Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Sprostać pozycji lidera

Hala produkcyjna firmy ELEKTROBUDOWA SA w Koninie
Hala produkcyjna firmy ELEKTROBUDOWA SA w Koninie

Czy sytuacja na światowych rynkach przełożyła się na sytuację w ELEKTROBUDOWIE SA?
– Przychody ze sprzedaży dla całej GK ELEKTROBUDOWA SA nieco spadły, na szczęście nie jest to znaczący spadek, ponieważ w porównaniu z 2008 rokiem, który zamknęliśmy kwotą około 810 mln zł, rok 2009 przyniósł nam przychód w wysokości 700 mln zł. Odpowiednio nastąpił również spadek zysku, z 60 mln zł w 2008 roku do 54 mln zł w 2009. W tej chwili marże wykonawców znacząco spadają, wynika to głównie z dużej konkurencji przy stosunkowo małej liczbie projektów, które są do zrealizowania. Staramy się jednak zdywersyfikować sprzedaż, zarówno, jeśli chodzi o nowe rynki, jak i o nowe produkty.

Jak oceniłby Pan obecną sytuację rynkową?
– Rok 2009 był trudny, kryzys ekonomiczny spowodował, że wiele projektów elektroenergetycznych zostało wstrzymanych. Na szczęście w tym roku obserwuje się powolny wzrost inwestycji, co dla firm z naszego sektora oznacza wzrost liczby zamówień.

Które rynki są w tej chwili w polu Państwa zainteresowań?
– Podsumuję to pytanie tak: te, których nie dosięgnął kryzys. Co prawda, na rynku wschodnim zaobserwowaliśmy gwałtowny spadek zamówień, ale za to pozyskaliśmy znaczące zamówienia z Arabii Saudyjskiej na wielkoparametrowe rozdzielnice SN, charakteryzujące się prądem znamionowym szyn zbiorczych o wartości ponad 3000 A, mające nietypowe konstrukcje, 60 Hz, 13,6 kV. Okazuje się, że wszędzie tam, gdzie trzeba zrobić coś nietypowego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb klienta, niezawodnego i w krótkim terminie, wygrywamy w konkurencji z dużymi koncernami branżowymi. Tak dzieje się w wielu miejscach na świecie.

Mając w pamięci Pana słowa o dywersyfikacji, proszę powiedzieć, jakie nowinki znajdziemy w ofercie produktowej?
– Przygotowujemy się do kolejnych ulepszeń serii rozdzielnic typu D, zwiększenia ich parametrów, głównie pod kątem modernizacji lub budowy nowych bloków w elektrowniach. Unifikujemy serię rozdzielnic nn, zastępujemy dotychczasowe dwa typy RNM-2 i NGWR jednym. Znaczącym krokiem w rozwoju spółki są trwające prace nad rozdzielnicami w izolacji SF6, zarówno SN, jak i WN. Koncentrujemy się także nad ofertą typową dla obiektów wielkopowierzchniowych, centrów handlowych, budynków wysokościowych. Chcemy być jedyną spółką, która zapewni tym obiektom dostawy urządzeń i to od poziomu, powiedzmy, instalacji elektrycznej SN do poziomu „gniazdek”, czyli osprzętu elektroinstalacyjnego. Mamy w ofercie dostosowane specjalnie do ich wymagań rozdzielnice SN typu UNIPANEL. Produkujemy je w dwóch wersjach: tańszej, z wykorzystaniem aparatury produkowanej w Chinach, oraz droższej – na bazie aparatury renomowanych koncernów. Oprócz rozdzielnic średniego napięcia produkujemy również rozdzielnice nn, stacjonarne i wtykowe. Jednym z naszych flagowych produktów są przewody szynowe PONTIS. Są one coraz częściej stosowane ze względu na swoje liczne zalety w porównaniu do instalacji kablowych. Ich budowa pozwala na łatwy dobór elementów w fazie projektowania oraz na dowolną modyfikację układu już w trakcie jego eksploatacji. Gotowe moduły gwarantują łatwy i szybki montaż, jednocześnie konstrukcja eliminuje ryzyko nieprawidłowego połączenia. Duży wybór elementów każdego podsystemu pozwala na zaprojektowanie i dopasowanie trasy przewodu szynowego do różnych konfiguracji, również w warunkach specjalnych wymagań technicznych.

Co szczególnego jest w systemie przewodów szynowych PONTIS, z jakiego powodu warto zwrócić na nie uwagę?
– W systemie PONTIS ograniczono do minimum liczbę połączeń spawanych i śrubowych. W przypadku podzespołów i elementów, gdzie zachodzi konieczność połączeń nierozłącznych, zastosowano nitowanie. Dzięki temu cała konstrukcja jest sztywna i wytrzymała. Jednocześnie dzięki zastosowaniu specjalnych izolatorów, nowej generacji przewodów ze stopów aluminium oraz wielofunkcyjnej lekkiej obudowy, uzyskano przewody szynowe o niewielkich gabarytach i ciężarze. To wszystko znacząco wpływa na zmniejszenie czasu potrzebnego na montaż oraz liczbę osób go wykonujących. Zastosowanie w torach prądowych specjalnie dobranego stopu aluminium, dotąd rzadko stosowanego, pozwoliło na zmniejszenie ciężaru przewodów szynowych. Uzyskano przewody o wysokich właściwościach mechanicznych porównywalnych do miedzi, a jednocześnie dużo lżejszych, w których nie występuje uciążliwy dla eksploatacji efekt tzw. „płynięcia materiału”. Innowacyjny jest również kształt torów prądowych. Zmienia się on dla różnych wartości prądu polepszając oddawanie ciepła, a także pozwalając na maksymalne obciążenie prądowe. Pozwoliło to na ograniczenie liczby wykonań obudów do 5 typów dla całego szeregu 28 wartości znamionowych prądu. Ma to wpływ na łatwiejszy dobór elementów lub modyfikację instalacji oraz optymalizuje wykorzystanie linii produkcyjnych.

Na jakim etapie są Państwa prace nad ofertą związaną z trakcją elektryczną?
– Finalizujemy już sformowanie kompleksowej oferty dla trakcji miejskiej, są to rozdzielnice RT-1 o napięciu 660 V dla trolejbusów i tramwajów oraz 825 V dla metra, oraz trakcji kolejowej, czyli rozdzielnic RT-3 o napięciu 3,3 kV. Występujemy we wszystkich postępowaniach przetargowych dotyczących modernizacji stacji prostownikowych trakcji miejskiej. Utworzyliśmy w tym celu Biuro Marketingu Trakcji, któremu szefuje Joanna Janus-Jurczyk.

Nowe oferty wymagają ciągłego rozwoju...
– W dziale rozwoju pracuje ponad 50 inżynierów – musimy sprostać pozycji lidera. Jest to zadanie ambitne, ponieważ każdy patrzy na ELEKTROBUDOWĘ SA, a następnie kopiuje jej rozwiązania. Jesteśmy wzorem i wyznacznikiem zarówno dla małych, jak i największych konkurentów w branży. Chcemy swoim rozwojem kreować przyszłość tak, aby zapewnić sobie przewagę na konkurencyjnym rynku. Warto zwrócić uwagę, że jako nieliczni przeprowadzamy pełne próby typu. Jest to kosztowne, ale robimy to ze względu na bezpieczeństwo klientów.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl