Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentny budynek

 Redakcja  |  27.01.2009
Przykładowy schemat instalacji domu inteligentnego
Przykładowy schemat instalacji domu inteligentnego

"Budynek inteligentny - to taki budynek, w którym zainstalowano system zarządzania wszystkimi instalacjami tego budynku". To bardzo skrótowa i niewiele mówiąca definicja. Co w praktyce oznacza "zarządzanie wszystkimi instalacjami"? Co właściwie zyskujemy, montując w domu sporą ilość drogich urządzeń elektronicznych?

Zobacz także: Inteligentne urządzenia domowe

Ogólnie dom inteligentny to taki, w którym dzięki zainstalowanej automatyce podnosi się komfort codziennego życia jego mieszkańców. Użytkownik całkowicie panuje nad wszystkimi funkcjami swojego domu, jednocześnie nie musi pamiętać o wielu czynnościach, bowiem w kontrolowaniu urządzeń domowych zastępuje go centralnie zarządzany system. Zarządzanie to dotyczy m.in. sterowania ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją domu, oświetleniem (wewnątrz i na zewnątrz), powiadamiania o zagrożeniach np. pożarem. Wszystkie urządzenia domowe są połączone w spójny system, utrzymując stałą łączność między poszczególnymi urządzeniami. Ilość tych urządzeń może być bardzo duża, w zależności od funkcji, które urządzenia te mają wypełniać.

Systemem zarządzania mogą być objęte wszystkie typy budynków, od wieżowców biurowych, poprzez budynki przemysłowe, instytucje do niewielkich domów mieszkalnych. Oczywiście system zarządzania i jego funkcje dopasowuje się odpowiednio do potrzeb użytkowników.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W budynku użyteczności publicznej ważny jest system bezpieczeństwa: kamery przemysłowe, domofony czy wideodomofony, różnego typu czujniki - kontrolują ruch ludzi i samochodów w budynku czy garażu. Budynek dba o komfort pracujących w nim ludzi, czyli dopasowuje parametry powietrza odpowiednio do zapotrzebowania - steruje systemem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji czy filtracji powietrza. Dzięki różnego typu czujnikom możliwe jest np. dopasowanie wentylacji do ilości osób przebywających w poszczególnych pomieszczeniach.

Warsaw Trade Tower - inteligentny
biurowiec

Zobacz także: Dom Inteligentny - bezpieczeństwo, komfort i oszczędność

Urządzenia reagują na zmieniające się czynniki zewnętrzne: temperaturę, nasłonecznienie, opady i dostosowują atmosferę wewnatrz budynku. Czujki ruchu pozwalają sterować oświetleniem - światło gaśnie tam, gdzie nie ma ludzi itp. Pozwala to na zaoszczędzenie energii. Ważne są też funkcje wykorzystywane, gdy w budynku powstaje zagrożenie np. pożarem - włączają się automatycznie zraszacze, otwierają drogi ewakuacji, odpowiednie służby zostają powiadomione automatycznie.

Zobacz także: Inteligentny dom - zrób go sam

Pierwsze inteligentne budynki to właśnie biurowce. Zaczęto je stawiać w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 80. XX w. Ostatnio wybudowane w Warszawie wieżowce to właśnie budynki inteligentne - np. Warsaw Trade Tower przy Chłodnej, Kaskada przy al. Jana Pawła II, Warsaw Trade Center na Woli, budynek Elektrimu. Z czasem na rynku pojawiły się systemy do stosowania także w domach mieszkalnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl