Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 2.)

zagrożenia pożarowe wywołane przez wadliwie dobrane lub działające elementy instalacji elektrycznej
Dwużyłowy przewód aluminiowy z częściowo wypaloną izolacją, charakterystyczną dla powstania pożaru
Dwużyłowy przewód aluminiowy z częściowo wypaloną izolacją, charakterystyczną dla powstania pożaru
P. Bąkowski, W. Jaskółowski

Największe zagrożenia pożarowe występują w instalacji niskiego napięcia. Energia elektryczna doprowadzona jest do budynku przyłączem elektrycznym i następne ze złącza kablowego rozprowadzona poprzez wewnętrzną linię zasilającą do poszczególnych odbiorców lub grup odbiorników energii elektrycznej. Układ rozliczeniowo-pomiarowy wraz z zabezpieczeniem lub zabezpieczeniami przedlicznikowymi zainstalowany jest na wewnętrznej linii zasilającej przed odbiorcą i/lub odbiornikiem. Pożar najczęściej powstaje i rozprzestrzeniania się w obwodach odbiorczych tuż za licznikiem energii elektrycznej lub w jego obrębie.

Na bezpieczeństwo użytkowania i pożarowe ma wpływ każdy element instalacji, łącznie z odbiornikiem energii elektrycznej. Uszkodzenie izolacji żył przewodów elektrycznych na skutek długotrwałego przeciążenia elektrycznego może w konsekwencji doprowadzić do zapalenia izolacji żył od łuku elektrycznego i rozprzestrzeniania się pożaru. W miejscach uszkodzeń izolacji zwiększa się prąd upływowy od kilku do kilkudziesięciu miliamperów. Zwęglanie izolacji i występowanie rozległego mostka węglowego powstaje przy prądach upływu rzędu 100 mA. Prąd ten szybko zwiększa się do wartości 300 - 500 mA, co może wywołać zapłon znajdujących się blisko materiałów łatwo palnych i powstanie łuku elektrycznego. Dobór zabezpieczenia jest jednym z najważniejszych zasad w zakresie bezpieczeństwa użytkowania i przeciwpożarowego.

Zobacz także: Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 1.)

aparatura zabezpieczeniowa

Aparatura zabezpieczeniowa jest bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej. Podczas doboru zabezpieczenia przyjmuje się, że jest ono „najsłabszym punktem instalacji elektrycznej” i w pierwszej kolejności powinno ulec zadziałaniu. Długotrwała eksploatacja takiej aparatury bez okresowej oceny stanu technicznego powoduje zagrożenie pożarowe i porażeniowe, którego ryzyko jest większe w przypadku niewyłączenia obwodu elektrycznego na skutek zwarcia i/lub przeciążenia elektrycznego. Wówczas przewody nagrzewają się do wartości temperatur ustalonych, które mogą spowodować uszkodzenie termiczne powłok izolacyjnych, co w konsekwencji oznacza zwarcie w instalacji elektrycznej.

Zobacz także: Wymagania dla instalacji elektrycznych funkcjonujących w czasie pożaru

W zabezpieczeniach nadprądowych jedyne zagrożenia wynikają z niewłaściwie działającego członu przeciążeniowego lub zwarciowego, powstając na skutek utleniania się powierzchni styków: ruchomego i nieruchomego lub wady konstrukcyjnej wyrobu. Niski poziom bezpieczeństwa wynika z braku oceny stanu technicznego instalacji elektrycznej przez zewnętrzne oględziny i pomiary elektryczne oraz nieumyślnego uszkodzenia mechanicznego elementów składowych wymienionych zabezpieczeń podczas napraw i remontów przeprowadzanych w obrębie rozdzielnic. Ważnym elementem wpływającym na trwałość i niezawodność zabezpieczenia oraz jego dobór jest zarówno trwałość łączeniowa, która wynosi około 4000 A, jak i znamionowa zdolność zwarciowa, która jest na poziomie od 6000 do 25 000 A. Przy pojawieniu się prądu udarowego w wyniku przepięć atmosferycznych może dojść do ich uszkodzenia (fot. 1.). Wadą zabezpieczeń nadprądowych jest brak trwałości w czasie płomieniowego oddziaływania pożaru. Po pożarze nie można ustalić, które obwody uległy wyłączeniu na skutek zwarcia lub przeciążenia elektrycznego, gdyż ich obudowy są palne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Bezpieczniki topikowe mają zdolność wyłączania prądu zwarciowego wyższą w porównaniu z wyłącznikami nadprądowymi, rzędu 120 kA. Konstrukcja zabezpieczeń topikowych umożliwia jej demontaż i celową reparację elementu topikowego. W większości przypadków w badaniach przeprowadzanych w laboratoriach kryminalistycznych stwierdza się, że na skutek wymiany fabrycznego  miedzianego pasku topikowego na inny element (linkę miedzianą, metalowy przewód, itp.) charakterystyka pasmowa takiego zabezpieczenia ulega całkowitej zmianie.

Zobacz także: Rozwiązania techniczne przejść instalacyjnych z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe

Największe zagrożenia występują w przemyśle, gdzie odbiorniki energii elektrycznej są konstrukcyjnie przystosowane na większe moce i obciążenia prądowe. Zabezpieczenie pierwotnie przystosowane do wyłączenia prądów przeciążeniowych obliczonych lub pomierzonych nie spełni po takiej przeróbce określonego i wymaganego zastosowania. Również stosowanie, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, wielu przedłużaczy elektrycznych zasilanych z rozdzielnic przenośnych, wprowadza dodatkowe impedancje w obwodzie elektrycznym, co niekorzystnie wpływa na zmniejszenie prądu zadziałania zabezpieczenia.

Na rysunku 1. przedstawiono charakterystyki pasmowe wkładki topikowej, przed zmianą elementu topikowego (wkładka topikowa 80 A) i po zmianie (wkładka topikowa 250 A). Wkładka topikowa o prądzie znamionowym 80 A wyłączy prąd zwarciowy 250 A w czasie nie dłuższym niż 5 sekund. Natomiast gdy element topikowy wkładki zostanie poddany naprawie w taki sposób, że wartość znamionowa prądu dla wkładki wyniesie 250 A, to jej charakterystyka pasmowa znajdzie się poza strefą zadziałania. Wówczas prąd zwarciowy nie zostanie wyłączony przez reparowane zabezpieczenie.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

nkom. inż. Paweł Bąkowski
nkom. inż. Paweł Bąkowski
Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Elektrycznym o specjalności automatyka i metrologia. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie na Wydziale Inżynierii... więcej »
dr inż. Waldemar Jaskółowski
dr inż. Waldemar Jaskółowski
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie , oficer pożarnictwa. Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta, kierownika w Zakładzie Spalania i Teorii Pożarów Szkoły Głównej Służby ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl