Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wyłączniki mocy jako zabezpieczenie obwodów nn

Przykładowa budowa wyłącznika mocy
Przykładowa budowa wyłącznika mocy

Wyłącznik mocy jest aparatem elektrycznym umożliwiającym dokonanie przerwy izolacyjnej w obwodzie elektrycznym lub przerwanie obwodu w przypadku przeciążenia lub zwarcia.

Zobacz także: Prace przy przewodach pod napięciem na obiektach sieci przesyłowej

Przetężenia są wykrywane przez trzy różne elementy wyłącznika: wyzwalacz termiczny reagujący na przeciążenia, wyzwalacz elektromagnetyczny – reagujący na zwarcia oraz wyzwalacz elektroniczny – wykrywający oba te zjawiska jednocześnie (Czytaj więcej na ten temat). Wyzwalacze termiczne i elektromagnetyczne, zwykle łączone w wyłącznikach termicznomagnetycznych, mają ograniczone możliwości zmiany nastaw parametrów w stosunku do wyzwalaczy elektronicznych.

układy zabezpieczające

W przypadku wyzwalacza termicznego podstawowym elementem jest bimetal, którego ogrzanie powyżej standardowych wartości działania powoduje odkształcenie, co z kolei uwalnia blokadę styków. Czas reakcji bimetalu jest odwrotnie proporcjonalny do natężenia prądu. Z powodu inercji termicznej bimetal reaguje szybciej, gdy drugie przeciążenie następuje szybko po pierwszym – wówczas zabezpieczenie kabli pracujących w wyższej temperaturze jest lepsze. W większości dostępnych rozwiązań istnieje możliwość regulacji prądu przeciążenia Ir w granicach od 0,4 do 1 wartości prądu znamionowego In [2].

 

Zobacz także: Świetlówki kompaktowe jako odbiorniki energii elektrycznej

Wyzwalacz magnetyczny jest zbudowany z elektromagnesu, którego działanie uwalnia blokadę styków, co powoduje wyłączenie w przypadku wystąpienia silnego przetężenia. Czas zadziałania jest bardzo krótki, w granicach 1/10 sekundy. Wyłączniki mocy mają najczęściej nastawialne wartości prądów zwarciowych od 0,6 do 10-krotnej wartości prądów przeciążeniowych, która umożliwia dopasowanie wartości wyzwolenia do warunków zabezpieczenia instalacji (wartości prądów zwarciowych oraz kwestie porażenia przy dotyku pośrednim). Ponadto nastawa ta połączona z funkcją ustawienia czasu utrzymania zwarcia umożliwia uzyskanie selektywności między aparatami.

Wyzwalacz elektroniczny wyposażony jest w przekładniki prądowe umieszczone w każdym biegunie, które stale mierzą wartości prądów przez nie płynących. Wartości mierzone przetwarzane są przez moduł elektroniczny, który steruje wyzwoleniem wyłącznika, gdy zostaną przekroczone nastawione wartości. Charakterystyka wyzwalacza składa się z trzech stref działania. Strefa zadziałania bezzwłocznego gwarantuje zabezpieczenie przed dużymi prądami zwarciowymi. Jest nastawiana fabrycznie przez producenta na pewną stałą wartość, najczęściej od 5 do 20 kA lub można ją nastawiać samodzielnie na aparacie [2]. Strefa działania krótkozwłocznego gwarantuje natomiast zabezpieczenie przed prądami zwarciowymi o mniejszym natężeniu, które powstają zwykle na końcach linii.

Zobacz także: Zasilanie elektryczne urządzeń ppoż.

W większości przypadków istnieje możliwość regulacji progu wyzwolenia tego prądu. Czas zwłoki przy wyłączeniu wynosi nawet do jednej sekundy, co umożliwia uzyskanie selektywności z innymi aparatami, znajdującymi się w instalacji. Strefa działania zwłocznego jest natomiast porównywana do charakterystyki wyzwalacza termicznego. Umożliwia ona zabezpieczenie przewodów przed przeciążeniami. Wyzwalacze elektroniczne stosowane w wyłącznikach mocy umożliwiają realizację selektywności poprzez logiczne połączenie między aparatami. Metoda ta stosowana jest między dwoma wyłącznikami, które komunikują się ze sobą za pomocą dedykowanego połączenia przewodowego. Gdy wyłącznik znajdujący się w instalacji wykryje prąd zwarciowy, wysyła sygnał do urządzenia nadrzędnego, które ma około 50 ms opóźnienia wyłączenia [2].

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

interesujące rozwiązania

Ciekawostką jest budowa styków głównych z systemem „podwójnego przerwania”, który zapewnia niezwykle szybkie wyłączenie prądów zwarciowych, co zasadniczo obniża zużycie styków głównych. Symetryczna konstrukcja wewnętrzna systemu „podwójnego przerwania” oznacza, że styk ruchomy jest odseparowany od napięcia zasilania niezależnie od kierunku podłączenia zasilania do wyłącznika mocy [3]. Biegun neutralny w wyłącznikach mocy często jest zamykany z wyprzedzeniem lub otwierany z opóźnieniem względem biegunów fazowych. W ten sposób eliminuje się ryzyko pojawienia się dużej różnicy potencjałów w przewodzie neutralnym, która mogłaby spowodować uszkodzenie urządzeń elektronicznych.

podsumowanie

Artykuł nie wyczerpuje zagadnienia. Jest wstępem do kolejnych publikacji dotyczących wyłączników niskiego napięcia. Ma on na celu przybliżenie czytelnikom możliwych rozwiązań wyłączników mocy, które są prezentowane w zestawieniu na kolejnych stronach miesięcznika.

literatura

  1. Materiały firmy ABB.
  2. Materiały firmy Legrand.
  3. Materiały firmy EFEN.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl