Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne niechlujstwo - cz. 4

mgr inż. Julian Wiatr  |  12.11.2009
Na wszystko sposób się znajdzie
Na wszystko sposób się znajdzie
Julian Wiatr

Mimo przestróg z naszej strony oraz wysokich statystyk śmiertelnych porażeń prądem elektrycznym nadal spotyka się nierzetelnych wykonawców i właścicieli obiektów budowlanych odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa eksploatowanych urządzeń elektrycznych. Bezpieczeństwu elektrycznemu została również poświęcona konferencja ELSAF, organizowana co dwa lata przez Instytut Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej, która odbyła się w dniach 23 - 25 września w Szklarskiej Porębie (więcej informacji w nr. 10/09 na s. 14).

Statystyki wypadków śmiertelnego porażenia prądem elektrycznym są wciąż wysokie i powodują, że Polska znajduje się w tej dziedzinie w niechlubnej europejskiej czołówce. Takich konferencji jak ELSAF oraz szkoleń w naszym kraju jest organizowanych dość dużo. Prowadzą je stowarzyszenia naukowo-techniczne, zakłady energetyczne oraz różne instytucje, którym stan bezpieczeństwa elektrycznego w naszym kraju nie jest obojętny.

Wydawać by się mogło, że działania te wpływają na uświadamianie użytkowników o zagrożeniach stwarzanych przez uszkodzone urządzenia elektryczne. Rzeczywiście tak jest, ale brak właściwego nadzoru na wykonawstwem oraz eksploatacją sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych powoduje, że powstaje w tym zakresie szereg niedociągnięć. Problemy zaczynają się w środowisku wykonawców, którzy często omijają projekt, wykonując instalację na swój sposób, kierując się głównie koniecznością obniżenia kosztów. Nagminnym zjawiskiem jest wprowadzanie uproszczeń w instalacji oraz urządzeniach bez konsultacji z projektantem, które w przypadku braku procedur odbiorczych niejednokrotnie skutkuje zagrożeniem porażeniem prądem elektrycznym. Problemy te zostały również poruszone na Kongresie Elektryki Polskiej, zorganizowanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, w dniach 2 - 4 września w Warszawie oraz podczas konferencji towarzyszącej targom ENERGETAB 2009, które odbywały się w dniach 15 - 17 września w Bielsku-Białej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Jeżeli wykonawcy wprowadzają własne rozwiązania, niezgodne ze sztuką i zagrażające bezpieczeństwu, to kto ma zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom energii elektrycznej? Znany jest mi fakt, kiedy projektant złożył niezapowiedzianą wizytę na budowie i przed rozpoczęciem kontroli wysłuchał szereg uwag wypowiedzianych przez wykonawcę. W momencie, gdy zakończył czynności kontrolne i stwierdził wykonanie instalacji niezgodnie z projektem, przedstawił się wykonawcy, który nie potrafił odpowiedzieć na zarzuty polegające na stwierdzeniu faktu wykonania instalacji niezgodnie z projektem. Takich przypadków jest znacznie więcej. W swojej praktyce projektowej wielokrotnie stwierdzałem samowolne odstępstwa od projektu, które wykonawca tłumaczył za pomocą argumentów niezgodnych ze sztuką projektowania, a wynikających z jego wieloletnich przyzwyczajeń.Często ważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego wizerunku gabinetu szefa firmy niż bezpieczeństwo eksploatowanych urządzeń elektrycznych. Spotkałem się w przeszłości z bardzo ciekawym podziałem priorytetów kierownika administracji pewnego obiektu, dla którego ważniejsza była wymiana gniazdka w gabinecie szefa niż remont stacji transformatorowej, której stan techniczny kwalifikował do wyłączenia z eksploatacji.

Nagminnym przypadkiem są żądania inwestora kierowane do projektanta, niezgodne ze sztuką oraz obowiązującymi przepisami. Często inwestor mając do dyspozycji inspektora nadzoru próbuje wymusić na projektancie opracowanie dokumentacji niezgodnej z obowiązującymi przepisami i normami, mając jedynie na celu chęć obniżenia kosztów inwestycji. Inspektorzy nadzoru nagminnie przekraczają swoje kompetencje wymuszając na projektantach różne zamiany. W tym miejscu należy zaznaczyć, że projektant może uwzględnić sugestie inwestora lub inspektora nadzoru, jeżeli są one zgodne z obowiązującymi przepisami. Należy jednak pamiętać, że za wszelkie zamiany wprowadzone przez projektanta, wyłączną odpowiedzialność ponosi tylko projektant. Bez przerwy słychać krytyczne głosy dotyczące eksploatacji niesprawnych urządzeń elektrycznych, które pozostają bez echa. W eksploatacji znajdują się instalacje elektryczne pochodzące z okresu powszechnej elektryfikacji wsi, których nikt nie kontroluje. Są one poddawane doraźnym naprawom przez domorosłych elektryków, bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przeciętnego użytkownika nie interesuje stan bezpieczeństwa elektrycznego, gdyż zakłada on, że bezpieczeństwo zostało zapewnione przez wykonawcę lub służby eksploatacyjne.

Zatem, czy nie czas zająć się kontrolami stanu technicznego, bo dyskusje nawet na najwyższym poziomie meryt orycznym, nie spowodują naprawy istniejącego stanu rzeczy. Zamiast kontrolować i neutralizować zagrożenia, wciąż tworzone są nowe przepisy i normy, których cena jest na tyle wysoka, że zainteresowani unikają ich zakupu. Czy w końcu projektant, wykonawca lub osoba odpowiedzialna za eksploatację urządzeń elektrycznych jest w stanie nadążyć za zmianami przepisów? Większość użytkowników energii elektrycznej korzysta ze starych, utartych przyzwyczajeń. Odnoszę wrażenie, że tworzone przepisy służą tylko jako wskaźnik do szukania winnego zaniedbań po tragedii. Nikt natomiast nie interesuje się zagrożeniami, jakie występują w otaczającej nas rzeczywistości.

Na nic zdają się działania stowarzyszeń naukowo-technicznych, żadnego skutku nie przynoszą też petycje pisane do instytucji rządowych. W celu zobrazowania tych problemów przedstawiam Państwu zdjęcia czynnych urządzeń elektrycznych, których wykonawcy oraz użytkownicy zapomnieli o bezpieczeństwie. Należy jednoznacznie powiedzieć, że nawet najlepsze i najbardziej szczegółowe przepisy nie zastąpią kontroli prowadzonych przez niezależny organ kontrolny, który będzie posiadał uprawnienia do wyłączenia zasilanego obiektu wskutek stwierdzonych zagrożeń porażeniowych stwarzanych przez czynne urządzenia elektryczne. Organ ten powinien zostać powołany przez premiera i stanowić niezależną organizację funkcjonującą przy Ministerstwie Infrastruktury lub Ministerstwie Gospodarki. Innym alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być powołanie inspekcji składającej się z wysoko wykwalifikowanych elektryków, która funkcjonowałaby przy Państwowej Straży Pożarnej lub powołanie komórki kontrolnej przy Urzędzie Regulacji Energetyki, która realizowałaby zadania zlikwidowanych przed laty Inspekcji Gospodarki Paliwowo- Energetycznych. Działania tego organu pozwoliłyby na neutralizację zagrożeń porażeniowych oraz zagrożeń pożarowych stwarzanych przez instalacje elektryczne.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl