Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zmiany w przepisach przeciwpożarowych (część 1.)

dotyczących przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę i dróg pożarowych, uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony ppoż. oraz ochrony przeciwpożarowej budynków
Zmiany w przepisach przeciwpożarowych
Zmiany w przepisach przeciwpożarowych

W ciągu ostatniego roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał trzy rozporządzenia obejmujące: przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę i drogi pożarowe, uzgadnianie projektu budowlanego pod względem ochrony ppoż. oraz ochronę przeciwpożarową budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

W ciągu ostatniego roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał trzy rozporządzenia obejmujące: przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę i drogi pożarowe, uzgadnianie projektu budowlanego pod względem ochrony ppoż. oraz ochronę przeciwpożarową budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Zobacz także: Zmiany w przepisach przeciwpożarowych (część 2.)

Potrzeba wydania tych aktów prawnych spowodowana była koniecznością uzupełnienia i uściślenia niektórych przepisów, wynikającą z doświadczeń zebranych w toku stosowania dotychczas obowiązujących aktów prawnych, jak również potrzebą skorelowania nowych przepisów z innymi przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej oraz wymaganiami Polskich Norm, będących odpowiednikami norm europejskich. Powyższe rozporządzenia stanowią swego rodzaju pakiet zmian, których celem było przede wszystkim:

 • uzupełnienie luk w przepisach, powstałych w wyniku zmian w innych aktach prawnych (np. przepisów dotyczących baz i stacji paliw),
 • uporządkowanie i uściślenie niektórych przepisów,
 • tam, gdzie to zasadne, uelastycznienie wymagań, w celu umożliwienia stosowania większej liczby wariantów pozwalających na spełnienie danego przepisu,
 • zwrócenie większej uwagi na kwestie przygotowania obiektów do działań ratowniczo-gaśniczych,
 • skorelowanie wymagań omawianych aktów prawnych z innymi przepisami oraz Polskimi Normami, będącymi odpowiednikami norm europejskich,
 • wprowadzanie nowych rozwiązań, przy zachowaniu zasady niedziałania prawa wstecz,
 • doprecyzowanie wymagań w zakresie uzgadniania projektów budowlanych pod względem ochrony ppoż., w tym usprawnienie nadzoru nad tym procesem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wymienione rozporządzenia MSWiA wychodzą również naprzeciw postulatom i oczekiwaniom zgłaszanym przez środowisko pożarnicze, a w szczególności przez komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń ppoż. Wprowadzone zmiany umożliwią sprawniejsze egzekwowanie przez organy Państwowej Straży Pożarnej istotnych wymagań mających wpływ na bezpieczeństwo ludzi i mienia.

Zobacz także: Bezpieczeństwo pożarowe w przemyśle – podejście systemowe

Z dniem 14 sierpnia 2009 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 lipca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (DzU nr 119, poz. 998).

Zobacz także: Zasilanie elektryczne urządzeń ppoż.

W znowelizowanym rozporządzeniu MSWiA z dnia 16 lipca 2009 r. wprowadzone zmiany uwzględniają również zagrożenia pożarowe występujące w obiektach, które podlegają ciągłej ocenie w trakcie prowadzonych czynności kontrolno-rozpoznawczych przez przedstawicieli komend terenowych Państwowej Straży Pożarnej. Dotyczy to w szczególności zmian w § 4, tj.:

 1. ust. 1 pkt 1 w zakresie objęcia obowiązkiem uzgadniania projektów budowlanych obiektów, w których występuje funkcja (strefa pożarowa) zamieszkania zbiorowego (hotelowa) kwalifikowana do kategorii zagrożenia ludzi ZL V, bez względu na ich wysokość,
 2. ust. 1 pkt 5 lit. c w zakresie objęcia obowiązkiem uzgadniania projektów budowlanych obiektów o niskiej gęstości obciążenia ogniowego (do 500 MJ/m2), ale o dużych powierzchniach, tj. powyżej 5000 m2 – ze względu na akcje ratownicze, które w takich obiektach są szczególnie utrudnione,
 3. ust. 1 pkt 6 w zakresie objęcia obowiązkiem uzgadniania projektów budowlanych garaży zamkniętych o więcej niż 10 stanowiskach postojowych (dotychczasowy brak wymogu uzgadniania projektów tych obiektów powodował częste przypadki nieuwzględnienia na etapie projektowania wymogu wyposażenia ich w instalację wodociągową przeciwpożarową z hydrantami wewnętrznymi 52),
 4. w ust. 1 pkt 9 w zakresie rozszerzenia dotychczasowego obowiązku uzgadniania projektów budowlanych przeciwpożarowych zbiorników wodnych i stanowisk czerpania wody do celów przeciwpożarowych o projekty sieci wodociągowych, w związku z nieprawidłowościami występującymi w terenie z zaopatrzeniem w wodę do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru.
Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu (730 dni) - 185,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu (365 dni) - 105,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: półroczna prenumerata papierowa (5 numerów) + półroczny dostęp do wszystkich treści portalu (183 dni) - 75,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 79,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata edukacyjna - roczna elektro.info - 75,00 zł
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 138,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu elektro.info.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl