Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 2.)

zagrożenia pożarowe wywołane przez wadliwie dobrane lub działające elementy instalacji elektrycznej
Dwużyłowy przewód aluminiowy z częściowo wypaloną izolacją, charakterystyczną dla powstania pożaru
Dwużyłowy przewód aluminiowy z częściowo wypaloną izolacją, charakterystyczną dla powstania pożaru
P. Bąkowski, W. Jaskółowski

Największe zagrożenia pożarowe występują w instalacji niskiego napięcia. Energia elektryczna doprowadzona jest do budynku przyłączem elektrycznym i następne ze złącza kablowego rozprowadzona poprzez wewnętrzną linię zasilającą do poszczególnych odbiorców lub grup odbiorników energii elektrycznej. Układ rozliczeniowo-pomiarowy wraz z zabezpieczeniem lub zabezpieczeniami przedlicznikowymi zainstalowany jest na wewnętrznej linii zasilającej przed odbiorcą i/lub odbiornikiem. Pożar najczęściej powstaje i rozprzestrzeniania się w obwodach odbiorczych tuż za licznikiem energii elektrycznej lub w jego obrębie.

Na bezpieczeństwo użytkowania i pożarowe ma wpływ każdy element instalacji, łącznie z odbiornikiem energii elektrycznej. Uszkodzenie izolacji żył przewodów elektrycznych na skutek długotrwałego przeciążenia elektrycznego może w konsekwencji doprowadzić do zapalenia izolacji żył od łuku elektrycznego i rozprzestrzeniania się pożaru. W miejscach uszkodzeń izolacji zwiększa się prąd upływowy od kilku do kilkudziesięciu miliamperów. Zwęglanie izolacji i występowanie rozległego mostka węglowego powstaje przy prądach upływu rzędu 100 mA. Prąd ten szybko zwiększa się do wartości 300 - 500 mA, co może wywołać zapłon znajdujących się blisko materiałów łatwo palnych i powstanie łuku elektrycznego. Dobór zabezpieczenia jest jednym z najważniejszych zasad w zakresie bezpieczeństwa użytkowania i przeciwpożarowego.

Zobacz także: Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 1.)

aparatura zabezpieczeniowa

Aparatura zabezpieczeniowa jest bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej. Podczas doboru zabezpieczenia przyjmuje się, że jest ono „najsłabszym punktem instalacji elektrycznej” i w pierwszej kolejności powinno ulec zadziałaniu. Długotrwała eksploatacja takiej aparatury bez okresowej oceny stanu technicznego powoduje zagrożenie pożarowe i porażeniowe, którego ryzyko jest większe w przypadku niewyłączenia obwodu elektrycznego na skutek zwarcia i/lub przeciążenia elektrycznego. Wówczas przewody nagrzewają się do wartości temperatur ustalonych, które mogą spowodować uszkodzenie termiczne powłok izolacyjnych, co w konsekwencji oznacza zwarcie w instalacji elektrycznej.

Zobacz także: Wymagania dla instalacji elektrycznych funkcjonujących w czasie pożaru

W zabezpieczeniach nadprądowych jedyne zagrożenia wynikają z niewłaściwie działającego członu przeciążeniowego lub zwarciowego, powstając na skutek utleniania się powierzchni styków: ruchomego i nieruchomego lub wady konstrukcyjnej wyrobu. Niski poziom bezpieczeństwa wynika z braku oceny stanu technicznego instalacji elektrycznej przez zewnętrzne oględziny i pomiary elektryczne oraz nieumyślnego uszkodzenia mechanicznego elementów składowych wymienionych zabezpieczeń podczas napraw i remontów przeprowadzanych w obrębie rozdzielnic. Ważnym elementem wpływającym na trwałość i niezawodność zabezpieczenia oraz jego dobór jest zarówno trwałość łączeniowa, która wynosi około 4000 A, jak i znamionowa zdolność zwarciowa, która jest na poziomie od 6000 do 25 000 A. Przy pojawieniu się prądu udarowego w wyniku przepięć atmosferycznych może dojść do ich uszkodzenia (fot. 1.). Wadą zabezpieczeń nadprądowych jest brak trwałości w czasie płomieniowego oddziaływania pożaru. Po pożarze nie można ustalić, które obwody uległy wyłączeniu na skutek zwarcia lub przeciążenia elektrycznego, gdyż ich obudowy są palne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Bezpieczniki topikowe mają zdolność wyłączania prądu zwarciowego wyższą w porównaniu z wyłącznikami nadprądowymi, rzędu 120 kA. Konstrukcja zabezpieczeń topikowych umożliwia jej demontaż i celową reparację elementu topikowego. W większości przypadków w badaniach przeprowadzanych w laboratoriach kryminalistycznych stwierdza się, że na skutek wymiany fabrycznego  miedzianego pasku topikowego na inny element (linkę miedzianą, metalowy przewód, itp.) charakterystyka pasmowa takiego zabezpieczenia ulega całkowitej zmianie.

Zobacz także: Rozwiązania techniczne przejść instalacyjnych z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe

Największe zagrożenia występują w przemyśle, gdzie odbiorniki energii elektrycznej są konstrukcyjnie przystosowane na większe moce i obciążenia prądowe. Zabezpieczenie pierwotnie przystosowane do wyłączenia prądów przeciążeniowych obliczonych lub pomierzonych nie spełni po takiej przeróbce określonego i wymaganego zastosowania. Również stosowanie, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, wielu przedłużaczy elektrycznych zasilanych z rozdzielnic przenośnych, wprowadza dodatkowe impedancje w obwodzie elektrycznym, co niekorzystnie wpływa na zmniejszenie prądu zadziałania zabezpieczenia.

Na rysunku 1. przedstawiono charakterystyki pasmowe wkładki topikowej, przed zmianą elementu topikowego (wkładka topikowa 80 A) i po zmianie (wkładka topikowa 250 A). Wkładka topikowa o prądzie znamionowym 80 A wyłączy prąd zwarciowy 250 A w czasie nie dłuższym niż 5 sekund. Natomiast gdy element topikowy wkładki zostanie poddany naprawie w taki sposób, że wartość znamionowa prądu dla wkładki wyniesie 250 A, to jej charakterystyka pasmowa znajdzie się poza strefą zadziałania. Wówczas prąd zwarciowy nie zostanie wyłączony przez reparowane zabezpieczenie.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

nkom. inż. Paweł Bąkowski
nkom. inż. Paweł Bąkowski
Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Elektrycznym o specjalności automatyka i metrologia. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie na Wydziale Inżynierii... więcej »
dr inż. Waldemar Jaskółowski
dr inż. Waldemar Jaskółowski
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie , oficer pożarnictwa. Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta, kierownika w Zakładzie Spalania i Teorii Pożarów Szkoły Głównej Służby ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl