Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Efektywność energetyczna instalacji elektrycznych projekt nowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych

Efektywność energetyczna instalacji elektrycznych projekt nowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych
Efektywność energetyczna instalacji elektrycznych projekt nowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych

Racjonalne korzystanie z energii jest w obecnej gospodarce poważnym problemem. Obejmuje zagadnienia począwszy od pozyskiwania zasobów energetycznych, a następnie ich przetwarzania i wykorzystywania. Konieczne jest oczywiście prowadzenie odpowiednich działań na każdym etapie racjonalizacji. Dlatego wdrażane są odpowiednie zalecenia i ustalane są wymagania mające na celu bardziej racjonalne wykorzystywanie energii.

W tym celu podejmowane są różne działania. Jednym z przykładów jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie efektywności energetycznej. Wymagania te dotyczą głównie urządzeń i odbiorników. Elementem efektywności energetycznej jest właśnie efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej.

Zobacz także: Instalacje elektryczne na terenach budów

Międzynarodowa organizacja normalizacyjna zajmująca się opracowaniem norm dotyczących projektowania i użytkowania urządzeń elektrycznych przedstawiła propozycję projektu nowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych. Proponowana norma jest dalszą, ósmą częścią podstawowej normy dotyczącej instalacji elektrycznych EN 60364 Instalacje elektryczne niskiego napięcia, zawierającą wymagania i zalecenia, aby projektowana instalacja zapewniała technicznie poprawne rozwiązania, a także bezpieczne użytkowanie zarówno jej, jak i przyłączonych do niej odbiorów.

Zobacz także: Prace przy przewodach pod napięciem na obiektach sieci przesyłowej

Proponowana norma zaleca, aby rozwiązania nowych instalacji i prowadzona eksploatacja instalacji istniejących zapewniały wykorzystanie energii w sposób ekonomicznie efektywny. Projekt tej normy jest obecnie poddawany międzynarodowej ocenie. Po wprowadzonych poprawkach i zmianach wymagania i zalecenia ukażą się w międzynarodowym, w tym również polskim, formalnym dokumencie.

Zobacz także: System zarządzania napięciem i mocą bierną obszaru sieci inteligentnej (Smart Grid)

W artykule przedstawimy zapisy, jakie znajdą się w przedmiotowej normie, a także planowane do wprowadzenia wymagania i zalecenia, dotyczące wykonania i użytkowania instalacji w sposób energetycznie efektywny. Przedstawione poniżej omówienie projektowanej normy może być pomocne w ocenie proponowanych postanowień, jak również pozwoli sprecyzować propozycje zmian i nowych ujęć w projektowanej normie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Projekt normy podkreśla, że podaje zalecenia dotyczące uzyskania zmniejszenia zużycia energii, natomiast nie są nimi objęte koszty energii elektrycznej. Należy się jednak spodziewać, że w prowadzonej dyskusji nad ostatecznym kształtem normy wprowadzone będą zalecenia uwzględniające zależność rozwiązania instalacji od ogólnych kosztów zużywanej energii, a przede wszystkim kosztów strat w różnych wariantach projektowanej nowej lub modernizowanej instalacji.

Niektóre elementy poddane ocenie, a wymienione w projekcie normy, np. ocena doboru odpowiedniej mocy silników, szczególnie w przypadku wielofunkcyjnych urządzeń produkcyjnych w zakładach przemysłowych, wykraczają poza zakres normy 60364, określającej wymagania dotyczące instalacji elektrycznej. W przeprowadzanej ocenie efektywności uwzględniono np. takie elementy, jak ukształtowanie układu dystrybucji energii w obiekcie czy dobór urządzeń odbiorczych. Ostateczny zakres projektowanej normy będzie ustalony po przeprowadzonych konsultacjach.

Przeprowadzanie kontroli przewiduje się według programu obejmującego sprawdzenie stanu instalacji przy odbiorze i dokonywanie okresowych badań stanu instalacji, jak również przeprowadzenie badań urządzeń pomiarowych i kontrolnych oraz ustalenie zaleceń dotyczących poprawienia stanu instalacji. Niezależnie od badań okresowych zalecona jest stała obserwacja poprawności i efektywności działania instalacji łącznie z urządzeniami sterującymi.

Obserwacją i nadzorem powinny być objęte także urządzenia odbiorcze. Należy podejmować właściwą decyzję w odpowiednim czasie o naprawie lub wymianie elementów instalacji lub odbioru. Norma zwraca szczególną uwagę na konieczność przeprowadzania odpowiedniej kontroli tych elementów instalacji lub odbiorników, które są stale obciążone. Zalecane jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji, określającej, kiedy badania były prowadzone i kiedy powinny być przeprowadzone. Norma przewiduje przeprowadzenie oceny we wszelkiego rodzaju obiektach.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl