Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Analiza cech, kosztów i parametrów niezawodnościowych zasilania gwarantowanego sieci komputerowej (część 1.)

Analiza cech, kosztów i parametrów niezawodnościowych zasilania gwarantowanego sieci komputerowej
Analiza cech, kosztów i parametrów niezawodnościowych zasilania gwarantowanego sieci komputerowej

Systemy równoległe UPS można wykorzystać do pracy w konfiguracji redundantnej lub sumacyjnej. System redundantny stosuje się do zwiększenia niezawodności poprzez wprowadzenie nadmiarowości modułów UPS N+1. Analizie, w której brano pod uwagę m.in. dostępność (dyspozycyjność), MTBF, MTTR oraz koszty, poddano system składający się odpowiednio z jednego dwóch, trzech oraz czterech zasilaczy UPS.

Zobacz także: System zasilania gwarantowanego dla budynku mieszkalnego

założenia wstępne

W celu analizy przyjęto, że lokalna sieć komputerowa średniej wielkości znajduje się w jednopiętrowym budynku, a w jej skład wchodzi jedenaście stacji roboczych, dwie drukarki laserowe kolorowe, jeden serwer i jedno urządzenie aktywne sieciowe – switch [1]. Do rozpatrywanej kondygnacji dochodzi Internet stałym łączem 100 Mb/s. Założono, że zarówno pod względem ekonomicznym, jak i technicznym najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest centralna konfiguracja zasilacza UPS z redundancją, z którego będą zasilane wszystkie urządzenia w sieci komputerowej. Budynek firmy zasilany jest przyłączem kablowym niskiego napięcia. Dane dotyczące sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z lokalnej spółki dystrybucyjnej zawiera tabela 1.

wybrane parametry niezawodności systemu

Z punktu widzenia niezawodności graficzny przebieg czasu pracy danego urządzenia przedstawia rysunek 2.

Do podstawowych miar niezawodności stosowanych w przypadku systemów UPS zaliczamy:

  • MTBF (ang. Mean Time Between Failures) – to średni czas między uszkodzeniami dla części lub elementów systemu, które mogą być naprawiane. Za pomocą tego parametru można określić, jakie jest na przykład prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzenia przez rok użytkowania. Przykładowo, dla MTBF=150 000 h prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzenia w czasie jednego roku wynosi 5,84% (iloraz liczby godzin w roku, czyli 8760 przez wartość MTBF). MTBF obliczyć można wykorzystując wzór (1):

(1)

gdzie:
tdi – czas pracy urządzenia w i-tym odcinku pomiędzy naprawami,
m – liczba napraw w okresie badania urządzenia,

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

  • MTTR (ang. Mean Time to Repair) – to średni czas usunięcia uszkodzenia, wyrażony zwykle w godzinach, liczony od momentu wystąpienia uszkodzenia, wyrażony wzorem (2):

(2)

gdzie:
tai – czas trwania i-tej naprawy,
m – liczba napraw w okresie badania urządzenia,

  • MTTF (ang. Mean Time To Failure) – to średni czas pracy urządzenia do awarii określany dla urządzeń nienaprawialnych i wyznaczany ze wzoru (3):

(3)

gdzie:
tBi – czas pracy i-tego urządzenia w badanej podgrupie do uszkodzenia,
k – liczba badanych urządzeń.

Zobacz także: Układy zasilaczy do urządzeń powszechnego użytku

  • dostępność (ang. Availability), czyli dyspozycyjność. To miara stopnia odporności systemu. Dostępność to procentowo wyrażony czas bezawaryjnego działania w stosunku do całego czasu, w którym system powinien działać. Dostępność określa się wzorem (4):

(4)

Powyższe miary niezawodności odnoszą się do urządzeń. Dla systemów informatycznych przyjmuje się natomiast 7 klas dostępności [13], w zależności od czasu niedostępności systemu w czasie jednego roku (tab. 2.).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2010

Komentarze

(1)
mechanik | 21.04.2014, 23:46
Prosty w obsłudze kalkulator w wersji xls mozna pobrać tutaj:
http://cel-procesu.pl/tpm/
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Programowalny wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

wyświetlacze Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz (...) czytam dalej »


Stacja transformatorowa na kółkach - robi wrażenie »

Rozdzielnica na kołach Jest to lekka stacja w obudowie metalowej, na podwoziu jezdnym – DMC 3,5T, z obsługą z zewnątrz, z możliwością łatwe (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - czy warto je wykorzystywać?

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

szynoprzewody jak podłączyć bezpanelowa energia słoneczna
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Ograniczniki przepięć (SPD) o udoskonalonych osiągach »

Switche zarządzalne spd ograniczniki
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » SPD o takim układzie elementów ograniczających przepięcia są stosowane w instalacji elektrycznej, w której nie powinny występować prądy upływu, nawet o niewielkich(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps
  • - Awarie sieciowe w krajowej sieci dystrybucyjnej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl