Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jeleniogórska energetyka wodna. Wybrane małe elektrownie wodne

Elektrownia wodna Bobrowice I - widok zapory i budynku elektrowni
Elektrownia wodna Bobrowice I - widok zapory i budynku elektrowni
Julian Wiatr

Trudno sobie wyobrazić współczesne społeczeństwo bez dostępu do energii elektrycznej, która stanowi ekologicznie najczystszy rodzaj energii. W światowej produkcji energii elektrycznej dominujące znaczenie mają ropa naftowa, węgiel kamienny, gaz ziemny oraz uran. Surowce te w wyniku przemian energetycznych wpływają na znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a duża konsumpcja energii elektrycznej powoduje szybkie zmniejszanie się zapasów tych surowców. Prowadzi to do konieczności poszukiwania nowych źródeł energii, do których należy zaliczyć energię słońca, wiatru, wodę oraz biomasę.

Coraz częściej można spotkać farmy wiatrowe, ogniwa fotowoltaiczne oraz zainstalowane na wysypiskach odpadów zespoły prądotwórcze zasilane gazem wysypiskowym. Człowiek od dawna wykorzystuje energię wiatru oraz wody. Już w starożytności wiatr wykorzystywano jako nośnik energii. Młyny napędzane siłą wiatru pojawiły się w Europie około 1800 r. i odeszły w cień pod koniec XIX wieku, wskutek wynalezienia trójfazowego silnika prądu przemiennego. Podobnie od bardzo dawna energia wody była wykorzystywana do napędu młynów, które w niektórych miejscach są eksploatowane do dzisiejszego dnia. Jeżeli siła wiatru oraz wody może służyć do napędu młynów, to równie dobrze nadaje się do napędu generatorów produkujących energię elektryczną.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Często wezbrane wody rzek górskich podczas opadów przenoszą znaczne ilości wody, niejednokrotnie wylewają z koryt i zatapiają okoliczne miejscowości położone wzdłuż biegu. Zjawisko to jest nieuniknione, ale możliwe do opanowania przez budowę zapór przeciwpowodziowych, które gromadzą duże ilości wody napływającej i umożliwiają kontrolowany jej odpływ. Zjawisko to zostało wykorzystane na Podsudeciu przez profesora Otto Intze, który pod koniec XIX wieku opracował program ochrony przeciwpowodziowej tamtego regionu. Program ten został zatwierdzony przez ówczesny parlament niemiecki i doprowadził do budowy na początku XX wieku pierwszej zaporowej elektrowni wodnej na rzece Kwisa w miejscowości Leśna. W ciągu kolejnych kilkunastu lat zbudowano kaskadę rzeki Bóbr ze zbiornikami w Siedlęcinie, Wrzeszczynie i największym, w Pilchowicach. Na Kwisie, obok Leśnej, powstał zbiornik wodny Złotniki, uregulowano rzekę Kamienną, a na sudeckich dopływach Odry zbudowano szereg zbiorników przeciwpowodziowych suchych i przeciwrumowiskowych. Stworzono system sterowania falą powodziową, który sprawdza się również w dzisiejszych czasach.Rola, jaką budowa zbiorników w Leśnej i Pilchowicach odegrała w kształtowaniu standardu technicznego i kształceniu modelu inżyniera hydrotechnika, nie do końca jest doceniona przez współczesne społeczeństwo (Czytaj więcej na ten temat). Elektrownie wodne Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych Sp. z o.o. stanowią zapis tego dziedzictwa i twórczą jego kontynuację. System przeciwpowodziowy piętrzący wodę w korytach rzeki Kwisy oraz rzeki Bóbr spełnia swoje zadanie do dzisiaj. Chroni przed powodzią i jednocześnie umożliwia produkcję energii elektrycznej. W fotoreportażu postaramy się przybliżyć wybrane elektrownie wodne eksploatowane przez spółkę Jeleniogórskie Elektrownie Wodne Sp. z o.o. zlokalizowane w rejonie Podsudecia.

Spółka eksploatuje 29 elektrowni wodnych zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska oraz częściowo na terenie Śląska Opolskiego. Elektrownie te są zlokalizowane na rzekach Bóbr, Kwisa, Kamienna, Bystrzyca, Nysa Kłodzka, Odra oraz Mała Panew. Spośród 29 elektrowni wodnych eksploatowanych przez Jeleniogórskie Elektrownie Wodne 9 to elektrownie zbiornikowe, a 20 to elektrownie przepływowe o łącznej mocy zainstalowanej 59,779 MW (ich dokładną lokalizację przedstawia mapka).

Pierwsze elektrownie wodne na rzece Bóbr występują w rejonie Jeleniej Góry i są położone w dolinie rzeki, wzdłuż której prowadzi alejka spacerowa kierująca turystów do jednego z najbardziej malowniczych miejsc Pogórza Sudeckiego zwanego Perłą Zachodu. W rejonie zaledwie kilkuset metrów od tego schroniska wstępują cztery elektrownie: Bobrowice I, Bobrowice II, Bobrowice III oraz Bobrowice IV.

 

Elektrownia Bobrowice I jest przykładem elektrowni przyjazowej z budynkiem siłowni i rozdzielni energetycznej usytuowanym w korycie rzeki. Charakterystyczne dla stopnia wodnego jest powiązanie jazu i budynku, pomiędzy które wprowadzono blok upustu dennego. Turbiny Francisa zainstalowano w otwartych komorach betonowych, których ściana stanowi ścianę odwodną hali maszyn. Piętrzenie na stopniu Bobrowice I wynosi 14,5 m. Elektrownia ta zlokalizowana jest na rzece Bóbr w miejscowości Siedlęcin, gmina Jeżów Sudecki, województwo dolnośląskie. Elektrownia Bobrowice I jest trzecią z kolei elektrownią wodną na Bobrze poniżej Jeleniej Góry. Budowę elektrowni rozpoczęto w 1924 r., a ukończono w 1925 r. Po raz pierwszy zbiornik wypełniono 8 listopada 1925 r. Od 16 stycznia 1926 r. elektrownia zaczęła przekazywać energię elektryczną do sieci. Łączna moc trzech turbozespołów wynosi 2,422 MW.

Kilkaset metrów przed elektrownią Bobrowice I na wspólnym terenie funkcjonuje elektrownia Bobrowice III oraz Bobrowice IV. Obiekt ten był kiedyś jedną z dwóch siłowni energetycznych przedwojennej fabryki papieru. Podczas drugiej wojny światowej siłownie uległy zniszczeniu i dopiero w latach 1953 - 1954 odbudowano jedną z nich, zaś drugą pozostawiono w ruinach dawnej fabryki papieru.

Pliki do pobrania
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl