Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Termowizja - zasady ogólne, środowisko pomiarowe, budowa kamer, przykłady zastosowania

mgr inż. Tomasz Karwat  |  31.10.2009  |  2
Termowizja - zasady ogólne, środowisko pomiarowe, budowa kamer, przykłady zastosowania
Termowizja - zasady ogólne, środowisko pomiarowe, budowa kamer, przykłady zastosowania
Ciąg dalszy artykułu...

oprogramowanie i możliwości raportowania

Istotnym elementem poprawiającym możliwości i jakość pracy z urządzeniami termograficznymi jest oprogramowanie, opcjonalne lub dostarczane razem ze sprzętem pomiarowym. Dobrej jakości oprogramowanie daje możliwość rozległej analizy zarejestrowanych obrazów termograficznych, pozwala na zauważenie prawidłowości, które były niemożliwe do wychwycenia na małym wyświetlaczu kamery. Inną ważną cechą oprogramowania jest możliwość automatycznego generowania raportów czy nawet automatycznej wstępnej analizy zdjęć termograficznych. Użytkownik kamery termowizyjnej posiadający odpowiednie oprogramowanie oszczędza czas i ma możliwość poprawy jakości rezultatów wykonanych pomiarów termowizyjnych.

przykłady zastosowań termowizji

Przemysłowe badania termograficzne pomimo stosunkowo krótkiej historii i wojskowego rodowodu bardzo szybko znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jednak ze względu na dość wysoką cenę urządzeń pomiarowych głównymi obszarami zastosowań są dziedziny, w których istotne jest życie ludzkie lub potencjalnie wysoki koszt awarii. Takimi dziedzinami są:
  • technika wojskowa,
  • pożarnictwo,
  • medycyna,
  • utrzymanie ruchu w instalacjach przemysłowych,
  • szeroko rozumiane budownictwo.
Omówienie możliwych sposobów wykorzystania w którejkolwiek z tych dziedzin wymagałoby bardzo obszernego opisu, dlatego autor sygnalizacyjnie przedstawia kilka termogramów będących rezultatem wykonanych pomiarów.


obiekty budowlane

W przypadku analizy budynków technika termograficzna pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji obiektów poprzez wykrywanie i późniejszą naprawę niewidocznych gołym okiem wad wykonawczych w budynkach. Na fot. 1 przedstawiono zarejestrowaną wadę warstwy izolacyjnej poddasza, będącą przyczyną znacznych strat ciepła.


instalacje wewnątrz budynków

Podczas wykonywania zdjęć termograficznych instalacji wewnątrz budynków istotna jest analiza faktycznie rejestrowanych temperatur i warunków pracy mierzonej instalacji, a nie kolorów prezentowanych na wyświetlaczu kamery. Na fot. 2 i fot. 3 przedstawiono ten sam punkt strony niskiego napięcia transformatora SN/nn. Termogramy różnią się skalą temperatur. Należy zwrócić uwagę na różną temperaturę każdej z 3 faz transformatora. Różnica ta wynika z różnego obciążenia na poszczególnych fazach. Dokonany pomiar potwierdza prawidłowość pracy transformatora, chociaż informuje o różnym obciążeniu faz (środkowa faza).

podsumowanie

Pomiary termowizyjne to skomplikowana dziedzina metrologii wymagająca dużej wiedzy z zakresu techniki materiałowej, cieplnej, umiejętności właściwej oceny warunków środowiskowych, a także praktyki pod okiem doświadczonych specjalistów. Jednakże opanowanie tej techniki daje możliwość zobaczenia zjawisk, których nie widać gołym okiem. Podsumowując, warto podkreślić wagę techniki termowizyjnej, pozwalającej na wykrycie miejsc, przez które dochodzi do strat energii (np. mostków cieplnych) oraz ich wyeliminowanie. 

literatura

1. Serwis internetowy: www.IRHouse.pl.
2. "Pomiary termowizyjne w praktyce", praca zbiorowa pod red. H. Madura, PAK, Warszawa 2004.
3. W. Minkina, P. Rutkowski, W. Wild, "Podstawy pomiarów termowizyjnych; część I - Istota termowizji i historia jej rozwoju; część II - Współczesne rozwiązania systemów termowizyjnych, błędy metody", "Pomiary, Automatyka, Kontrola", nr 46/2000.
4. K. Chrzanowski, Z. Jankiewicz, "Model błędów metody pomiaru temperatury za pomocą kamer termowizyjnych", "Metrologia i Systemy Pomiarowe", Warszawa 4(1997), Nr 1-2, s. 53-62.
5. T. Wiśniewski, T.S. Wiśniewski, "Wymiana ciepła", WNT, Warszawa 1997.
6. Katalogi i prospekty firmy FLUKE Inc.
7. Dokumentacja techniczna kamery termowizyjnej firmy FLUKE - TI45.
8. Katalogi i prospekty firmy FLIR Systems.
9. Katalogi i prospekty firmy dbVIB Inc.
10. Dokumentacja techniczna kamery termowizyjnej firmy dbVIB - S40.

Komentarze

(2)
Jaro954 | 18.08.2019, 22:22
Jedne z najlepszych kamer termowizyjnych ma Flir
rtyytrfd | 19.08.2019, 17:54
Teraz są nawet najkładki do telefonów które zamieniają smartphone w taką kamerę
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl