Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ hydroizolacji na rezystancję uziemienia uziomów fundamentowych

Uziom pionowy w postaci pręta stalowego pokrytego warstwą izolacji
Uziom pionowy w postaci pręta stalowego pokrytego warstwą izolacji

Zgodnie z normą PN-HD 60364-5-54:2010 [1], budowa uziomów fundamentowych lub równoważnych (np. metalowe słupy ścian zewnętrznych) powinna być zalecana dla wszystkich obiektów budowlanych, przemysłowych i komunalnych. Elementy stalowe znajdujące się w otulinie betonowej mogą być wykorzystane jako uziomy fundamentowe.

Zobacz także: Nowe zasady doboru i montażu wyposażenia elektrycznego instalacji elektrycznych niskiego napięcia

Wykonanie uziomu fundamentowego w czasie budowy obiektu budowlanego traktuje się jako najlepsze rozwiązanie do otrzymania odpowiedniego uziomu. Uziom taki nie wymaga dodatkowych prac ziemnych, jest budowany na głębokości, która ogólnie pozwala na pominięcie wpływu sezonowych warunków pogodowych, zapewnia właściwy styk elektryczny z ziemią. Może on być wykorzystany od początku wznoszonego obiektu budowlanego, jako uziom instalacji terenu budowy [1].

Norma nie podaje jednak, jakie skutki w pracy fundamentu obiektu budowlanego, który ma być wykorzystany jako uziom, wprowadza pokrycie tego fundamentu warstwą materiału hydroizolacyjnego, którego rezystywność ma wartość tysiące razy większą niż rezystywności betonu lub gruntu, w których posadowiony jest fundament.

Egzamin kwalifikacyjny grupa 1 - Wydanie VIII uaktualnione. Stan prawny - 31 marca 2015 r. >>
Egzamin kwalifikacyjny, wydanie VIII
SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>

Zobacz także: Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Zagadnienie wykorzystania fundamentów obiektów budowlanych do celów uziemień nie jest zagadnieniem nowym. W zarządzeniach z 1966 r. [3] oraz z 1969 r. [2] podano, że przy budowie uziomów urządzeń przemiennoprądowych należy wykorzystać m.in. metalowe i żelbetowe podziemne części budowli i urządzeń technologicznych oraz stalowe i żelbetowe ustoje konstrukcji wsporczych linii elektroenergetycznych. W tych dokumentach również nie podano wymagań dotyczących przedmiotowych powłok hydroizolacyjnych.

Zakres wykorzystania uziomów, które stanowią część budowli, zależy od stosowanego systemu budownictwa i rozwiązań konstrukcyjnych fundamentów obiektu. Jednym z wymagań, które stawia się uziomom, jest utrzymanie stałej wartości ich rezystancji uziemienia. W przypadku stosowania powłok hydroizolacyjnych rezystancja uziemienia uziomu z taką powłoką może się zmieniać (maleć) w pierwszym okresie (np. jednego roku) w funkcji czasu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Biorąc pod uwagę drogę przepływu prądu elektrycznego od pręta zbrojeniowego (w przypadku ław żelbetowych lub od pręta (płaskownika) umieszczonego w betonie ławy fundamentowej (w przypadku ław betonowych) do gruntu, udział w przewodzeniu tego prądu bierze również warstwa przedmiotowej powłoki (warstwy). Szerokie zastosowanie takich izolacji i pojawienie się w technice budowlanej nowych, lepszych izolacji jest inspiracją do okresowego wykonywania gruntownych badań nad ich wpływem na rezystancję uziemienia uziomów fundamentowych. Jest to konieczne dla zapewnienia przydatności eksploatacyjnej obiektów, których fundamenty wykorzystywane są jako uziomy.

Przedmiotowe izolacje stanowią dodatkową warstwę materiału, który utrudnia przepływ prądu elektrycznego z uziomu, którym jest pręt lub taśma stalowa, do gruntu. Jeżeli takie utrudnienie występuje, powiększa się rezystancja uziemienia uziomu, co może być niekorzystne dla poprawnej pracy układu elektroenergetycznego, w którym wykorzystano uziomy fundamentowe.

Zobacz także: Przyłączanie podmiotów do sieci elektroenergetycznej oraz taryfy za energię elektryczną

Określenie wpływu izolacji przeciwwilgociowych i wodochronnych na rezystancję uziemienia wymaga więc wyznaczenia rezystancji uziemienia pręta zbrojeniowego (taśmy stalowej) otoczonego warstwą betonu (otuliną betonową) o rezystywności porównywalnej z rezystywnością gruntu otaczającego uziom fundamentowy oraz cienką warstwą izolacji przeciwwilgociowej lub wodochronnej o rezystywności (np. w stanie początkowym), wielokrotnie większej od rezystywności gruntu otaczającego uziom fundamentowy.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Programowalny wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

wyświetlacze Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz (...) czytam dalej »


Stacja transformatorowa na kółkach - robi wrażenie »

Rozdzielnica na kołach Jest to lekka stacja w obudowie metalowej, na podwoziu jezdnym – DMC 3,5T, z obsługą z zewnątrz, z możliwością łatwe (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - czy warto je wykorzystywać?

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

szynoprzewody jak podłączyć bezpanelowa energia słoneczna
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Ograniczniki przepięć (SPD) o udoskonalonych osiągach »

Switche zarządzalne spd ograniczniki
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » SPD o takim układzie elementów ograniczających przepięcia są stosowane w instalacji elektrycznej, w której nie powinny występować prądy upływu, nawet o niewielkich(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps
  • - Awarie sieciowe w krajowej sieci dystrybucyjnej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl