Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Współpraca oświetlenia elektrycznego z oświetleniem dziennym

mgr inż. Janusz Strzyżewski  |  elektro.info 1-2/2009  |  11.02.2009  |  3
Zasada doświetlenia pomieszczenia z oknem
Zasada doświetlenia pomieszczenia z oknem

Zapewnienie w maksymalnie możliwym stopniu współdziałania oświetlenia elektrycznego z oświetleniem dziennym jest jednym z najefektywniejszych sposobów optymalizacji zużycia energii na cele oświetleniowe. Oświetlenie dzienne, zwane także naturalnym, stosowane do oświetlenia wnętrz zapewnia najlepsze warunki pracy i wypoczynku. Źródłem oświetlenia dziennego jest promieniowanie słoneczne. Jest to światło, do którego przyzwyczajone są organizmy ludzkie, w tym nasze oczy.

Oświetlenie dzienne charakteryzuje się dużą dynamiką zmian natężenia promieniowania, zależną od pory dnia oraz od stanu pogody, może być też źródłem nadmiernej insolacji i nagrzewania pomieszczeń, ale jego wielką zaletąjest wierne oddawanie barw oświetlanych przedmiotów. W zależności od rozmieszczenia otworów okiennych we wnętrzach rozróżniamy oświetlenie boczne, górne lub mieszane. W ostatnim czasie do doświetlenia światłem dziennym pomieszczeń pozbawionych okien stosowane są specjalne świetliki rurowe oraz systemy światłowodowe.

przepisy

Zgodnie z § 13 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75 z 2002 roku, poz. 690 – z późniejszymi zmianami), odległość budynku od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie pomieszczeń przeznaczone na pobyt ludzi. § 57 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że pomieszczenie przeznaczone do pobytu ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości. W ust. 2 postanowiono, że w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innych pomieszczeniach, w których oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na ich przeznaczenie – co najmniej 1:12.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W wymienionym rozporządzeniu brak jest jednak wymagań dotyczących oświetlenia światłem dziennym miejsc pracy, czy określenia minimalnej wartości współczynnika oświetlenia dziennego. Dane tego rodzaju zwykle znajdują się w normach. Niestety brak jest aktualnej Polskiej Normy dotyczącej oświetlenia dziennego. W PKN dostępne są dwa dokumenty zawierające wytyczne dotyczące oświetlenia dziennego. Pierwszym jest norma archiwalna (wycofana bez zastąpienia) PN-71/B-02380 Oświetlenie wnętrz światłem dziennym. Warunki ogólne, a drugim norma PN-EN 12464-1 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. W tej ostatniej istnieje niewielki fragment poświęcony oświetleniu dziennemu. Są to jedyne dokumenty normatywne w języku polskim dotyczące tego obszaru techniki świetlnej.

Oprócz tego istnieją dokumenty wydane przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową (CIE), takie jak np.CIE S 008/E – 2001 Lighting of Indoor Work Places, ale są to opracowania nietłumaczone na język polski, a ponadto trudno dostępne dla szerszego grona odbiorców.

współczynnik oświetlenia dziennego

Do obliczeń natężenia oświetlenia przyjmuje się współczynnik oświetlenia dziennego „D” (Day light factor „DF”). Jest to stosunek natężenia oświetlenia Ewew do natężenia oświetlenia Ezewn.

Dla obu natężeń oświetlenia wyłącza się udział bezpośredniego światła słonecznego. Współczynnik ten we wspomnianej wyżej normie z 1971 roku i wielu innych publikacjach oznaczany jest także małą literą „e”. W każdym przypadku, bez względu na przyjęte oznaczenie, określa on w procentach stosunek jednocześnie występujących wartości natężenia oświetlenia we wnętrzu do wartości natężenia oświetlenia na płaszczyźnie poziomej na zewnątrz budynku.

Ciekawe dane podaje w wydanym przez Centralny Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw SEP komentarzu do normy PN-EN 12464-1 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, profesor Jerzy Bąk. Powołując się na materiały wydane przez CIE podaje, że w pomieszczeniach z oknami bocznymi wielkość współczynnika oświetlenia dziennego na stanowisku pracy usytuowanym w odległości 3 metrów od ściany zewnętrznej oraz 1 metr od ściany bocznej nie powinna być mniejsza niż 1 %. W przeciwnym przypadku stanowisko pracy wymaga doświetlenia światłem elektrycznym. W najmniej korzystnych warunkach, rankiem i przed zachodem słońca, 1 % odpowiada ok. 50 luksom. W pozostałych porach dnia jest to wartość 500 i więcej luksów.

Komentarze

(2)
System Columbus | 16.02.2012, 14:36
Polskim inteligentnym systemem do sterowania oświetleniem w halach produkcyjnych i magazynach jest System Columbus firmy TRIMAX. Automatycznie dostosowuje on poziom natężenia oświetlenia do warunków oświetleniowych zgodnie z wymogami normy europejskiej. Współpracuje on ze wszystkimi typami źródeł światła: wysokoprężnymi lampami sodowymi, halogenkowymi, świetlówkami oraz LED.
kier | 28.04.2012, 22:53
"system szwedzki, oparty na sieci światłowodów rozprowadzających światło do poszczególnych pomieszczeń" - ktoś zna więcej info o takich systemach świetlików? (producent, cena, sposób montarzu, dystrybutor). Nie interesuje mnie archaiczny transport światła rurą z "odblaskowym wnętrzem" o przekrojach kilkudziesięciu centymetrów, których to jest masa w sieci. Potrzebuję nowoczesnego rozwiązania "niskoprzekrojowego". System rurowy dobry jest może dla budynku jednokondygnasyjnego, potrzebuję rozwiązania dla wielokondygncyjnego więc światłowód jedyną alternatywą.

pozdrawiam
Marcin
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl