Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Awaryjność transformatorów SN/nn

W artykule przedstawiono ocenę awaryjności transformatorów SN/nn pracujących w sieciach rozdzielczych średnich napięć. Przeprowadzono analizę przyczyn awarii, miejsc uszkodzeń w transformatorze oraz wpływu sezonowej zmienności warunków pogodowych na liczbę uszkodzeń.

Zobacz także: Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Prowadzenie badań dotyczących awaryjności transformatorów SN/nn jest jednym z warunków zwiększania ich trwałości i niezawodności. Od bezawaryjnej pracy tych urządzeń zależy jakość zasilania, którą należy rozumieć przez ciągłość i pewność dostarczania energii elektrycznej, w odróżnieniu od jakości energii związanej z jej parametrami elektrycznymi.

W obecnych zasadach konkurencyjnego rynku energii zagadnienie to nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ odbiorcy wymagają od spółek dystrybucyjnych coraz większej niezawodności dostarczania energii, a niedotrzymanie warunków zasilania określonych w [1] wiąże się z karami i bonifikatami obciążającymi operatora systemu dystrybucyjnego, a także kosztami usunięcia awarii. Również odbiorca energii elektrycznej w związku z przerwą w zasilaniu ponosi straty finansowe, które w przypadku zakładów przemysłowych związane są z przerwanym procesem produkcyjnym, a u odbiorców komunalnych z utratą aktywności domowej.

Zobacz także: Przegląd krajowych rozwiązań kontenerowych stacji transformatorowych SN/nn

Transformatory to jedne z najmniej awaryjnych urządzeń elektroenergetycznych. Dotyczy to zwłaszcza transformatorów SN/nn, które nie są wyposażone w podobciążeniowe przełączniki zaczepów. Właściwie eksploatowane z powodzeniem pracują 40 - 50 lat, choć ich optymalny okres pracy, określony podczas projektowania, wynosi 25 - 30 lat.

W badaniach niezawodnościowych transformatorów SN/nn napotyka się wiele trudności związanych z brakiem prowadzenia i przechowywania bazy danych, która obejmowałyby dokumentację z przebiegu eksploatacji urządzenia oraz szczegółowe zapisy o zaistniałych awariach. Znajomość wartości empirycznych wskaźników niezawodnościowych pozwala na prawidłową ocenę stanu technicznego eksploatowanych urządzeń oraz pomaga w podejmowaniu decyzji przez operatora systemu dystrybucyjnego przy ustalaniu terminów przeglądów i modernizacji.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W artykule przedstawiono strukturę transformatorów pracujących w energetyce zawodowej w zależności od przekładni, analizę przyczyn awarii, miejsc uszkodzeń w transformatorze, sezonową zmienność uszkodzeń oraz wskaźniki awaryjności transformatorów SN/nn.

struktura transformatorów w sieci energetycznej Polski

Za celowością prowadzenia badań niezawodnościowych transformatorów SN/nn przemawia ich duża liczba w stosunku do wszystkich pracujących jednostek. Przedstawia to tabela 1.

Z danych przedstawionych w tabeli 1. wynika, że liczba transformatorów sieciowych ciągle rośnie. Jest to spowodowane zwiększającym się z roku na rok zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Wyjątek stanowią tylko transformatory o przekładni SN/SN, których liczba maleje. Najliczniejszą grupę wśród wszystkich zainstalowanych jednostek stanowią transformatory SN/nn. Przedstawia to rysunek 1.

Jak widać, transformatory o przekładni SN/nn dominują w całkowitej liczbie pracujących jednostek. Ich udział wynosi prawie 99 %. Pomimo że transformatory SN/nn nie mają tak istotnego znaczenia ze strategicznego punktu widzenia zasilania jak jednostki największych mocy (NN/NN, NN/WN, WN/SN), to jednak duża liczba tych urządzeń potwierdza ich ważną rolę w zapewnianiu ciągłości dostaw energii elektrycznej do odbiorcy i zachęca do prowadzenia badań, mających na celu poprawę własności niezawodnościowych.

Zobacz także: Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Przedstawioną w dalszej części analizę przyczyn awarii, miejsc uszkodzeń w transformatorze oraz sezonowości awarii przeprowadzono na podstawie danych dotyczących dwóch zakładów energetycznych [4, 5]. W zakładzie A odnotowano 1011 przypadków awarii podczas czternastoletniego okresu obserwacji, natomiast w zakładzie B zarejestrowano 254 uszkodzenia w czasie sześcioletniej obserwacji.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl