Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

mgr inż. Karol Kuczyński  |  elektro.info 5/2011  |  13.05.2011  |  2
Przykładowe rozwiązanie ekologicznej oprawy drogowej z diodami LED
Przykładowe rozwiązanie ekologicznej oprawy drogowej z diodami LED

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi czynnikami, takimi jak [1]: poziom i równomierność luminancji na nawierzchni, oświetlenie poboczy, ograniczenie olśnienia oraz prowadzenie wzrokowe. Ograniczenie olśnienia polega na zmniejszeniu odczucia dyskomfortu lub zdolności wykonywania pracy wzrokowej, w wyniku nadmiernego poziomu luminancji w polu widzenia lub niewłaściwego rozkładu luminancji w czasie lub w przestrzeni.

Prowadzenie wzrokowe polega natomiast na wyraźnym uwydatnieniu drogi poprzez poprawę widoczności jezdni w stosunku do poboczy. Ułatwia to kierowcy rozpoznawanie znaków i poszczególnych punktów drogi, takich jak skrzyżowania i zjazdy [1].

Uważa się, że bezpieczeństwo ruchu może być osiągnięte tylko przy odpowiednim prowadzeniu wzrokowym, w warunkach dostatecznego poziomu luminancji jezdni i odpowiednim rozkładzie luminancji nawierzchni (równomierność luminancji) oraz przy odpowiednim ograniczaniu olśnienia i oświetlenia poboczy. W przypadku brania pod uwagę oprócz bezpieczeństwa ruchu również jego szybkości i wygody wzrastają wymagania dotyczące poziomu luminancji jezdni, prowadzenia wzrokowego, oświetlenia poboczy, a w szczególności równomierności luminancji jezdni i ograniczenia olśnienia [1].

techniki oświetlania
W zależności od rodzaju oświetlanej powierzchni ruchu (trasa szybkiego ruchu, plac, przejście dla pieszych, ciągi piesze) stosowane są dwie różne techniki oświetlania. Jednym ze stosowanych sposobów określenia koniecznych warunków oświetlenia jest technika luminancyjna. Nawierzchnie drogowe odbijają światło w sposób kierunkowy lub quasi kierunkowy. Obserwator widzi powierzchnię drogi, ponieważ światło odbite od niej odbierane jest przez jego oko, a wrażenie wzrokowe jest tym silniejsze im więcej jest światła.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Wraz ze wzrostem wrażeń wzrokowych ta powierzchnia będzie wydawać się bardziej jaskrawa. Jaskrawość zależy od ilości światła wypromieniowanego w kierunku obserwatora. Miarą tej jaskrawości jest luminancja. Luminancja, a nie natężenie oświetlenia określa jaskrawość określonego punktu. Natężenie oświetlenia na powierzchni drogi jest tylko ilością światła padającego na jednostkę powierzchni i nie może dać podstaw do oceny, jak silne będzie wrażenie wzrokowe, czyli jak jaskrawa będzie wydawać się oświetlana powierzchnia. Obliczanie i mierzenie wartości luminancji jest trudne i pracochłonne w warunkach drogowych. Konieczne jest stosowanie wielu umownych rozwiązań technicznych. Technika projektowania metodą luminancji jest jednak uznana przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową (CIE) [4].

Łatwiejsze i praktyczniejsze jest obliczanie oraz pomiar natężenia oświetlenia drogi. Ta tradycyjna technika projektowania jest wykorzystywana z powodzeniem od wielu lat. Stosuje się ją, ponieważ jest praktyczna i wsparta dużym doświadczeniem. Obie techniki projektowania oświetlenia dróg, iluminacyjna i dotycząca natężenia oświetlenia, opierają się na całkowicie różnych przesłankach teoretycznych i wielkościach fotometrycznych.

Są one stosowane w różnym zakresie i oparte na wymaganiach i obliczeniach luminancji lub natężenia oświetlenia. Od czasu opublikowania zaleceń CIE 115–1995 [5] coraz częściej wykorzystywana jest tradycyjna technika związana z natężeniem oświetlenia. Opublikowana w 2003 roku norma europejska EN 13201:2003 (część 1. jako Raport Techniczny zatwierdzony 21 lipca 2004 roku) przywołuje technikę natężeniową do powszechnego stosowania w odniesieniu do otoczenia dróg, chodników, stref kolizyjnych. Takie strefy kolizyjne występują na drodze, gdy ulice z pojazdami krzyżują się ze strefami uczęszczanymi przez pieszych, rowerzystów i innych użytkowników drogi. Podobna sytuacja występuje w przypadku ograniczenia widoczności na rondach oraz przy zwężeniach drogi. Wynika stąd, że pomimo formalnie obowiązującej techniki luminancyjnej, technika związana z natężeniem oświetlenia została doceniona i jest w szerokim zakresie stosowana do projektowania oświetlenia drogowego [4].

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2011

Komentarze

(2)
Joanna Ferenc | 07.02.2012, 12:42
ZMNIEJSZENIE KOSZTÓW OŚWIETLENIA DRÓG I AUTOSTRAD z
Na efekt ekonomiczny wdrożenia systemu zarządzania oświetleniem składa się kilka elementów:

- Oszczędność energii uzyskuje się dzięki zastosowaniu elektronicznych stateczników, które nawet bez redukcji mocy zmniejszają zapotrzebowanie na energię w granicach 15-20%.

- Sterowanie mocą dodatkowo zwiększa oszczędności, które mogą, w zależności od lokalnych warunków, sięgnąć 50%. Elektroniczne stateczniki obniżają maksymalny prąd, poprawiają cos(φ) oraz wydłużają okres sprawności opraw, co znacząco zmniejsza koszty wymiany.

- Kapitalną sprawą jest zastosowanie stateczników instalowanych u podstawy słupa. Przy takim rozwiązaniu w oprawie znajduje się tylko źródło światła z oprawką. Dzięki temu ewentualne prace naprawczo--serwisowe można wykonywać na poziomie ziemi bez konieczności wykorzystania podnośników, co minimalizuje zajmowanie pasa jezdni, a co za tym idzie zwiększa bezpieczeństwo ruchu.

- Wykorzystanie modułu zarządzania powoduje zmniejszenie ilości i kosztu wyjazdów do napraw, ponieważ wiadomo, co należy zabrać do konkretnej latarni, umożliwia precyzyjny nadzór nad wykonywanymi czynnościami co do ich zakresu i terminów.

- Istnieje nawet dzięki zastosowaniu interaktywnej mapy kontrola obecności pracowników w miejscu i czasie napraw.

Kompleksowy system zarządzania wykorzystujący najnowsze rozwiązania elektroniczne w osprzęcie oświetleniowym zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, zmniejszenie kosztów utrzymania oświetlenia oraz podniesienie jakości organizacji eksploatacyjnej.
alicja | 31.08.2018, 09:53

Oświetlenie drogowe LED to najlepszy sposób na zmniejszenie rachunków. Warto tutaj podkreślić, że to nie jedyna zaleta tego rozwiązania, oświetlenie jest wydajne, dobre dla środowiska i też świeci białym, przyjaznym dla ludzkiego oka światłem.
Przy okazji polecam oświetlenie drogowe firmy Renovis Świetna firma, wykorzystują technologię LED i dodatkowo zawsze można liczyć na ich pomoc w temacie LED :)

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl