Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Tymczasowe techniki utrzymania zasilania energią elektryczną

Elementy konstrukcji słupa tymczasowego i jego osprzętu prezentowane na wystawie konferencji ESMO 2006 [11]
Elementy konstrukcji słupa tymczasowego i jego osprzętu prezentowane na wystawie konferencji ESMO 2006 [11]
Ciąg dalszy artykułu...

przykład zastosowania systemu ERS w Europie

W literaturze ostatnich lat można spotkać wiele publikacji poświęconych zastosowaniom systemu ERS [13 - 19]. W artykule przedstawione zostaną doświadczenia europejskie [14].

W 1975 roku został zapoczątkowany rozwój mobilnego systemu odbudowy w stanach awaryjnych ERS dla tymczasowego utrzymania i odbudowy holenderskiej sieci przesyłowej 400 kV. Za główny punkt wyjścia do rozwoju tej techniki wybrano bliską współpracę holenderskich przedsiębiorstw energetycznych z wielkimi odbiorcami. Utrzymanie wysokiej niezawodności dostaw energii i przyjęte metody reagowania na awarie zostały przełożone na praktyczne rozwiązania i dołączone do projektu. System został zaadaptowany z powodzeniem we Francji i Belgii.

Rozwiązania techniczne stawiały na sprawny system logistyczny, aby efektywnie i racjonalnie odbudować system zasilania. Ówczesne przygotowania do wdrożenia poprzedziło kilka sesji szkoleniowo-treningowych, podczas których wykazano, że słup można postawić i zakotwić w ciągu jednego dnia. Linia tymczasowa może zostać załączona od 2 do 3 dni po dostarczeniu materiałów na miejsce.

ERS został specjalnie zaprojektowany do zastosowania na torfowych obszarach Holandii. Budowany jest na słupach w kształcie V, mocowanych linami odciągowymi. System ERS może być używany w sytuacjach awaryjnych, kryzysowych itp. Może również pełnić funkcję tymczasowego bocznika (bypassu) lub być wykorzystywany podczas planowanych wymian, napraw itp. na liniach przesyłowych do 400 kV.

Przykład wykorzystania odbudowy ERS w Belgii w 1990 r. dotyczył równoczesnej odbudowy dwóch torów ważnej linii 400/150 kV na długości ok. 2 km. Linia ta stanowi część istotnego połączenia systemu belgijskiego z holenderskim. Podczas trwania gwałtownej burzy 25 stycznia 1990 roku, gdzie prędkość wiatru dochodziła do 170 km/h, zniszczeniu uległa sekcja dwutorowej linii 400/150 kV w północnej Belgii, licząca 4 słupy.

Bezpośrednio po awarii badano możliwości odbudowy i w tym samym czasie planowano i projektowano alternatywne obwody (by-passy) torów linii 150 kV i 400 kV. Pierwszy obwód częściowo przebiegał w pobliżu autostrady o dużym natężeniu ruchu samochodowego oraz w poprzek oczyszczalni ścieków i zakładów chemicznych. Drugi obwód biegł nad zbiornikiem przeciwpowodziowym zlokalizowanym na terenach bagnistych oraz terenach zalewowych. Przed zainstalowaniem linii należało wówczas zdobyć pozwolenia od właścicieli gruntów. Po zatwierdzeniu alternatywnego obwodu 150 kV odbudowy w stanie awaryjnym natychmiast rozpoczęto wymiarowanie słupów i odciągów linowych. Kontenery, w których przechowuje się słupy, zostały zamówione i dostarczone wraz z materiałami i osprzętem niezbędnym do montażu przewodów. Pięć dni po awarii 11 zespołów monterów (każdy do montażu jednego słupa) rozpoczęło montaż i stawianie słupów. Pierwszy słup był w całości gotowy ok. godziny 16 tego samego dnia. Kolejne słupy były stawiane w następnych dniach. Wiatr wiejący z prędkością ok. 70 km/h stwarzał spore problemy podczas stawiania słupów.

Szóstego dnia po awarii, rozpoczęto wciąganie przewodów. Pojedyncze przewody były zakładane z nieznacznie różną siłą naciągu (bez użycia odstępników), aby zabezpieczyć przewody przed ocieraniem, zbijaniem się pod wpływem silnego wiatru. Po wciągnięciu przewodów, zamontowano znaki ostrzegawcze.

W 10 dni po awarii, 5 dni po dostawie słupów oraz po dokładnej kontroli, tymczasowa linia przywracająca zasilanie w sytuacjach kryzysowych ERL (emergency restoration line) została oddana do pracy. W związku z tym zmieszczono się z awaryjną odbudową (przywróceniem zasilania w stanach awaryjnych) w założonym czasie pracy. Podczas budowy 2 km linii, użyto od 11 do 14 słupów, łącznie z dwoma końcowymi. Choć oryginalna linia miała zaprojektowane przęsła o długości do 250 m, w okresie zimowym odstępy między słupami zostały zredukowane do ok. 150 do 200 m.

W związku ze zwiększającymi się trudnościami z wyłączeniem istniejących linii przesyłowych instalowanie nowych przewodów fazowych na liniach wielotorowych jest przedsięwzięciem, które należy rozpatrywać jako prace, które będą prowadzone przy co najmniej jednym czynnym torze linii. Jednakże tego typu prace wymagają dużej uwagi oraz precyzyjnego planowania i wykonywania prac, podobnie zresztą jak większość prac [20, 21].

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Lasery, grawerki, materiały grawerskie - jak robić oznaczniki »

Oznakowania w energetyce

Jak stworzyć: tabliczki znamionowe, oznaczenia bezpieczeństwa, panele sterownicze, opisy szaf sterowniczych, rozdzielnic, schematy technologiczne etc. ... czytam dalej »

 


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl