Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Przemienniki częstotliwości jako źródła zaburzeń napięcia w nieuziemionych sieciach zasilania IT

Wyżłobienia w wirniku silnika pompy głębinowej o mocy 75 kW spowodowane wysokoczęstotliwościowymi prądami doziemnymi
Wyżłobienia w wirniku silnika pompy głębinowej o mocy 75 kW spowodowane wysokoczęstotliwościowymi prądami doziemnymi
J. Szymański
Ciąg dalszy artykułu...

kontenerowy niskonapięciowy napęd z przemiennikami częstotliwości dużej mocy

Kontenerowe stacje zasilania napędów przekształtnikowych głównie stosowane są:

  • w mobilnych systemach napędowych,
  • systemach napędowych wymagających szybkiej podmiany całej stacji w przypadku awarii jej podzespołów,
  • systemach napędowych produkowanych seryjnie,
  • w systemach napędowych dostosowanych do specyficznych warunków środowiskowych.

Przykładem reprezentatywnym kontenerowych stacji zasilania są stacje zasilające niskonapięciowe systemy napędowe powierzchniowych przenośników taśmowych stosowanych w górnictwie węgla brunatnego (rys. 12.). Kontenerowe stacje zasilania powierzchniowych przenośników taśmowych osiągają moce rzędu kilku megawatów. Cechą charakterystyczną tych stacji jest posiadanie własnego transformatora zasilanego z sieci typu IT, obniżającego napięcie średnie 3×6 kV na napięcie niskie, np. 3×500 V lub 3×690 V. W relatywnie niewielkiej objętości metalowego i uziemionego kontenera stacji zasilania przekształcana jest energia za pomocą przemienników częstotliwości o jednostkowych mocach od ok. 0,5 do 1,4 MW. W kontenerowych stacjach zasilania przekształtników zagadnienia kompatybilności elektromagnetycznej wewnętrznej urządzeń elektrycznych (wewnątrz kontenera) zwykle dominują w stosunku do zagadnień kompatybilności zewnętrznej (na zewnątrz kontenera).

W stacji kontenerowej stosowane są dwa typy sieci zasilającej: sieć IT – do zasilania napędów podstawowych i sieć TN-S – do zasilania trójfazowych odbiorników małej mocy lub odbiorników jednofazowych.

Zagadnienia kompatybilności wewnętrznej kontenerowych stacji zasilania przekształtników, w których system zasilania oparty jest na sieci typu IT, są bardzo istotne w związku z rosnącą mocą jednostkową przemienników częstotliwości zasilanych z tych stacji i coraz powszechniejszym ich stosowaniem w przemyśle górniczym – zarówno naziemnym, jak i podziemnym, okrętownictwie, i innych gałęziach przemysłu. Niezawodność przekształtników jest ściśle związana z kompatybilnością wewnętrzną kontenerowych stacji zasilania.

Doziemne pojemności pasożytnicze oddziaływają na napięcie zasilania przemienników częstotliwości i ich wpływ jest tym większy, im większe są moce jednostkowe, wartość napięcia zasilania i liczba przemienników częstotliwości umieszczonych w kontenerze. W skrajnych przypadkach doziemne prądy pasożytnicze prowadzą do uszkodzenia obwodów głównych przemienników częstotliwości, w szczególności ich falowników.

Głównym celem tej części jest analiza oddziaływania odkształconych napięć trójfazowych uzyskiwanych z falownika wyjściowego napięciowego przemiennika częstotliwości na napięcie sieci nieuziemionej zasilającej przemienniki częstotliwości dużych mocy w stacji kontenerowej.

W sieciach IT odkształcone napięcie przemienne falownika powoduje wypływ wysokoczęstotliwościowego prądu doziemnego przez doziemne pojemności pasożytnicze kabla silnikowego i silnika. Prądy doziemne dalej wpływają do strony stałonapięciowej falownika przez zwykle dużo mniejsze pojemności pasożytnicze na wejściach zasilania przemiennika częstotliwości, np. przez pojemności doziemne kabla zasilającego przemiennik częstotliwości lub przez pojemności pasożytnicze między uziemionym radiatorem falownika i stałonapięciowym obwodem zasilania falownika w przemienniku częstotliwości. Wartości prądów upływu doziemnego płynącego w przewodzie ochronnym PE są pomijalne, ze względu na małe wartości doziemnych pojemności pasożytniczych na zasilaniu przemiennika częstotliwości. W takim przypadku należy spodziewać się odkształceń fazowych napięć zasilania przemiennika poprzez ich zmodulowanie napięciem zaburzeń wspólnych uCM. Mierząc jedynie wartości napięć międzyfazowych zasilania przemiennika częstotliwości nie można określić wartości napięć fazowych, bo napięcie jest jedynie matematyczną różnicą napięć fazowych [UUV=UU-UV] i jest zwykle sinusoidą.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl