Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Sterowniki programowalne (część 3.)

najnowsze rozwiązania oraz problemy bezpieczeństwa pracy systemów zautomatyzowanych
Programowalne przekaźniki serii Versa Max: Nano controller (6 wejść/4 wyjścia) i Micro controller (do 16 wejść i 11 wyjść) firmy GE Fanuc
Programowalne przekaźniki serii Versa Max: Nano controller (6 wejść/4 wyjścia) i Micro controller (do 16 wejść i 11 wyjść) firmy GE Fanuc
GE Fanuc

Sterowniki programowalne to uniwersalne urządzenia stosowane obecnie zarówno w układach automatyki procesów przemysłowych, jak i w zautomatyzowanych maszynach produkcyjnych. W dwóch pierwszych częściach cyklu przedstawiono budowę i sposób działania sterowników programowalnych, sposoby ich programowania przez użytkownika oraz opisano różne wykonania sterowników: modułowe, stacje wejść/wyjść, kompaktowe, zintegrowane w panelu operatorskim, programowe PLC realizowane na komputerach PC i najbardziej zaawansowane urządzenia PAC i PAD.

W ostatniej części przedstawione zostaną różne tendencje rozwoju tej dziedziny automatyki, a w szczególności nowe rozwiązania przeznaczone dla instalacji wymagających stosowania specjalnych środków bezpieczeństwa.

przekaźniki programowalne

Przekaźniki programowalne są jedną z najmłodszych grup urządzeń, która obecnie dzięki swemu rozwojowi zaliczana jest także do dziedziny sterowników programowalnych. Pierwotnie były przeznaczone do sterowania oświetleniem, roletami, żaluzjami oraz różnymi innymi urządzeniami w układach automatyzacji instalowanych w tzw. inteligentnych budynkach. Były tanie i łatwe w obsłudze. Zastępowały w domowych instalacjach tradycyjne układy sterowania wykorzystujące przekaźniki i styczniki.

Przekaźniki programowalne posiadają gotowe bloki funkcyjne, które w prosty sposób łączy się ze sobą i programuje ich pracę. Pierwsze zastosowania przekaźników programowanych miały miejsce w inteligentnych budynkach stosujących sieci EIB oraz LonWorks. Obecnie są także stosowane w domach jednorodzinnych, między innymi do sterowania nawadnianiem i podlewaniem roślin oraz do sterowania przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Od kilku lat systemy te stały się bardzo popularne i obecnie są stosowane także w przemyśle w małych układach automatyki. Producenci oferują teraz całe serie modułów o coraz bardziej rozbudowanych funkcjach. Stosowanie ich pozwala uniknąć żmudnego łączenia styków przekaźników w celu wykonania określonych funkcji. Program pracy programowalnego przekaźnika można napisać za pomocą przycisków znajdujących się na jego obudowie lub korzystając z komputera PC. Dołączane do nich oprogramowanie firmowe umożliwia napisanie programu i symulację pracy układu sterowania w celu sprawdzenia poprawności przygotowanego programu przed zainstalowaniem modułu przekaźników.

Obecnie oferowane są serie tych urządzeń zawierające różne wersje: od najprostszych przekaźników programowalnych po moduły posiadające funkcjonalność odpowiadającą prostym sterownikom PLC. Firma Moeller na przykład oferuje serię programowanych przekaźników o nazwie easy. Liczne modele tej serii tworzą spójny system, ze zunifikowanym oprogramowaniem, funkcjami i akcesoriami. Posiadają one umieszczone na płycie czołowej modułu przyciski pracujące w systemie „menu” i wyświetlacz. System ten może być stosowany także do sterowania prostymi maszynami. Programy sterowania przygotowywane na komputerze mogą być przesyłane do sterowników easy przez magistralę. W pierwszym modelu 400 stosowano tylko najprostsze funkcje przekaźnikowe, a już w modelu 800 uzyskano tak zaawansowane funkcje, jak zliczanie impulsów dużej częstotliwości, pomiar częstotliwości i odczyt z enkoderów, wykonywanie obliczeń, archiwizacja danych i komunikacja sieciowa. Rodzina zawiera obecnie przekaźniki easy500, 700, 800 i MFD-Titan oraz liczne rozszerzenia: wyświetlacz, moduł sprzęgający, moduł procesora, moduł wejść/wyjść i komunikacji do współpracy z sieciami nadrzędnymi.

Firma Siemens wykorzystała wielką popularność, jaką uzyskały jej przekaźniki programowalne LOGO! i rozwinęła je w miniaturowy system automatyki. W ich modułowej wersji do podstawowego sterownika dołącza się stykami nożowymi różne moduły rozszerzeń wejść i wyjść. Do rozszerzenia systemu można też zastosować zestawy sterownika S7-200. Takie zestawy, sprawdzone najpierw funkcjonalnie, są następnie instalowane na obiekcie. Umożliwia to szybkie i bezpieczne uruchomienie systemu automatyki. System LOGO! posiada do wyboru 29 różnych funkcji. Każdy z 7 podstawowych wariantów ma specjalizowane moduły rozszerzeń: analogowe, cyfrowe, komunikacyjne i system zasilania, a dodatkowo moduły modemów, pozycjonera dla silników skokowych i serwomotorów oraz moduł wyświetlacza tekstów. Zestawy są programowane za pomocą oprogramowania Step7 Micro/Win, które pozwala na użycie sprawdzonych wcześniej modułów programowych i funkcji oraz na wprowadzanie parametrów do odpowiednich modułów sprzętowych bez konieczności ponownego ich programowania.

nowe koncepcje automatyki i sterowania

W dużych przedsiębiorstwach o wielu poziomach zarządzania i o wielu oddziałach coraz częściej realizowane są koncepcje tzw. totalnej automatyzacji, obejmującej całe przedsiębiorstwa. Zastosowanie tej koncepcji wymaga tzw. „przeźroczystej” transmisji danych od poziomu planowania zasobów (ERP) przez systemy realizacji produkcji MES i poziom systemów sterowania, w tym sterowników PLC, aż do najniższego poziomu nazywanego field czyli czujników i urządzeń wykonawczych. Koncepcje te wymuszają postęp w standaryzacji wszystkich elementów systemowych. Dlatego do popularnych zastosowań opracowuje się tzw. profile aplikacyjne integrujące różne elementy i tworzące z nich np. moduł systemu wytwarzania. Taki technologiczny moduł składa się z elementów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych i oprogramowania. Na przykład zawiera sterownik PLC, zestaw współpracujących czujników położenia, nastawników, zaworów oraz oprogramowanie. Moduły reprezentujące typowe maszyny mają standaryzowane interfejsy programowe zunifikowane dla wszystkich producentów. Programy ich zawierają jedynie te zmienne, które są niezbędne do współpracy z innymi modułami – maszynami oraz zmienne służące do diagnostyki, wizualizacji i obsługi systemu zarządzania produkcją. Umożliwia to wspomnianą wyżej przeźroczystą komunikację zapewniającą bezproblemową wymianę danych wszystkich urządzeń z wszystkimi działami fabryki. Przykładem nowych, przeźroczystych funkcji jest bezpośrednie połączenie sterowników PLC z bazami danych SQL. Dzięki takiemu rozwiązaniu dane procesowe wprowadza się do baz danych, a nie do poszczególnych urządzeń.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2009
Tagi: 
automatyka | 
sterowniki | 
apator | 
elektro.info

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl