Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Przekładniki napięciowe i prądowe

Rozwiązania konstrukcyjne
Typowe rozwiązania konstrukcyjne przekładników napięciowych dwubiegunowych jednofazowych, gdzie: 1 – uzwojenie pierwotne, 2 – uzwojenie wtórne, 3 – rdzeń, 4 – izolacja
Typowe rozwiązania konstrukcyjne przekładników napięciowych dwubiegunowych jednofazowych, gdzie: 1 – uzwojenie pierwotne, 2 – uzwojenie wtórne, 3 – rdzeń, 4 – izolacja
R. Nowicz

Najważniejszym zadaniem energetyki jest zapewnienie niezawodności działania sieci i systemów elektroenergetycznych przy jednoczesnym zagwarantowaniu parametrów jakości energii elektrycznej. Różnego rodzaju urządzenia rozdzielcze stacji elektroenergetycznych, w tym przekładniki, w znacznym stopniu wyznaczają niezawodność i efektywność pracy systemu elektroenergetycznego.

Przekładniki prądowe i napięciowe, nazywane także transformatorami prądu (Current Transformers) lub napięcia (Voltage Transformers) służą do pośredniego pomiaru i regulacji podstawowych wielkości elektrycznych (prądu, napięcia, mocy, częstotliwości, współczynnika mocy). Są także głównym źródłem sygnałów w układach automatyki elektroenergetycznej (Czytaj więcej na ten temat). W znacznym stopniu przyczyniają się do zapewnienia niezawodności i bezpiecznej pracy wielu urządzeń elektroenergetycznych. Przekładniki klasyczne (indukcyjne) często pełnią również funkcję przetwornika pierwotnego w przekładnikach niekonwencjonalnych.

Zobacz także: Przekładniki prądowe i napięciowe

Przekładnik napięciowy jest transformatorem (jednofazowym lub trójfazowym) o niewielkiej mocy znamionowej i niskim napięciu zwarcia. Przekładnik ten powinien charakteryzować się małym rozproszeniem oraz małą wartością prądu jałowego. Zagadnieniem bardzo ważnym i trudnym jest właściwe wykonanie jego izolacji WN. Chodzi tu zarówno o izolację główną (między uzwojeniami pierwotnym i wtórnym), jak i izolację szeregową uzwojenia pierwotnego. Przekładniki napięciowe są stosowane – już przy napięciach liniowych od 400 V – w stacjach elektroenergetycznych, podstacjach sieci rozdzielczych, rozdzielniach zakładowych, laboratoriach wysokiego napięcia oraz jako transformatory zasilające niektóre obwody lub jako transformatory probiercze. Przekładnik prądowy powinien się charakteryzować również bardzo małym rozproszeniem i znikomym prądem jałowym.

Zobacz także: Błędy pomiaru mocy i energii w układach z przekładnikami napięciowymi i prądowymi

Znamionowe prądy pierwotne wynoszą od kilkudziesięciu A do kilku kA, ale są również konstrukcje (w stalowniczych piecach łukowych), których prądy pierwotne wynoszą np. 50 kA. Przekładnik kombinowany (Combined Transformer), zwany również dawniej zespołem przekładnikowym prądowonapięciowym, we wspólnym zbiorniku lub izolatorze zawiera dwa przekładniki (człony): prądowy i napięciowy. Korzyści wynikające ze stosowania przekładników kombinowanych polegają na zastąpieniu dwóch przekładników – jednym, tańszym i zajmującym mniej miejsca niż dwa oddzielne przekładniki. Mniejsze koszty (niekiedy nawet o 50%) wynikają z mniejszej masy takiej konstrukcji i niższych kosztów zastosowanej izolacji, której wartość, szczególnie w konstrukcjach wysokonapięciowych, może obecnie stanowić ponad 50% ceny całego przekładnika.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Nieustanny rozwój elektroenergetyki wiąże się ze wzrostem znamionowych wartości napięć i prądów jej aparatury, co prowadzi do wzrostu parametrów i wymagań w stosunku do przekładników prądowych, napięciowych oraz, coraz częściej stosowanych w ostatnich latach, przekładników kombinowanych. Zwiększeniu uległo również pasmo częstotliwości w którym pracują przekładniki energetyczne (szczególnie prądowe).

Względnie duże gabaryty i masa, a także cena tradycyjnych przekładników, zmuszają do stosowania przekładników niekonwencjonalnych. Dotyczy to szczególnie układów zabezpieczeniowych i głównie w odniesieniu do najwyższych napięć, tzn. 400 kV i powyżej, dla których oszczędności wynikające z rezygnacji z tradycyjnych układów izolacyjnych są znaczne. Konstrukcje niekonwencjonalne muszą jednak być wykonane tak, aby spełniały dodatkowo dość ostre wymagania w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej zarówno co do odporności na zakłócenia (zaburzenia), jak i emisyjności tych zakłóceń. Zostały już opracowane i są stosowane przekładniki optoelektroniczne, które spełniają wymagania metrologiczne i niezawodnościowe oraz charakteryzują się małymi gabarytami i masą. Cyfrowe łącza światłowodowe wykorzystywane w układach z tymi przekładnikami umożliwiają niezawodną transmisję danych oraz zapewniają dobrą współpracę z układami cyfrowymi szeroko stosowanymi we współczesnej automatyce zabezpieczeniowej.

NOWE KAMERY TERMOWIZYJNE
ZOBACZ >
OBUDOWA DO ROZDZIELNIC 
ZOBACZ >
PRODUCENCI 
ZOBACZ >

Zobacz także: Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane

Rozwój nowych technologii materiałów magnetycznych daje możliwości poprawy właściwości obwodów magnetycznych, czyli również parametrów metrologicznych przekładników. Szczególnie dotyczy to przekładników do rozliczeń i badania jakości energii elektrycznej i niektórych typów do stanów przejściowych oraz pracujących przy podwyższonych częstotliwościach. Stosowane obecnie nowe materiały izolacyjne (np. izolacja gazowa SF6, izolatory kompozytowe) spowodowały wprowadzenie innych niż poprzednio rozwiązań układów izolacyjnych przekładników. Wszystkie te zmiany przyczyniły się do powstania nowych konstrukcji przekładników prądowych i napięciowych, a ostatnio – głównie kombinowanych.

Zmienił się również proces projektowania przekładników poprzez wprowadzenie komputerowych programów obliczeniowych wykorzystujących metody polowo-obwodowe, które w istotny sposób poprawiły efekty obliczeń pól magnetycznego i elektrycznego projektowanych konstrukcji.

klasyfikacja przekładników

Szeroki zakres napięć i prądów występujących w układach elektroenergetycznych, różne cele i wymagania stawiane przekładnikom oraz odmienne miejsca ich instalowania, warunki klimatyczne i środowiskowe, narzucają różnorakie rozwiązania konstrukcyjne przekładników. Podział ich na określone rodzaje może być dokonany z wykorzystaniem różnych kryteriów.

Zasadniczy podział przekładników, ze względu na ich zasadę działania, wyodrębnia przekładniki:

  • konwencjonalne (indukcyjne), w których wykorzystuje się zasadę transformacji wynikającą ze zjawiska indukcji elektromagnetycznej, oraz 
  • niekonwencjonalne (elektroniczne, optoelektroniczne) wykorzystujące różne zjawiska fizyczne, w których sygnał proporcjonalny do napięcia lub prądu pierwotnego jest przesyłany z linii WN do uziemionych urządzeń przetwarzających.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl