Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Efektywność energetyczna instalacji elektrycznych projekt nowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych

Efektywność energetyczna instalacji elektrycznych projekt nowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych
Efektywność energetyczna instalacji elektrycznych projekt nowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych

Racjonalne korzystanie z energii jest w obecnej gospodarce poważnym problemem. Obejmuje zagadnienia począwszy od pozyskiwania zasobów energetycznych, a następnie ich przetwarzania i wykorzystywania. Konieczne jest oczywiście prowadzenie odpowiednich działań na każdym etapie racjonalizacji. Dlatego wdrażane są odpowiednie zalecenia i ustalane są wymagania mające na celu bardziej racjonalne wykorzystywanie energii.

W tym celu podejmowane są różne działania. Jednym z przykładów jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie efektywności energetycznej. Wymagania te dotyczą głównie urządzeń i odbiorników. Elementem efektywności energetycznej jest właśnie efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej.

Zobacz także: Instalacje elektryczne na terenach budów

Międzynarodowa organizacja normalizacyjna zajmująca się opracowaniem norm dotyczących projektowania i użytkowania urządzeń elektrycznych przedstawiła propozycję projektu nowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych. Proponowana norma jest dalszą, ósmą częścią podstawowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych EN 60364 Instalacje elektryczne niskiego napięcia, zawierającą wymagania i zalecenia, aby projektowana instalacja zapewniała technicznie poprawne rozwiązania, a także bezpieczne użytkowanie zarówno jej, jak i przyłączonych do niej odbiorów.

Zobacz także: Prace przy przewodach pod napięciem na obiektach sieci przesyłowej

Proponowana norma zaleca, aby rozwiązania nowych instalacji i prowadzona eksploatacja instalacji istniejących zapewniały wykorzystanie energii w sposób ekonomicznie efektywny. Projekt tej normy jest obecnie poddawany międzynarodowej ocenie. Po wprowadzonych poprawkach i zmianach wymagania i zalecenia ukażą się w międzynarodowym, w tym również polskim, formalnym dokumencie.

Zobacz także: System zarządzania napięciem i mocą bierną obszaru sieci inteligentnej (Smart Grid)

W artykule przedstawimy zapisy, jakie znajdą się w przedmiotowej normie, a także planowane do wprowadzenia wymagania i zalecenia, dotyczące wykonania i użytkowania instalacji w sposób energetycznie efektywny. Przedstawione poniżej omówienie projektowanej normy może być pomocne w ocenie proponowanych postanowień, jak również pozwoli sprecyzować propozycje zmian i nowych ujęć w projektowanej normie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Projekt normy podkreśla, że podaje zalecenia dotyczące uzyskania zmniejszenia zużycia energii, natomiast nie są nimi objęte koszty energii elektrycznej. Należy się jednak spodziewać, że w prowadzonej dyskusji nad ostatecznym kształtem normy wprowadzone będą zalecenia uwzględniające zależność rozwiązania instalacji od ogólnych kosztów zużywanej energii, a przede wszystkim kosztów strat w różnych wariantach projektowanej nowej lub modernizowanej instalacji.

Niektóre elementy poddane ocenie, a wymienione w projekcie normy, np. ocena doboru odpowiedniej mocy silników, szczególnie w przypadku wielofunkcyjnych urządzeń produkcyjnych w zakładach przemysłowych, wykraczają poza zakres normy 60364, określającej wymagania dotyczące instalacji elektrycznej. W przeprowadzanej ocenie efektywności uwzględniono np. takie elementy, jak ukształtowanie układu dystrybucji energii w obiekcie czy dobór urządzeń odbiorczych. Ostateczny zakres projektowanej normy będzie ustalony po przeprowadzonych konsultacjach.

Przeprowadzanie kontroli przewiduje się według programu obejmującego sprawdzenie stanu instalacji przy odbiorze i dokonywanie okresowych badań stanu instalacji, jak również przeprowadzenie badań urządzeń pomiarowych i kontrolnych oraz ustalenie zaleceń dotyczących poprawienia stanu instalacji. Niezależnie od badań okresowych zalecona jest stała obserwacja poprawności i efektywności działania instalacji łącznie z urządzeniami sterującymi.

Obserwacją i nadzorem powinny być objęte także urządzenia odbiorcze. Należy podejmować właściwą decyzję w odpowiednim czasie o naprawie lub wymianie elementów instalacji lub odbioru. Norma zwraca szczególną uwagę na konieczność przeprowadzania odpowiedniej kontroli tych elementów instalacji lub odbiorników, które są stale obciążone. Zalecane jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji, określającej, kiedy badania były prowadzone i kiedy powinny być przeprowadzone. Norma przewiduje przeprowadzenie oceny we wszelkiego rodzaju obiektach.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl