Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ hydroizolacji na rezystancję uziemienia uziomów fundamentowych

Uziom pionowy w postaci pręta stalowego pokrytego warstwą izolacji
Uziom pionowy w postaci pręta stalowego pokrytego warstwą izolacji

Zgodnie z normą PN-HD 60364-5-54:2010 [1], budowa uziomów fundamentowych lub równoważnych (np. metalowe słupy ścian zewnętrznych) powinna być zalecana dla wszystkich obiektów budowlanych, przemysłowych i komunalnych. Elementy stalowe znajdujące się w otulinie betonowej mogą być wykorzystane jako uziomy fundamentowe.

Zobacz także: Nowe zasady doboru i montażu wyposażenia elektrycznego instalacji elektrycznych niskiego napięcia

Wykonanie uziomu fundamentowego w czasie budowy obiektu budowlanego traktuje się jako najlepsze rozwiązanie do otrzymania odpowiedniego uziomu. Uziom taki nie wymaga dodatkowych prac ziemnych, jest budowany na głębokości, która ogólnie pozwala na pominięcie wpływu sezonowych warunków pogodowych, zapewnia właściwy styk elektryczny z ziemią. Może on być wykorzystany od początku wznoszonego obiektu budowlanego, jako uziom instalacji terenu budowy [1].

Norma nie podaje jednak, jakie skutki w pracy fundamentu obiektu budowlanego, który ma być wykorzystany jako uziom, wprowadza pokrycie tego fundamentu warstwą materiału hydroizolacyjnego, którego rezystywność ma wartość tysiące razy większą niż rezystywności betonu lub gruntu, w których posadowiony jest fundament.

Egzamin kwalifikacyjny grupa 1 - Wydanie VIII uaktualnione. Stan prawny - 31 marca 2015 r. >>
Egzamin kwalifikacyjny, wydanie VIII
SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>

Zobacz także: Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Zagadnienie wykorzystania fundamentów obiektów budowlanych do celów uziemień nie jest zagadnieniem nowym. W zarządzeniach z 1966 r. [3] oraz z 1969 r. [2] podano, że przy budowie uziomów urządzeń przemiennoprądowych należy wykorzystać m.in. metalowe i żelbetowe podziemne części budowli i urządzeń technologicznych oraz stalowe i żelbetowe ustoje konstrukcji wsporczych linii elektroenergetycznych. W tych dokumentach również nie podano wymagań dotyczących przedmiotowych powłok hydroizolacyjnych.

Zakres wykorzystania uziomów, które stanowią część budowli, zależy od stosowanego systemu budownictwa i rozwiązań konstrukcyjnych fundamentów obiektu. Jednym z wymagań, które stawia się uziomom, jest utrzymanie stałej wartości ich rezystancji uziemienia. W przypadku stosowania powłok hydroizolacyjnych rezystancja uziemienia uziomu z taką powłoką może się zmieniać (maleć) w pierwszym okresie (np. jednego roku) w funkcji czasu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Biorąc pod uwagę drogę przepływu prądu elektrycznego od pręta zbrojeniowego (w przypadku ław żelbetowych lub od pręta (płaskownika) umieszczonego w betonie ławy fundamentowej (w przypadku ław betonowych) do gruntu, udział w przewodzeniu tego prądu bierze również warstwa przedmiotowej powłoki (warstwy). Szerokie zastosowanie takich izolacji i pojawienie się w technice budowlanej nowych, lepszych izolacji jest inspiracją do okresowego wykonywania gruntownych badań nad ich wpływem na rezystancję uziemienia uziomów fundamentowych. Jest to konieczne dla zapewnienia przydatności eksploatacyjnej obiektów, których fundamenty wykorzystywane są jako uziomy.

Przedmiotowe izolacje stanowią dodatkową warstwę materiału, który utrudnia przepływ prądu elektrycznego z uziomu, którym jest pręt lub taśma stalowa, do gruntu. Jeżeli takie utrudnienie występuje, powiększa się rezystancja uziemienia uziomu, co może być niekorzystne dla poprawnej pracy układu elektroenergetycznego, w którym wykorzystano uziomy fundamentowe.

Zobacz także: Przyłączanie podmiotów do sieci elektroenergetycznej oraz taryfy za energię elektryczną

Określenie wpływu izolacji przeciwwilgociowych i wodochronnych na rezystancję uziemienia wymaga więc wyznaczenia rezystancji uziemienia pręta zbrojeniowego (taśmy stalowej) otoczonego warstwą betonu (otuliną betonową) o rezystywności porównywalnej z rezystywnością gruntu otaczającego uziom fundamentowy oraz cienką warstwą izolacji przeciwwilgociowej lub wodochronnej o rezystywności (np. w stanie początkowym), wielokrotnie większej od rezystywności gruntu otaczającego uziom fundamentowy.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl