Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Oświetlenie miejsca pracy przy zastosowaniu integracyjnych rozwiązań inteligentnych instalacji KNX/EIB

Widok biura z przykładowym rozmieszczeniem sensorów KNX/EIB
Widok biura z przykładowym rozmieszczeniem sensorów KNX/EIB
R. Radajewski

Przy obecnym rozwoju systemów sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, żaluzjami oraz innymi systemami w budownictwie prywatnym i komercyjnym można wyraźnie zaobserwować przełom, jaki dokonał się w obszarze instalacji elektrycznych. Dla przykładu za kryterium najprostszego podziału dzisiejszych instalacji można przyjąć jej funkcjonalność oraz elastyczność rozbudowy w przyszłości. Taki podział pozwala przeciwstawić tradycyjnej instalacji elektrycznej instalację inteligentną, na przykład technologię KNX/EIB, która jest standardem w dziedzinie instalacji budynkowych.

Jedną z najbardziej podstawowych instalacji, którą należy przemyśleć już na etapie projektowania budynku, jest jego oświetlenie. Punkty świetlne powinny być rozmieszczone w takich miejscach, aby zapewnić właściwe parametry oświetlenia oraz odpowiednio oświetlić różne strefy wydzielone we wnętrzu. Oświetlenie nie tylko umożliwia widzenie po zapadnięciu zmroku, ale również tworzy atmosferę umożliwiającą odpoczynek, rozrywkę, czy pracę. Z tego względu, często niezbędnych jest kilka niezależnych źródeł światła. Pomieszczenia oświetlone światłem dziennym wymagają sterowania zintegrowanego zarówno instalacją elektryczną, jak i żaluzjami chroniącymi pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem lub pozwalającymi na takie ustawienie lamelek, aby kierować oświetlenie do wnętrza. Projektując oświetlenie należy zapewnić właściwe parametry oświetleniowe, zasilanie elektryczne źródeł światła i żaluzji oraz ich sterowanie. W artykule, na przykładzie pomieszczenia biurowego (rys. 1.), przedstawiono praktyczny sposób sterowania zintegrowanego oświetleniem i żaluzjami w systemie KNX/EIB.

wymagania stawiane oświetleniu miejsca pracy

Prawidłowe oświetlenie to jeden z głównych czynników zapewniających komfort widzenia i dobre samopoczucie, który znacząco wpływa na wzrost wydajności pracy. Oświetlenie miejsca pracy zależy od rodzaju pomieszczenia oraz charakteru wykonywanej pracy i powinno zapewniać prawidłowe natężenie i jego równomierny rozkład, dostosowane do wydolności wzrokowej pracownika i wykonywanych przez niego zadań, również wówczas, gdy musi on wykonywać te zadania w nietypowych warunkach, np. przy wydłużonym czasie pracy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Jakość oświetlenia charakteryzowana jest przez następujące parametry oświetleniowe:

  • eksploatacyjne natężenie oświetlenia Em jest to wartość, od której nie może być mniejsza wartość średniego natężenia oświetlenia na określonej powierzchni; wartości tego natężenia ustalono dla typowych warunków widzenia z uwzględnieniem wydolności wzrokowej pracownika i wykonywanych przez niego zadań; wymagane eksploatacyjne natężenie oświetlenia może być zwiększone, gdy na przykład zdolność wzrokowa pracownika jest poniżej normy, lub zmniejszone, gdy na przykład zadanie wykonywane jest rzadko w krótkim czasie,
  • rozkład luminacji w polu widzenia, który wpływa na poziom adaptacji oczu i tym samym na dobre i komfortowe widzenie; luminacje powierzchni mogą być określone przez współczynnik odbicia światła i natężenia oświetlenia na określonych powierzchniach,
  • olśnienie, które jest doznaniem wywołanym przez jaskrawe powierzchnie występujące w polu widzenia i może być doznawane jako olśnienie przeszkadzające lub przykre; olśnieniem przeszkadzającym nazywamy takie widzenie, przy którym występuje odczucie niewygody lub zmniejszenie zdolności rozpoznawania obiektów, albo jedno i drugie; w miejscach pracy olśnienie przykre może powstać jako bezpośredni efekt oddziaływania jaskrawych opraw oświetleniowych lub okien; olśnienie przykre oceniane jest na podstawie współczynnika UGRL – ujednolicona ocena olśnienia (Unified Glace Rating),
  • wskaźnik oddawania barw Ra, określa obiektywne oddawanie barw źródła światła. Maksymalna wartość Ra wynosi 100. Wartość ta maleje wraz ze spadkiem jakości oddawania barw.

Projektując oświetlenie należy kierować się wymaganymi wartościami wyżej podanych parametrów, w zależności od rodzaju pomieszczenia i czynności wykonywanych przez pracownika, określonymi w normie PN-EN 12464-1 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Miejsca pracy we wnętrzach. Należy przy tym tak projektować wnętrza, żeby była możliwość korzystania ze światła dziennego, ponieważ promienie słoneczne są najbardziej przyjazne dla wzroku i naturalnie pobudzają organizm do pracy. Z drugiej strony należy chronić miejsce pracy przed nadmiernym nasłonecznieniem.

sterowanie oświetleniem i żaluzjami w systemie KNX/EIB

Spełnienie wymagań stawianych oświetleniu miejsca pracy przy wykorzystaniu światła dziennego jest możliwe dzięki zastosowaniu instalacji elektrycznej sterowanej w systemie KNX/EIB. System ten umożliwia sterowanie źródłami światła oraz żaluzjami w zależności od poziomu światła dziennego. Najprostszym sposobem sterowania źródłami światła jest sterowanie załącz/wyłącz przez aktory załączające otrzymujące sygnał z fotokomórek. Przy tym rodzaju sterowania występują jednak zauważalne zmiany w poziomie oświetlenia i w celu złagodzenia przykrych doznań z nimi związanych włączenie źródeł światła ustawia się, gdy poziom oświetlenia dziennego przekracza dwukrotnie wymagany poziom dla zadań wzrokowych, natomiast wyłączanie, gdy złożone oświetlenie sztuczne i dzienne, przekracza trzy lub cztery razy wymagany poziom dla tych zadań. Konieczne jest przy tym wprowadzenie zwłoki czasowej do systemu sterowania w celu uniknięcia zbyt częstych przełączeń oświetlenia wywołanych na przykład przesuwającymi się chmurami. Sterowanie z zastosowaniem czujników natężenia oświetlenia stosuje się w odniesieniu do indywidualnej oprawy lub całego pomieszczenia.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl