Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Funkcjonalny odpowiednik przekaźnika typu N

do zastosowań w ukladach automatyki kolejowej
Płytka z przekaźnikiem typu C z wprowadzonymi stykami oraz zasilaniem cewki
Płytka z przekaźnikiem typu C z wprowadzonymi stykami oraz zasilaniem cewki
Andrzej Gocek

Urządzenia przekaźnikowe stanowią jedną z najszerszych grup urządzeń elektrycznych stosowanych na kolei. Przekaźniki wykorzystywane są w układach sterowania, sygnalizacji i zabezpieczeń. Przekaźniki prądu stałego najczęściej są urządzeniami elektromagnetycznymi.

Przekaźnik zbudowany jest z kotwicy, cewki oraz układu styków przełączanych (rys. 1a). Cewka najczęściej zasilana jest prądem stałym. Gdy przez cewkę popłynie prąd, kotwica zostaje przyciągnięta i następuje przestawienie styków z położenia spoczynkowego w położenie robocze. Zamykają się wtedy styki czynne (1), (2), a otwierają styki bierne (3).

Po odłączeniu napięcia od uzwojenia cewki kotwica opada i styki wracają do pozycji spoczynkowej, otwierają się wówczas styki czynne (1), (2), a zamykają bierne (3). Schematyczne oznaczanie styków czynnych (normalnie otwartych) i biernych (normalnie zamkniętych) przekaźnika przedstawiono na rysunku 1b. Taka budowa i zasada działania urządzeń przekaźnikowych ułatwia sterowanie obwodami bądź urządzeniami na odległość [1, 2].

przekaźniki w układach automatyki kolejowej

Wybór przekaźnika do zastosowań w układach automatyki kolejowej podyktowany jest funkcją, jaką będzie spełniał w danym obwodzie. Są obwody, w których nieprawidłowa praca przekaźnika może stworzyć zagrożenie dla ruchu pociągów. Ale są także obwody (np. informacyjne), w których uszkodzenie przekaźnika nie spowoduje sytuacji niebezpiecznej.

Ze względu na sposób zwalniania kotwicy przekaźniki stosowane w układach sterowania i automatyki kolejowej dzieli się na klasy:

  •  I klasa – konstrukcja przekaźnika powinna zapewnić opadanie kotwicy pod jej własnym ciężarem i rozwarcie styków czynnych,
  •  II klasa – konstrukcja przekaźnika powinna zapewnić zwalnianie kotwicy pod jej własnym ciężarem oraz wskutek działania sprężyn – wówczas powinno nastąpić rozwarcie styków czynnych,
  •  III klasa – przekaźniki pomocnicze, których konstrukcja powinna spełniać ogólne wymagania stawiane przekaźnikom.

Przekaźniki I klasy są urządzeniami bezpiecznymi i mogą być stosowane w obwodach, gdzie nie jest zapewniona kontrola opadania kotwicy – są to najczęściej obwody zależnościowe, od których zależy bezpieczeństwo ruchu pociągów. Przekaźniki II klasy mogą być stosowane w obwodach odpowiadających za bezpieczeństwo ruchu, ale tylko w takich, gdzie zapewniona jest kontrola ich pracy pod względem opadania kotwicy. Przekaźniki III klasy mogą być stosowane tylko w układach pomocniczych, niemających bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo ruchu pociągów.

Pod względem niezawodności funkcjonalnej przekaźniki według norm międzynarodowych dzieli się na:

  •  przekaźniki niekontrolowane typu N (I klasy),
  •  przekaźniki kontrolowane typu C (II klasy).

Wymaga się, aby przekaźniki typu N spełniały wszystkie warunki bezpieczeństwa, bez dodatkowego kontrolowania ich funkcji w obwodzie elektrycznym, podczas gdy przekaźniki typu C wymagają takiej kontroli. Dokładne wymagania konstrukcyjne stawiane przekaźnikom stosowanym w układach automatyki kolejowej określa międzynarodowa norma UIC-736 [3, 4, 7].

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

mgr inż. Andrzej Gocek
mgr inż. Andrzej Gocek
Absolwent Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, specjalność elektryczny transport szynowy. Po uzyskaniu w 2009 r. stopnia magistra inżyniera został do... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl