Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Instalacje sygnalizacji pożarowej w obiektach energetyki

Użytkowanie i konserwacja
Instalacje sygnalizacji pożarowej w obiektach energetyki
Instalacje sygnalizacji pożarowej w obiektach energetyki

Bezpieczeństwo, w tym pożarowe, obiektów związanych z szeroko pojętą energetyką jest szczególnie ważne ze względu na ich wartość materialną. Jednak jeszcze ważniejsze są skutki, jakie w przypadku braku prawidłowego działania instalacji, występują w ich otoczeniu. Rozwój cywilizacyjny przyczynił się do podniesienia komfortu życia, efektywności pracy, jednak wszystko to jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki właściwym dostawom energii.

Zobacz także: Wpływ pożaru na wartość napięcia zasilającego urządzenia elektryczne które muszą funkcjonować w czasie pożaru

Z pewnością nie jest odkrywczym stwierdzenie, jesteśmy uzależnieni od dostaw energii. Skutki ich braku mogliśmy, poza własnymi doświadczeniami w skali mikro, obserwować wielokrotnie na ekranach telewizyjnych, kiedy to wskutek awarii systemu energetycznego dostaw energii zostały pozbawione największe miasta na świecie. Dlatego szczególnie ważne jest podjęcie wszechstronnych działań mających na celu zabezpieczenie obiektów energetyki przed wszystkimi „nieprzewidzianymi” zdarzeniami, które można przewidzieć.

Oczywiście niemożliwe jest całkowite uniknięcie niepożądanych zdarzeń, awarii itp. Jednak możliwe jest zastosowanie rozwiązań umożliwiających ograniczenie skutków takich zdarzeń, jeśli one wystąpią. Jedną z dziedzin, w zakresie których konieczne jest podejmowanie coraz to bardziej skutecznych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa, jest ochrona przeciwpożarowa. Na bezpieczeństwo pożarowe obiektów i instalacji składa się wiele różnych czynników. Niezwykle ważne jest zapobieganie występowaniu zagrożeń poprzez stosowanie procesów technologicznych, eliminujących zagrożenia na tyle, na ile da się ich uniknąć.

Zobacz także: Zasady doboru przewodów elektrycznych w instalacjach oddymiających

Niezwykle ważne jest również utrzymywanie we właściwym stanie technicznym urządzeń czy instalacji oraz właściwe przygotowanie pracowników w zakresie ich bezpiecznej eksploatacji. Poza działaniami profilaktycznymi stosowane są działania mające na celu ograniczanie skutków pożarów czy innych zagrożeń w przypadku ich wystąpienia. W tym zakresie stosuje się bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe w postaci np. konstrukcji budynków o odpowiedniej odporności ogniowej, czy zapewnienia właściwych oddzieleń przeciwpożarowych ograniczających rozwój pożaru do określonej przestrzeni. Kolejną grupą są czynne zabezpieczenia przeciwpożarowe, mające na celu szybkie wykrycie zagrożenia oraz realizowanie odpowiednich działań mających na celu zminimalizowanie jego skutków. Bardzo często podstawowym, wręcz niezbędnym elementem działania tych systemów są instalacje sygnalizacji pożarowej, którym poświęcony jest ten artykuł.

Zakres problematyki związanej z bezpieczeństwem obiektów energetycznych, w tym z instalacjami sygnalizacji pożarowej w tego typu obiektach, jest bardzo szeroki, więc niemożliwe jest ujęcie całej problematyki w jednym artykule. O obiektach związanych z energetyką będziemy mówili zarówno w przypadku miejsc wytwarzania energii elektrycznej, a więc elektrowniach, dalej  w przypadku układów przesyłaniaenergii do kolejnych odbiorców, jak również miejscach jej odbioru. Również różnorodność spotykanych problemów uniemożliwia pr zedstawienie uniwersalnych rozwiązań, odpowiednich w każdym przypadku. W artykule zostaną przedstawione wybrane zagadnienia i problemy związane ze stosowaniem instalacji sygnalizacji pożarowej, w tym ich projektowaniem, instalowaniem i użytkowaniem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Dawniej działanie instalacji sygnalizacji pożarowej było dość proste, czujki wykrywające podstawowe zjawiska pożarowe, takie jak dym i ciepło, podłączone do centrali sygnalizacji pożarowej umożliwiały dość wczesne wykrycie zagrożenia i zaalarmowanie użytkowników obiektu oraz ewentualnie służb ratowniczych. Dzięki rozwojowi techniki możliwa była ewolucja systemów sygnalizacji pożarowej, które w dzisiejszych czasach stają się układem zarządzającym bezpieczeństwem pożarowym obiektów. Obecnie do zadań systemów sygnalizacji pożarowej należy:

  • detekcja zagrożeń,
  • alarmowanie oraz przekazywanie informacji do systemów monitorowania zagrożeń,
  • współpraca z innymi instalacjami i urządzeniami przeciwpożarowymi,
  • współpraca z instalacjami technologicznymi i użytkowymi,
  • wizualizacja zagrożeń oraz działania systemu bezpieczeństwa pożarowego.

Właściwe działanie tak złożonego systemu uzależnione jest od prawidłowości jego realizacji na poszczególnych etapach wdrażania do użytkowania.

Specyfikacja techniczna PKN-CEN/TS 54-14 [3] opisuje budowę instalacji sygnalizacji pożarowej, jako proces składający się z kilku etapów pokazanych na rysunku 1.

Do właściwego działania zakończonej inwestycji niezbędna jest prawidłowa realizacja poszczególnych jej etapów. Nawet dobrze zaprojektowana i zainstalowana instalacja nie będzie dobrze funkcjonowała w dłuższym okresie, jeśli nie będzie w odpowiedni sposób konserwowana. Niezmiernie ważne jest, aby sposób zabezpieczenia przeciwpożarowego ściśle wynikał z analizy występujących zagrożeń oraz był właściwy w odniesieniu do specyfiki obiektu. Aby odpowiednio przeprowadzona faza projektowania mogła znaleźć skutek we właściwie wykonanej instalacji, niezbędne jest sporządzenie pełnej, zawierającej odpowiednie elementy, dokumentacji projektowej stanowiącej punkt wyjściowy dla instalatora systemu. Niestety często można spotkać przypadki, kiedy to proces projektowania jest w ogóle pomijany, sporządzana jest jedynie dokumentacja powykonawcza wykonanej instalacji. Niektórzy autorzy projektów instalacji sygnalizacji pożarowej (ISP) idą na skróty, opracowując dokumentację zawierającą jedynie krótki opis zastosowanego systemu urządzeń oraz rysunki pokazujące rozmieszczenie elementów.

Zobacz także: Bezpieczeństwo pożarowe w przemyśle – podejście systemowe

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji [1] nakłada obowiązek uzgadniania pod względem ochrony przeciwpożarowej projektów wszystkich urządzeń przeciwpożarowych wykonywanych w obiektach. Jednocześnie w rozporządzeniu [2] wyszczególniono, że podstawą uzgodnienia dokumentacji projektowej jest „(...) dobór urządzeń przeciwpożarowych w obiekcie, dostosowany do wymagań wynikających z przyjętego scenariusza rozwoju zdarzeń w czasie pożaru. Wymóg ten dodatkowo „zmusza” do przygotowywania dokumentacji projektowej przed rozpoczęciem wykonywania instalacji oraz zawarcia w niej informacji pozwalających na jej uzgodnienie.

Poza opisem przyjętych rozwiązań technicznych, w dokumentacji projektowej powinien się również znaleźć opis interakcji poszczególnych elementów instalacji sygnalizacji pożarowej oraz współpracy z innymi instalacjami i urządzeniami. Najlepszym rozwiązaniem jest zamieszczenie szczegółowej tablicy sterowań, obrazującej te zależności, dzięki czemu osoba uruchamiająca instalację ma możliwość zaprogramować działanie systemu zgodnie z ideą wypracowaną przez projektanta. Tylko takie podejście do zagadnienia pozwala zrealizować przedsięwzięcie w sposób zapewniający prawidłowe działanie zarówno poszczególnych urządzeń i instalacji, jak i całego zintegrowanego systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektu.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl