Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Tymczasowe techniki utrzymania zasilania energią elektryczną

Elementy konstrukcji słupa tymczasowego i jego osprzętu prezentowane na wystawie konferencji ESMO 2006 [11]
Elementy konstrukcji słupa tymczasowego i jego osprzętu prezentowane na wystawie konferencji ESMO 2006 [11]
Ciąg dalszy artykułu...

przykład zastosowania systemu ERS w Europie

W literaturze ostatnich lat można spotkać wiele publikacji poświęconych zastosowaniom systemu ERS [13 - 19]. W artykule przedstawione zostaną doświadczenia europejskie [14].

W 1975 roku został zapoczątkowany rozwój mobilnego systemu odbudowy w stanach awaryjnych ERS dla tymczasowego utrzymania i odbudowy holenderskiej sieci przesyłowej 400 kV. Za główny punkt wyjścia do rozwoju tej techniki wybrano bliską współpracę holenderskich przedsiębiorstw energetycznych z wielkimi odbiorcami. Utrzymanie wysokiej niezawodności dostaw energii i przyjęte metody reagowania na awarie zostały przełożone na praktyczne rozwiązania i dołączone do projektu. System został zaadaptowany z powodzeniem we Francji i Belgii.

Rozwiązania techniczne stawiały na sprawny system logistyczny, aby efektywnie i racjonalnie odbudować system zasilania. Ówczesne przygotowania do wdrożenia poprzedziło kilka sesji szkoleniowo-treningowych, podczas których wykazano, że słup można postawić i zakotwić w ciągu jednego dnia. Linia tymczasowa może zostać załączona od 2 do 3 dni po dostarczeniu materiałów na miejsce.

ERS został specjalnie zaprojektowany do zastosowania na torfowych obszarach Holandii. Budowany jest na słupach w kształcie V, mocowanych linami odciągowymi. System ERS może być używany w sytuacjach awaryjnych, kryzysowych itp. Może również pełnić funkcję tymczasowego bocznika (bypassu) lub być wykorzystywany podczas planowanych wymian, napraw itp. na liniach przesyłowych do 400 kV.

Przykład wykorzystania odbudowy ERS w Belgii w 1990 r. dotyczył równoczesnej odbudowy dwóch torów ważnej linii 400/150 kV na długości ok. 2 km. Linia ta stanowi część istotnego połączenia systemu belgijskiego z holenderskim. Podczas trwania gwałtownej burzy 25 stycznia 1990 roku, gdzie prędkość wiatru dochodziła do 170 km/h, zniszczeniu uległa sekcja dwutorowej linii 400/150 kV w północnej Belgii, licząca 4 słupy.

Bezpośrednio po awarii badano możliwości odbudowy i w tym samym czasie planowano i projektowano alternatywne obwody (by-passy) torów linii 150 kV i 400 kV. Pierwszy obwód częściowo przebiegał w pobliżu autostrady o dużym natężeniu ruchu samochodowego oraz w poprzek oczyszczalni ścieków i zakładów chemicznych. Drugi obwód biegł nad zbiornikiem przeciwpowodziowym zlokalizowanym na terenach bagnistych oraz terenach zalewowych. Przed zainstalowaniem linii należało wówczas zdobyć pozwolenia od właścicieli gruntów. Po zatwierdzeniu alternatywnego obwodu 150 kV odbudowy w stanie awaryjnym natychmiast rozpoczęto wymiarowanie słupów i odciągów linowych. Kontenery, w których przechowuje się słupy, zostały zamówione i dostarczone wraz z materiałami i osprzętem niezbędnym do montażu przewodów. Pięć dni po awarii 11 zespołów monterów (każdy do montażu jednego słupa) rozpoczęło montaż i stawianie słupów. Pierwszy słup był w całości gotowy ok. godziny 16 tego samego dnia. Kolejne słupy były stawiane w następnych dniach. Wiatr wiejący z prędkością ok. 70 km/h stwarzał spore problemy podczas stawiania słupów.

Szóstego dnia po awarii, rozpoczęto wciąganie przewodów. Pojedyncze przewody były zakładane z nieznacznie różną siłą naciągu (bez użycia odstępników), aby zabezpieczyć przewody przed ocieraniem, zbijaniem się pod wpływem silnego wiatru. Po wciągnięciu przewodów, zamontowano znaki ostrzegawcze.

W 10 dni po awarii, 5 dni po dostawie słupów oraz po dokładnej kontroli, tymczasowa linia przywracająca zasilanie w sytuacjach kryzysowych ERL (emergency restoration line) została oddana do pracy. W związku z tym zmieszczono się z awaryjną odbudową (przywróceniem zasilania w stanach awaryjnych) w założonym czasie pracy. Podczas budowy 2 km linii, użyto od 11 do 14 słupów, łącznie z dwoma końcowymi. Choć oryginalna linia miała zaprojektowane przęsła o długości do 250 m, w okresie zimowym odstępy między słupami zostały zredukowane do ok. 150 do 200 m.

W związku ze zwiększającymi się trudnościami z wyłączeniem istniejących linii przesyłowych instalowanie nowych przewodów fazowych na liniach wielotorowych jest przedsięwzięciem, które należy rozpatrywać jako prace, które będą prowadzone przy co najmniej jednym czynnym torze linii. Jednakże tego typu prace wymagają dużej uwagi oraz precyzyjnego planowania i wykonywania prac, podobnie zresztą jak większość prac [20, 21].

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl