Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn - wymagania normatywne

Widok rozdzielnicy nn prefabrykowanej stacji transformatorowej
Widok rozdzielnicy nn prefabrykowanej stacji transformatorowej

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze zasilane są z sieci średniego napięcia w przedziale wartości znamionowych od 6 do 30 kV i wyposażane w transformatory o mocy znamionowej od 250 do 1000 kVA. Ich zadaniem jest transformowanie napięcia średniego na niskie i rozdział energii dla potrzeb odbiorców komunalnych i przemysłowych. Stacje prefabrykowane stają się stałymi elementami krajobrazu. Możliwości, jakie stwarza ich architektura powodują, że budynek stacji może być wykonany w sposób komponujący się z otoczeniem. W zależności od sposobu wykorzystania rozróżnia się stacje miejskie, przemysłowe, wiejskie oraz specjalnego przeznaczenia.

 stacje kontenerowe

Obecnie, prawie wyłącznie stosuje się stacje prefabrykowane, wytwarzane w całości w specjalistycznych zakładach. W miejscu instalacji dokonuje się wyłącznie ich przyłączenia do sieci SN i nn. Instalacja transformatora odbywa się od góry, po zdjęciu dachu nad przedziałem transformatorowym lub poprzez drzwi do tego przedziału, umieszczone w ścianie stacji. Po stronie SN montuje się odłącznik lub rozłącznik wyposażony w bezpieczniki i ograniczniki przepięć.  Rozdzielnice nn zawierają najczęściej rozłączniki bezpiecznikowe lub bezpieczniki chroniące poszczególne linie (obwody) sieci nn [1, 2].

Zobacz także: Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN

Stacja przewożona na miejsce instalacji wyposażona jest w rozdzielnice SN, nn oraz instalacje wewnętrzne (fot. 1.). Po ustawieniu wymaga jedynie podłączenia zewnętrznych kabli SN i nn, uziomu otokowego oraz wstawienia i podłączenia transformatora. Stacje są przystosowane do współpracy z siecią kablową, kablowo- napowietrzną średniego napięcia oraz siecią kablową niskiego napięcia [2, 4].

Stacja może posiadać jedno-, dwulub czterospadowy dach, wykonany jako nakładka na właściwy stropodach lub jako integralna część obiektu. Kolory elewacji zewnętrznych budynku oraz elementów jego ślusarki mogą być praktycznie wykonane według dowolnych życzeń zamawiającego. Drzwi mogą być wykonane z blachy stalowej o grubości 2 mm ocynkowanej ogniowo. Powinny posiadać zawiasy mocujące wraz z zamknięciem odpornym na wybuch spowodowany ewentualnym zwarciem łukowym w rozdzielnicy. Takie zwarcie pod względem wytworzonego ciśnienia i towarzyszącej mu emisji energii porównuje się z wybuchem 1 kg trotylu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Transformator olejowy jest ustawiany najczęściej na szynach jezdnych ułożonych nad szczelną betonową misą olejową. Budynek stacji może być przystosowany do ustawienia na fundamentach prefabrykowanych lub fundamenty mogą stanowić integralną część stacji. Podstawa „budynku” lub ściany wyposażona jest w gniazda do mocowania zawiesi do transportu pionowego. Innym interesującym wykonaniem jest stacja transformatorowa, która stanowi żelbetowy prefabrykat budowlany (rys. 1.). Jest ona wykonana u producenta w całości – kompletnie zmontowana – a na miejsce przeznaczenia przewożona samochodem i ustawiana dźwigiem.

Zobacz także: Przegląd krajowych rozwiązań kontenerowych stacji transformatorowych SN/nn

Jej całkowita masa wynosi 6 - 8 ton, co ułatwia transport nawet w miejsca trudno dostępne. „Budynek” stacji posiada kształt prostopadłościanu, którego dolna część związana z przyziemiem jest przystosowana do montowania wyposażenia, a część górna stanowi jej obudowę przykrytą dachem. „Budynek” stacji może być rozwiązaniem żelbetowym lub być wykonany w technologii siatkobetonu, jako „jednolita” bryła. Zbrojenia stacji są najczęściej łączone poprzez spawanie. Zaciski uziemiające stacji mają połączenie ze zbrojeniem ścian i fundamentu [2, 3].

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2010

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

mgr inż. Karol Kuczyński
mgr inż. Karol Kuczyński
Absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Uzyskał stopień magistra inżyniera w 2004 r. na kierunku automatyka i robotyka w specjalności przemysłowe systemy pomiarowe. W tym samym roku... więcej »
inż. Marcin Pietrzyk
inż. Marcin Pietrzyk
Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej (1971). Obecnie kieruje własną firmą EL-Q w Częstochowie. Od początku swojej kariery zawodowej, czyli od 48 lat, ściśle związan... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl