elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Uziemienie w urządzeniach elektronicznych

Dlaczego uziemienie jest takie istotne?

Pętla utworzona między przewodem sygnałowym a masami
R. Zacirka

Pętla utworzona między przewodem sygnałowym a masami


R. Zacirka

Dlaczego właściwe uziemienie urządzeń jest istotne? Powszechność stosowania bardzo wrażliwych urządzeń elektronicznych w coraz bardziej strategicznych miejscach powoduje konieczność zapewnienia im odpowiednich warunków środowiskowych.
Urządzenie nie może bowiem powodować zakłóceń w pracy innych urządzeń i powinno być zdolne do poprawnej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym. Nie może też emitować zaburzeń pola elektromagnetycznego zakłócającego poprawną pracę innych urządzeń pracujących w tym środowisku, czyli powinno spełniać warunki kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).
Jednym z istotnych czynników wpływających na te zjawiska jest właśnie sposób wykonania połączeń uziemień i mas.

Zobacz także

dr inż. Waldemar Jasiński, mgr inż. Piotr Jasiński, mgr inż. Paweł Jasiński Skutki negatywnego oddziaływania prądu elektrycznego na pracowników i urządzenia techniczne podziemnych zakładów górniczych w latach 2016–2022

Skutki negatywnego oddziaływania prądu elektrycznego na pracowników i urządzenia techniczne podziemnych zakładów górniczych w latach 2016–2022 Skutki negatywnego oddziaływania prądu elektrycznego na pracowników i urządzenia techniczne podziemnych zakładów górniczych w latach 2016–2022

Prowadzenie ruchu nowoczesnego podziemnego zakładu górniczego nie jest możliwe bez wykorzystania energii elektrycznej. Proces wydobywania kopalin powiązany jest nie tylko z zapewnieniem ciągłości dostaw...

Prowadzenie ruchu nowoczesnego podziemnego zakładu górniczego nie jest możliwe bez wykorzystania energii elektrycznej. Proces wydobywania kopalin powiązany jest nie tylko z zapewnieniem ciągłości dostaw energii, ale także z koniecznością zagwarantowania bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych, zgodnie z DTR i instrukcjami eksploatacji.

Opracował zespół ekspercki Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – PIB Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (część 3.)

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (część 3.) Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (część 3.)

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) w obiekcie budowlanym jest instalacją urządzenia przeciwpożarowego, którego podstawowym i głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa (ochrona przed porażeniem...

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) w obiekcie budowlanym jest instalacją urządzenia przeciwpożarowego, którego podstawowym i głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa (ochrona przed porażeniem elektrycznym) ekipom ratowniczym prowadzącym działania ratowniczo-gaśnicze w obszarze, strefie pożarowej objętej i chronionej instalacją PWP. Działanie instalacji PWP polega na odcięciu dopływu prądu elektrycznego do wszystkich obwodów z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których...

mgr inż. Michał Czosnyka, dr hab. inż Bogumiła Wnukowska Porażenie prądem elektrycznym

Porażenie prądem elektrycznym Porażenie prądem elektrycznym

Porażeniem elektrycznym nazywa się efekt przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka. Z punktu widzenia możliwych skutków patofizjologicznych, jakie mogą w następstwie tego zdarzenia wystąpić,...

Porażeniem elektrycznym nazywa się efekt przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka. Z punktu widzenia możliwych skutków patofizjologicznych, jakie mogą w następstwie tego zdarzenia wystąpić, jest to zdarzenie bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu osoby poszkodowanej [1–3].

Pojęcie masy jest charakterystyczne dla środowisk zajmujących się elektroniką i określa przewodzące części urządzeń elektronicznych, które można dotknąć, a które mogą znaleźć się pod napięciem w przypadku uszkodzenia – w ochronie przeciwporażeniowej są one nazywane przewodzącą częścią dostępną.

Dodatkowo, pojęciem masy lub masy funkcjonalnej określa się w elektronice elementy obwodu elektrycznego mające potencjał odniesienia dla układu elektronicznego, przyjmowany jako potencjał równy zero.

Aby urządzenia elektroniczne pracowały poprawnie, masy te powinny mieć stabilny potencjał, najlepiej równy potencjałowi ziemi, co powoduje konieczność ich uziemiania. Takie uziemienia są nazywane funkcjonalnymi, ponieważ do prawidłowej pracy tych urządzeń, czyli do spełnienia zadanych im funkcji, konieczne jest uziemienie.

Przewody ochronne, które są przyłączone do obudów urządzeń elektrycznych, także są połączone z uziemieniami. Istnieje zatem konieczność analizy wzajemnego wpływu i współdziałania systemów ochrony przeciwporażeniowej i elementów związanych z zapewnieniem kompatybilności elektromagnetycznej, czyli współdziałania przewodów i uziemień ochronnych oraz uziemień funkcjonalnych.

Wśród elektryków i elektroników panuje opinia o niezależności lub wręcz rozdzielności obydwu systemów, co powoduje znaczne kłopoty w realizacji funkcji, jakie muszą spełniać obydwa systemy, zwłaszcza że znaczna liczba urządzeń elektrycznych musi wykorzystywać obydwa systemy uziemień. Okazuje się, że nie jest tak źle, gdyż prawie zawsze obie funkcje można realizować w zbieżny sposób.

Uziemienie funkcjonalne

Według słownika terminologii elektrycznej [4] uziemienie funkcjonalne to uziemienie jednego lub wielu punktów sieci, instalacji lub urządzenia dla celów innych niż bezpieczeństwo. W przypadku urządzeń elektronicznych uziemianie ma na celu ochronę urządzeń przed uszkodzeniem na skutek przepięć lub zapewnienie im poprawnej pracy przez obniżenie poziomu zakłóceń.

Uziemienie funkcjonalne musi spełniać odpowiednie wymagania przedstawione w normie [5]. Według niej obwód uziemienia funkcjonalnego musi być odseparowany od innych części urządzenia będących pod niebezpiecznym napięciem przez izolację podwójną lub wzmocnioną, lub przez zastosowanie uziemionego ochronnie ekranu lub innej uziemionej ochronnie części, odseparowanej od części pod niebezpiecznym napięciem przez co najmniej izolację podstawową. Dopuszcza się podłączenia obwodu uziemienia funkcjonalnego do zacisku uziemienia ochronnego lub do przewodu połączenia ochronnego.

W celu odróżnienia zacisku przeznaczonego tylko do podłączenia uziemienia funkcjonalnego od uziemienia ochronnego, nie wolno stosować do ich oznaczania symbolu przeznaczonego dla uziemienia ochronnego (rys. 1b). Nie wolno również stosować oznaczenia przedstawionego na rysunku 1a. Oznakowanie symbolem przedstawionym na rysunku 1a dopuszczone jest tylko na elemencie lub podzespole, na przykład na łączówce. Dopuszcza się natomiast zastosowanie symboli przedstawionych na rysunku 1c lub rysunku 1d.

Występują również ograniczenia w dopuszczeniu do stosowania przewodów o kombinacji kolorów żółtego i zielonego. Nie dopuszcza się do stosowania przewodów o tej kombinacji kolorów wewnątrz urządzeń, z wyjątkiem elementów mających wielorakie zastosowanie, na przykład przewody wielożyłowe lub filtry EMC. Natomiast, jeżeli urządzenie wyposażone jest w przewody zasilające, gdzie przewód mający żółto-zieloną izolację jest wykorzystywany tylko do zapewnienia połączenia uziemienia funkcjonalnego, urządzenie nie może być oznakowane symbolem urządzenia wykonanego w II klasie ochronności nawet wówczas, gdy w rzeczywistości spełnia warunki takiego urządzenia.

Aby uzyskać wymagany poziom bezpieczeństwa przed porażeniem prądem elektrycznym w obwodach automatyki budynkowej, w których nośnikami informacji są skrętki lub przewody koncentryczne, do zasilania tych obwodów należy stosować napięcie bezpieczne SELV lub PELV. Jeżeli ze względów funkcjonalnych, wynikających przede wszystkim z potrzeby ograniczania skoków potencjałów względem ziemi, konieczne jest połączenie obwodów SELV z ziemią, to powinno być ono wykonane w taki sposób, aby nie pogarszać właściwości ochronnych obwodów SELV. Obwody te należy zatem łączyć z ziemią poprzez impedancję o takiej wartości, aby prąd płynący przez nią nie przekraczał 0,5 mA przy prądzie przemiennym i 2 mA przy prądzie stałym [6].

Źródła zakłóceń

Cechą charakterystyczną układów elektronicznych jest praca przy bardzo małych poziomach energii, czego powodem jest znaczna podatność na zakłócenia pochodzące z zewnątrz. Źródłem tych zakłóceń mogą być różne czynniki, zarówno naturalne, jak i wywołane przez inne urządzenia elektryczne.

Źródłami naturalnymi mogą być prądy piorunowe płynące podczas wyładowań atmosferycznych, lub prądy rozładowania ładunków elektrostatycznych. Znacznie częściej zakłócenia wywołują źródła sztucznie wytworzone przez człowieka. Ich pochodzenie często jest trudne do ustalenia lub niemożliwe do usunięcia. Jednym z nich mogą być fale radiowe o szerokim zakresie częstotliwości, będące praktycznie wszechobecne, a pochodzące z nadajników radiowo-telewizyjnych i telekomunikacyjnych.

Poziom energii, jaki niosą ze sobą, zależy między innymi od odległości od stacji nadawczej, ponieważ blisko stacji może ona osiągać znaczne wartości. W przypadku łączności radiowej trzeba zdawać sobie sprawę, że nadajnikiem jest każdy radiotelefon, a biorąc pod uwagę liczbę telefonów komórkowych można przyjąć, że nadajniki są wszędzie.

Poza celowymi źródłami fal elektromagnetycznych istnieją również źródła pasożytnicze. Takimi są na przykład urządzenia cyfrowe, zwłaszcza wykorzystujące mikroprocesory taktowane generatorami o dużych częstotliwościach.

Poziom energii zakłócającej jest zależny w znacznym stopniu od pola powierzchni pętli, jaki tworzą przewody i inne elementy przewodzące instalacji (rys. 2.). Na wielkość pola pętli mamy w pewnym zakresie wpływ poprzez odpowiednie prowadzenie przewodów lub tworzenie dodatkowych połączeń. Przykład zmiany powierzchni pętli przedstawiono na rysunku 3. Prądy indukujące się w pętli między masami, dzięki dodatkowemu połączeniu ekwipotencjalizującemu nie wpływają na wartość różnicy potencjałów między masami obu urządzeń.

Podczas ustalania trasy kabli w budynku dla poszczególnych obwodów, należy zwrócić uwagę na wzajemne ułożenie tras kabli energetycznych i sygnałowych. Od tego ułożenia zależy odporność systemu na zagrożenia wywołane wyładowaniami atmosferycznymi. Zagrożenie to jest wynikiem indukowania się siły elektromotorycznej w obwodach zamkniętych wywołanej zmiennym polem magnetycznym powstającym podczas wyładowania piorunowego, jak to pokazano na rysunku 4. [7].

Powstające napięcie może osiągać wartości powodujące uszkodzenia wrażliwych elementów elektronicznych w urządzeniach, lub może prowadzić nawet do uszkodzenia izolacji pomiędzy obwodami SELV/PELV i siecią energetyczną, co może zwiększyć zagrożenie porażeniowe.

Wielkość indukowanego napięcia w istotny sposób zależy od pola powierzchni wytworzonej przez elementy instalacji, a to z kolei zależy od sposobu doboru tras kabli. Na rysunku 5. przedstawiono przykłady tworzenia się pętli indukcyjnych składających się tylko z obwodów elektrycznych oraz z obwodów elektrycznych i instalacji nieelektrycznych.

Przepięcia powstające podczas wyładowań atmosferycznych można ograniczyć tak prowadząc instalację, aby pole powierzchni pętli indukcyjnej było jak najmniejsze. Można to osiągnąć prowadząc instalacje jak najbliżej siebie. Jest to stosunkowo łatwe przy instalacjach składających się wyłącznie z obwodów elektrycznych, znacznie trudniejsze – w przypadku instalacji nieelektrycznych.

Innym rodzajem zakłóceń są zakłócenia powstające na skutek bezpośredniego sprzężenia pomiędzy źródłem zakłóceń a obiektem zakłócanym przez pojemności lub indukcyjności pasożytnicze. Aby takie zakłócenia powstały, oba elementy, tzn. źródło i obiekt zakłócany, muszą być względem siebie odpowiednio zlokalizowane. Również przepływ prądów roboczych i uszkodzeniowych może być powodem powstawania zakłóceń. Główną przyczyną są spadki napięć powstające na przewodach zasilających, a zwłaszcza na przewodzie ochronnym.

Na rysunku 6. pokazano źródło powstawania różnicy potencjałów między dwoma urządzeniami na skutek przepływu prądu przez przewód uziemiający lub ochronny. Wartość tej różnicy zależy od impedancji przewodu uziemiającego na odcinku między współpracującymi urządzeniami, czyli między innymi od długości przewodu oraz prądu przepływającego przez ten przewód.

Układy uziemień funkcjonalnych

W celu umożliwienia poprawnej pracy urządzeniom elektronicznym konieczne jest zapewnienie im ekwipotencjalności. W tym celu należy starać się, aby wszystkie urządzenia miały potencjał ziemi. Można to osiągnąć poprzez połączenie urządzeń z uziemieniem. Możemy to zrealizować na kilka sposobów [1].

Najbardziej oczywisty wydaje się sposób, w którym każde urządzenie połączone jest niezależnie, własnym przewodem uziemiającym z uziomem. Każde urządzenie ma potencjał ziemi i nie ma na to wpływu stan pozostałych urządzeń. Taki układ nazywamy promieniowym (rys. 7.). Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest wysoki koszt instalacji, zwłaszcza przy większych odległościach urządzeń od uziomu. Ponadto, poprawna praca możliwa jest w sytuacji, gdy urządzenia nie są ze sobą sprzężone innymi obwodami, czyli są autonomiczne.

Wraz z rozwojem technik informatycznych i sterujących, coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest połączonych pomiędzy sobą, w celu wymiany informacji. Stwarza to dodatkowe problemy z zagwarantowaniem ich prawidłowej pracy, ze względu na trudności z zachowaniem jednakowego potencjału na całym obszarze.

Powstają tak zwane pętle mas, które są powierzchnią zawartą między przewodem roboczym, czyli kablem pomiarowym, sterującym lub przewodem zasilającym a najbliższą masą. Nie można zatem uniknąć powstawania pętli mas, możemy tylko wpływać na ich parametry. Istotnym parametrem jest powierzchnia pętli.

Na rysunku 8. przedstawiono układ promieniowy i powstające różnice potencjałów pomiędzy współpracującymi ze sobą urządzeniami elektronicznymi przy przepływie prądu uszkodzeniowego przez jeden z przewodów uziemiających. Ze względu na znaczne robocze prądy doziemne, jakie mogą występować w instalacjach z odbiornikami elektronicznymi [2], różnica potencjałów może wystąpić również w normalnych warunkach pracy.

Innym sposobem jest połączenie urządzeń wspólnym przewodem ochronnym, co przedstawiono na rysunku 9. Bez wątpienia jest to sposób najtańszy. Problemem mogą być spadki napięć przy przepływie prądu przez przewód ochronny, przedstawione na rysunku 6. Dodatkowe kłopoty mogą sprawiać urządzenia zakłócające, jeżeli będą podłączone do tego samego przewodu ochronnego, co urządzenia zakłócane.

Na rysunku 10. przedstawiono kolejną metodę przyłączenia urządzenia, w możliwie wielu punktach, do najbliższej uziemionej sieci mas. Z punktu widzenia ochrony przed zakłóceniami jest to sposób bardzo dobry. Niestety, również on ma swoje wady. Po pierwsze, jest niezgodny z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony przeciwporażeniowej, po drugie, nie ma możliwości zapewnienia integralności i ciągłości systemu masy uziemionej. Nie jest również możliwe jednoznaczne określenie obciążalności prądowej takiego zastępczego przewodu ochronnego.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie zarówno połączeń wielokrotnych ze znajdującymi się najbliżej masami uziemiającymi, jak i połączenia do wspólnego przewodu ochronnego (rys. 11.).

Niekiedy do zasilania obwodów informatycznych stosuje się zasilacze UPS wyposażone w transformatory separujące [3]. W przypadku stosowania do zasilania urządzeń wrażliwych na zakłócenia transformatorów separacyjnych, należy umieszczać je jak najbliżej miejsca odbioru energii, na przykład nawet wewnątrz sali informatycznej. Przewód neutralny powinien być przyłączony do uziemienia tylko w punkcie neutralnym transformatora.

Uziemienie to powinno być wspólne dla sieci zasilającej i ochrony przed zakłóceniami. Przewody służące do przesyłu energii elektrycznej powinno się łączyć promieniowo, począwszy od tablicy rozdzielczej niskiego napięcia, natomiast przewody ochronne powinny tworzyć sieć zamkniętą wspólnie z uziemieniem funkcjonalnym i innymi masami.

Podsumowanie

Podstawową zasadą, jakiej należy się trzymać podczas wykonywania uziemień funkcjonalnych, jest zasada ekwipotencjalizacji. Jest ona korzystna zarówno ze względu na działanie chroniące przed zakłóceniami, jak i pod względem ochrony przeciwporażeniowej. Należy zatem dążyć do jak największej liczby połączeń wyrównawczych pomiędzy wszelkimi uziemieniami zarówno funkcjonalnymi, jak i ochronnymi oraz przewodami ochronnymi.

Należy unikać połączeń, które mogą prowadzić do powstania dużych powierzchni pętli w układzie przewodów uziemiających oraz ochronnych. Do takich sytuacji można doprowadzić stosując promieniowe połączenia poszczególnych mas ze wspólnym uziemieniem. Takie sposoby niestety czasami są stosowane.

Literatura

  1. A. Charoy, Zakłócenia w urządzeniach elektronicznych, WNT, Warszawa 2000.
  2. R. Zacirka, Bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń techniki informatycznej, „Bezpieczeństwo elektryczne”, XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna, Instytut Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1997.
  3. R. Zacirka, Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach zasilanych z agregatów prądotwórczych lub z UPS-ów z przekształtnikami częstotliwości, „Bezpieczeństwo elektryczne”, XIV Konferencja Naukowo-Techniczna, Instytut Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2003.
  4. PN-IEC 60050-195:2001 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki. Uziemienia i ochrona przeciwporażeniowa.
  5. PN-EN 60950-1:2004 Urządzenia techniki informatycznej. Bezpieczeństwo. Część 1: Wymagania podstawowe.
  6. PN-EN 61140:2005 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym. Wspólne aspekty instalacji i urządzeń.
  7. PN-IEC 61312-1:2003 Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym. Część 1: Zasady ogólne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.