Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Najważniejszy jest pomysł, koncepcja i realizacja

Najważniejszy jest pomysł, koncepcja i realizacja
Najważniejszy jest pomysł, koncepcja i realizacja

Obecnie spółka jest firmą specjalistyczną branży elektroenergetycznej działającą w Grupie ENERGA. Jak doszło do jej powstania?
– Spółka została wyodrębniona ze struktur Energetyki Kaliskiej SA i funkcjonuje jako samodzielny podmiot gospodarczy od 1 lipca 1996 roku. Energetyka Kaliska – Usługi Techniczne Sp. z o.o. prowadzi swoją działalność poprzez jednostki organizacyjne zlokalizowane w Kaliszu, Pleszewie, Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim, zatrudniając ponad 160 osób.

W takim razie, jaka jest podstawowa działalność spółki?
– Podstawowa działalność spółki to budownictwo elektroenergetyczne oraz produkcja urządzeń elektroenergetycznych, w tym: wykonawstwo, serwis w zakresie budowy oraz modernizacji linii napowietrznych i kablowych, stacji transformatorowych, rozdzielni napowietrznych i wnętrzowych SN/nn. Dodatkowo zajmujemy się kontrolą stanu izolacji w obiektach infrastruktury energetycznej, przeglądami wyłączników wysokiego napięcia, transformatorów mocy SN/nn oraz przełączników zaczepów transformatorów 110 kV/SN. Ponadto spółka prowadzi działalność w zakresie robót inwestycyjnych i remontowo-modernizacyjnych małych i średnich obiektów kubaturowych oraz usług motoryzacyjnych, transportowych i sprzedaży paliwa.

Jakie produkty oferuje spółka?
– Są to urządzenia elektroenergetyczne, takie jak: małogabarytowe betonowe stacje transformatorowe, rozgałęźniki kablowe średniego napięcia, rozdzielnice transformatorowe niskiego napięcia, rozdzielnice stacyjne, złącza kablowe i kablowo-pomiarowe niskiego napięcia, które spełniają najwyższe wymagania techniczne, ekologiczne i estetyczne. Wykonujemy także kontenery potrzeb własnych oraz przeznaczone dla farm wiatrowych. Od dwóch lat powróciliśmy do budowy i wykonywania prac na stacjach WN/SN. Wiele tego typu obiektów wymaga jeszcze modernizacji i to stanowi dla nas kolejne wyzwanie. Produkowane przez nas urządzenia powstały na bazie doświadczeń nabytych przy prowadzeniu prac remontowych już istniejących obiektów. Nasze wyroby przeznaczone głównie dla energetyki zawodowej spełniają również oczekiwania inwestorów prywatnych, którzy są bardziej wymagający. Oczekują oni przyjaznych dla środowiska rozwiązań technologicznych, wysokiej jakości i funkcjonalności produktu – potwierdzonych stosownymi atestami i certyfikatami jakości.

Jakimi parametrami powinna się charakteryzować nowoczesna stacja transformatorowa?
– W chwili obecnej producenci mają nieograniczone możliwości tworzenia najróżniejszych rozwiązań stacji, od najprostszych, poprzez słup ogłoszeniowy, aż po wysublimowane obiekty o różnych kształtach dachów. Na uwagę zasługują także stacje piętrowe oraz stacje podziemne, które wprowadzimy do sprzedaży w drugiej połowie roku. Z naszych doświadczeń wynika, że nowoczesna stacja transformatorowa powinna być przyjazna dla środowiska, łatwo wkomponowywać się w ciasną zabudowę miejską oraz harmonizować z otoczeniem, również zabytkowym. Na początku inwestycji należy także rozważyć i właściwie dobrać takie parametry jak napięcie, prąd, możliwości łączeniowe aparatów, kompensacja mocy biernej, układ pomiarowy. Wiąże się to z pewnymi nakładami inwestycyjnymi, które zwracają się w czasie eksploatacji.

Na jakie nowatorskie rozwiązania zwróciłby pan uwagę Czytelników?
– Jestem dumny z wielokrotnie nagradzanej Małogabarytowej Betonowej Stacji Transformatorowej typu MBST 17,5/630-POM, wyposażonej w pełny układ pomiarowy po stronie średniego napięcia, który został zastrzeżony w urzędzie patentowym jako wzór przemysłowy. Układ pomiarowy, w zależności od wykonania, może być umieszczony po stronie średniego lub niskiego napięcia. Moduł POM pełni funkcję urządzenia odcinającego zasilanie oraz pomiaru energii elektrycznej. W przypadku modułu pomiarowo-rozłącznikowego SN został on tak skonstruowany, aby można było wymienić bezpieczniki transformatora bez wyłączania napięcia w sąsiedniej stacji. Osłona modułu zapewnia ochronę przeciwporażeniową przed dotykiem bezpośrednim, a blokada mechaniczna uniemożliwia błędne czynności łączeniowe – zamknięcie uziemnika przed otwarciem rozłącznika. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla odbiorów przemysłowych i usługowych. Wyrób ten praktycznie nie ma w Polsce swojego odpowiednika, łączącego w sobie rozwiązania jakościowe, techniczne i przystępną cenę. Na uwagę również zasługuje Małogabarytowa Betonowa Stacja Transformatorowa typu MBST 20/400 K – tzw. „Krańcowa”, która po raz pierwszy prezentowana była na Międzynarodowych Targach Poznańskich EXPOPOWER 2010, gdzie została nagrodzona Złotym Medalem. Wyróżnia się małymi gabarytami (1600×1600×2300 mm) i stanowi zamiennik słupowej stacji STS.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl