Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ hydroizolacji na rezystancję uziemienia uziomów fundamentowych

Uziom pionowy w postaci pręta stalowego pokrytego warstwą izolacji
Uziom pionowy w postaci pręta stalowego pokrytego warstwą izolacji

Zgodnie z normą PN-HD 60364-5-54:2010 [1], budowa uziomów fundamentowych lub równoważnych (np. metalowe słupy ścian zewnętrznych) powinna być zalecana dla wszystkich obiektów budowlanych, przemysłowych i komunalnych. Elementy stalowe znajdujące się w otulinie betonowej mogą być wykorzystane jako uziomy fundamentowe.

Zobacz także: Nowe zasady doboru i montażu wyposażenia elektrycznego instalacji elektrycznych niskiego napięcia

Wykonanie uziomu fundamentowego w czasie budowy obiektu budowlanego traktuje się jako najlepsze rozwiązanie do otrzymania odpowiedniego uziomu. Uziom taki nie wymaga dodatkowych prac ziemnych, jest budowany na głębokości, która ogólnie pozwala na pominięcie wpływu sezonowych warunków pogodowych, zapewnia właściwy styk elektryczny z ziemią. Może on być wykorzystany od początku wznoszonego obiektu budowlanego, jako uziom instalacji terenu budowy [1].

Norma nie podaje jednak, jakie skutki w pracy fundamentu obiektu budowlanego, który ma być wykorzystany jako uziom, wprowadza pokrycie tego fundamentu warstwą materiału hydroizolacyjnego, którego rezystywność ma wartość tysiące razy większą niż rezystywności betonu lub gruntu, w których posadowiony jest fundament.

Egzamin kwalifikacyjny grupa 1 - Wydanie VIII uaktualnione. Stan prawny - 31 marca 2015 r. >>
Egzamin kwalifikacyjny, wydanie VIII
SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>

Zobacz także: Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Zagadnienie wykorzystania fundamentów obiektów budowlanych do celów uziemień nie jest zagadnieniem nowym. W zarządzeniach z 1966 r. [3] oraz z 1969 r. [2] podano, że przy budowie uziomów urządzeń przemiennoprądowych należy wykorzystać m.in. metalowe i żelbetowe podziemne części budowli i urządzeń technologicznych oraz stalowe i żelbetowe ustoje konstrukcji wsporczych linii elektroenergetycznych. W tych dokumentach również nie podano wymagań dotyczących przedmiotowych powłok hydroizolacyjnych.

Zakres wykorzystania uziomów, które stanowią część budowli, zależy od stosowanego systemu budownictwa i rozwiązań konstrukcyjnych fundamentów obiektu. Jednym z wymagań, które stawia się uziomom, jest utrzymanie stałej wartości ich rezystancji uziemienia. W przypadku stosowania powłok hydroizolacyjnych rezystancja uziemienia uziomu z taką powłoką może się zmieniać (maleć) w pierwszym okresie (np. jednego roku) w funkcji czasu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Biorąc pod uwagę drogę przepływu prądu elektrycznego od pręta zbrojeniowego (w przypadku ław żelbetowych lub od pręta (płaskownika) umieszczonego w betonie ławy fundamentowej (w przypadku ław betonowych) do gruntu, udział w przewodzeniu tego prądu bierze również warstwa przedmiotowej powłoki (warstwy). Szerokie zastosowanie takich izolacji i pojawienie się w technice budowlanej nowych, lepszych izolacji jest inspiracją do okresowego wykonywania gruntownych badań nad ich wpływem na rezystancję uziemienia uziomów fundamentowych. Jest to konieczne dla zapewnienia przydatności eksploatacyjnej obiektów, których fundamenty wykorzystywane są jako uziomy.

Przedmiotowe izolacje stanowią dodatkową warstwę materiału, który utrudnia przepływ prądu elektrycznego z uziomu, którym jest pręt lub taśma stalowa, do gruntu. Jeżeli takie utrudnienie występuje, powiększa się rezystancja uziemienia uziomu, co może być niekorzystne dla poprawnej pracy układu elektroenergetycznego, w którym wykorzystano uziomy fundamentowe.

Zobacz także: Przyłączanie podmiotów do sieci elektroenergetycznej oraz taryfy za energię elektryczną

Określenie wpływu izolacji przeciwwilgociowych i wodochronnych na rezystancję uziemienia wymaga więc wyznaczenia rezystancji uziemienia pręta zbrojeniowego (taśmy stalowej) otoczonego warstwą betonu (otuliną betonową) o rezystywności porównywalnej z rezystywnością gruntu otaczającego uziom fundamentowy oraz cienką warstwą izolacji przeciwwilgociowej lub wodochronnej o rezystywności (np. w stanie początkowym), wielokrotnie większej od rezystywności gruntu otaczającego uziom fundamentowy.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl