Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ochrona przeciwporażeniowa w układach zasilania gwarantowanego UPS-ów

Przykład zabezpieczenia zasilacza UPS z prostownikiem o małym prądzie
upływowym
Przykład zabezpieczenia zasilacza UPS z prostownikiem o małym prądzie upływowym
M. Miegoń

Nie ma jednej uniwersalnej metody zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej w systemach zasilania gwarantowanego z wykorzystaniem zasilaczy UPS. Oprócz wymagań przepisów i norm dotyczących zasad ochrony przeciwporażeniowej, które muszą być spełnione w pierwszej kolejności, zastosowanie odpowiedniego środka lub środków ochrony zależy od konstrukcji zasilacza UPS, topologii i wykorzystanych elementów energoelektronicznych prostownika i falownika, zastosowanych w nim zabezpieczeń oraz wykonania zaleceń instalacyjnych producenta.

Podstawowymi normami w zakresie środków ochrony przeciwporażeniowej w układach zasilania z wykorzystaniem zasilaczy UPS są:

  • PN-HD 60364-4-41 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przeciwporażeniowa,
  • PN-EN 60950 Bezpieczeństwo urządzeń techniki informatycznej,
  • PN-EN 62040 Systemy bezprzerwowego zasilania (UPS),
  • PN-EN 61140 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym. Wspólne aspekty instalacji i urządzeń,
  • PN-EN 50178 Urządzenia elektroniczne do stosowania w instalacjach dużej mocy,
  • PN-EN 60146 Przekształtniki półprzewodnikowe.

wymagania ochrony przeciwporażeniowej

Zgodnie z normą PN-EN 62040, zasilacz UPS pełni funkcję zachowania ciągłości zasilania źródła prądu przemiennego, a także może służyć jako element obwodu zasilania poprawiający jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorników, utrzymując ją w zakresie założonej specyfikacji.

W przypadku zasilaczy UPS podłączanych gniazdami wtykowymi, składających się z kilku urządzeń w oddzielnych obudowach, jak np. moduł elektroniczny, baterie akumulatorów, by-pass serwisowy, listwy dystrybucyjne z zaciskami lub gniazdami wyjściowymi, należy zapewnić ciągłe połączenie przewodu ochronnego PE pomiędzy obudowami urządzeń składowych systemu UPS; nawet w przypadku, gdy połączenie wtyczkowe na wejściu systemu zostanie rozłączone. W przypadku instalacji UPS w pomieszczeniu o ograniczonym dostępie, należy stosować zalecenia zgodne z normą IEC 60364-4-42.

UPS posiadający połączenia stałe wejściowe z siecią zasilającą i wyjściowe do odbiorników lub urządzeń magazynujących energię, np. baterii akumulatorów, jeżeli nie posiada rozłącznika odłączającego od sieci zasilającej, musi posiadać rozłącznik w instalacji zasilającej wejściowej połączonej na stałe. Przewód neutralny, jeśli znajduje się w zasilaczu UPS, jest izolowany od przewodu ochronnego PE w całym urządzeniu, tak jak izolowane są przewody fazowe. W przypadkach, gdy przewód neutralny na wyjściu UPS-a jest izolowany od przewodu neutralnego wejściowego, obowiązkiem personelu instalującego zasilacz UPS jest połączenie wyjściowego przewodu neutralnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami i szczegółową instrukcją instalacyjną producenta.

Zasilacze UPS z połączeniami wejściowymi z gniazdami wtykowymi typu A lub typu B, posiadające zasobniki energii, np. baterie akumulatorów, nieposiadające wbudowanego rozłącznika izolującego UPS od sieci zasilającej lub gniazdo wtykowe przewodu zasilającego jest używane jako urządzenie rozłączające, powinny być instalowane w pobliżu gniazda sieciowego (nie więcej niż 2 m) oraz być łatwo dostępne dla użytkownika UPS-a.

Jeżeli przewód zasilający musi być podłączony do gniazda sieciowego z bolcem ochronnym, ze względów bezpieczeństwa przeciwporażeniowego konieczne jest oznaczenie UPS-a lub zapis w instrukcji instalacji. Urządzenia z gniazdami wtykowymi typu A są urządzeniami podłączanymi do instalacji elektrycznej budynku poprzez gniazda i wtyczki nieprzemysłowe lub inne połąc zenia nieprzemysłowe.

Urządzenia z gniazdami wtykowymi typu B są urządzeniami podłączanymi do instalacji elektrycznej budynku poprzez przemysłowe połączenia wtykowe lub inne połączenia przemysłowe, bądź obydwa, spełniające wymagania normy IEC 60309. Zasilacze UPS podłączane do sieci zasilającej wtykiem typu A powinny być zabezpieczane przez producenta UPS-a automatycznym zabezpieczeniem przed zasilaniem energią zwrotną i ochroną przed porażeniem w przypadku dostępu do bolców wtyczki przewodu przyłączeniowego. Jeżeli zasilacze UPS połączone z siecią zasilającą za pomocą  gniazda wtykowego typu B lub na stałewymagają ochrony elementów wewnętrznych, producent podaje wymagania dla ochrony zwarciowej lub przeciążeniowej lub tam, gdzie to konieczne, obydwu.

Jeżeli ochrona przeciwporażeniowa zasilacza UPS oparta jest na urządzeniach różnicowoprądowych w instalacji budynku oraz konstrukcja UPS-a jest taka, że w przypadku pracy normalnej lub awaryjnej możliwe jest wystąpienie prądu upływnościowego do ziemi z elementów stałoprądowych DC, producent definiuje parametry wyłącznika różnicowoprądowego jako typ-B (IEC 60755) dla zasilaczy UPS trójfazowych oraz jako typ A (IEC 61008-1 lub IEC 61009-1) dla zasilaczy jednofazowych.

W normie PN-EN 62040-3:2005 zaleca się, aby przepisy krajowe dotyczące bezpieczeństwa miały pierwszeństwo przed instrukcjami i zaleceniami producenta zasilacza UPS. W przypadku przyłączania do UPS-ów akumulatorów, mogą okazać się konieczne dodatkowe środki bezpieczeństwa.

W instalacji budynku, do której podłączony jest UPS z dodatkowymi elementami połączonymi w szereg z UPS-em (kabel zasilający, złącze przyłączeniowe, filtr RFI, by-pass i rozłączniki izolacyjne) powinny znajdować się zabezpieczenia zwarciowe i zabezpieczenia przed zwarciami doziemnymi. Inaczej urządzenia ochronne podczas pracy awaryjnej i usterki powinny znajdować się w zasilaczu UPS.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl