Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Autonomiczne systemy fotowoltaiczne w warunkach Krakowa i okolic

Schemat blokowy autonomicznego systemu fotowltaicznego dostarczającego napięcie
Schemat blokowy autonomicznego systemu fotowltaicznego dostarczającego napięcie

W kilku ostatnich latach na świecie pojawiły się koncepcje, aby już w roku 2030 praktycznie cała energia wykorzystywana na ziemskim globie pochodziła ze źródeł ekologicznych i odnawialnych, do których zalicza się przede wszystkim energie pochodzące z wiatru, wody i promieniowania słonecznego [1]. Autorzy jednego z takich opracowań oszacowali, że z energii wody uzyska się 9 % całego zapotrzebowania na energię, z wiatru 51 %, a z promieniowania słonecznego 40 % [1].

Dla Ziemi słońce jest podstawowym, czystym i praktycznie niewyczerpalnym źródłem energii. Gęstość powierzchniowa energii promieniowania słonecznego, docierającego w jednostce czasu do zewnętrznej warstwy atmosfery ziemskiej, ma wartość około 1360 W/m2 i jest to tzw. stała słoneczna [2, 3]. Podczas przechodzenia przez atmosferę ziemską promieniowanie to jest osłabiane i na powierzchni ziemi ma mniejszą wartość, zależną jeszcze od długości i szerokości geograficznej, pory roku i pory dnia.

Na terenie Polski roczna gęstość strumienia energii promieniowania słonecznego padającego na płaszczyznę poziomą (roczne nasłonecznienie) waha się w granicach od 950 do 1250 kWh/m2 [2, 3]. W okolicach Krakowa roczne nasłonecznienie osiąga wartość zbliżoną do dolnej granicy tego przedziału i ma około 990 kWh/m2. W centrum miasta jest ono jednak niższe o około 15 %, gdyż tam występuje wyraźnie większe zapylenie niż na przedmieściach.

Drugim ważnym parametrem, z punktu widzenia możliwości wykorzystania energii słonecznej, jest średnie roczne usłonecznienie, czyli średnia liczba godzin z bezpośrednią operacją słońca w ciągu roku. Dla Polski średnia wartość tego parametru wynosi około 1600 godzin, a dla Krakowa i okolic waha się od 1400 do 1500 godzin.

Rozkład promieniowania słonecznego w cyklu rocznym w Polsce ma charakter nierównomierny, gdyż około 80 % całkowitego rocznego nasłonecznienia przypada na sezon wiosenno- letni (od kwietnia do końca września) i dodatkowo czas operacji słonecznej w zimie wynosi tylko około 8 godzin dziennie, natomiast w lecie wydłuża się aż do 16 godzin [2]. Ponadto wartości nasłonecznienia zmieniają się i przykładowo w Polsce, w godzinach od 9:00 do 15:00, w miesiącach letnich, wynoszą od 600 do 800 W/m2. Pewnym zmianom ulega też charakterystyka widmowa promieniowania słonecznego. W godzinach południowych maksimum promieniowania przypada dla długości fali około 480 nm (rys. 1.), a we wczesnych godzinach rannych oraz późnych popołudniowych maksimum ulega przesunięciu w kierunku fal dłuższych do około 520 nm.

W ciągu dnia, nawet przy braku jakiegokolwiek zachmurzenia, zmienia się wartość nasłonecznienia. Zmiany dziennego nasłonecznienia, w warunkach okolic Krakowa, pokazano na rysunku 2.

Opisane wyżej warunki pozwalają, praktycznie na terenie całej Polski, stosować autonomiczne systemy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne), głównie dla potrzeb zasilania energią elektryczną domów jednorodzinnych. W takich systemach istotnym problemem jest gromadzenie nadmiaru energii pozyskiwanej w ciągu dnia, aby następnie wykorzystać ją w nocy, lub w okresie niedostatecznego nasłonecznienia.

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu (730 dni) - 185,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu (365 dni) - 105,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 79,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 138,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu elektro.info.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


PROMOCJA na kamery termowizyjne nawet do 5000 zł taniej !! »

Tylko do 31.XII możesz skorzystać z obniżki na oscyloskopy»

Promocja kamery termowizyjne oscyloskopy niskie ceny
Zostało już tylko kilka dni promocji na kamery termowizyjne. Zobacz niższe ceny z okazji BLACK FRIDAY i CYBER WEEK (...) chcę zobaczyć ceny » Oscyloskopy cyfrowe świetnie sprawdzają się przy pomiarach w laboratoriach oraz firmowych działach rozwoju. Bywają także niezbędne podczas zadań serwisowych (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Kable i przewody ebook Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Zapraszamy na szkolenia z elektro.info » 
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych przez lub przy udziale „elektro.info”. Naszą silną stroną jest dobrze merytorycznie przygotowany zespół, który
(...)
czytam dalej »


dr hab. inż Zbigniew Porada
dr hab. inż Zbigniew Porada
Absolwent Wydziału Elektrotechniki Górniczeji Hutniczej AGH (1970), gdzie pracował jako asystent do 1978 roku. W tymże roku, po uzyskaniu stopnia doktora, przeniósł się na Politechnikę Krakowską, g... więcej »
11/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych
  • - Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii,...

Szczypce-klucz Knipex

Szczypce-klucz to narzędzie opracowane i opatentowane wiele lat temu przez niemiecką firmę Knipex. Pod względem funkcjonalności łączy szczypce nastawne z kluczem nastawnym typu...
EAST UPS EAST UPS
Marka EAST ® to uznany producent wysokowydajnych zasilaczy awaryjnych UPS zaprojektowanych do całodobowej ochrony urządzeń elektrycznych oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl