Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ochrona przeciwporażeniowa w układach zasilania gwarantowanego UPS-ów

Przykład zabezpieczenia zasilacza UPS z prostownikiem o małym prądzie
upływowym
Przykład zabezpieczenia zasilacza UPS z prostownikiem o małym prądzie upływowym
M. Miegoń

Nie ma jednej uniwersalnej metody zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej w systemach zasilania gwarantowanego z wykorzystaniem zasilaczy UPS. Oprócz wymagań przepisów i norm dotyczących zasad ochrony przeciwporażeniowej, które muszą być spełnione w pierwszej kolejności, zastosowanie odpowiedniego środka lub środków ochrony zależy od konstrukcji zasilacza UPS, topologii i wykorzystanych elementów energoelektronicznych prostownika i falownika, zastosowanych w nim zabezpieczeń oraz wykonania zaleceń instalacyjnych producenta.

Podstawowymi normami w zakresie środków ochrony przeciwporażeniowej w układach zasilania z wykorzystaniem zasilaczy UPS są:

  • PN-HD 60364-4-41 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przeciwporażeniowa,
  • PN-EN 60950 Bezpieczeństwo urządzeń techniki informatycznej,
  • PN-EN 62040 Systemy bezprzerwowego zasilania (UPS),
  • PN-EN 61140 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym. Wspólne aspekty instalacji i urządzeń,
  • PN-EN 50178 Urządzenia elektroniczne do stosowania w instalacjach dużej mocy,
  • PN-EN 60146 Przekształtniki półprzewodnikowe.

wymagania ochrony przeciwporażeniowej

Zgodnie z normą PN-EN 62040, zasilacz UPS pełni funkcję zachowania ciągłości zasilania źródła prądu przemiennego, a także może służyć jako element obwodu zasilania poprawiający jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorników, utrzymując ją w zakresie założonej specyfikacji.

W przypadku zasilaczy UPS podłączanych gniazdami wtykowymi, składających się z kilku urządzeń w oddzielnych obudowach, jak np. moduł elektroniczny, baterie akumulatorów, by-pass serwisowy, listwy dystrybucyjne z zaciskami lub gniazdami wyjściowymi, należy zapewnić ciągłe połączenie przewodu ochronnego PE pomiędzy obudowami urządzeń składowych systemu UPS; nawet w przypadku, gdy połączenie wtyczkowe na wejściu systemu zostanie rozłączone. W przypadku instalacji UPS w pomieszczeniu o ograniczonym dostępie, należy stosować zalecenia zgodne z normą IEC 60364-4-42.

UPS posiadający połączenia stałe wejściowe z siecią zasilającą i wyjściowe do odbiorników lub urządzeń magazynujących energię, np. baterii akumulatorów, jeżeli nie posiada rozłącznika odłączającego od sieci zasilającej, musi posiadać rozłącznik w instalacji zasilającej wejściowej połączonej na stałe. Przewód neutralny, jeśli znajduje się w zasilaczu UPS, jest izolowany od przewodu ochronnego PE w całym urządzeniu, tak jak izolowane są przewody fazowe. W przypadkach, gdy przewód neutralny na wyjściu UPS-a jest izolowany od przewodu neutralnego wejściowego, obowiązkiem personelu instalującego zasilacz UPS jest połączenie wyjściowego przewodu neutralnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami i szczegółową instrukcją instalacyjną producenta.

Zasilacze UPS z połączeniami wejściowymi z gniazdami wtykowymi typu A lub typu B, posiadające zasobniki energii, np. baterie akumulatorów, nieposiadające wbudowanego rozłącznika izolującego UPS od sieci zasilającej lub gniazdo wtykowe przewodu zasilającego jest używane jako urządzenie rozłączające, powinny być instalowane w pobliżu gniazda sieciowego (nie więcej niż 2 m) oraz być łatwo dostępne dla użytkownika UPS-a.

Jeżeli przewód zasilający musi być podłączony do gniazda sieciowego z bolcem ochronnym, ze względów bezpieczeństwa przeciwporażeniowego konieczne jest oznaczenie UPS-a lub zapis w instrukcji instalacji. Urządzenia z gniazdami wtykowymi typu A są urządzeniami podłączanymi do instalacji elektrycznej budynku poprzez gniazda i wtyczki nieprzemysłowe lub inne połąc zenia nieprzemysłowe.

Urządzenia z gniazdami wtykowymi typu B są urządzeniami podłączanymi do instalacji elektrycznej budynku poprzez przemysłowe połączenia wtykowe lub inne połączenia przemysłowe, bądź obydwa, spełniające wymagania normy IEC 60309. Zasilacze UPS podłączane do sieci zasilającej wtykiem typu A powinny być zabezpieczane przez producenta UPS-a automatycznym zabezpieczeniem przed zasilaniem energią zwrotną i ochroną przed porażeniem w przypadku dostępu do bolców wtyczki przewodu przyłączeniowego. Jeżeli zasilacze UPS połączone z siecią zasilającą za pomocą  gniazda wtykowego typu B lub na stałewymagają ochrony elementów wewnętrznych, producent podaje wymagania dla ochrony zwarciowej lub przeciążeniowej lub tam, gdzie to konieczne, obydwu.

Jeżeli ochrona przeciwporażeniowa zasilacza UPS oparta jest na urządzeniach różnicowoprądowych w instalacji budynku oraz konstrukcja UPS-a jest taka, że w przypadku pracy normalnej lub awaryjnej możliwe jest wystąpienie prądu upływnościowego do ziemi z elementów stałoprądowych DC, producent definiuje parametry wyłącznika różnicowoprądowego jako typ-B (IEC 60755) dla zasilaczy UPS trójfazowych oraz jako typ A (IEC 61008-1 lub IEC 61009-1) dla zasilaczy jednofazowych.

W normie PN-EN 62040-3:2005 zaleca się, aby przepisy krajowe dotyczące bezpieczeństwa miały pierwszeństwo przed instrukcjami i zaleceniami producenta zasilacza UPS. W przypadku przyłączania do UPS-ów akumulatorów, mogą okazać się konieczne dodatkowe środki bezpieczeństwa.

W instalacji budynku, do której podłączony jest UPS z dodatkowymi elementami połączonymi w szereg z UPS-em (kabel zasilający, złącze przyłączeniowe, filtr RFI, by-pass i rozłączniki izolacyjne) powinny znajdować się zabezpieczenia zwarciowe i zabezpieczenia przed zwarciami doziemnymi. Inaczej urządzenia ochronne podczas pracy awaryjnej i usterki powinny znajdować się w zasilaczu UPS.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl