Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Efektywne zarządzanie siecią kablową SN

Wóz pomiarowy z zainstalowanym systemem OWTS-25
Wóz pomiarowy z zainstalowanym systemem OWTS-25
S. Noske

Trudno mówić o zarządzaniu majątkiem sieciowym, nie odnosząc się do zmian, które nastąpiły w polskiej energetyce. W procesie tym zostały stworzone silne grupy energetyczne, wydzielone przedsiębiorstwa dystrybucyjne, postępuje proces liberalizacji rynku energii elektrycznej, następuje prywatyzacja energetyki, itd. Tak rewolucyjne zmiany i perspektywa nowej przyszłości wymagają od przedsiębiorstw dystrybucyjnych stworzenia strategii w zakresie zarządzania majątkiem sieciowym.

Zarządzanie to nie może ograniczać się do prowadzenia eksploatacji sieci, lecz powinno dążyć do maksymalnego wykorzystania wszystkich składników majątku. Filozofia tego zarządzania powinna pozwolić na podejmowanie najwyższej jakości decyzji podczas procesu życia poszczególnych składników majątku, a także zapewniać uzyskanie maksymalnego dochodu przy zachowaniu należytej dbałości o ten majątek.

W strategii zarządzania majątkiem sieciowym powinno znaleźć się miejsce zarówno na sprawdzone na świecie rozwiązania poprawiające efektywnośćpracy przedsiębiorstw, jak i na te, które wymagają prowadzenia badań zmierzających do wdrożenia rozwiązań innowacyjnych na poziomie światowym.

Z pewnością do pierwszej grupy działań można zaliczyć zmianę organizacji i sposobu funkcjonowania służb ruchu, także tych prowadzących ruch sieci średniego i niskiego napięcia. Można tego dokonać poprzez wdrożenie systemu dyspozytorskiego, pozwalającego zarządzać siecią i zespołami pracowników na podstawie danych ze SCADA, GIS, Biling. Taki system pozwala odejść od stosowanych dotychczas podziałów terytorialnych i dzięki temu efektywniej zarządzać tymi służbami. Bardzo łatwo jest przeprowadzić analizę finansową i wykazać szybki zwrot poniesionych nakładów dla takich rozwiązań. Nie bez znaczenia pozostają także efekty pozafinansowe, takie jak: skrócenie przerw w dostawie energii elektrycznej, pozyskanie wykształconych i doświadczonych zasobów ludzkich do innych sfer działalności operatora, kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa, które dba o klientów.

Do drugiej grupy działań można zaliczyć wdrożenie najnowszych technologii pomiarowych, w tym diagnostyki opartej na pomiarze wyładowań niezupełnych (wnz). To nowe źródło informacji może stać się podstawą do zmiany sposobu zarządzania siecią kablową SN.

diagnostyka wyładowań niezupełnych jako źródło wiedzy o sieciach kablowych SN

Głównym elementem mówiącym o pogarszającym się stanie technicznym linii kablowej jest poziom degradacji izolacji. Symptomem tej degradacji są wyładowania niezupełne. „Wyładowanie niezupełne (Partial Discharge – PD) stanowi przestrzennie ograniczone wyładowanie elektryczne, tylko częściowo mostkujące izolację między przewodami, które może, ale nie musi, rozwijać się od przewodu. Wyładowania stanowią następstwo miejscowej koncentracji naprężeń w izolacji lub na jej powierzchni” [2]. Pogłębianie degradacji następuje w wyniku samych wyładowań niezupełnych, tzn. poprzez wzajemne oddziaływanie produktów rozkładu od wyładowań niezupełnych i materiałów izolacyjnych. Stopień zagrożenia wynikający z powstawania wyładowań zależy między innymi od rodzaju zastosowanej izolacji. Ze względu na fakt, że występujące wyładowania niezupełne, powstałe na skutek pogorszenia się stanu izolacji, są zjawiskiem szkodliwym i mogą występować w sposób ciągły, są one częstą przyczyną awarii [1].

Mimo że teoria wyładowań niezupełnych jest już znana od kilkudziesięciu lat, próby pomiaru tego zjawiska ograniczały się do badań laboratoryjnych. Wynikało to z braku odpowiednich urządzeń technicznych pozwalających mierzyć tak małe wartości wielkości elektrycznych. W diagnostyce dokonuje się pomiaru impulsów trwających około 1 μs przy prędkości rozchodzenia się fali około 160 m/μs [2]. Rozwój narzędzi informatycznych i postęp w technologii pozwoliły na budowę urządzeń pomiarowych, które można wykorzystywać na skalę przemysłową. Ich stosunkowo niewielkie rozmiary pozwalają na dokonywanie pomiarów w terenie. Nowoczesna aparatura pomiarowa otworzyła nowe możliwości dla przedsiębiorstw energetycznych w zakresie prowadzenia diagnostyki linii kablowych. ENERGA-Operator SA Oddział w Elblągu posiada taki system pomiarowy (OWTS-25 firmy SEBAKMT) i dąży do zmiany sposobu zarządzania siecią kablową SN opierając się głównie na wynikach otrzymywanych z diagnostyki. OWTS pozwala na pomiar wyładowań niezupełnych w liniach kablowych SN z wykorzystaniem samogasnącej fali napięciowej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl