Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Podstawowe aspekty ochrony przeciwpożarowej elektrowni wiatrowych

Podstawowe aspekty ochrony przeciwpożarowej elektrowni wiatrowych
Podstawowe aspekty ochrony przeciwpożarowej elektrowni wiatrowych

Rozkwit energetyki wiatrowej w ciągu ostatniej dekady postawił przed tą branżą wiele nowych wyzwań, także w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Kwestia ta rzadko pojawia się w literaturze fachowej, która podobnie jak różnego rodzaju badania prowadzone w tym zakresie, skupia się przede wszystkim na optymalizacji doboru miejsca inwestycji i maksymalizacji jej wykorzystania do produkcji jak największej ilości energii elektrycznej.

Warto jednak zwrócić uwagę na tendencje w zakresie rozwiązań technicznych i organizacyjnych służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa pożarowego elektrowni wiatrowych, ponieważ skutki zaniedbań w tym zakresie zawsze są bardzo dotkliwe finansowo.

Zobacz także: Zasilanie elektryczne urządzeń ppoż.

WARTO WIEDZIEĆ >>

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych 2015

Sprawdź zawartość i cenę
w Księgarni Technicznej >>

Dlaczego ochrona przeciwpożarowa elektrowni wiatrowych jest taka istotna i dlaczego nie wolno jej pominąć podczas realizacji projektu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – uwarunkowane jest to przede wszystkim względami finansowymi. Tego typu inwestycje są bardzo kosztowne i realizowane w większości przypadków z kredytów i/lub dotacji zewnętrznych (krajowych, unijnych), dlatego należy przedsięwziąć wszelkie kroki zapobiegające uszkodzeniu obiektu czy też jego całkowitemu zniszczeniu. Nie wolno również zapominać o stratach finansowych wynikających z przestoju jednego masztu czy też części farmy wiatrowej.

Zobacz także: Zabezpieczenia przeciwpożarowe transformatorów energetycznych

Dopuszczenie do powstania pożaru w gondoli (ta część jest najbardziej narażona i skutkuje największymi stratami) w rezultacie spowoduje konieczność jej wymiany, czyli dodatkowe koszty, a przestój w funkcjonowaniu może trwać nawet kilka miesięcy.

budowa elektrowni wiatrowej

Rozpoczynając analizę bezpieczeństwa pożarowego elektrowni wiatrowych warto krótko omówić ich budowę i główne elementy składowe. Nie są to bardzo skomplikowane urządzenia, główny element siłowni wiatrowej to rotor mający za zadanie przekształcać energię wiatru w energię mechaniczną, z której z kolei generator produkuje energię elektryczną. Osadzony na wale wolnoobrotowym wirnik posiada zwykle trzy łopaty, obraca się najczęściej z prędkością od 15 do 30 obrotów na minutę. Prędkość jest zwiększona przez przekładnię do około 1500 obrotów na minutę, przekładnia połączona jest z generatorem energii elektrycznej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Generator, przekładnia, a także monitorujący siłownię system sterowania oraz układy smarowania, chłodzenia i hamulec umieszczone są w gondoli, zamocowanej wraz z wirnikiem na stalowej wieży o wysokości od 30 do 100 m. Na szczycie wieży znajduje się silnik i przekładnia zębata, których zadaniem jest obracanie wirnika i gondoli w kierunku wiatru. Wiele turbin wiatrowych posiada układy kontroli, których celem jest zapobieganie mechanicznemu uszkodzeniu elektrowni i umożliwienie bardziej efektywnego wykorzystywania jej potencjału. W celu ochrony mechanizmów znajdujących się w gondoli przed przegrzaniem system kontroli uniemożliwia obracanie się wirnika przy zbyt dużych prędkościach wiatru oraz korzystając z danych dotyczących kierunku i prędkości wiatru ustawia gondolę za pomocą mechanizmu zmiany kierunku w najbardziej optymalne położenie.

Zobacz także: Wymagania dotyczące lokalizacji budynkowych stacji transformatorowych pod względem ochrony ppoż.

Ponadto w gondoli znajdują się: transformator, łożyska, układy smarowania oraz hamulec zapewniający zatrzymanie wirnika w sytuacjach awaryjnych.

zagrożenia pożarowe
Główną przyczyną powstawania pożarów w elektrowniach wiatrowych są wyładowania atmosferyczne, które ze względu na znaczną wysokość (nawet 100 metrów) oraz metalową konstrukcję turbin wiatrowych intensywnie na nie oddziałują. Fakt ten sprawia, że bardzo istotną kwestią jest właściwe zaprojektowanie i wykonanie instalacji odgromowej, która będzie skutecznie przejmowała pioruny przez zewnętrzne urządzenia piorunochronne i eliminowała ich skutki.

Każdy przypadek oceny zagrożenia powodowanego przez wyładowania atmosferyczne dla obiektu i jego otoczenia oraz potrzeb i sposobów wykonania instalacji piorunochronnej wymaga indywidualnej analizy, uwzględniającej zarówno bezpośrednie wyładowania, jak również wyładowania pobliskie. Inne możliwe przyczyny powstania pożaru to:

 • zwarcie, łuk elektryczny lub innego typu uszkodzenie elektryczne w generatorze lub transformatorze,
 • aktywowanie przez harmoniczne równoległych obwodów rezonansowych składających się z kondensatorów i cewek, w efekcie w obwodzie może nastąpić rezonans prądów, uszkodzenie elementów elektrycznych lub elektronicznych, przebicie izolacji oraz powstanie szybkich zakłóceń impulsowych.
 • w wyniku zbyt dużej prędkości obrotowej wirnika może nastąpić przegrzanie mechanizmów wewnętrznych (przekładni, generatora),
 • wady techniczne podzespołów elektrycznych i elektronicznych,
 • niewłaściwe zadziałanie wewnętrznych systemów kontrolnych,
 • uszkodzenia przełączników,
 • nagrzewanie się do wysokich temperatur okładzin hamulców mechanicznych oraz niezapewnienie odpowiedniego smarowania powierzchni przekładni biegowych, co może prowadzić do ich nagrzewania do wysokich temperatur i docelowo zapłonu łatwo palnych materiałów stałych lub olejów czy smarów,
 • duże zagrożenie stwarza wykonywanie prac niebezpiecznych pożarowo, np. spawania, cięcia elementów metalowych, używanie np. palników acetylenowych w przestrzeni turbiny wiatrowej,
 • nieostrożność i błąd osób zajmujących się pracami instalatorskimi lub konserwatorskimi elementów elektrowni wiatrowych [5].

Analizując zagrożenia pożarowe nie wolno zapominać o wtórnych efektach pożaru turbiny wiatrowej, przykładem jest przede wszystkim zapłon np. ściółki leśnej i tym samym pożar lasu spowodowany przez palące się i spadające na grunt elementy turbiny. W tym wypadku straty finansowe oraz negatywne skutki dla środowiska będą o wiele poważniejsze i należy podjąć wszelkie kroki, aby uniemożliwić zaistnienie takiego zdarzenia.

W tabeli 1. zamieszczono informacje o liczbie pożarów, do jakich doszło w elektrowniach wiatrowych w ciągu ostatnich 20 lat. Analizując dane przedstawione w tabeli trzeba pamiętać, że energetyka wiatrowa jest gałęzią przemysłu rozwijającą się i dopiero w ostatnich 10 latach intensywnie budowane są wieże wiatrowe. Rozwój ten spowodował w ostatniej dekadzie znacząco wyższą liczbę zdarzeń niż w latach 1990–2000.

Statystyki z ostatnich lat wyraźnie wskazują na spadek liczby pożarów, pomimo rosnącej liczby wszystkich elektrowni wiatrowych na świecie. Tendencję spadkową zawdzięczamy zidentyfikowaniu głównych zagrożeń pożarowych dla tych obiektów, zdobyciu doświadczenia oraz podejmowaniu odpowiednich działań, w celu wczesnego wykrywania i gaszenia.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
 • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl