elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Skapitalizowane koszty strat energii elektrycznej w transformatorach rozdzielczych SN/nn

Nowa norma europejska EN 50464-1 [3] wprowadza dla potrzeb analiz ekonomicznych pojęcie zdyskontowanego kosztu transformacji. Wielkość ta uwzględnia zarówno wartość nakładów inwestycyjnych, jak i całkowite koszty strat energii w transformatorze w założonym okresie eksploatacji. W zależności opisującej zdyskontowany koszt transformacji występują wskaźniki skapitalizowanych kosztów strat jałowych i strat obciążeniowych. Są one funkcją wielu czynników, zarówno parametrów eksploatacyjnych (szczytowego obciążenia transformatora, rocznego czasu użytkowania mocy szczytowej transformatora, czasu występowania maksymalnych strat), jak i ekonomicznych (jednostkowego kosztu energii elektrycznej, stopy dyskonta, okresu analizy ekonomicznej).

Zobacz także

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

dr inż. Karol Kuczyński Ograniczenie strat w transformatorach rozdzielczych – co możemy jeszcze zrobić?

Ograniczenie strat w transformatorach rozdzielczych – co możemy jeszcze zrobić? Ograniczenie strat w transformatorach rozdzielczych – co możemy jeszcze zrobić?

Straty w sieci energetycznej różnią się znacznie w poszczególnych krajach na całym świecie. Liczby wahają się od mniej niż 4% do ponad 20%. W większości krajów daje to możliwość znacznych oszczędności....

Straty w sieci energetycznej różnią się znacznie w poszczególnych krajach na całym świecie. Liczby wahają się od mniej niż 4% do ponad 20%. W większości krajów daje to możliwość znacznych oszczędności. Transformatory rozdzielcze są wykorzystywane do przekształcania energii elektrycznej ze średniego napięcia – poziomu, na którym energia jest przesyłana lokalnie i dostarczana do wielu odbiorców przemysłowych – do poziomu niskiego napięcia – zazwyczaj wykorzystywanego przez konsumentów indywidualnych...

dr inż. Waldemar Chmielak Opatentowana metoda ultraszybkiego wykrywania zwarć w liniach SN z wykorzystaniem fal wielokrotnie odbitych

Opatentowana metoda ultraszybkiego wykrywania zwarć w liniach SN z wykorzystaniem fal wielokrotnie odbitych Opatentowana metoda ultraszybkiego wykrywania zwarć w liniach SN z wykorzystaniem fal wielokrotnie odbitych

Dystrybucja energii elektrycznej realizowana jest w wielu przypadkach rozległymi i rozproszonymi liniami napowietrznymi wysokiego i średniego napięcia. Dość powszechne w tego typu liniach zasilających...

Dystrybucja energii elektrycznej realizowana jest w wielu przypadkach rozległymi i rozproszonymi liniami napowietrznymi wysokiego i średniego napięcia. Dość powszechne w tego typu liniach zasilających są zwarcia doziemne, które – z uwagi na stosunkowo niską wartość prądów zwarciowych, wynikającą zarówno z izolowanego punktu neutralnego sieci średnich napięć oraz często wysokich rezystancji zwarcia – mogą trwać względnie długo.

Efektywność energetyczna, inaczej efektywność wykorzystania energii, decydująco wpływa na poziom gospodarczy każdego kraju. Ministerstwo Gospodarki doceniając wagę problemu, w ostatniej wersji dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” wprowadziło zapis: „Kwestia efektywności energetycznej jest traktowana w polityce energetycznej w sposób priorytetowy, a postęp w tej dziedzinie będzie kluczowy dla realizacji wszystkich celów dokumentu. W związku z tym zostaną podjęte wszystkie możliwe działania przyczyniające się do wzrostu efektywności energetycznej”.

Działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, wskazane w wymienionym dokumencie, obejmują między innymi zapis dotyczący sieciowych przedsiębiorstw elektroenergetycznych w brzmieniu: „zmniejszenie strat sieciowych w przesyle i dystrybucji poprzez modernizację obecnych i budowę nowych sieci, wymianę transformatorów o niskiej sprawności oraz rozwój generacji rozproszonej”. Widać zatem wyraźnie, że dostrzega się możliwości uzyskania oszczędności energii poprzez optymalnie stosowanie dobranych elementów układów sieciowych, w tym transformatorów energetycznych.

Najliczniejszą grupę jednostek transformatorowych stanowią transformatory rozdzielcze SN/nn. Producenci transformatorów oferują duży wybór tych urządzeń o rozmaitej strukturze strat jałowych i strat obciążeniowych. Transformatory energooszczędne charakteryzują się niższymi stratami w stosunku do strat transformatorów tradycyjnych, lecz niejednokrotnie znacznie wyższymi nakładami inwestycyjnymi. Wybór energooszczędnego transformatora, przeznaczonego do konkretnego obciążenia, należy poprzedzić oceną ekonomiczną efektywności, która uwzględni oprócz kosztów strat energii elektrycznej w samym transformatorze również straty ciągnione w sieci, koszty zewnętrzne, a także możliwe do uzyskania wsparcia finansowe w postaci białych certyfikatów.

Transformatory rozdzielcze SN/nn

Transformatory rozdzielcze SN/nn stanowią najliczniejszą grupę jednostek transformatorowych. Wykorzystując dane statystyczne z ostatniego pięciolecia (tj. lat 2003 - 2007) zamieszczone w rocznikach Agencji Rynku Energii Statystyka Elektroenergetyki Polskiej w tabeli 1. i tabeli 2. zestawiono:

  • ogólną liczbę transformatorów, w tym liczbę transformatorów rozdzielczych SN/nn,
  • sumaryczną moc wszystkich transformatorów i transformatorów rozdzielczych SN/nn.

Analizując dane przedstawione w tabelach – a także analogiczne dane statystyczne prezentowane we wcześniejszych pracach Autorów [1, 2] – można stwierdzić, że transformatory rozdzielcze SN/nn stanowią prawie 99% ogólnej liczby zainstalowanych w kraju transformatorów. Natomiast znacznie mniejszy jest udział łącznej mocy transformatorów rozdzielczych w sumarycznej mocy wszystkich transformatorów – przekracza nieco 30%.

Interesującym jest także poznanie tendencji wzrostowych liczby i mocy znamionowych transformatorów. W związku z tym w tabeli 3. zestawiono – w celach porównawczych – wartości średnich rocznych przyrostów wymienionych wielkości dla dwóch przedziałów czasu:

  • dla okresu dziesięciolecia 1996 - 2005 zgodne z [1],
  • aktualne dla okresu ostatniego pięciolecia 2003 - 2007.

Wyraźnie widać, że w ostatnich pięciu latach wartości średnich rocznych przyrostów liczby transformatorów – zarówno ogółem, jak i rozdzielczych – są nieco wyższe niż we wcześniejszym dziesięcioleciu. Wyraźnie wyższy jest natomiast średni przyrost mocy transformatorów, przy utrzymującym się na takim samym poziomie średniorocznym przyroście mocy transformatorów rozdzielczych. Wartość średniej mocy znamionowej transformatorów rozdzielczych ma również tendencję wzrostową, choć niższą niż we wcześniej analizowanym dziesięcioleciu.

Charakterystyka strat mocy w transformatorach rozdzielczych

Należy podkreślić, że spośród wszystkich urządzeń elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających energię elektryczną – transformatory charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością mocową, definiowaną ilorazem mocy czynnej oddawanej do sieci odbiorczej przez transformator do mocy czynnej pobieranej z sieci zasilającej. Transformatory podczas pracy wywołują straty mocy i energii, które są sumą strat jałowych P0 (tzw. strat w żelazie, niezależnych od obciążenia transformatora) i strat obciążeniowych Pk (tzw. strat w miedzi, zależnych od obciążenia). Wartości znamionowych strat mocy w transformatorach podawane są przez producenta i mogą stanowić – przy danej wartości mocy znamionowej – kryterium podziałowe ze względu na wydajność energetyczną (inaczej sprawność mocową).

Nowa norma europejska

Nowa norma europejska EN 50464-1 [3] wprowadza klasyfikację transformatorów rozdzielczych SN/nn z punktu widzenia poziomów strat obciążeniowych i jałowych. Zgodnie z tym dokumentem podane są określone wartości:

  • znamionowych strat obciążeniowych, w tym:
    – cztery poziomy Dk, Ck, Bk, Ak dla transformatorów o górnym napięciu Um≤24 kV,
    – trzy poziomy Ck-36, Bk-36, Ak-36 dla transformatorów o górnym napięciu Um=36 kV,
  • strat jałowych, w tym:
    – pięć poziomów E0, D0, C0, B0, A0 dla transformatorów o górnym napięciu Um≤24 kV,
    – trzy poziomy C0-36, B0-36, A0-36 dla transformatorów o górnym napięciu Um=36 kV.

W tabeli 4. przedstawiono przykładową klasyfikację poziomów strat obciążeniowych i jałowych dla transformatorów o górnym napięciu znamionowym Um≤24 kV i mocach znamionowych 100 - 1000 kVA. Jako wartości bazowe przyjęto umownie straty obciążeniowe na poziomie Ck i straty jałowe na poziomie D0.

Zdyskontowane koszty transformacji

Wspomniana wcześniej nowa norma europejska [3] wprowadza dla potrzeb analiz ekonomicznych pojęcie zdyskontowanego kosztu transformacji CC, który uwzględnia wartość nakładów inwestycyjnych i całkowite koszty strat energii w transformatorze w założonym okresie eksploatacji. Przy zastosowaniu symboliki zgodnej z [3] zdyskontowany koszt transformacji CC opisany jest zależnością:

ei 3 2009 skapitalizowane koszty wzor1

Wzór 1

gdzie:

CT – nakłady inwestycyjne na transformator,

A – wskaźnik kosztowy strat energii elektrycznej wynikający ze strat jałowych transformatora,

P0 – znamionowe straty jałowe transformatora,

B – wskaźnik kosztowy strat energii elektrycznej wynikających ze strat obciążeniowych transformatora,

Pk – znamionowe straty obciążeniowe transformatora.

Wartości wskaźników kosztowych wyznacza się z następujących wzorów:

ei 3 2009 skapitalizowane koszty wzor2

Wzór 2

ei 3 2009 skapitalizowane koszty wzor3 1

Wzór 3

gdzie:

d – współczynnik dyskontujący,

kA – jednostkowy koszt energii elektrycznej,

T – liczba godzin w roku (T=8760 h),

βs – względne szczytowe obciążenie transformatora,

ϑ – względny czas występowania maksymalnych strat mocy czynnej.

Występujące w wzorach (2) i (3) współczynniki d, βs i ϑ opisane są poniższymi zależnościami.

Współczynnik dyskontujący (bez uwzględnienia inflacji):

ei 3 2009 skapitalizowane koszty wzor4

Wzór 4

gdzie:

p – stopa dyskonta,

N – okres analizy ekonomicznej,

Względne szczytowe obciążenie transformatora (szczytowy stopień wykorzystania mocy znamionowej transformatora):

ei 3 2009 skapitalizowane koszty wzor5

Wzór 5

gdzie:

Ps – moc szczytowa (największa wartość obciążenia transformatora mocą czynną w roku),

Sn – moc znamionowa transformatora,

cosϕśr – średnia wartość współczynnika mocy,

Względny czas występowania maksymalnych strat ϑ wyznaczano zgodnie z modelem Kopeckiego [4]:

ei 3 2009 skapitalizowane koszty wzor6

Wzór 6

gdzie:

Ts – roczny czas użytkowania mocy szczytowej transformatora.

Jak wynika ze wzorów, wskaźniki kosztowe strat energii elektrycznej A i B zależą od wielu parametrów, zarówno techniczno-eksploatacyjnych (stopnia wykorzystania mocy znamionowej transformatora i czasu użytkowania mocy szczytowej transformatora), jak i ekonomiczno-finansowych (stopy dyskontowej, okresu analizy ekonomicznej, kosztu energii elektrycznej). W dostępnych krajowych opracowaniach tematycznych brak praktycznie danych dotyczących omawianych wskaźników kosztowych A i B. Jedynie Marian Soiński w pracy [5] analizując wzór w postaci (1) wprowadza określenia na wskaźniki kosztowe A i B (oznaczone przez Autora Kj i Kobc) – odpowiednio – skapitalizowany koszt 1 W strat jałowych i skapitalizowany koszt 1 W strat obciążeniowych. Podaje również następujące przykładowe wartości wskaźników Kj i Kobc:

  • odpowiednio 5 - 8 USD/W oraz 2 - 3 USD/W według danych literaturowych dla USA,
  • odpowiednio 20 PLN/W oraz 5 PLN/W dla warunków polskich, według szacunku Autora.

Dla oceny wartości liczbowych wskaźników kosztowych strat energii elektrycznej A i B przeprowadzono wielowariantowe obliczenia symulacyjne. Dane wejściowe do obliczeń przedstawiono poniżej:

  • stopa procentowa (dyskonta) zgodnie z zaleceniami Urzędu Regulacji Energetyki p=5,4 % oraz według wytycznych Unii Europejskiej [6] p=3,0 % i 7,0 %,
  • okres analizy odpowiadający ekonomicznemu okresowi eksploatacji transformatora – wariantowo: N=20 – 30 – 40 lat,
  • jednostkowy koszt energii elektrycznej, obejmujący zarówno cenę energii elektrycznej, jak i opłatę przesyłową zmienną – wariantowo kA=200 – 300 – 400 PLN/MWh;
  • średnia wartość współczynnika mocy cosϕśr=0,93 (co odpowiada tgϕśr=0,4),
  • szczytowy stopień wykorzystania mocy znamionowej transformatora, zgodnie z projektem normy [3], tj. βs=0,4 lub biorąc pod uwagę wyższe wartości tego wskaźnika występujące w analizach techniczno-ekonomicznych, np. w [7], przyjęto także βs=0,7,
  • na podstawie własnych analiz oraz danych zawartych w [8], przyjęto roczny czas użytkowania mocy szczytowej transformatora zainstalowanego w sieci miejskiej Ts=3500 h/a, natomiast w sieci wiejskiej Ts=2500 h/a.

Wyniki obliczeń wskaźników kosztowych A strat energii elektrycznej wynikających ze strat jałowych transformatora zestawiono w tabeli 5., natomiast wskaźników kosztowych B strat energii elektrycznej wynikających ze strat obciążeniowych transformatora zestawiono w tabeli 6. i tabeli 7., odpowiednio dla transformatorów instalowanych w sieciach wiejskich (Ts=2500 h/a) i dla transformatorów instalowanych w sieciach miejskich (Ts=3500 h/a).

Biorąc pod uwagę zestawione wyżej wartości wskaźników kosztowych można stwierdzić, że:

  • wskaźniki kosztowe A strat energii elektrycznej wynikających ze strat jałowych transformatora mieszczą się w szerokich granicach od 18,56 do 80,99 PLN/W; są zatem znacznie wyższe od cytowanych poprzednio na podstawie pracy [5]. Należy jednak podkreślić, że otrzymane rezultaty liczbowo odpowiadają wartościom podawanym w raporcie [9],
  • wskaźniki kosztowe B strat energii elektrycznej wynikających ze strat obciążeniowych transformatora mieszczą się granicach od 0,32 do 4,22 PLN/W dla sieci wiejskiej oraz od 0,57 do 7,57 PLN/W dla sieci miejskiej; w tym przypadku cytowane poprzednio za pracą [5] wartości wskaźnika B leżą w pobliżu górnych granic rezultatów obliczeń uzyskanych przez Autorów artykułu.

Analizując zależności (2) i (3) opisujące wskaźniki kosztowe A i B można stwierdzić, że stosunek ich wartości, tj. B/A, jest funkcją dwóch parametrów techniczno-eksploatacyjnych transformatora – stopnia wykorzystania mocy znamionowej transformatora βs i względnego czasu występowania maksymalnych strat ϑ, co można zapisać wzorem:

ei 3 2009 skapitalizowane koszty wzor7

Wzór 7

Wartości tego ilorazu w analizowanym zakresie zmian parametrów βs i Ts – pamiętając, że ϑ jest funkcyjnie powiązane z Ts wzorem (6) – zmieniają się w zakresie od 0,017 do 0,0936. Oznacza to, że wskaźnik kosztowy B strat energii elektrycznej wynikających ze strat obciążeniowych transformatora stanowi w przybliżeniu (2÷9)% wskaźnika kosztowego A strat energii elektrycznej wynikających z strat jałowych transformatora.

Dokonując elementarnych przekształceń wzoru (1) opisującego zdyskontowany koszt transformacji CC do postaci:

ei 3 2009 skapitalizowane koszty wzor8

Wzór 8

można zauważyć, że koszt ten jest funkcją dwóch ilorazów, tj. opisanego wzorem (7) ilorazu B/A oraz stosunku znamionowych strat obciążeniowych Pk do znamionowych strat jałowych P0 danego transformatora. W tabeli 8. zestawiono – na podstawie [3] – ilorazy znamionowych strat obciążeniowych Pk do znamionowych strat jałowych P0 dla transformatorów rozdzielczych SN/nn przykładowo dla jednostek o mocach znamionowych 160 - 250 - 400 kVA.

Uwzględniając wartości liczbowe zestawione w tabeli 8. oraz podane wyżej wartości stosunku B/A można stwierdzić, że wpływ kosztów strat obciążeniowych na zdyskontowany koszt transformacji będzie szczególnie zauważalny dla jednostek transformatorowych, dla których stosunek Pk/P0≥10 (wartości te zaznaczono w tabeli 8. pogrubionym drukiem). Będą to zatem transformatory klasy Dk – A0, Ck – A0, Dk – B0, a nawet Dk – C0, czyli jednostki o obniżonych stratach jałowych. Do jednostek tych należy również zaliczyć transformatory z rdzeniem wykonanym z taśmy amorficznej, w których straty jałowe są niższe niż w transformatorach serii A0 [5].

Podsumowanie

Przedstawione wyniki badań stanowią kolejną próbę nowego podejścia w zakresie zastosowania kryteriów ekonomicznych w doborze transformatorów rozdzielczych SN/nn. Sformułowane wyżej – przy analizie rezultatów obliczeń symulacyjnych – wnioski nie odpowiadają na zasadnicze pytanie stawiane przy doborze jednostki transformatorowej – transformator tańszy inwestycyjnie czy energooszczędny? Pewnej próby odpowiedzi na to pytanie dokonali Autorzy w swoich innych pracach, m.in. w [2] i [10].

Podsumowując, można stwierdzić, że wskazanym jest kontynuowanie analiz i obliczeń w tym obszarze, w szczególności poszerzenie zakresu zmienności wartości liczbowych uwzględnianych parametrów.

Literatura

  1. E. Niewiedział, R. Niewiedział, Jednostkowy koszt transformacji jako kryterium wyboru optymalnego transformatora rozdzielczego SN/nn, [w:] Materiały VII Konferencji Naukowo- Technicznej nt. Optymalizacja w elektroenergetyce, Warszawa 2007, s. 43 - 51.
  2. E. Niewiedział, R. Niewiedział, Ekonomiczne kryteria doboru transformatorów rozdzielczych SN/nn, „Energetyka” 6/2008, s. 464 - 469.
  3. EN 50464-1 Three-phase oil-immersed distribution transformers 50 Hz, Part 1: General requirements, CENELEC 2005.
  4. R. Nowakowski, Straty mocy i energii elektrycznej – analiza i egzemplifikacja, Prace Naukowe Politechniki Szczecińskiej Nr 549, Szczecin 1999.
  5. M. Soiński, Wykorzystanie taśm amorficznych w transformatorach rozdzielczych, „elektro.info” 11/2007, s. 48 - 54. 
  6. E. Niewiedział, R. Niewiedział, Skumulowane koszty transformacji dla transformatorów rozdzielczych SN/nn, opracowanie własne na prawach rękopisu, Poznań 2007.
  7. W. Szpyra, Dobór transformatorów – według kryterium minimum strat czy minimum kosztów?, [w:] Materiały III Konferencji Naukowo- Technicznej nt. Straty energii elektrycznej w spółkach dystrybucyjnych, Jelenia Góra 2005, s. 159 - 167.
  8. J. Horak, A. Gawlak, J. Szkutnik, Sieć elektroenergetyczna jako zbiór elementów, Wydawnictwa Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 1998.
  9. Raport SEEDT: Selecting Energy Efficient Distribution Transformers – A Guide for Achieving Least-Cost Solutions, Project No EIE/05/056/SI2.419632, June 2008.
  10. E. Niewiedział, R. Niewiedział, Efektywność energetyczna transformacji energii elektrycznej SN/nn, [w:] Materiały IV Konferencji Naukowo-Technicznej nt. Straty energii elektrycznej w spółkach dystrybucyjnych, Wisła 2008, s. 95 - 104.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.