Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zasady doboru aparatury pomiarowej dla układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej jednostek wytwórczych

Przekładniki prądowe i napięciowe wchodzą w skład elementów wejściowych struktury układu automatyki zabezpieczeniowej. Służą do zbierania i wstępnego przetwarzania wielkości fizycznych, charakteryzujących stan pracy obiektu chronionego, na znormalizowane wartości wtórne, odpowiednie do zasilania dalszych układów, proporcjonalne do wielkości pierwotnych, zgodnie ze zdefiniowanym współczynnikiem transformacji – przekładnią.

Stosowanie przekładników w układach elektroenergetycznych umożliwia [5, 6, 7]:

  • separację galwaniczną elementów obwodów wtórnych od wysokonapięciowych obwodów pierwotnych,
  • przetworzenie prądów i napięć z wartości ruchowych na poziom wtórny z wymaganą dokładnością,
  • sumowanie prądów lub napięć odwzorowujących wielkości pierwotne w różnych punktach systemu elektroenergetycznego,
  • typizację obwodów wejściowych urządzeń pomiarowych i zabezpieczających, z uwagi na znormalizowany szereg znamionowych wartości wtórnych,
  • umieszczenie urządzeń pomiarowych, przekaźników lub zespołów automatyki zabezpieczeniowej w miejscu niebezpośrednio sąsiadującym z punktem zainstalowania przekładników.

Podstawowym zadaniem przekładników prądowych, wykorzystywanych przez układy elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, jest dostarczanie informacji o prądach przy zwarciach w obiekcie chronionym lub systemie elektroenergetycznym (SEE) w warunkach znacznych przetężeń. Wymaga się przy tym względnie dokładnej transformacji, tj. obarczonej błędem całkowitym przetwarzania, niewykraczającym poza zakres określony w normie dla przekładnika danej klasy obciążonego znamionowo.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Dodatkowo przebieg prądu zwarciowego może być silnie odkształcony przez składowe przejściowe o znacznej wartości i długiej stałej czasowej zanikania, wywołane wystąpieniem stanu zakłóceniowego. Skutkuje to nasyceniem rdzenia ferromagnetycznego aparatu pomiarowego, co prowadzi do deformacji przebiegu prądu wtórnego. Ryzyko nasycenia rdzenia występuje również w przypadkach [8]:

  • przekroczenia przez wartość skuteczną prądu płynącego w miejscu zainstalowania przetwornika pomiarowego poziomu wynikającego z granicznego współczynnika dokładności przekładnika prądowego do zabezpieczeń,
  • jawiska pozostałości magnetycznej – indukcja resztkowa, sumując się z indukcją wywołaną przepływem prądu pierwotnego, może doprowadzić do przekroczenia granicznego progu.

Te szczególne i różnorodne warunki pracy przekładników prądowych do zabezpieczeń sprawiają, że wraz z rozwojem techniki zabezpieczeniowej i zaostrzeniem wymagań stawianych zabezpieczeniom, problem poprawnej transformacji prądu, szczególnie w stanach zakłóceniowych, jest jednym z czynników decydujących o poprawności działania urządzeń elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej [3] – zniekształcenia sygnałów, spowodowane nasyceniem rdzenia aparatów pomiarowych, mogą prowadzić do bardzo dużych, trudno korygowalnych, błędów pomiaru wielkości kryterialnych, powodując zbędne lub brakujące zadziałanie zabezpieczeń. Przekładnikom napięciowym, przeznaczonym do współpracy z układami elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (EAZ), stawia się wymagania dotyczące jakości przetwarzania sygnałów zdeterminowanej dokładnością wynikającą z klasy zastosowanej aparatury pomiarowej. W szczególności, w przypadku obniżenia, zapadu lub zaniku napięcia pierwotnego, analogiczny przebieg zmian wartości napięcia powinien być odwzorowany na zaciskach strony wtórnej przekładnika napięciowego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

dr hab. inż Adrian Halinka
dr hab. inż Adrian Halinka
Profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej. Po ukończeniu studiów pracował w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Od 1994 r. pracuje w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów na ... więcej »
dr inż. Michał Szewczyk
dr inż. Michał Szewczyk
Adiunkt w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Od 1996 roku jest pracownikiem Zakładu Automatyki i Informatyki w Elektroenergetyce. W pracy ... więcej »
mgr inż. Mateusz Szablicki
mgr inż. Mateusz Szablicki
Po uzyskaniu stopnia magistra inżyniera w 2008 roku rozpoczął stacjonarne studia doktoranckie w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej.  Obs... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl