Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Efektywne zarządzanie siecią kablową SN

Wóz pomiarowy z zainstalowanym systemem OWTS-25
Wóz pomiarowy z zainstalowanym systemem OWTS-25
S. Noske

Trudno mówić o zarządzaniu majątkiem sieciowym, nie odnosząc się do zmian, które nastąpiły w polskiej energetyce. W procesie tym zostały stworzone silne grupy energetyczne, wydzielone przedsiębiorstwa dystrybucyjne, postępuje proces liberalizacji rynku energii elektrycznej, następuje prywatyzacja energetyki, itd. Tak rewolucyjne zmiany i perspektywa nowej przyszłości wymagają od przedsiębiorstw dystrybucyjnych stworzenia strategii w zakresie zarządzania majątkiem sieciowym.

Zarządzanie to nie może ograniczać się do prowadzenia eksploatacji sieci, lecz powinno dążyć do maksymalnego wykorzystania wszystkich składników majątku. Filozofia tego zarządzania powinna pozwolić na podejmowanie najwyższej jakości decyzji podczas procesu życia poszczególnych składników majątku, a także zapewniać uzyskanie maksymalnego dochodu przy zachowaniu należytej dbałości o ten majątek.

W strategii zarządzania majątkiem sieciowym powinno znaleźć się miejsce zarówno na sprawdzone na świecie rozwiązania poprawiające efektywnośćpracy przedsiębiorstw, jak i na te, które wymagają prowadzenia badań zmierzających do wdrożenia rozwiązań innowacyjnych na poziomie światowym.

Z pewnością do pierwszej grupy działań można zaliczyć zmianę organizacji i sposobu funkcjonowania służb ruchu, także tych prowadzących ruch sieci średniego i niskiego napięcia. Można tego dokonać poprzez wdrożenie systemu dyspozytorskiego, pozwalającego zarządzać siecią i zespołami pracowników na podstawie danych ze SCADA, GIS, Biling. Taki system pozwala odejść od stosowanych dotychczas podziałów terytorialnych i dzięki temu efektywniej zarządzać tymi służbami. Bardzo łatwo jest przeprowadzić analizę finansową i wykazać szybki zwrot poniesionych nakładów dla takich rozwiązań. Nie bez znaczenia pozostają także efekty pozafinansowe, takie jak: skrócenie przerw w dostawie energii elektrycznej, pozyskanie wykształconych i doświadczonych zasobów ludzkich do innych sfer działalności operatora, kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa, które dba o klientów.

Do drugiej grupy działań można zaliczyć wdrożenie najnowszych technologii pomiarowych, w tym diagnostyki opartej na pomiarze wyładowań niezupełnych (wnz). To nowe źródło informacji może stać się podstawą do zmiany sposobu zarządzania siecią kablową SN.

diagnostyka wyładowań niezupełnych jako źródło wiedzy o sieciach kablowych SN

Głównym elementem mówiącym o pogarszającym się stanie technicznym linii kablowej jest poziom degradacji izolacji. Symptomem tej degradacji są wyładowania niezupełne. „Wyładowanie niezupełne (Partial Discharge – PD) stanowi przestrzennie ograniczone wyładowanie elektryczne, tylko częściowo mostkujące izolację między przewodami, które może, ale nie musi, rozwijać się od przewodu. Wyładowania stanowią następstwo miejscowej koncentracji naprężeń w izolacji lub na jej powierzchni” [2]. Pogłębianie degradacji następuje w wyniku samych wyładowań niezupełnych, tzn. poprzez wzajemne oddziaływanie produktów rozkładu od wyładowań niezupełnych i materiałów izolacyjnych. Stopień zagrożenia wynikający z powstawania wyładowań zależy między innymi od rodzaju zastosowanej izolacji. Ze względu na fakt, że występujące wyładowania niezupełne, powstałe na skutek pogorszenia się stanu izolacji, są zjawiskiem szkodliwym i mogą występować w sposób ciągły, są one częstą przyczyną awarii [1].

Mimo że teoria wyładowań niezupełnych jest już znana od kilkudziesięciu lat, próby pomiaru tego zjawiska ograniczały się do badań laboratoryjnych. Wynikało to z braku odpowiednich urządzeń technicznych pozwalających mierzyć tak małe wartości wielkości elektrycznych. W diagnostyce dokonuje się pomiaru impulsów trwających około 1 μs przy prędkości rozchodzenia się fali około 160 m/μs [2]. Rozwój narzędzi informatycznych i postęp w technologii pozwoliły na budowę urządzeń pomiarowych, które można wykorzystywać na skalę przemysłową. Ich stosunkowo niewielkie rozmiary pozwalają na dokonywanie pomiarów w terenie. Nowoczesna aparatura pomiarowa otworzyła nowe możliwości dla przedsiębiorstw energetycznych w zakresie prowadzenia diagnostyki linii kablowych. ENERGA-Operator SA Oddział w Elblągu posiada taki system pomiarowy (OWTS-25 firmy SEBAKMT) i dąży do zmiany sposobu zarządzania siecią kablową SN opierając się głównie na wynikach otrzymywanych z diagnostyki. OWTS pozwala na pomiar wyładowań niezupełnych w liniach kablowych SN z wykorzystaniem samogasnącej fali napięciowej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

mgr inż. Sławomir Noske
mgr inż. Sławomir Noske
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej (1990), w 2007 r. ukończył studia menadżerskie MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Pracownik ENERGA-Operator SA Oddział w Elb... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl