Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Funkcjonalny odpowiednik przekaźnika typu N

do zastosowań w ukladach automatyki kolejowej
Płytka z przekaźnikiem typu C z wprowadzonymi stykami oraz zasilaniem cewki
Płytka z przekaźnikiem typu C z wprowadzonymi stykami oraz zasilaniem cewki
Andrzej Gocek

Urządzenia przekaźnikowe stanowią jedną z najszerszych grup urządzeń elektrycznych stosowanych na kolei. Przekaźniki wykorzystywane są w układach sterowania, sygnalizacji i zabezpieczeń. Przekaźniki prądu stałego najczęściej są urządzeniami elektromagnetycznymi.

Przekaźnik zbudowany jest z kotwicy, cewki oraz układu styków przełączanych (rys. 1a). Cewka najczęściej zasilana jest prądem stałym. Gdy przez cewkę popłynie prąd, kotwica zostaje przyciągnięta i następuje przestawienie styków z położenia spoczynkowego w położenie robocze. Zamykają się wtedy styki czynne (1), (2), a otwierają styki bierne (3).

Po odłączeniu napięcia od uzwojenia cewki kotwica opada i styki wracają do pozycji spoczynkowej, otwierają się wówczas styki czynne (1), (2), a zamykają bierne (3). Schematyczne oznaczanie styków czynnych (normalnie otwartych) i biernych (normalnie zamkniętych) przekaźnika przedstawiono na rysunku 1b. Taka budowa i zasada działania urządzeń przekaźnikowych ułatwia sterowanie obwodami bądź urządzeniami na odległość [1, 2].

przekaźniki w układach automatyki kolejowej

Wybór przekaźnika do zastosowań w układach automatyki kolejowej podyktowany jest funkcją, jaką będzie spełniał w danym obwodzie. Są obwody, w których nieprawidłowa praca przekaźnika może stworzyć zagrożenie dla ruchu pociągów. Ale są także obwody (np. informacyjne), w których uszkodzenie przekaźnika nie spowoduje sytuacji niebezpiecznej.

Ze względu na sposób zwalniania kotwicy przekaźniki stosowane w układach sterowania i automatyki kolejowej dzieli się na klasy:

  •  I klasa – konstrukcja przekaźnika powinna zapewnić opadanie kotwicy pod jej własnym ciężarem i rozwarcie styków czynnych,
  •  II klasa – konstrukcja przekaźnika powinna zapewnić zwalnianie kotwicy pod jej własnym ciężarem oraz wskutek działania sprężyn – wówczas powinno nastąpić rozwarcie styków czynnych,
  •  III klasa – przekaźniki pomocnicze, których konstrukcja powinna spełniać ogólne wymagania stawiane przekaźnikom.

Przekaźniki I klasy są urządzeniami bezpiecznymi i mogą być stosowane w obwodach, gdzie nie jest zapewniona kontrola opadania kotwicy – są to najczęściej obwody zależnościowe, od których zależy bezpieczeństwo ruchu pociągów. Przekaźniki II klasy mogą być stosowane w obwodach odpowiadających za bezpieczeństwo ruchu, ale tylko w takich, gdzie zapewniona jest kontrola ich pracy pod względem opadania kotwicy. Przekaźniki III klasy mogą być stosowane tylko w układach pomocniczych, niemających bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo ruchu pociągów.

Pod względem niezawodności funkcjonalnej przekaźniki według norm międzynarodowych dzieli się na:

  •  przekaźniki niekontrolowane typu N (I klasy),
  •  przekaźniki kontrolowane typu C (II klasy).

Wymaga się, aby przekaźniki typu N spełniały wszystkie warunki bezpieczeństwa, bez dodatkowego kontrolowania ich funkcji w obwodzie elektrycznym, podczas gdy przekaźniki typu C wymagają takiej kontroli. Dokładne wymagania konstrukcyjne stawiane przekaźnikom stosowanym w układach automatyki kolejowej określa międzynarodowa norma UIC-736 [3, 4, 7].

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

mgr inż. Andrzej Gocek
mgr inż. Andrzej Gocek
Absolwent Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, specjalność elektryczny transport szynowy. Po uzyskaniu w 2009 r. stopnia magistra inżyniera został do... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl