elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ oświetlenia miejsca pracy na impedancję ciała człowieka

Oświetlenie jest jednym z podstawowych czynników środowiska pracy człowieka, które oddziałuje zarówno na psychikę, jak i na jego fizjologię. Właściwe oświetlenie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Przebywanie w warunkach niedostatecznego oświetlenia prowadzi z kolei do zmęczenia psychicznego, które jest rezultatem nadmiernego napięcia nerwowego wynikającego z ciągłej koncentracji uwagi. Oświetlenie jest właściwe, gdy zdolność rozróżnienia szczegółów jest tak sprawna, że nie prowadzi do odczucia przykrości i zmęczenia. Ilość światła potrzebnego do dobrego widzenia jest uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy i wielkości obserwowanych przedmiotów.

Zobacz także

dr inż. Waldemar Jasiński, mgr inż. Piotr Jasiński, mgr inż. Paweł Jasiński Skutki negatywnego oddziaływania prądu elektrycznego na pracowników i urządzenia techniczne podziemnych zakładów górniczych w latach 2016–2022

Skutki negatywnego oddziaływania prądu elektrycznego na pracowników i urządzenia techniczne podziemnych zakładów górniczych w latach 2016–2022 Skutki negatywnego oddziaływania prądu elektrycznego na pracowników i urządzenia techniczne podziemnych zakładów górniczych w latach 2016–2022

Prowadzenie ruchu nowoczesnego podziemnego zakładu górniczego nie jest możliwe bez wykorzystania energii elektrycznej. Proces wydobywania kopalin powiązany jest nie tylko z zapewnieniem ciągłości dostaw...

Prowadzenie ruchu nowoczesnego podziemnego zakładu górniczego nie jest możliwe bez wykorzystania energii elektrycznej. Proces wydobywania kopalin powiązany jest nie tylko z zapewnieniem ciągłości dostaw energii, ale także z koniecznością zagwarantowania bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych, zgodnie z DTR i instrukcjami eksploatacji.

Opracował zespół ekspercki Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – PIB Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (część 3.)

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (część 3.) Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (część 3.)

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) w obiekcie budowlanym jest instalacją urządzenia przeciwpożarowego, którego podstawowym i głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa (ochrona przed porażeniem...

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) w obiekcie budowlanym jest instalacją urządzenia przeciwpożarowego, którego podstawowym i głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa (ochrona przed porażeniem elektrycznym) ekipom ratowniczym prowadzącym działania ratowniczo-gaśnicze w obszarze, strefie pożarowej objętej i chronionej instalacją PWP. Działanie instalacji PWP polega na odcięciu dopływu prądu elektrycznego do wszystkich obwodów z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których...

mgr inż. Michał Czosnyka, dr hab. inż Bogumiła Wnukowska Porażenie prądem elektrycznym

Porażenie prądem elektrycznym Porażenie prądem elektrycznym

Porażeniem elektrycznym nazywa się efekt przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka. Z punktu widzenia możliwych skutków patofizjologicznych, jakie mogą w następstwie tego zdarzenia wystąpić,...

Porażeniem elektrycznym nazywa się efekt przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka. Z punktu widzenia możliwych skutków patofizjologicznych, jakie mogą w następstwie tego zdarzenia wystąpić, jest to zdarzenie bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu osoby poszkodowanej [1–3].

W ocenie wypadków przyjmuje się, iż każde zdarzenie (nieszczęśliwywypadek) jest wynikiem zaistniałych wcześniej przyczyn. W rozważaniach dotyczących bezpieczeństwa pracy należy rozpatrywać człowieka m.in. jako sprawcę wypadków, tj. z uwzględnieniem aspektów psychologicznych oraz stanów i poziomów jego homeostazy. Praca człowieka w niewłaściwych warunkach oświetleniowych powoduje wystąpienie zmęczenia oraz reakcji psychotropowych, które przyczyniają się między innymi do zmiany wartości impedancji ciała.

Wpływ oświetlenia na ergonomię pracy człowieka

Dobre oświetlenie aktywizuje układ nerwowy człowieka, sprzyja spostrzeganiu i rozróżnianiu szczegółów. Złe warunki oświetleniowe prowadzą do zmęczenia oczu. Jest to rezultatem nadmiernego napięcia nerwowego wynikającego z ciągłej koncentracji uwagi. Wśród czynników mających decydujący wpływ na szybkie narastanie zmęczenia wzroku należy wymienić: duże różnice luminancji, olśnienie spowodowane przez źródło światła znajdujące się w polu widzenia, mały kontrast obserwowanych przedmiotów i niewłaściwy skład widmowy światła. Wymagany poziom natężenia oświetlenia określa się biorąc pod uwagę zdolność rozróżniania szczegółów, odczucia komfortu i względy ekonomiczne.

Podstawowym parametrem charakteryzującym jakość oświetlenia jest natężenie oświetlenia, określane stosunkiem strumienia świetlnego (dΦ) padającego na oświetlaną powierzchnię (dA). Strumień świetlny (Φ) jest mocą promieniowania (światła) emitowanego przez źródło.

ei 1 2 2011 wplyw owietlenia wzor1

Wzór 1

gdzie:

A – oświetlana powierzchnia, w [m2],

E – natężenie oświetlenia, w [lx],

Φ – strumień świetlny, w [lm].

Natężenie oświetlenia danej powierzchni maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości.

Określenie właściwych poziomów natężenia oświetlenia jest jednym z podstawowych problemów techniki oświetleniowej. Odbierane wrażenia wzrokowe są wrażeniami subiektywnymi, a ocena warunków oświetleniowych jest osobniczo zmienna. Wymagane średnie wartości natężenia oświetlenia od rodzaju wykonywanej pracy określają normy branżowe.

Na proces spostrzegania negatywny wpływ ma zjawisko olśnienia. Występuje, gdy natężenie światła docierającego do siatkówki przekroczy możliwości adaptacyjne oka. Polega ono na odczuwaniu niewygody widzenia i jest wywołane pojawieniem się w polu widzenia niepożądanego źródła światła zakłócającego równomierny rozkład luminacji. Olśnienie chwilowo oślepia, może wywołać bóle oczu, a powtarzane jest przyczyną złego samopoczucia.

Oko ludzkie posiada stosunkowo dużą zdolność przystosowania się do zmiennych warunków oświetlenia. Oko adaptuje się do zmieniających się warunków oświetleniowych dzięki rozszerzaniu się źrenicy przy słabym świetle i zwężaniu jej przy świetle silnym oraz zdolności zmiany czułości elementów siatkówki. Pojawienie się silnego bodźca świetlnego powoduje zaburzenie wcześniejszego stanu adaptacji oka wskutek niedostosowania średnicy źrenicy i czułości siatkówki do tej nowej luminancji. Jeżeli osoba przebywająca w słabo oświetlonym otoczeniu przejdzie do otoczenia jaskrawo oświetlonego, światło staje się bardziej intensywne i nieprzyjemnie jaskrawe dopóty, dopóki oczy nie zaadaptują się do nadmiernego oświetlenia. Taki rodzaj adaptacji do światła trwa około 5 minut. W czasie przystosowania wzrok jest mniej wrażliwy na światło i człowiek widzi znacznie gorzej. Jeżeli osoba przebywająca w jaskrawo oświetlonym pomieszczeniu przejdzie do pomieszczenia słabo oświetlonego, siatkówka adaptuje się do ciemności stając się bardziej czuła na światło. Zjawisko adaptacji do ciemności trwa do 20 minut.

Osoby starsze potrzebują kilkakrotnie więcej światła niż młode. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem źrenica maleje, co redukuje ilość światła padającego na siatkówkę, mięśnie oczne stają się słabsze, a zdolność ostrego widzenia szczegółów maleje. Soczewki tracą swoją elastyczność, stają się grubsze i mniejprzeźroczyste, co wywołuje rozpraszanie światła w oku, nocną ślepotę oraz wzrost wrażliwości na olśnienie.

Wpływ oświetlenia na elektrofizjologię ciała człowieka

Światło odbierane przez oko człowieka stanowi tylko niewielki fragment promieniowania elektromagnetycznego o długości fali od 380 nm do 780 nm, mającego zdolność pobudzenia narządu wzroku do widzenia. Oko ludzkie jest wyposażone w układ optyczny służący do skupiania promieni świetlnych na receptorach wzrokowych. Soczewka oka w wyniku akomodacji dostosowuje swój kształt, powodując możliwość dobrego widzenia z bliska i daleka. Wielkość źrenicy zależy od natężenia promieni świetlnych padających na siatkówkę. Światło docierając do oka przechodzi przez rogówkę, ciecz wodnistą, soczewkę i ciało szkliste, tworząc obraz na siatkówce.

Warstwą światłoczułą oka jest siatkówka zawierająca około 130 milionów elementów światłoczułych, zwanych czopkami i pręcikami. Czopki, których jest około 7 milionów, rozmieszczone są w centralnej części siatkówki zwaną żółtą plamką. Posiadają wysoki próg pobudliwości oraz zdolność odróżniania długości fal światła, czyli widzenie barw. Pręciki, których jest około 123 milionów, rozmieszczone są poza żółtą plamką i posiadają dużo większą czułość, ale nie rozróżniają barw. Dlatego tak zwane widzenie zmierzchowe, to widzenie w szarych barwach. Czopki i pręciki pochłaniają światło i przekazują energię komórkom nerwowym siatkówki. Pochłanianie promieni świetlnych powoduje zmiany stanu substancji światłoczułej wzbudzając czynność neuronalną. Impulsy nerwowe od receptorów z siatkówki przekazywane są przez układ włókien nerwowych do ośrodków wzrokowych kory mózgowej. Aksony neuronów drogi wzrokowej odzwierciedlają w korze mózgowej przestrzenną reprezentację siatkówki.

Pod korą mózgową leży istota biała zbudowana z aksonów komórek nerwowych, której włókna nerwowe tworzą połączenia między ośrodkami korowymi a innymi częściami układu nerwowego człowieka. Część przesyłanych impulsów nerwowych dociera do śródmózgowia, które jest połączone z podwzgórzem, stanowiącym ośrodek autonomiczny układu nerwowego. Podwzgórze jest częścią mózgowia, w którym mieszczą się ośrodki homeostazy organizmu. Ośrodki te regulują procesy życiowe człowieka tak, aby różne czynniki nie powodowały przekroczenia fizjologicznie dopuszczalnych granic. W podwzgórzu zawarty jest ośrodek termoregulacji oraz inne ośrodki kontrolujące zmysły.

Wrażenia wzrokowe związane z niewłaściwym oświetleniem miejsca pracy pobudzają czynność podwzgórza, która wpływa na czynność gruczołów potowych w skórze człowieka. Gruczoły potowe powodują napełnienie elektrolitycznym potem kanalików potowych, co powoduje nasączenie skóry człowieka i prowadzi do zmiany jego impedancji ciała. Zjawisko oddziaływania bodźców świetlnych na elektrofizjologię człowieka pokazano schematycznie na rysunku 1.

Wpływ bodźców optycznych na impedancję ciała człowieka

Najistotniejszym czynnikiem w ochronie przed skutkami działania prądu elektrycznego jest wartość prądu rażeniowego uzależniona od napięcia i rzeczywistej impedancji ciała człowieka. Istotnym staje się dokładniejsze poznanie zmian wartości impedancji ciała człowieka w zależności od niewłaściwego oświetlenia miejsca pracy. Dla zbadania zjawiska oddziaływania bodźców świetlnych na elektrofizjologię organizmu, przeprowadzono badania empiryczne zmian wartości impedancji ciała w czasie narażenia wzroku światłem. Badania wykonano podczas narażenia wzroku człowieka światłem o natężeniu od 40 do 350 lx. Pomiar impedancji ciała osoby narażonej determinującym światłem, wykonano metodą standardową, prądem o częstotliwości 50 Hz i napięciu 27 V. Badania wykonano w klimacie normalnym o wartości 16 katastopni wilgotnych określonych katatermometrem.

Metoda standardowa badań impedancji ciała, opracowana i stosowana przez autora, polega na wykonywaniu pomiarów elektrycznych in vivo, na drodze empirycznego rażenia od opuszki palca środkowego do opuszki kciuka tej samej ręki. Wartość tak określonej impedancji standardowej ciała Z0 mierzy się metodą techniczną, dociskając opuszki palców do miedzianej elektrody płaskiej. Powierzchnia dotyku opuszki palca do elektrody przy sile docisku 6 N wynosi 330 mm2.

W celu wyznaczenia wartości impedancji ciała dla innej, rzeczywistej drogi rażenia opracowano współczynnik transformacji drogi rażenia ξ. Współczynnik ten umożliwia przeliczenie wartość impedancji standardowej Z0 na drodze od opuszki palca środkowego do opuszki kciuka, na impedancję ciała Z dla rzeczywistej drogi rażenia. Współczynnik transformacji ξ przedstawia wzór:

ei 1 2 2011 wplyw owietlenia wzor2

Wzór 2

gdzie:

Z0 – wartość impedancji ciała dla standardowej drogi rażenia, w [Ω],

Z – wartość impedancji ciała dla typowych dróg rażenia prądem, w [Ω],

ξ – współczynnik transformacji drogi rażenia, wynoszący dla drogi rażenia: ręka – ręka ξ=6, ręka – nogi ξ=10, ręka – tułów ξ=9, w [−].

Przed rozpoczęciem pomiarów impedancji ciała wzrok badanych wolontariuszy został przez 10 minut adaptowany do ciemności. Po zaadaptowaniu wzroku do ciemności badaną osobę eksponowano na światło o określonej wartości natężenia. Pomiar wartości impedancji standardowej ciała wolontariuszy wykonywano co 60 sekund od chwili rozpoczęcia ekspozycji na światło. Badania zmian wartości impedancji przeprowadzano w czasie 600 sekund (10 minut), co wynika z fizjologii adaptacji do światła.

Z badań wynika, że wartość impedancji ciała człowieka o wzroku przywykłym do ciemności maleje w ciągu 60 sekund od chwili narażenia światłem. Najmniejszą wartość ekstremalną impedancja osiąga po czasie 60 do 120 s od rozpoczęcia ekspozycji światłem. Po upływie 120 sekund (2 min) wartość impedancji ciała wzrasta, osiągając wartość ustaloną po czasie 460 sekund (8 min) i jest równa wartości początkowej impedancji po adaptacji wzroku do ciemności.

Ponieważ badane zjawisko osiąga ekstremum pomiędzy 60–120 sekundą narażenia narządu wzroku na światło, analityczną zależność określono dla tych warunków. Na podstawie dodatkowych pomiarów wykonanych w różnym klimacie i dla różnych wartości napięcia oraz po ich weryfikacji metodą statystyki matematycznej, równanie zostało określone:

ei 1 2 2011 wplyw owietlenia wzor3

Wzór 3

gdzie:

Z – impedancja ciała człowieka, w [kΩ],

E – natężenie oświetlenia, w [lx],

K – klimat środowiska określony w katastopniach wilgotnych, w [°Kw],

U – napięcie wrażeniowe, w [V],

ξ – współczynnik transformacji drogi rażenia, wynoszący dla drogi rażenia: ręka – ręka ξ=6, ręka – noga ξ=10, ręka – plecy ξ=9, w [−].

Klimat określa się katatermometrem Hilla, który mierzy w danym otoczeniu intensywność chłodzenia ciała pod wpływem temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza. Katatermometr jest termometrem alkoholowym o rozszerzonej u góry rurce kapilarnej z oznaczonymi temperaturami 35°C i 38°C. Klimat określa się mierząc czas opadania słupa alkoholu na skali pomiędzy cechami 38°C a 35°C. Jednostką klimatu jest katastopień wilgotny [°Kw], odpowiadający natężeniu chłodzenia środowiska, które pozwala odbierać 1 mcal ciepła z powierzchni 1 cm2 katatermometru w ciągu 1 sekundy. Normalne warunki klimatyczne określane katatermometrem są w zakresie od 12 do 17 katastopni wilgotnych.

W celu dalszego zbadania wpływu natężenia oświetlenia na zmianę impedancji ciała, przeprowadzono w czasie wykonywania pracy pomiary wartości impedancji standardowej ciała człowieka pracującego na stanowisku o różnym natężeniu oświetlenia. Badania przeprowadzono wśród elektromonterów na dole kopalni w czasie wykonywania prac łączeniowych kabla elektroenergetycznego. Wartość impedancji standardowej ciała elektromonterów mierzono co 30 minut, w ciągu 2 godzin pracy. Stanowisko pracy było oświetlone światłem o natężeniu mającym wartość znacznie mniejszą niż wymagane 200 lx do tych prac.

Wartość impedancji ciała człowieka zmienia się w czasie wykonywania pracy w warunkach niewłaściwego oświetlenia. Na rysunku 3. pokazano wpływ czasu pracy na zmianę wartości impedancji ciała elektromonterów pracujących przy łączeniu kabli elektroenergetycznych w kopalniach. Stanowisko pracy było oświetlone światłem o natężeniu mniejszym niż zalecane 200 lx do tej pracy. Pokazano względną zależność (Z/Z’) wartości średniej impedancji ciała (Z) w czasie pracy do wartości początkowej impedancji ciała (Z’) przed rozpoczęciem pracy.

Z przeprowadzonych pomiarów wynika, że wykonywanie prac w warunkach niewłaściwego oświetlenia powoduje zmęczenie psychiczne człowieka. Zmęczenie to powoduje w organizmie człowieka szereg zmian fizjologicznych, których efektem są zmiany parametrów fizycznych skóry.

Przyjmując, że ustrój człowieka rozpatrywany jest jako system czynnościowy kontrolowany przez ośrodek centralny układu nerwowego, to oczywiste staje się, że działanie uciążliwego czynnika środowiska pracy może uruchomić mechanizmy adaptacyjne, których zadaniem jest utrzymanie równowagi funkcjonowania organizmu. Uruchomienie mechanizmów adaptacyjnych powoduje wystąpienie efektu biologicznego, który można zidentyfikować w zmianach impedancji elektrycznej ciała człowieka.

Literatura

  1. J. Bąk, Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym, „Wiadomości Elektrotechniczne” 3/1998.
  2. W. Ganong, Fizjologia, PZWL, Warszawa 1994.
  3. S. Gierlotka, Pomiary impedancji i rezystancji ciała ludzkiego w celu określenia zagrożenia porażeniowego w środowisku górniczym, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej 1994, Seria Górnictwo, z. 218.
  4. S. Gierlotka, Wpływ uciążliwości ergonomicznych występujących w kopalniach węgla kamiennego na impedancję elektryczną ciała człowieka. Praca habilitacyjna. Zeszyty Naukowe Politechniki Śl. Górnictwo, z. 252, Gliwice 2002.
  5. S. Gierlotka, Elektropatologia porażeń prądem, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2006.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.