Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentny budynek

 Redakcja  |  27.01.2009
Przykładowy schemat instalacji domu inteligentnego
Przykładowy schemat instalacji domu inteligentnego
Ciąg dalszy artykułu...

Wszystkie funkcje domu inteligentnego mają na celu zwiększenie funkcjonalność budynku, komfortu życia i bezpieczeństwa jego użytkowników oraz zminimalizowanie kosztów eksploatacji. Podobne funkcje, tylko w mniejszej skali, spełniają inteligentne domy mieszkalne.Istnieje kilka standardów automatyki domu inteligentnego. Wszystkie wyposażone są w dwie magistrale: magistralę zasilającą (obwody elektryczne) i magistralę danych (komunikacja między wszystkimi elementami instalacji). Do nich podłączone są równolegle pozostałe elementy instalacji: panel sterujący, zawór sterujący, klimatyzatory itd. Każdemu z nich nadany jest numer identyfikacyjny, za pomoca którego dane urządzenie rozpoznawane jest przez system. Pozwala to na sterowanie dowolnym elementem instalacji z dowolnego miejsca.

Dzięki wyposażeniu domu w magistrale, sieć urządzeń można dowolnie zmieniać, nie ponosząc zbytnich kosztów i unikając kładzenia nowych kabli oraz związanych z tym remontów. Mieszkaniec domu inteligentnego nie musi już kontrolować funkcjonowania urządzeń w swoim domu. Może nimi sterować z dowolnego miejsca domu lub z zewnątrz np. przy pomocy telefony czy palmtopu. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia zadbają o opuszczenie czy podniesienie rolet i żaluzji, włączanie zraszaczy w zależności od  wilgotności gleby, wyłączenie niepotrzebnie świecących się lamp czy przygaszenie ich tak, jak lubią domownicy. Temperatura w poszczególnych pomieszczeniach również zostanie dopasowana w zależności od potrzeb mieszkańców - np. podniesiona rano zanim  gospodarze wstaną - czy dostosowana do funkcji danego pomieszczenia.

Niezwykle istotne jest również to, że automatyzacja domu pozwala na podniesienie bezpieczeństwa jego mieszkańców. Odpowiednio skonfigurowane urządzenia informują o zagrożeniu np. pożarem - w takiej sytuacji włączane są światła, aby ułatwić ewakuację, wyłączane są natomiast urządzenia elektryczne, odpowiednie powiadomienie o pożaże trafia również do straży pożarnej. Zwiększenie stężenia dwutlenku węgla powoduje włączenie się wentylatora, odpowiedni czujnik domknie okna w czasie ulewnego deszczu. Sterować można również zewnętrznymi elementami: chociażby włączaniem i wyłączaniem oświetlenia ogrodu czy jego podlewaniem.

Wszystkie te funkcje ułatwiają codzienne życie i podnoszą komfort życia mieszkańców. Wyobraźmy sobie, że nasz dom "żyje" podczas naszego urlopu - a my, wracając, nie zastajemy wyschniętej trawy, zalanej podłogi czy domu splądrowanego przez złodzieja. Dzięki temu, że dom "dopasowuje" działanie urządzeń do warunków zewnętrznych (ogrzewanie do temperatury itp.), czy tego co się dzieje wewnątrz domu (np. gaszenie zbędnego oświetlenia) optymalizujemy zużycie energii. Dobrze zaprojektowany system, dopasowany do potrzeb mieszkańców pozwala zaoszczędzić nawet do 40% kosztów ogrzewania czy oświetlenia budynku.

Na rynku istnieje kilka systemów domu inteligentnego. Pierwszy powstał w Niemczech - był to EIB (ang. European Installation Bus). Obecnie ponad 100 firm produkuje urządzenia według standardów EIBA (ang. European Installation Bus Association), dbając ich pełną kompatybilność. Dla użytkownika oznacza to możliwość wyboru i łączenia urządzeń różnych firm w zależności od potrzeb i gustów.

Najpopularniejszymi systemami sterowania budynkiem są EIB (ang. European Installation Bus) i LON (ang. Local Operating Network) oraz niedawno powstały LCN (ang. Local Control Network) czy Luxor. EIB jest raczej stosowany do sterowania indywidualnymi i wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi oraz niewielkimi biurowcami a LON do biurowców i w zakładach przemysłowych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl