Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nadmiarowość w systemach gwarantowanego zasilania (część 2)

Współczynnik MTBF i MTTR dla zasilaczy UPS
Współczynnik MTBF i MTTR dla zasilaczy UPS
Karol Kuczyński
Ciąg dalszy artykułu...

układy rozproszone UPS

System rozproszony polega na instalowaniu przy każdym odbiorniku indywidualnego zasilacza UPS o mocy znamionowej zapewniającej bezprzerwowe podtrzymanie zasilanego odbiornika. Dla komputerów najczęściej są stosowane zasilacze UPS typu VI, o mocach 350–1000 VA. Czas podtrzymania wynosi od kilku do kilkunastu minut. Do zasilania serwerów instalowanych w szafach typu RACK instalowane są zasilacze typu VI lub VFD, o mocy 1–5 kVA, przystosowane do montażu również w szafach typu RACK. Czas podtrzymania zasilania bateryjnego jest rzędu kilku – kilkunastu minut. Baterie akumulatorów zwykle montowane są w obudowie UPS-a. Najczęściej istnieje możliwość dołączenia do zasilacza UPS dodatkowych baterii wydłużających czas podtrzymania, zwykle są one montowane w dodatkowej obudowie [2].

W systemie rozproszonym zasilacze UPS z uwagi na małe moce są przyłączane bezpośrednio do gniazd wtyczkowych ogólnej instalacji elektrycznej.

Do zalet systemów rozproszonych należą:

 • brak wydzielonej instalacji zasilania napięciem bezprzerwowym,
 • brak potrzeby wydzielania miejsca na centralny węzeł UPS,
 • łatwa przebudowa lub modernizacja instalacji (wraz z komputerem przenoszony jest także zasilacz UPS i w nowym miejscu przyłączany do gniazda wtyczkowego instalacji ogólnej),
 • ewentualna awaria zasilacza UPS powoduje brak zasilania tylko na jednym stanowisku, pozostałe stanowiska pracują niezależnie (wymagana jest jednoczesna praca różnych współpracujących ze sobą urządzeń; może to być poważną wadą systemu).

Do wad systemu rozproszonego należy zaliczyć:

 • wysokie nakłady inwestycyjne (zakup dużej liczby UPS-ów o małych mocach),
 • duża liczba zasilaczy UPS wymaga dużego nakładu pracy przy przeglądach, naprawach, wymianie baterii itp. działaniach serwisowych i konserwacyjnych,
 • niski stopień wykorzystania mocy zainstalowanej w zasilaczach UPS,
 • ewentualnie wydzielane z akumulatorów gazy i pary kwasu siarkowego rozprzestrzeniają się w pomieszczeniu, w którym stale pracują ludzie.

Systemy rozproszone UPS stosowane są w niewielkich biurach lub w biurach o przewidywanym krótkim czasie działania w danej lokalizacji.

system centralny UPS-a

Polega na zainstalowaniu w jednym miejscu jednostek UPS o odpowiednio dużej mocy i rozprowadzeniu po całym budynku odrębnej instalacji zasilania gwarantowanego. Instalacja centralnego UPS-a wymaga zastosowania odpowiednich rozdzielnic zasilających oraz rozdzielnic zasilających odbiorniki. Centralny system UPS-a ma następujące zalety [2]:

 • kilkukrotnie lepsze wykorzystanie mocy zainstalowanej w zasilaczu UPS,
 • mniejsza sumaryczna moc zainstalowana UPS-a,
 • niższe koszty zakupu urządzeń UPS, gdyż ze wzrostem mocy jednostki UPS koszt jednostkowy 1 kVA maleje,
 • możliwość zastosowania urządzeń UPS o wysokich lub bardzo wysokich parametrach jakościowych i niezawodnościowych,
 • możliwość zapewnienia urządzeniom UPS, a przede wszystkim bateriom akumulatorów, właściwych warunków środowiskowych pracy (temperatura, wilgotność powietrza, wentylacja) dzięki lokalizacji tych urządzeń w jednym, wydzielonym miejscu,
 • z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę urządzeń oraz umieszczenie ich w jednym miejscu, ułatwia przeglądy i zabiegi konserwacyjne oraz obniża koszty usług serwisowych,
 • brak rozprzestrzeniania się po powierzchni biurowej, gdzie pracują ludzie, ewentualnych gazów i par kwasów wydzielanych z akumulatorów,

Do wad systemu centralnego zalicza się [2]:

 • konieczność wyznaczenia wydzielonego pomieszczenia dla urządzeń UPS oraz baterii akumulatorów,
 • duża masa akumulatorów dla UPS-ów centralnych wymaga odpowiednio dużej nośności stropów,
 • konieczność budowy instalacji klimatyzacji – dla zapewnienia właściwej temperatury pracy UPS-ów oraz baterii akumulatorów,
 • konieczność budowy wydzielonej instalacji zasilania napięciem bezprzerwowym,
 • zmiana aranżacji powierzchni biurowej lub wyposażenia technologicznego serwerowni często wymaga przebudowy instalacji zasilania napięciem bezprzerwowym.

Centralne węzły UPS-a oraz wydzielone instalacje zasilania napięciem bezprzerwowym stosowane są w obiektach o wysokich i bardzo wysokich wymaganiach w zakresie pewności zasilania urządzeń teleinformatycznych dla telekomunikacji, banków, giełd i centrów finansowych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
 • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl