Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

mgr inż. Karol Kuczyński  |  elektro.info 5/2011  |  13.05.2011  |  2
Przykładowe rozwiązanie ekologicznej oprawy drogowej z diodami LED
Przykładowe rozwiązanie ekologicznej oprawy drogowej z diodami LED

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi czynnikami, takimi jak [1]: poziom i równomierność luminancji na nawierzchni, oświetlenie poboczy, ograniczenie olśnienia oraz prowadzenie wzrokowe. Ograniczenie olśnienia polega na zmniejszeniu odczucia dyskomfortu lub zdolności wykonywania pracy wzrokowej, w wyniku nadmiernego poziomu luminancji w polu widzenia lub niewłaściwego rozkładu luminancji w czasie lub w przestrzeni.

Prowadzenie wzrokowe polega natomiast na wyraźnym uwydatnieniu drogi poprzez poprawę widoczności jezdni w stosunku do poboczy. Ułatwia to kierowcy rozpoznawanie znaków i poszczególnych punktów drogi, takich jak skrzyżowania i zjazdy [1].

Uważa się, że bezpieczeństwo ruchu może być osiągnięte tylko przy odpowiednim prowadzeniu wzrokowym, w warunkach dostatecznego poziomu luminancji jezdni i odpowiednim rozkładzie luminancji nawierzchni (równomierność luminancji) oraz przy odpowiednim ograniczaniu olśnienia i oświetlenia poboczy. W przypadku brania pod uwagę oprócz bezpieczeństwa ruchu również jego szybkości i wygody wzrastają wymagania dotyczące poziomu luminancji jezdni, prowadzenia wzrokowego, oświetlenia poboczy, a w szczególności równomierności luminancji jezdni i ograniczenia olśnienia [1].

techniki oświetlania
W zależności od rodzaju oświetlanej powierzchni ruchu (trasa szybkiego ruchu, plac, przejście dla pieszych, ciągi piesze) stosowane są dwie różne techniki oświetlania. Jednym ze stosowanych sposobów określenia koniecznych warunków oświetlenia jest technika luminancyjna. Nawierzchnie drogowe odbijają światło w sposób kierunkowy lub quasi kierunkowy. Obserwator widzi powierzchnię drogi, ponieważ światło odbite od niej odbierane jest przez jego oko, a wrażenie wzrokowe jest tym silniejsze im więcej jest światła.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Wraz ze wzrostem wrażeń wzrokowych ta powierzchnia będzie wydawać się bardziej jaskrawa. Jaskrawość zależy od ilości światła wypromieniowanego w kierunku obserwatora. Miarą tej jaskrawości jest luminancja. Luminancja, a nie natężenie oświetlenia określa jaskrawość określonego punktu. Natężenie oświetlenia na powierzchni drogi jest tylko ilością światła padającego na jednostkę powierzchni i nie może dać podstaw do oceny, jak silne będzie wrażenie wzrokowe, czyli jak jaskrawa będzie wydawać się oświetlana powierzchnia. Obliczanie i mierzenie wartości luminancji jest trudne i pracochłonne w warunkach drogowych. Konieczne jest stosowanie wielu umownych rozwiązań technicznych. Technika projektowania metodą luminancji jest jednak uznana przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową (CIE) [4].

Łatwiejsze i praktyczniejsze jest obliczanie oraz pomiar natężenia oświetlenia drogi. Ta tradycyjna technika projektowania jest wykorzystywana z powodzeniem od wielu lat. Stosuje się ją, ponieważ jest praktyczna i wsparta dużym doświadczeniem. Obie techniki projektowania oświetlenia dróg, iluminacyjna i dotycząca natężenia oświetlenia, opierają się na całkowicie różnych przesłankach teoretycznych i wielkościach fotometrycznych.

Są one stosowane w różnym zakresie i oparte na wymaganiach i obliczeniach luminancji lub natężenia oświetlenia. Od czasu opublikowania zaleceń CIE 115–1995 [5] coraz częściej wykorzystywana jest tradycyjna technika związana z natężeniem oświetlenia. Opublikowana w 2003 roku norma europejska EN 13201:2003 (część 1. jako Raport Techniczny zatwierdzony 21 lipca 2004 roku) przywołuje technikę natężeniową do powszechnego stosowania w odniesieniu do otoczenia dróg, chodników, stref kolizyjnych. Takie strefy kolizyjne występują na drodze, gdy ulice z pojazdami krzyżują się ze strefami uczęszczanymi przez pieszych, rowerzystów i innych użytkowników drogi. Podobna sytuacja występuje w przypadku ograniczenia widoczności na rondach oraz przy zwężeniach drogi. Wynika stąd, że pomimo formalnie obowiązującej techniki luminancyjnej, technika związana z natężeniem oświetlenia została doceniona i jest w szerokim zakresie stosowana do projektowania oświetlenia drogowego [4].

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2011

Komentarze

(2)
Joanna Ferenc | 07.02.2012, 12:42
ZMNIEJSZENIE KOSZTÓW OŚWIETLENIA DRÓG I AUTOSTRAD z
Na efekt ekonomiczny wdrożenia systemu zarządzania oświetleniem składa się kilka elementów:

- Oszczędność energii uzyskuje się dzięki zastosowaniu elektronicznych stateczników, które nawet bez redukcji mocy zmniejszają zapotrzebowanie na energię w granicach 15-20%.

- Sterowanie mocą dodatkowo zwiększa oszczędności, które mogą, w zależności od lokalnych warunków, sięgnąć 50%. Elektroniczne stateczniki obniżają maksymalny prąd, poprawiają cos(φ) oraz wydłużają okres sprawności opraw, co znacząco zmniejsza koszty wymiany.

- Kapitalną sprawą jest zastosowanie stateczników instalowanych u podstawy słupa. Przy takim rozwiązaniu w oprawie znajduje się tylko źródło światła z oprawką. Dzięki temu ewentualne prace naprawczo--serwisowe można wykonywać na poziomie ziemi bez konieczności wykorzystania podnośników, co minimalizuje zajmowanie pasa jezdni, a co za tym idzie zwiększa bezpieczeństwo ruchu.

- Wykorzystanie modułu zarządzania powoduje zmniejszenie ilości i kosztu wyjazdów do napraw, ponieważ wiadomo, co należy zabrać do konkretnej latarni, umożliwia precyzyjny nadzór nad wykonywanymi czynnościami co do ich zakresu i terminów.

- Istnieje nawet dzięki zastosowaniu interaktywnej mapy kontrola obecności pracowników w miejscu i czasie napraw.

Kompleksowy system zarządzania wykorzystujący najnowsze rozwiązania elektroniczne w osprzęcie oświetleniowym zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, zmniejszenie kosztów utrzymania oświetlenia oraz podniesienie jakości organizacji eksploatacyjnej.
alicja | 31.08.2018, 09:53

Oświetlenie drogowe LED to najlepszy sposób na zmniejszenie rachunków. Warto tutaj podkreślić, że to nie jedyna zaleta tego rozwiązania, oświetlenie jest wydajne, dobre dla środowiska i też świeci białym, przyjaznym dla ludzkiego oka światłem.
Przy okazji polecam oświetlenie drogowe firmy Renovis Świetna firma, wykorzystują technologię LED i dodatkowo zawsze można liczyć na ich pomoc w temacie LED :)

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl