Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ oświetlenia miejsca pracy na impedancję ciała człowieka

Oświetlenie jest jednym z podstawowych czynników środowiska pracy człowieka, które oddziałuje zarówno na psychikę, jak i na jego fizjologię. Właściwe oświetlenie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Przebywanie w warunkach niedostatecznego oświetlenia prowadzi z kolei do zmęczenia psychicznego, które jest rezultatem nadmiernego napięcia nerwowego wynikającego z ciągłej koncentracji uwagi. Oświetlenie jest właściwe, gdy zdolność rozróżnienia szczegółów jest tak sprawna, że nie prowadzi do odczucia przykrości i zmęczenia. Ilość światła potrzebnego do dobrego widzenia jest uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy i wielkości obserwowanych przedmiotów.

W ocenie wypadków przyjmuje się, iż każde zdarzenie (nieszczęśliwywypadek) jest wynikiem zaistniałych wcześniej przyczyn. W rozważaniach dotyczących bezpieczeństwa pracy należy rozpatrywać człowieka m.in. jako sprawcę wypadków, tj. z uwzględnieniem aspektów psychologicznych oraz stanów i poziomów jego homeostazy. Praca człowieka w niewłaściwych warunkach oświetleniowych powoduje wystąpienie zmęczenia oraz reakcji psychotropowych, które przyczyniają się między innymi do zmiany wartości impedancji ciała.

wpływ oświetlenia na ergonomię pracy człowieka

Dobre oświetlenie aktywizuje układ nerwowy człowieka, sprzyja spostrzeganiu i rozróżnianiu szczegółów. Złe warunki oświetleniowe prowadzą do zmęczenia oczu. Jest to rezultatem nadmiernego napięcia nerwowego wynikającego z ciągłej koncentracji uwagi. Wśród czynników mających decydujący wpływ na szybkie narastanie zmęczenia wzroku należy wymienić: duże różnice luminancji, olśnienie spowodowane przez źródło światła znajdujące się w polu widzenia, mały kontrast obserwowanych przedmiotów i niewłaściwy skład widmowy światła. Wymagany poziom natężenia oświetlenia określa się biorąc pod uwagę zdolność rozróżniania szczegółów, odczucia komfortu i względy ekonomiczne.

Podstawowym parametrem charakteryzującym jakość oświetlenia jest natężenie oświetlenia, określane stosunkiem strumienia świetlnego (dΦ) padającego na oświetlaną powierzchnię (dA). Strumień świetlny (Φ) jest mocą promieniowania (światła) emitowanego przez źródło.

(1)

gdzie:
A – oświetlana powierzchnia, w [m2],
E – natężenie oświetlenia, w [lx],
Φ – strumień świetlny, w [lm].
Natężenie oświetlenia danej powierzchni maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości.

Określenie właściwych poziomów natężenia oświetlenia jest jednym z podstawowych problemów techniki oświetleniowej. Odbierane wrażenia wzrokowe są wrażeniami subiektywnymi, a ocena warunków oświetleniowych jest osobniczo zmienna. Wymagane średnie wartości natężenia oświetlenia od rodzaju wykonywanej pracy określają normy branżowe.

Na proces spostrzegania negatywny wpływ ma zjawisko olśnienia. Występuje, gdy natężenie światła docierającego do siatkówki przekroczy możliwości adaptacyjne oka. Polega ono na odczuwaniu niewygody widzenia i jest wywołane pojawieniem się w polu widzenia niepożądanego źródła światła zakłócającego równomierny rozkład luminacji. Olśnienie chwilowo oślepia, może wywołać bóle oczu, a powtarzane jest przyczyną złego samopoczucia.

Oko ludzkie posiada stosunkowo dużą zdolność przystosowania się do zmiennych warunków oświetlenia. Oko adaptuje się do zmieniających się warunków oświetleniowych dzięki rozszerzaniu się źrenicy przy słabym świetle i zwężaniu jej przy świetle silnym oraz zdolności zmiany czułości elementów siatkówki. Pojawienie się silnego bodźca świetlnego powoduje zaburzenie wcześniejszego stanu adaptacji oka wskutek niedostosowania średnicy źrenicy i czułości siatkówki do tej nowej luminancji. Jeżeli osoba przebywająca w słabo oświetlonym otoczeniu przejdzie do otoczenia jaskrawo oświetlonego, światło staje się bardziej intensywne i nieprzyjemnie jaskrawe dopóty, dopóki oczy nie zaadaptują się do nadmiernego oświetlenia. Taki rodzaj adaptacji do światła trwa około 5 minut. W czasie przystosowania wzrok jest mniej wrażliwy na światło i człowiek widzi znacznie gorzej. Jeżeli osoba przebywająca w jaskrawo oświetlonym pomieszczeniu przejdzie do pomieszczenia słabo oświetlonego, siatkówka adaptuje się do ciemności stając się bardziej czuła na światło. Zjawisko adaptacji do ciemności trwa do 20 minut.

Osoby starsze potrzebują kilkakrotnie więcej światła niż młode. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem źrenica maleje, co redukuje ilość światła padającego na siatkówkę, mięśnie oczne stają się słabsze, a zdolność ostrego widzenia szczegółów maleje. Soczewki tracą swoją elastyczność, stają się grubsze i mniejprzeźroczyste, co wywołuje rozpraszanie światła w oku, nocną ślepotę oraz wzrost wrażliwości na olśnienie.

wpływ oświetlenia na elektrofizjologię ciała człowieka

Światło odbierane przez oko człowieka stanowi tylko niewielki fragment promieniowania elektromagnetycznego o długości fali od 380 nm do 780 nm, mającego zdolność pobudzenia narządu wzroku do widzenia. Oko ludzkie jest wyposażone w układ optyczny służący do skupiania promieni świetlnych na receptorach wzrokowych. Soczewka oka w wyniku akomodacji dostosowuje swój kształt, powodując możliwość dobrego widzenia z bliska i daleka. Wielkość źrenicy zależy od natężenia promieni świetlnych padających na siatkówkę. Światło docierając do oka przechodzi przez rogówkę, ciecz wodnistą, soczewkę i ciało szkliste, tworząc obraz na siatkówce.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl