Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Awaryjność transformatorów SN/nn

W artykule przedstawiono ocenę awaryjności transformatorów SN/nn pracujących w sieciach rozdzielczych średnich napięć. Przeprowadzono analizę przyczyn awarii, miejsc uszkodzeń w transformatorze oraz wpływu sezonowej zmienności warunków pogodowych na liczbę uszkodzeń.

Zobacz także: Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Prowadzenie badań dotyczących awaryjności transformatorów SN/nn jest jednym z warunków zwiększania ich trwałości i niezawodności. Od bezawaryjnej pracy tych urządzeń zależy jakość zasilania, którą należy rozumieć przez ciągłość i pewność dostarczania energii elektrycznej, w odróżnieniu od jakości energii związanej z jej parametrami elektrycznymi.

W obecnych zasadach konkurencyjnego rynku energii zagadnienie to nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ odbiorcy wymagają od spółek dystrybucyjnych coraz większej niezawodności dostarczania energii, a niedotrzymanie warunków zasilania określonych w [1] wiąże się z karami i bonifikatami obciążającymi operatora systemu dystrybucyjnego, a także kosztami usunięcia awarii. Również odbiorca energii elektrycznej w związku z przerwą w zasilaniu ponosi straty finansowe, które w przypadku zakładów przemysłowych związane są z przerwanym procesem produkcyjnym, a u odbiorców komunalnych z utratą aktywności domowej.

Zobacz także: Przegląd krajowych rozwiązań kontenerowych stacji transformatorowych SN/nn

Transformatory to jedne z najmniej awaryjnych urządzeń elektroenergetycznych. Dotyczy to zwłaszcza transformatorów SN/nn, które nie są wyposażone w podobciążeniowe przełączniki zaczepów. Właściwie eksploatowane z powodzeniem pracują 40 - 50 lat, choć ich optymalny okres pracy, określony podczas projektowania, wynosi 25 - 30 lat.

W badaniach niezawodnościowych transformatorów SN/nn napotyka się wiele trudności związanych z brakiem prowadzenia i przechowywania bazy danych, która obejmowałyby dokumentację z przebiegu eksploatacji urządzenia oraz szczegółowe zapisy o zaistniałych awariach. Znajomość wartości empirycznych wskaźników niezawodnościowych pozwala na prawidłową ocenę stanu technicznego eksploatowanych urządzeń oraz pomaga w podejmowaniu decyzji przez operatora systemu dystrybucyjnego przy ustalaniu terminów przeglądów i modernizacji.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W artykule przedstawiono strukturę transformatorów pracujących w energetyce zawodowej w zależności od przekładni, analizę przyczyn awarii, miejsc uszkodzeń w transformatorze, sezonową zmienność uszkodzeń oraz wskaźniki awaryjności transformatorów SN/nn.

struktura transformatorów w sieci energetycznej Polski

Za celowością prowadzenia badań niezawodnościowych transformatorów SN/nn przemawia ich duża liczba w stosunku do wszystkich pracujących jednostek. Przedstawia to tabela 1.

Z danych przedstawionych w tabeli 1. wynika, że liczba transformatorów sieciowych ciągle rośnie. Jest to spowodowane zwiększającym się z roku na rok zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Wyjątek stanowią tylko transformatory o przekładni SN/SN, których liczba maleje. Najliczniejszą grupę wśród wszystkich zainstalowanych jednostek stanowią transformatory SN/nn. Przedstawia to rysunek 1.

Jak widać, transformatory o przekładni SN/nn dominują w całkowitej liczbie pracujących jednostek. Ich udział wynosi prawie 99 %. Pomimo że transformatory SN/nn nie mają tak istotnego znaczenia ze strategicznego punktu widzenia zasilania jak jednostki największych mocy (NN/NN, NN/WN, WN/SN), to jednak duża liczba tych urządzeń potwierdza ich ważną rolę w zapewnianiu ciągłości dostaw energii elektrycznej do odbiorcy i zachęca do prowadzenia badań, mających na celu poprawę własności niezawodnościowych.

Zobacz także: Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Przedstawioną w dalszej części analizę przyczyn awarii, miejsc uszkodzeń w transformatorze oraz sezonowości awarii przeprowadzono na podstawie danych dotyczących dwóch zakładów energetycznych [4, 5]. W zakładzie A odnotowano 1011 przypadków awarii podczas czternastoletniego okresu obserwacji, natomiast w zakładzie B zarejestrowano 254 uszkodzenia w czasie sześcioletniej obserwacji.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl