Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Podstawowe aspekty ochrony przeciwpożarowej elektrowni wiatrowych

Podstawowe aspekty ochrony przeciwpożarowej elektrowni wiatrowych
Podstawowe aspekty ochrony przeciwpożarowej elektrowni wiatrowych

Rozkwit energetyki wiatrowej w ciągu ostatniej dekady postawił przed tą branżą wiele nowych wyzwań, także w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Kwestia ta rzadko pojawia się w literaturze fachowej, która podobnie jak różnego rodzaju badania prowadzone w tym zakresie, skupia się przede wszystkim na optymalizacji doboru miejsca inwestycji i maksymalizacji jej wykorzystania do produkcji jak największej ilości energii elektrycznej.

Warto jednak zwrócić uwagę na tendencje w zakresie rozwiązań technicznych i organizacyjnych służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa pożarowego elektrowni wiatrowych, ponieważ skutki zaniedbań w tym zakresie zawsze są bardzo dotkliwe finansowo.

Zobacz także: Zasilanie elektryczne urządzeń ppoż.

WARTO WIEDZIEĆ >>

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych 2015

Sprawdź zawartość i cenę
w Księgarni Technicznej >>

Dlaczego ochrona przeciwpożarowa elektrowni wiatrowych jest taka istotna i dlaczego nie wolno jej pominąć podczas realizacji projektu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – uwarunkowane jest to przede wszystkim względami finansowymi. Tego typu inwestycje są bardzo kosztowne i realizowane w większości przypadków z kredytów i/lub dotacji zewnętrznych (krajowych, unijnych), dlatego należy przedsięwziąć wszelkie kroki zapobiegające uszkodzeniu obiektu czy też jego całkowitemu zniszczeniu. Nie wolno również zapominać o stratach finansowych wynikających z przestoju jednego masztu czy też części farmy wiatrowej.

Zobacz także: Zabezpieczenia przeciwpożarowe transformatorów energetycznych

Dopuszczenie do powstania pożaru w gondoli (ta część jest najbardziej narażona i skutkuje największymi stratami) w rezultacie spowoduje konieczność jej wymiany, czyli dodatkowe koszty, a przestój w funkcjonowaniu może trwać nawet kilka miesięcy.

budowa elektrowni wiatrowej

Rozpoczynając analizę bezpieczeństwa pożarowego elektrowni wiatrowych warto krótko omówić ich budowę i główne elementy składowe. Nie są to bardzo skomplikowane urządzenia, główny element siłowni wiatrowej to rotor mający za zadanie przekształcać energię wiatru w energię mechaniczną, z której z kolei generator produkuje energię elektryczną. Osadzony na wale wolnoobrotowym wirnik posiada zwykle trzy łopaty, obraca się najczęściej z prędkością od 15 do 30 obrotów na minutę. Prędkość jest zwiększona przez przekładnię do około 1500 obrotów na minutę, przekładnia połączona jest z generatorem energii elektrycznej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Generator, przekładnia, a także monitorujący siłownię system sterowania oraz układy smarowania, chłodzenia i hamulec umieszczone są w gondoli, zamocowanej wraz z wirnikiem na stalowej wieży o wysokości od 30 do 100 m. Na szczycie wieży znajduje się silnik i przekładnia zębata, których zadaniem jest obracanie wirnika i gondoli w kierunku wiatru. Wiele turbin wiatrowych posiada układy kontroli, których celem jest zapobieganie mechanicznemu uszkodzeniu elektrowni i umożliwienie bardziej efektywnego wykorzystywania jej potencjału. W celu ochrony mechanizmów znajdujących się w gondoli przed przegrzaniem system kontroli uniemożliwia obracanie się wirnika przy zbyt dużych prędkościach wiatru oraz korzystając z danych dotyczących kierunku i prędkości wiatru ustawia gondolę za pomocą mechanizmu zmiany kierunku w najbardziej optymalne położenie.

Zobacz także: Wymagania dotyczące lokalizacji budynkowych stacji transformatorowych pod względem ochrony ppoż.

Ponadto w gondoli znajdują się: transformator, łożyska, układy smarowania oraz hamulec zapewniający zatrzymanie wirnika w sytuacjach awaryjnych.

zagrożenia pożarowe
Główną przyczyną powstawania pożarów w elektrowniach wiatrowych są wyładowania atmosferyczne, które ze względu na znaczną wysokość (nawet 100 metrów) oraz metalową konstrukcję turbin wiatrowych intensywnie na nie oddziałują. Fakt ten sprawia, że bardzo istotną kwestią jest właściwe zaprojektowanie i wykonanie instalacji odgromowej, która będzie skutecznie przejmowała pioruny przez zewnętrzne urządzenia piorunochronne i eliminowała ich skutki.

Każdy przypadek oceny zagrożenia powodowanego przez wyładowania atmosferyczne dla obiektu i jego otoczenia oraz potrzeb i sposobów wykonania instalacji piorunochronnej wymaga indywidualnej analizy, uwzględniającej zarówno bezpośrednie wyładowania, jak również wyładowania pobliskie. Inne możliwe przyczyny powstania pożaru to:

 • zwarcie, łuk elektryczny lub innego typu uszkodzenie elektryczne w generatorze lub transformatorze,
 • aktywowanie przez harmoniczne równoległych obwodów rezonansowych składających się z kondensatorów i cewek, w efekcie w obwodzie może nastąpić rezonans prądów, uszkodzenie elementów elektrycznych lub elektronicznych, przebicie izolacji oraz powstanie szybkich zakłóceń impulsowych.
 • w wyniku zbyt dużej prędkości obrotowej wirnika może nastąpić przegrzanie mechanizmów wewnętrznych (przekładni, generatora),
 • wady techniczne podzespołów elektrycznych i elektronicznych,
 • niewłaściwe zadziałanie wewnętrznych systemów kontrolnych,
 • uszkodzenia przełączników,
 • nagrzewanie się do wysokich temperatur okładzin hamulców mechanicznych oraz niezapewnienie odpowiedniego smarowania powierzchni przekładni biegowych, co może prowadzić do ich nagrzewania do wysokich temperatur i docelowo zapłonu łatwo palnych materiałów stałych lub olejów czy smarów,
 • duże zagrożenie stwarza wykonywanie prac niebezpiecznych pożarowo, np. spawania, cięcia elementów metalowych, używanie np. palników acetylenowych w przestrzeni turbiny wiatrowej,
 • nieostrożność i błąd osób zajmujących się pracami instalatorskimi lub konserwatorskimi elementów elektrowni wiatrowych [5].

Analizując zagrożenia pożarowe nie wolno zapominać o wtórnych efektach pożaru turbiny wiatrowej, przykładem jest przede wszystkim zapłon np. ściółki leśnej i tym samym pożar lasu spowodowany przez palące się i spadające na grunt elementy turbiny. W tym wypadku straty finansowe oraz negatywne skutki dla środowiska będą o wiele poważniejsze i należy podjąć wszelkie kroki, aby uniemożliwić zaistnienie takiego zdarzenia.

W tabeli 1. zamieszczono informacje o liczbie pożarów, do jakich doszło w elektrowniach wiatrowych w ciągu ostatnich 20 lat. Analizując dane przedstawione w tabeli trzeba pamiętać, że energetyka wiatrowa jest gałęzią przemysłu rozwijającą się i dopiero w ostatnich 10 latach intensywnie budowane są wieże wiatrowe. Rozwój ten spowodował w ostatniej dekadzie znacząco wyższą liczbę zdarzeń niż w latach 1990–2000.

Statystyki z ostatnich lat wyraźnie wskazują na spadek liczby pożarów, pomimo rosnącej liczby wszystkich elektrowni wiatrowych na świecie. Tendencję spadkową zawdzięczamy zidentyfikowaniu głównych zagrożeń pożarowych dla tych obiektów, zdobyciu doświadczenia oraz podejmowaniu odpowiednich działań, w celu wczesnego wykrywania i gaszenia.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
 • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl