Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ochrona przeciwporażeniowa w układach zasilania gwarantowanego UPS-ów

Przykład zabezpieczenia zasilacza UPS z prostownikiem o małym prądzie
upływowym
Przykład zabezpieczenia zasilacza UPS z prostownikiem o małym prądzie upływowym
M. Miegoń

Nie ma jednej uniwersalnej metody zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej w systemach zasilania gwarantowanego z wykorzystaniem zasilaczy UPS. Oprócz wymagań przepisów i norm dotyczących zasad ochrony przeciwporażeniowej, które muszą być spełnione w pierwszej kolejności, zastosowanie odpowiedniego środka lub środków ochrony zależy od konstrukcji zasilacza UPS, topologii i wykorzystanych elementów energoelektronicznych prostownika i falownika, zastosowanych w nim zabezpieczeń oraz wykonania zaleceń instalacyjnych producenta.

Podstawowymi normami w zakresie środków ochrony przeciwporażeniowej w układach zasilania z wykorzystaniem zasilaczy UPS są:

  • PN-HD 60364-4-41 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przeciwporażeniowa,
  • PN-EN 60950 Bezpieczeństwo urządzeń techniki informatycznej,
  • PN-EN 62040 Systemy bezprzerwowego zasilania (UPS),
  • PN-EN 61140 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym. Wspólne aspekty instalacji i urządzeń,
  • PN-EN 50178 Urządzenia elektroniczne do stosowania w instalacjach dużej mocy,
  • PN-EN 60146 Przekształtniki półprzewodnikowe.

wymagania ochrony przeciwporażeniowej

Zgodnie z normą PN-EN 62040, zasilacz UPS pełni funkcję zachowania ciągłości zasilania źródła prądu przemiennego, a także może służyć jako element obwodu zasilania poprawiający jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorników, utrzymując ją w zakresie założonej specyfikacji.

W przypadku zasilaczy UPS podłączanych gniazdami wtykowymi, składających się z kilku urządzeń w oddzielnych obudowach, jak np. moduł elektroniczny, baterie akumulatorów, by-pass serwisowy, listwy dystrybucyjne z zaciskami lub gniazdami wyjściowymi, należy zapewnić ciągłe połączenie przewodu ochronnego PE pomiędzy obudowami urządzeń składowych systemu UPS; nawet w przypadku, gdy połączenie wtyczkowe na wejściu systemu zostanie rozłączone. W przypadku instalacji UPS w pomieszczeniu o ograniczonym dostępie, należy stosować zalecenia zgodne z normą IEC 60364-4-42.

UPS posiadający połączenia stałe wejściowe z siecią zasilającą i wyjściowe do odbiorników lub urządzeń magazynujących energię, np. baterii akumulatorów, jeżeli nie posiada rozłącznika odłączającego od sieci zasilającej, musi posiadać rozłącznik w instalacji zasilającej wejściowej połączonej na stałe. Przewód neutralny, jeśli znajduje się w zasilaczu UPS, jest izolowany od przewodu ochronnego PE w całym urządzeniu, tak jak izolowane są przewody fazowe. W przypadkach, gdy przewód neutralny na wyjściu UPS-a jest izolowany od przewodu neutralnego wejściowego, obowiązkiem personelu instalującego zasilacz UPS jest połączenie wyjściowego przewodu neutralnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami i szczegółową instrukcją instalacyjną producenta.

Zasilacze UPS z połączeniami wejściowymi z gniazdami wtykowymi typu A lub typu B, posiadające zasobniki energii, np. baterie akumulatorów, nieposiadające wbudowanego rozłącznika izolującego UPS od sieci zasilającej lub gniazdo wtykowe przewodu zasilającego jest używane jako urządzenie rozłączające, powinny być instalowane w pobliżu gniazda sieciowego (nie więcej niż 2 m) oraz być łatwo dostępne dla użytkownika UPS-a.

Jeżeli przewód zasilający musi być podłączony do gniazda sieciowego z bolcem ochronnym, ze względów bezpieczeństwa przeciwporażeniowego konieczne jest oznaczenie UPS-a lub zapis w instrukcji instalacji. Urządzenia z gniazdami wtykowymi typu A są urządzeniami podłączanymi do instalacji elektrycznej budynku poprzez gniazda i wtyczki nieprzemysłowe lub inne połąc zenia nieprzemysłowe.

Urządzenia z gniazdami wtykowymi typu B są urządzeniami podłączanymi do instalacji elektrycznej budynku poprzez przemysłowe połączenia wtykowe lub inne połączenia przemysłowe, bądź obydwa, spełniające wymagania normy IEC 60309. Zasilacze UPS podłączane do sieci zasilającej wtykiem typu A powinny być zabezpieczane przez producenta UPS-a automatycznym zabezpieczeniem przed zasilaniem energią zwrotną i ochroną przed porażeniem w przypadku dostępu do bolców wtyczki przewodu przyłączeniowego. Jeżeli zasilacze UPS połączone z siecią zasilającą za pomocą  gniazda wtykowego typu B lub na stałewymagają ochrony elementów wewnętrznych, producent podaje wymagania dla ochrony zwarciowej lub przeciążeniowej lub tam, gdzie to konieczne, obydwu.

Jeżeli ochrona przeciwporażeniowa zasilacza UPS oparta jest na urządzeniach różnicowoprądowych w instalacji budynku oraz konstrukcja UPS-a jest taka, że w przypadku pracy normalnej lub awaryjnej możliwe jest wystąpienie prądu upływnościowego do ziemi z elementów stałoprądowych DC, producent definiuje parametry wyłącznika różnicowoprądowego jako typ-B (IEC 60755) dla zasilaczy UPS trójfazowych oraz jako typ A (IEC 61008-1 lub IEC 61009-1) dla zasilaczy jednofazowych.

W normie PN-EN 62040-3:2005 zaleca się, aby przepisy krajowe dotyczące bezpieczeństwa miały pierwszeństwo przed instrukcjami i zaleceniami producenta zasilacza UPS. W przypadku przyłączania do UPS-ów akumulatorów, mogą okazać się konieczne dodatkowe środki bezpieczeństwa.

W instalacji budynku, do której podłączony jest UPS z dodatkowymi elementami połączonymi w szereg z UPS-em (kabel zasilający, złącze przyłączeniowe, filtr RFI, by-pass i rozłączniki izolacyjne) powinny znajdować się zabezpieczenia zwarciowe i zabezpieczenia przed zwarciami doziemnymi. Inaczej urządzenia ochronne podczas pracy awaryjnej i usterki powinny znajdować się w zasilaczu UPS.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl