory oraz proste set-top boksy). Przywołane na początku artykułu rozporządzenie określa:

 • wymogi dotyczące sprawności silników elektrycznych o mocach od 0,75 kW do 375 kW posiadających od 2 do 6 biegunów i zasilanych prądem trójfazowym z sieci o napięciu do 1000 V,
 • wymogi dotyczące informacji o produkcie w odniesieniu do silników,
 • zasady i sposoby dokonywania pomiarów i obliczeń,
 • procedury weryfikacji,
 • orientacyjne poziomy odniesienia.

Zobacz także: Elektryczne silniki liniowe

W rozporządzeniu określono między innymi harmonogram wprowadzania wymogów dla poszczególnych grup silników i tak:

 • od 16 czerwca 2011 r. silniki muszą odpowiadać co najmniej klasie sprawności IE2,
 • od 1 stycznia 2015 r. silniki o mocy znamionowej w granicach 7,5–375 kW muszą odpowiadać co najmniej klasie sprawności IE3 lub odpowiadać klasie sprawności IE2 oraz być wyposażone w sterownik bezstopniowy,
 • od 1 stycznia 2017 r. wszystkie silniki o mocy znamionowej w granicach 0,75–375 kW muszą odpowiadać co najmniej klasie sprawności IE3, lub odpowiadać klasie sprawności IE2 oraz być wyposażone w sterownik bezstopniowy.

Klasy sprawności IE2 oraz IE3 określone są w normie IEC 60034-30 i zastępują dotychczasowy podział na klasy EFF1, EFF2, EFF3 określone przez CEMEP (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Maszyn Elektrycznych i Energoelektroniki) w 1998 r. Zamieszczony na rysunku 2. wykres przedstawia minimalne wymagania, które muszą spełnić silniki o 4 biegunach i mocach znamionowych od 0,75 kW do 375 kW, aby znaleźć się w odpowiedniej klasie sprawności. I tak:

 • silniki, których sprawność znajduje się poniżej granatowej linii na powyższym wykresie, zaliczane są do klasy sprawności IE1,
 • silniki, których wartość sprawności znajduje się pomiędzy liniami granatową a czerwoną, zaliczane są do klasy sprawności IE2,
 • silniki, których wartość sprawności jest powyżej czerwonej linii, zaliczane są do klasy sprawności IE3 (silniki Premium).
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
 • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl