Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Przemienniki częstotliwości jako źródła zaburzeń napięcia w nieuziemionych sieciach zasilania IT

Wyżłobienia w wirniku silnika pompy głębinowej o mocy 75 kW spowodowane wysokoczęstotliwościowymi prądami doziemnymi
Wyżłobienia w wirniku silnika pompy głębinowej o mocy 75 kW spowodowane wysokoczęstotliwościowymi prądami doziemnymi
J. Szymański
Ciąg dalszy artykułu...

Dla zmniejszenia oddziaływania napięcia zaburzeń wspólnych uCM na obciążenie przemiennika częstotliwości w sieciach TN oraz na elementy mocy przemiennika częstotliwości w sieciach IT, należy stosować filtry silnikowe dostosowane do tłumienia napięcia zaburzeń wspólnych CM, a nie tylko napięcia zaburzeń różnicowych DM.

W literaturze podawane są różne rozwiązania techniczne filtrów silnikowych do tłumienia zaburzeń różnicowych DM i wspólnych CM [4]. Występują one także w ofertach handlowych specjalistycznych przedsiębiorstw. Przykładową realizację takiego filtru przedstawiono na rysunku 11., a opis jego działania jest przedstawiony w [2].

Zastosowanie silnikowego pasywnego filtru zaburzeń DM+CM włączonego między przemiennikiem częstotliwości i silnikiem umożliwia w sieciach uziemionych TN uzyskanie na zaciskach silnika prądów i napięć sinusoidalnych (fazowych i międzyfazowych), co równocześnie ogranicza prąd płynący od obudowy silnika do przewodu ochronnego PE. W sieciach nieuziemionych IT z właściwie dobranymi filtrami silnikowymi typu DM+CM nastąpi zmniejszenie efektu modulacji napięć fazowych napięciem zaburzeń wspólnych uCM, a tym samym nie będą zwiększone wartości napięć fazowych zasilania przemiennika częstotliwości.

Wadą tego typu filtrów jest konieczność stosowania elementów indukcyjnych w obwodzie zasilania silnika, co powoduje zmniejszenie jego napięcia zasilania i wprowadza opóźnienie reakcji silnika na zmiany napięcia zasilania wskutek wzrostu stałej czasowej obciążenia przemiennika częstotliwości. Ważnym zagadnieniem jest minimalizowanie przesunięcia fazowego między prądami fazowymi przed i za filtrem zaburzeń wspólnych i różnicowych, gdyż można łatwo doprowadzić do nieprawidłowej pracy filtru. Większość pasywnych filtrów silnikowych ma także ograniczoną maksymalną częstotliwość przełączania elementów mocy falownika (tranzystory IGBT) w przemienniku częstotliwości do wartości ok. 5 kHz.

Silnikowe filtry pasywne stosuje się głównie w napędach mniejszych mocy o typowych właściwościach dynamicznych, takich jak napędy: pomp, wentylatorów, przenośników, dźwigów, itp. W napędach dużych mocy stosowanie pasywnych filtrów silnikowych jest często ekonomicznie nieopłacalne. W tych aplikacjach prądy doziemne ograniczane są głównie poprzez stosowanie odpowiedniej izolacji uzwojeń fazowych silnika i izolowania łożysk wirnika oraz stosowanie kabli silnikowych o zmniejszonych doziemnych pojemnościach pasożytniczych [7].

W napędach zasilanych sieciami nieuziemionymi IT, podobnie jak w sieciach TN, choć z innych powodów, wskazane jest stosowanie wejściowych pojemnościowych filtrów EMC, które mają połączenie z przewodem ochronnym PE poprzez kondensatory CY.

Wejściowe filtry EMC są obecnie często standardowym podzespołem przemiennika częstotliwości u renomowanych producentów. Filtry te mają znacznie większą pojemność od kondensatorów CY (rzędu pojedynczych μF), od doziemnych pojemności pasożytniczych obciążenia przemiennika częstotliwości i umożliwiają ograniczenie odkształceń fazowych napięć zasilania przemiennika. Wysokoczęstotliwościowe prądy doziemne płyną od obciążenia przemiennika częstotliwości przewodem ochronnym PE do wejściowego filtra EMC. W napędach dużych mocy doziemne pojemności pasożytnicze kabla silnikowego i silnika osiągają wartości rzędu setek nF.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl