Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dynamiczne oddziaływanie elektrowni wiatrowych z generatorem asynchronicznym

na wartość napięcia sieci zasilającej SN

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, tzw. zielonej energii. Spowodowane jest to przede wszystkim koniecznością poszukiwania alternatywnych (do elektrowni konwencjonalnych) źródeł energii, jak również wzrostem świadomości społeczeństwa odnośnie ochrony środowiska. Dużą rolę w tym zakresie odgrywają elektrownie wiatrowe. Niestety, ze względu na dynamikę zmian energii wytwarzanej w tego typu elektrowniach, muszą one spełniać szereg uwarunkowań, których głównym celem jest utrzymanie jakości energii elektrycznej na odpowiednim (określonym w rozporządzeniach, przepisach i normach) poziomie.

W artykule zostanie przedstawiony wpływ pracy elektrowni wiatrowej z generatorem asynchronicznym na napięcie występujące w punkcie jej przyłączenia do sieci dystrybucyjnej.

Energia wiatru wykorzystywana jest przez człowieka od kilku tysięcy lat. Wiatraki używane były wówczas do napędzania różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Zainteresowanie wiatrakami zaczęło zanikać wraz z pojawianiem się maszyn parowych, a z czasem z elektryfikacją obszarów zaludnionych (rozwojem systemów elektroenergetycznych). Obecnie zainteresowanie wiatrakami – jako urządzeniami służącymi do wytwarzania energii elektrycznej – powraca. Moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych na świecie na koniec 2008 roku wynosiła 120 791 MW, z czego 64 935 MW przypadało na kraje Unii Europejskiej [1]. Zgodnie z polityką prowadzoną w Unii Europejskiej (projekt dyrektywy 2008/0016), wzrost energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych ma być znaczący i osiągnąć do 2020 roku – 20 % udział energii odnawialnych w całkowitym zużyciu energii w krajach UE [2]. Będzie to jednak możliwe tylko z decydującym udziałem elektrowni wiatrowych.

Funkcjonowanie elektrowni wiatrowej związane jest z nieustannymi zmianami stanu jej pracy, wynikającymi zarówno z budowy elektrowni, jak i ze zmienności kierunku i siły wiatru. Skutkiem tych zmian jest dynamiczne oddziaływanie przyłączonych elektrowni wiatrowych na sieć elektroenergetyczną w punkcie ich przyłączenia. Zmienność prędkości wiatru wpływa przede wszystkim na zmianę wartości mocy, prądów i napięć w sieci, natomiast budowa elektrowni (w szczególności zainstalowane w niej układy energoelektroniczne) wpływa na wartość poszczególnych harmonicznych prądu i napięcia. Jednakże praca elektrowni w systemie elektroenergetycznym jest mimo to jak najbardziej pożądana, gdyż jest to źródło odnawialnej – „czystej” energii.

wymagania przepisów krajowych w zakresie dynamicznego oddziaływania elektrowni wiatrowych

Wymagania dotyczące współpracy elektrowni wiatrowych z siecią elektroenergetyczną, zawarte w artykule, zaczerpnięte zostały z Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej [4], przyjętej w takim samym kształcie przez wszystkie krajowe spółki dystrybucyjne. Wymagania te dotyczą głównie dynamicznych zmian napięcia w punkcie przyłączenia elektrowni wiatrowych do sieci dystrybucyjnej, a ich spełnienie niezbędne jest do otrzymania zgody na ostateczne przyłączenie elektrowni wiatrowej oraz podpisanie umowy na dostawę energii elektrycznej.

Wyposażenie elektrowni musi być tak dobrane, aby zapewnić utrzymanie (określonych w warunkach przyłączenia) wartości napięć w miejscu przyłączenia do sieci i stabilność współpracy elektrowni z systemem elektroenergetycznym.

Elektrownie wiatrowe przyłączone do sieci nie powinny powodować nagłych zmian i skoków napięcia przekraczających 3 %, zarówno podczas normalnej pracy, jak i w przypadku rozruchów i wyłączeń jednostek wytwórczych (w tym wyłączeń awaryjnych). W przypadku, gdy zakłócenia napięcia powodowane pracą elektrowni wiatrowych mają charakter powtarzający się, wówczas jednorazowa szybka zmiana wartości skutecznej napięcia w punkcie przyłączenia nie powinna przekraczać 2,5 % w przypadku częstości mniejszej niż 10 zakłóceń na godzinę i 1,5 % przy częstotliwości do 100 zakłóceń na godzinę [4].

Operatorzy (właściciele) elektrowni wiatrowych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej są zobowiązani do przeprowadzenia – w okresie pierwszego roku pracy jednostki wytwórczej – testów sprawdzających spełnienie powyższych wymagań. Sposób przeprowadzenia testów oraz ich zakres uzgadniany jest w ramach umowy o przyłączenie. W aspekcie spełnienia wymogów napięciowych testy te dotyczą w szczególności:

  • uruchomienia elektrowni wiatrowej przy wietrze umożliwiającym osiągnięcie mocy wynoszącej co najmniej 75 % mocy znamionowej, z kontrolą zmian napięcia,
  • awaryjnego odstawienia elektrowni wiatrowej przy prędkości wiatru przekraczającej wartość, przy której osiągana jest moc znamionowa jednostki wytwórczej, z kontrolą zmian napięcia,
  • rejestrację zmian napięcia podczas trzykrotnego – w czasie jednogodzinnej pracy – wyłączania i załączania elektrowni (po 10 minut) przy mocy wynoszącej około 50 % mocy znamionowej elektrowni.

charakterystyka badanej elektrowni wiatrowej

W analizowanym przypadku badaniom poddana została elektrownia wiatrowa typu Vestas V39 o mocy znamionowej 500 kW. W elektrowni tej zastosowany został generator asynchroniczny ze sterowaną rezystancją w obwodzie wirnika o stałej prędkości obrotowej (1522 obr./min). Generator napędzany jest, poprzez przekładnię mechaniczną (1:50), trzyłopatową turbiną wiatrową z regulacją mocy poprzez zmianę kąta położenia łopat. Średnica koła wiatrowego w tym przypadku wynosi 39 m, a znamionowa prędkość turbiny wiatrowej – 30 obr./min. Analizowana elektrownia wiatrowa charakteryzuje się następującymi parametrami elektrycznymi:

  • napięcie znamionowe – 690 V,
  • moc znamionowa pozorna – 562 kVA,
  • prąd znamionowy – 470 A,
  • znamionowy współczynnik mocy – 0,99.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

dr inż Grzegorz Hołdyński
dr inż Grzegorz Hołdyński
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Od 1997 roku pracuje w Zakładzie Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, gdzie w 2006 roku uzyskał stopień d... więcej »
dr inż. Zbigniew Skibko
dr inż. Zbigniew Skibko
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Od 2001 roku pracuje w Zakładzie Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, gdzie w 2008 roku uzyskał stopień d... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Działalność TGE w sierpniu 2019 r.

Towarowa Giełda Energii podsumowała działalność w sierpniu 2019 r. Wynika z niej, że wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł 21 214 456 MWh i był o 18,4 proc. wyższy niż w...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl