Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Konfiguracja modułów rozszerzeń – cyfrowych wejść i wyjść sterowników PLC

Widok rozwiniętych zakładek Input Constant dla wejść wbudowanych sterownika CP1H-XA i Unit Settings dla modułowych jednostek CPU nieposiadających wejść wbudowanych
Widok rozwiniętych zakładek Input Constant dla wejść wbudowanych sterownika CP1H-XA i Unit Settings dla modułowych jednostek CPU nieposiadających wejść wbudowanych
K. Ludwinek, B. Krasuski

Wzrastające wymogi co do niezawodności i szybkości podejmowania decyzji (reakcji na zdarzenia), częste zmiany konfiguracyjne i rozbudowa układów sterowania wynikająca ze zmian technologicznych, ułatwienia diagnostyki i serwisu, czy znaczne zmniejszenie kosztów itp., wymusiły na konstruktorach sterowników PLC opracowanie takich układów wbudowanych wejść i wyjść oraz modułów rozszerzeń, które mogłyby sprostać tym wymaganiom.

Podstawą konfiguracji systemów modułowych oraz grupy z kompaktowym sterownikiem PLC stanowią cyfrowe moduły rozszerzeń:

 • podstawowych i mieszanych wejść i wyjść (Direct Current and Mixed Digital Input and Output Unit),
 • specjalnych wejść, w których sygnałem wejściowym jest np. napięcie przemienne (AC) lub AC/DC (Alternating Current/Direct Current Input Unit),
 • wejść przerwaniowych (Interrupt Input Unit),
 • szybkich wejść (High-speed Input Unit),
 • wejść szybkiego licznika (Highspeed Counter Input Unit),
 • wejść i wyjść TTL (TTL Input/Output Unit),
 • wyjść przekaźnikowych (Relay Contact Output Unit),
 • wyjść triakowych (Traic Output Unit).

Wymienione moduły (za wyjątkiem specjalnych wejść cyfrowych z sygnałem wejściowym AC oraz modułów wyjść triakowych, które są wewnętrznie wyzwalane impulsami cyfrowymi o odpowiednim poziomie napięcia i czasie trwania, natomiast sygnał wyjściowy z triaka jest analogowy), jak również jednostki CPU z wbudowanymi cyfrowymi wejściami i wyjściami pracują w dwóch stanach logicznych. W przypadku wejść potrafią przetwarzać sygnał cyfrowy bądź analogowy (ale o odpowiednim poziomie napięcia) na sygnał cyfrowy (odpowiadający tzw. stanom logicznym „0” lub „1”). W przypadku wyjść, wewnętrzny sygnał cyfrowy przetwarzany jest również na cyfrowy o odpowiednim poziomie napięcia, który wyprowadzany jest na poszczególne wyjścia.

Pierwszy stan, tzw. „0” logiczne, oznacza brak sygnału na wejściu lub wyjściu modułu oraz drugi stan, tzw. „1” logiczna, oznacza obecność sygnału o odpowiedniej wartości na wejściu lub wyjściu. Poziomy napięć odpowiadające logicznej „1” dla modułów wejść i wyjść cyfrowych lub wbudowanych wejść i wyjść cyfrowych sterowników PLC określa się ogólnie jako 24 V (lub w przypadku wejść LD – 5 V). Z przeprowadzonych przez autorów badań wynika, że po przekroczeniu 20 V sygnał wejściowy jest już traktowany jako logiczna „1” (ale spotyka się również moduły wejść cyfrowych lub wbudowanych wejść cyfrowych sterowników PLC, że już od 17,5 V sygnał jest traktowany jako „1”). Dla modułowych i kompaktowych sterowników PLC istnieje duży wybór dodatkowych modułów cyfrowych (tzw. modułów rozszerzających możliwości samego sterownika PLC).

W artykule przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące rodzajów cyfrowych modułów wejść i wyjść z rodziny CJ, CS i CP. Przedstawiono sposób konfigurowania i programowania wejść i wyjść cyfrowych na przykładzie modułowego sterownika CJ1M Firmy OMRON (jednostka CPU21 tj. – z wbudowanymi cyfrowymi wejściami i wyjściami), który rozbudowano o dwa moduły rozszerzeń: cyfrowych wejść CJ1W–ID211 i wyjść CJ1W–OD212.

moduły cyfrowych wejść i wyjść

Moduły cyfrowych wejść i wyjść posiadają wbudowany filtr wejściowy dający możliwość programowej zmiany minimalnego rozpoznawalnego czasu trwania sygnału wejściowego z rodziny CS1, CJ i CP1 od ∼0 do 32 ms, tj. 0 ms, 0,5 ms, 1 ms, 2 ms, 4 ms, 8 ms, 16 ms lub 32 ms z nastawą fabryczną (domyślną) 8 ms (Default), natomiast dla sterowników z rodziny CPM do 80 ms, tj. 1 ms, 2 ms, 3 ms, 5 ms, 10 ms, 20 ms, 40 ms lub 80 ms z nastawą fabryczną również 8 ms. Wydłużenie czasu w znacznym stopniu ogranicza, a nawet eliminuje skutki odbicia styków czujników, przycisków oraz pozwala wyeliminować stany niestabilne lub przypadkowe krótkotrwałe sygnały. Jeśli czas trwania sygnału wejściowego jest krótszy niż wynika to z ustawień, nie zostanie wykryty. Standardowo każdy moduł cyfrowy, jeśli nie zdefiniuje się inaczej, posiada filtr ustawiony domyślnie (Default) na minimalny czas trwania sygnału wejściowego 8 ms. Dla poszczególnych modułów i sterowników PLC filtr ten można zmienić poprzez odpowiednie ustawienia w oknie Project Propretis – Settings (PLC Settings) i wybór odpowiedniej zakładki w zależności od typu sterownika PLC.

Dla wersji CX-One 3.0 i Programu Cx-Programmer 7.3 będą to następujące zakładki. Dla sterowników PLC typu CJ i CS jest to zakładka Unit Settings, natomiast dla rodziny CP1L/H jest to zakładka Input Constant oraz dla starszych sterowników CPM1A i CPM2A/C jest to zakładka Interrupt/Refresh i następnie okno Input Constant. Na rysunku 1. przedstawiono widok rozwiniętej zakładki Input Constant dla wejść wbudowanych sterownika CP1H-XA z przykładowymi dokonanymi zmianami wykrywanego minimalnego czasu trwania sygnału wejściowego z ustawień domyślnych (Default 8 ms) dla każdego wejścia cyfrowego, na: 4 ms dla wejścia CIO0.00 (0CH), 16 ms dla wejścia CIO0.02 (2CH), 2 ms dla wejścia CIO0.06 (6CH) oraz rozwiniętym oknem możliwych czasów ustawień. W przypadku sterowników modułowych i jednostek CPU, które nie posiadają wbudowanych wejść i wyjść, nie ma zakładki Input Constant, jest natomiast zakładka Unit Settings (rys. 1b), gdzie widoczne są domyślne ustawienia również 8 ms dla poszczególnych grup rozszerzeń (liczba możliwych grup rozszerzeń, sposób konfiguracji i określanie adresów modułów rozszerzeń cyfrowych i analogowych wejść i wyjść dla modułowych i kompaktowych sterowników PLC były przedmiotem innych publikacji w „elektro.info”).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl