Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Użytkowanie energii elektrycznej na placu budowy (część 4.)

Bezpieczne użytkowanie instalacji i urządzeń elektrycznych
Duża rozdzielnica budowlana – z prawej strony miejsce na układ pomiaru energii elektrycznej
Duża rozdzielnica budowlana – z prawej strony miejsce na układ pomiaru energii elektrycznej
H. Sypniewski

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie zostały określone w wielu aktach prawnych (więcej na ten temat pisaliśmy w numerze 12/2007). Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 23 czerwca 2003 roku w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, obowiązujące od 11 lipca 2003 roku (DzU nr 120 z 10 lipca 2003 r., poz. 1126).

We wrześniu 2003 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. (DzU nr 47 z 19 marca 2003 r., poz. 401) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie Ustawy Kodeks pracy (DzU nr 21 z 1998 r. z późniejszymi zmianami). Określa warunki, w jakich należy prowadzić prace budowlano-instalacyjne. Nakłada w tym zakresie szereg obowiązków na wykonawcę robót, a w praktyce na kierownika budowy.

Przeczytaj także: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych

Człowiek pełniący tę bardzo odpowiedzialną funkcję powinien posiadać wiedzę w wielu dziedzinach zarówno w tych dotyczących spraw technicznych czy organizacyjnych, jak i na temat zagadnień formalno-prawnych. Przepisy zobowiązują wykonawcę do opracowania, przed przystąpieniem do realizacji robót, instrukcji bezpiecznego ich wykonywania. Stanowi ona element tzw. „planu BIOZ” (patrz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 23.06.2003 r.). Z instrukcją muszą być zaznajomieni pracownicy, w takim zakresie, jaki odpowiada wykonywanym przez nich pracom.

Egzamin kwalifikacyjny grupa 1 - Wydanie VIII uaktualnione. Stan prawny - 31 marca 2015 r. >>
Egzamin kwalifikacyjny, wydanie VIII
SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>

Przeczytaj także: Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego

Rozporządzenie zobowiązuje wykonawcę do właściwego zagospodarowania terenu budowy. Przed rozpoczęciem właściwych prac należy:

 • ogrodzić teren (wysokość ogrodzenia min. 1,5 m),
 • wyznaczyć strefy niebezpieczne,
 • wykonać drogi, wyjścia i przejścia dla pieszych,
 • doprowadzić „media” potrzebne na budowie (energię elektryczną, wodę itp.),
 • zapewnić odprowadzenie lub utylizację powstających na budowie ścieków,
 • urządzić zaplecze higieniczno-sanitarne i socjalne,
 • zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne,
 • zapewnić właściwą wentylację miejsc pracy,
 • zapewnić łączność telefoniczną,
 • urządzić składowiska materiałów i wyrobów,
 • wyznaczyć miejsca postojowe dla pojazdów używanych przy realizacji robót.

Rozporządzenie przewiduje konieczność oznakowania i oświetlenia przejść i stref niebezpiecznych. Ponadto strefy niebezpieczne należy ogrodzić i oznakować w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym. Do stref niebezpiecznych należą m.in. rejony pracy dźwigów i żurawi, miejsca zagrożone spadaniem z wysokości przedmiotów, miejsca wykonywanych głębszych wykopów, a także prace prowadzone w pobliżu istniejących sieci podziemnych i nadziemnych, w tym elektroenergetycznych kablowych i napowietrznych (więcej na ten temat pisaliśmy w numerze 3/2008 „elektro.info”).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Na placu budowy występują różne warunki użytkowania urządzeń elektrycznych. W budynkach stacjonarnych zaplecza są one takie same jak w innych obiektach, np. biurach, warsztatach czy magazynach położonych poza placem budowy. W obiektach w trakcie realizacji i na terenie budowy warunki te są skrajnie różne. Praktycznie wszędzie występuje zwiększone zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym spowodowane:

 • zmniejszeniem odporności organizmu człowieka wywołanego zawilgoceniem naskórka i zanieczyszczenia pyłem,
 • ograniczeniem swobody ruchów, trudną pozycją pracy,
 • niedostatecznym oświetleniem miejsca pracy,
 • bliskim sąsiedztwem wielu metalowych przedmiotów, rurociągów, konstrukcji,
 • bezpośrednim kontaktem z uziemionymi masami metalowymi, pracą na konstrukcjach, platformach, stropach żelbetowych,
 • kontaktem z zawilgoconym podłożem, ziemią,
 • pracą w trakcie opadów atmosferycznych,
 • użytkowaniem ręcznych narzędzi i lamp,
 • niedostatecznymi kwalifikacjami i brakiem znajomości zasad BHP przez zatrudnionych pracowników.

Przeczytaj także: Instalacje elektryczne na terenach budów

Dlatego też należy dużą uwagę poświęcić zagadnieniom dotyczącym ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Środki tej ochrony można podzielić na organizacyjne i techniczne.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl