Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jeleniogórska energetyka wodna. Wybrane małe elektrownie wodne

Elektrownia wodna Bobrowice I - widok zapory i budynku elektrowni
Elektrownia wodna Bobrowice I - widok zapory i budynku elektrowni
Julian Wiatr

Trudno sobie wyobrazić współczesne społeczeństwo bez dostępu do energii elektrycznej, która stanowi ekologicznie najczystszy rodzaj energii. W światowej produkcji energii elektrycznej dominujące znaczenie mają ropa naftowa, węgiel kamienny, gaz ziemny oraz uran. Surowce te w wyniku przemian energetycznych wpływają na znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a duża konsumpcja energii elektrycznej powoduje szybkie zmniejszanie się zapasów tych surowców. Prowadzi to do konieczności poszukiwania nowych źródeł energii, do których należy zaliczyć energię słońca, wiatru, wodę oraz biomasę.

Coraz częściej można spotkać farmy wiatrowe, ogniwa fotowoltaiczne oraz zainstalowane na wysypiskach odpadów zespoły prądotwórcze zasilane gazem wysypiskowym. Człowiek od dawna wykorzystuje energię wiatru oraz wody. Już w starożytności wiatr wykorzystywano jako nośnik energii. Młyny napędzane siłą wiatru pojawiły się w Europie około 1800 r. i odeszły w cień pod koniec XIX wieku, wskutek wynalezienia trójfazowego silnika prądu przemiennego. Podobnie od bardzo dawna energia wody była wykorzystywana do napędu młynów, które w niektórych miejscach są eksploatowane do dzisiejszego dnia. Jeżeli siła wiatru oraz wody może służyć do napędu młynów, to równie dobrze nadaje się do napędu generatorów produkujących energię elektryczną.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Często wezbrane wody rzek górskich podczas opadów przenoszą znaczne ilości wody, niejednokrotnie wylewają z koryt i zatapiają okoliczne miejscowości położone wzdłuż biegu. Zjawisko to jest nieuniknione, ale możliwe do opanowania przez budowę zapór przeciwpowodziowych, które gromadzą duże ilości wody napływającej i umożliwiają kontrolowany jej odpływ. Zjawisko to zostało wykorzystane na Podsudeciu przez profesora Otto Intze, który pod koniec XIX wieku opracował program ochrony przeciwpowodziowej tamtego regionu. Program ten został zatwierdzony przez ówczesny parlament niemiecki i doprowadził do budowy na początku XX wieku pierwszej zaporowej elektrowni wodnej na rzece Kwisa w miejscowości Leśna. W ciągu kolejnych kilkunastu lat zbudowano kaskadę rzeki Bóbr ze zbiornikami w Siedlęcinie, Wrzeszczynie i największym, w Pilchowicach. Na Kwisie, obok Leśnej, powstał zbiornik wodny Złotniki, uregulowano rzekę Kamienną, a na sudeckich dopływach Odry zbudowano szereg zbiorników przeciwpowodziowych suchych i przeciwrumowiskowych. Stworzono system sterowania falą powodziową, który sprawdza się również w dzisiejszych czasach.Rola, jaką budowa zbiorników w Leśnej i Pilchowicach odegrała w kształtowaniu standardu technicznego i kształceniu modelu inżyniera hydrotechnika, nie do końca jest doceniona przez współczesne społeczeństwo (Czytaj więcej na ten temat). Elektrownie wodne Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych Sp. z o.o. stanowią zapis tego dziedzictwa i twórczą jego kontynuację. System przeciwpowodziowy piętrzący wodę w korytach rzeki Kwisy oraz rzeki Bóbr spełnia swoje zadanie do dzisiaj. Chroni przed powodzią i jednocześnie umożliwia produkcję energii elektrycznej. W fotoreportażu postaramy się przybliżyć wybrane elektrownie wodne eksploatowane przez spółkę Jeleniogórskie Elektrownie Wodne Sp. z o.o. zlokalizowane w rejonie Podsudecia.

Spółka eksploatuje 29 elektrowni wodnych zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska oraz częściowo na terenie Śląska Opolskiego. Elektrownie te są zlokalizowane na rzekach Bóbr, Kwisa, Kamienna, Bystrzyca, Nysa Kłodzka, Odra oraz Mała Panew. Spośród 29 elektrowni wodnych eksploatowanych przez Jeleniogórskie Elektrownie Wodne 9 to elektrownie zbiornikowe, a 20 to elektrownie przepływowe o łącznej mocy zainstalowanej 59,779 MW (ich dokładną lokalizację przedstawia mapka).

Pierwsze elektrownie wodne na rzece Bóbr występują w rejonie Jeleniej Góry i są położone w dolinie rzeki, wzdłuż której prowadzi alejka spacerowa kierująca turystów do jednego z najbardziej malowniczych miejsc Pogórza Sudeckiego zwanego Perłą Zachodu. W rejonie zaledwie kilkuset metrów od tego schroniska wstępują cztery elektrownie: Bobrowice I, Bobrowice II, Bobrowice III oraz Bobrowice IV.

 

Elektrownia Bobrowice I jest przykładem elektrowni przyjazowej z budynkiem siłowni i rozdzielni energetycznej usytuowanym w korycie rzeki. Charakterystyczne dla stopnia wodnego jest powiązanie jazu i budynku, pomiędzy które wprowadzono blok upustu dennego. Turbiny Francisa zainstalowano w otwartych komorach betonowych, których ściana stanowi ścianę odwodną hali maszyn. Piętrzenie na stopniu Bobrowice I wynosi 14,5 m. Elektrownia ta zlokalizowana jest na rzece Bóbr w miejscowości Siedlęcin, gmina Jeżów Sudecki, województwo dolnośląskie. Elektrownia Bobrowice I jest trzecią z kolei elektrownią wodną na Bobrze poniżej Jeleniej Góry. Budowę elektrowni rozpoczęto w 1924 r., a ukończono w 1925 r. Po raz pierwszy zbiornik wypełniono 8 listopada 1925 r. Od 16 stycznia 1926 r. elektrownia zaczęła przekazywać energię elektryczną do sieci. Łączna moc trzech turbozespołów wynosi 2,422 MW.

Kilkaset metrów przed elektrownią Bobrowice I na wspólnym terenie funkcjonuje elektrownia Bobrowice III oraz Bobrowice IV. Obiekt ten był kiedyś jedną z dwóch siłowni energetycznych przedwojennej fabryki papieru. Podczas drugiej wojny światowej siłownie uległy zniszczeniu i dopiero w latach 1953 - 1954 odbudowano jedną z nich, zaś drugą pozostawiono w ruinach dawnej fabryki papieru.

Pliki do pobrania
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl