Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Oświetlenie miejsca pracy przy zastosowaniu integracyjnych rozwiązań inteligentnych instalacji KNX/EIB

Widok biura z przykładowym rozmieszczeniem sensorów KNX/EIB
Widok biura z przykładowym rozmieszczeniem sensorów KNX/EIB
R. Radajewski

Przy obecnym rozwoju systemów sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, żaluzjami oraz innymi systemami w budownictwie prywatnym i komercyjnym można wyraźnie zaobserwować przełom, jaki dokonał się w obszarze instalacji elektrycznych. Dla przykładu za kryterium najprostszego podziału dzisiejszych instalacji można przyjąć jej funkcjonalność oraz elastyczność rozbudowy w przyszłości. Taki podział pozwala przeciwstawić tradycyjnej instalacji elektrycznej instalację inteligentną, na przykład technologię KNX/EIB, która jest standardem w dziedzinie instalacji budynkowych.

Jedną z najbardziej podstawowych instalacji, którą należy przemyśleć już na etapie projektowania budynku, jest jego oświetlenie. Punkty świetlne powinny być rozmieszczone w takich miejscach, aby zapewnić właściwe parametry oświetlenia oraz odpowiednio oświetlić różne strefy wydzielone we wnętrzu. Oświetlenie nie tylko umożliwia widzenie po zapadnięciu zmroku, ale również tworzy atmosferę umożliwiającą odpoczynek, rozrywkę, czy pracę. Z tego względu, często niezbędnych jest kilka niezależnych źródeł światła. Pomieszczenia oświetlone światłem dziennym wymagają sterowania zintegrowanego zarówno instalacją elektryczną, jak i żaluzjami chroniącymi pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem lub pozwalającymi na takie ustawienie lamelek, aby kierować oświetlenie do wnętrza. Projektując oświetlenie należy zapewnić właściwe parametry oświetleniowe, zasilanie elektryczne źródeł światła i żaluzji oraz ich sterowanie. W artykule, na przykładzie pomieszczenia biurowego (rys. 1.), przedstawiono praktyczny sposób sterowania zintegrowanego oświetleniem i żaluzjami w systemie KNX/EIB.

wymagania stawiane oświetleniu miejsca pracy

Prawidłowe oświetlenie to jeden z głównych czynników zapewniających komfort widzenia i dobre samopoczucie, który znacząco wpływa na wzrost wydajności pracy. Oświetlenie miejsca pracy zależy od rodzaju pomieszczenia oraz charakteru wykonywanej pracy i powinno zapewniać prawidłowe natężenie i jego równomierny rozkład, dostosowane do wydolności wzrokowej pracownika i wykonywanych przez niego zadań, również wówczas, gdy musi on wykonywać te zadania w nietypowych warunkach, np. przy wydłużonym czasie pracy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Jakość oświetlenia charakteryzowana jest przez następujące parametry oświetleniowe:

  • eksploatacyjne natężenie oświetlenia Em jest to wartość, od której nie może być mniejsza wartość średniego natężenia oświetlenia na określonej powierzchni; wartości tego natężenia ustalono dla typowych warunków widzenia z uwzględnieniem wydolności wzrokowej pracownika i wykonywanych przez niego zadań; wymagane eksploatacyjne natężenie oświetlenia może być zwiększone, gdy na przykład zdolność wzrokowa pracownika jest poniżej normy, lub zmniejszone, gdy na przykład zadanie wykonywane jest rzadko w krótkim czasie,
  • rozkład luminacji w polu widzenia, który wpływa na poziom adaptacji oczu i tym samym na dobre i komfortowe widzenie; luminacje powierzchni mogą być określone przez współczynnik odbicia światła i natężenia oświetlenia na określonych powierzchniach,
  • olśnienie, które jest doznaniem wywołanym przez jaskrawe powierzchnie występujące w polu widzenia i może być doznawane jako olśnienie przeszkadzające lub przykre; olśnieniem przeszkadzającym nazywamy takie widzenie, przy którym występuje odczucie niewygody lub zmniejszenie zdolności rozpoznawania obiektów, albo jedno i drugie; w miejscach pracy olśnienie przykre może powstać jako bezpośredni efekt oddziaływania jaskrawych opraw oświetleniowych lub okien; olśnienie przykre oceniane jest na podstawie współczynnika UGRL – ujednolicona ocena olśnienia (Unified Glace Rating),
  • wskaźnik oddawania barw Ra, określa obiektywne oddawanie barw źródła światła. Maksymalna wartość Ra wynosi 100. Wartość ta maleje wraz ze spadkiem jakości oddawania barw.

Projektując oświetlenie należy kierować się wymaganymi wartościami wyżej podanych parametrów, w zależności od rodzaju pomieszczenia i czynności wykonywanych przez pracownika, określonymi w normie PN-EN 12464-1 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Miejsca pracy we wnętrzach. Należy przy tym tak projektować wnętrza, żeby była możliwość korzystania ze światła dziennego, ponieważ promienie słoneczne są najbardziej przyjazne dla wzroku i naturalnie pobudzają organizm do pracy. Z drugiej strony należy chronić miejsce pracy przed nadmiernym nasłonecznieniem.

sterowanie oświetleniem i żaluzjami w systemie KNX/EIB

Spełnienie wymagań stawianych oświetleniu miejsca pracy przy wykorzystaniu światła dziennego jest możliwe dzięki zastosowaniu instalacji elektrycznej sterowanej w systemie KNX/EIB. System ten umożliwia sterowanie źródłami światła oraz żaluzjami w zależności od poziomu światła dziennego. Najprostszym sposobem sterowania źródłami światła jest sterowanie załącz/wyłącz przez aktory załączające otrzymujące sygnał z fotokomórek. Przy tym rodzaju sterowania występują jednak zauważalne zmiany w poziomie oświetlenia i w celu złagodzenia przykrych doznań z nimi związanych włączenie źródeł światła ustawia się, gdy poziom oświetlenia dziennego przekracza dwukrotnie wymagany poziom dla zadań wzrokowych, natomiast wyłączanie, gdy złożone oświetlenie sztuczne i dzienne, przekracza trzy lub cztery razy wymagany poziom dla tych zadań. Konieczne jest przy tym wprowadzenie zwłoki czasowej do systemu sterowania w celu uniknięcia zbyt częstych przełączeń oświetlenia wywołanych na przykład przesuwającymi się chmurami. Sterowanie z zastosowaniem czujników natężenia oświetlenia stosuje się w odniesieniu do indywidualnej oprawy lub całego pomieszczenia.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl