Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Pomiary napięć odkształconych (część 1.)

dr inż. Anna Lewińska-Romicka  |  elektro.info 3/2011  |  17.03.2011  |  1
Interpretacja geometryczna wartości średniej przebiegu wyprostowanego
Interpretacja geometryczna wartości średniej przebiegu wyprostowanego

W artykule przedstawiono specyfikę pomiaru napięć odkształconych, tj. napięć o kształtach innych, niż sinusoidalne, oraz opisano stosowane w tych pomiarach przyrządy pomiarowe.

W przypadku pomiarów napięć sinusoidalnie zmiennych, przy wyborze woltomierza kierujemy się przede wszystkim:

  • zakresem napięć mierzonych,
  • zakresem częstotliwości mierzonych napięć,
  • błędem instrumentalnym.

Błąd instrumentalny wybranego do pomiarów woltomierza nie jest jedynym czynnikiem decydującym o dokładności pomiaru napięć. Należy wziąć bowiem pod uwagę taki bardzo istotny czynnik, jakim jest tzw. błąd metody. Polega on na obciążaniu źródła napięcia mierzonego przez woltomierz. Znaczącą rolę odgrywają tutaj parametry wejściowe woltomierza – tj. impedancja wejściowa dla danej częstotliwości i relacja jej wartości do wartości impedancji źródła napięcia mierzonego. W niekorzystnym przypadku błąd metody może być wielokrotnie większy niż błąd instrumentalny danego woltomierza.

Natomiast pomiary napięć odkształconych nastręczają dalszych problemów. Specyfika pomiarów napięć odkształconych jest przedmiotem niniejszego artykułu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


wielkości charakteryzujące przebieg okresowy Napięcie okresowo zmienne może być opisane poprzez podanie:

  • wartości chwilowej,
  • wartości szczytowej,
  • wartości skutecznej,
  • wartości średniej,
  • wartości międzyszczytowej.

Wartość chwilowa u(t) jest to wartość, jaką przyjmuje napięcie w dowolnej chwili czasowej. Wartość szczytowa Um napięcia (amplituda) jest to największa wartość chwilowa, jaką przyjmuje napięcie w czasie trwania okresu (rys. 1a). Dla napięć niesymetrycznych rozróżniamy dwie wartości szczytowe: dodatnią Um(+) i ujemną Um(–) (rys. 1b).

Wartość międzyszczytowa Upp (ang. peak-to-peak value) jest sumą wartości szczytowych: dodatniej Um(+) i ujemnej Um(–) (rys. 1b). Wartość skuteczna U napięcia jest to pierwiastek z wartości średniokwadratowej wartości chwilowych tego napięcia, za okres:

(1)

 


Wartość skuteczna napięcia przemiennego jest to wartość równoważna napięciu stałemu, wytwarzającemu na obciążeniu rezystancyjnym tę samą ilość ciepła, co napięcie przemienne. Wartość skuteczna napięcia sinusoidalnego wynosi:

(2)

 

Wartość skuteczna niesinusoidalnego napięcia okresowego jest równa pierwiastkowi z sumy kwadratów wartości skutecznych poszczególnych składowych:

(3)

gdzie:
U0 – wartość skuteczna składowej stałej napięcia,
U1, U2,.., – odpowiednio wartości skuteczne składowej podstawowej i innych składowych napięcia.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2011

Komentarze

(1)
tu_zbych | 23.11.2014, 22:15
Artykuł skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych elektryk, energetyk,elektromechanik ... .
Podejrzewam, że przy nowej podstawie programowej uczniowie kierunków elektrycznych z dziedziny miernictwa niewiele się dowiedzą, ale czy trafią na ten artykuł?
Fajny artykuł na portal edukacyjny...........może uruchomić jakąś platformę dla młodzieży kształcącej się w zawodach elektrycznych.
Ja osobiście nie szukam na elektro.info wiedzy podstawowej .
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl