Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentny budynek

 Redakcja  |  27.01.2009
Przykładowy schemat instalacji domu inteligentnego
Przykładowy schemat instalacji domu inteligentnego

"Budynek inteligentny - to taki budynek, w którym zainstalowano system zarządzania wszystkimi instalacjami tego budynku". To bardzo skrótowa i niewiele mówiąca definicja. Co w praktyce oznacza "zarządzanie wszystkimi instalacjami"? Co właściwie zyskujemy, montując w domu sporą ilość drogich urządzeń elektronicznych?

Zobacz także: Inteligentne urządzenia domowe

Ogólnie dom inteligentny to taki, w którym dzięki zainstalowanej automatyce podnosi się komfort codziennego życia jego mieszkańców. Użytkownik całkowicie panuje nad wszystkimi funkcjami swojego domu, jednocześnie nie musi pamiętać o wielu czynnościach, bowiem w kontrolowaniu urządzeń domowych zastępuje go centralnie zarządzany system. Zarządzanie to dotyczy m.in. sterowania ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją domu, oświetleniem (wewnątrz i na zewnątrz), powiadamiania o zagrożeniach np. pożarem. Wszystkie urządzenia domowe są połączone w spójny system, utrzymując stałą łączność między poszczególnymi urządzeniami. Ilość tych urządzeń może być bardzo duża, w zależności od funkcji, które urządzenia te mają wypełniać.

Systemem zarządzania mogą być objęte wszystkie typy budynków, od wieżowców biurowych, poprzez budynki przemysłowe, instytucje do niewielkich domów mieszkalnych. Oczywiście system zarządzania i jego funkcje dopasowuje się odpowiednio do potrzeb użytkowników.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W budynku użyteczności publicznej ważny jest system bezpieczeństwa: kamery przemysłowe, domofony czy wideodomofony, różnego typu czujniki - kontrolują ruch ludzi i samochodów w budynku czy garażu. Budynek dba o komfort pracujących w nim ludzi, czyli dopasowuje parametry powietrza odpowiednio do zapotrzebowania - steruje systemem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji czy filtracji powietrza. Dzięki różnego typu czujnikom możliwe jest np. dopasowanie wentylacji do ilości osób przebywających w poszczególnych pomieszczeniach.

Warsaw Trade Tower - inteligentny
biurowiec

Zobacz także: Dom Inteligentny - bezpieczeństwo, komfort i oszczędność

Urządzenia reagują na zmieniające się czynniki zewnętrzne: temperaturę, nasłonecznienie, opady i dostosowują atmosferę wewnatrz budynku. Czujki ruchu pozwalają sterować oświetleniem - światło gaśnie tam, gdzie nie ma ludzi itp. Pozwala to na zaoszczędzenie energii. Ważne są też funkcje wykorzystywane, gdy w budynku powstaje zagrożenie np. pożarem - włączają się automatycznie zraszacze, otwierają drogi ewakuacji, odpowiednie służby zostają powiadomione automatycznie.

Zobacz także: Inteligentny dom - zrób go sam

Pierwsze inteligentne budynki to właśnie biurowce. Zaczęto je stawiać w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 80. XX w. Ostatnio wybudowane w Warszawie wieżowce to właśnie budynki inteligentne - np. Warsaw Trade Tower przy Chłodnej, Kaskada przy al. Jana Pawła II, Warsaw Trade Center na Woli, budynek Elektrimu. Z czasem na rynku pojawiły się systemy do stosowania także w domach mieszkalnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl