Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 1.)

Na podstawie art. 5 Prawa budowlanego obiekty budowlane wraz ze związanymi z nimi urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne w budynku powinny zapewnić m.in. bezpieczeństwo pożarowe i bezpieczeństwo użytkowania.

Wpływ na powyższe ma wiele czynników, do których można zaliczyć: parametry techniczne i eksploatacyjne odbiornika energii elektrycznej, parametry środowiska eksploatacji (temperatura, wilgoć, oddziaływanie chemiczne i mechaniczne) sposób wykonania instalacji elektrycznej (rodzaj i typ zastosowanych przewodów elektrycznych, dobór aparatury zabezpieczeniowej przed następstwami zwarć i przeciążeń elektrycznych, dobór aparatury manewrowej (m.in. łączników, styczników), wybór miejsca ułożenia z uwzględnieniem stopnia palności materiałów budowlanych.

Zobacz także: Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 2.)

Wyposażenie instalacji w większą liczbę obwodów elektrycznych wpływa zdecydowanie na jej koszt, ale czy na bezpieczeństwo? Z tym bywa różnie. W prawidłowo zaprojektowanej i eksploatowanej instalacji elektrycznej nie ma ryzyka, że granicznie dopuszczalne przyrosty temperatur w czasie normalnej eksploatacji dla użytych materiałów zostaną przekroczone. Przykładowe temperatury graniczne długotrwałe niektórych przewodów i sprzętu elektroinstalacyjnego przedstawiono w tabeli 1.

Wykonanie instalacji elektrycznej powinno być potwierdzone stosownymi badaniami technicznymi, czyli pomiarem rezystancji izolacji, oceną skuteczności środków ochrony przeciwporażeniowej, pomiarem rezystancji uziemienia ochronnego i roboczego, pomiarem wytrzymałości elektrycznej izolacji (próba napięciowa) oraz oględzinami. Ocena i interpretacja wyników oraz prawidłowo przeprowadzone oględziny uprawniają do wydania  decyzji o dopuszczeniu do użytkowania (eksploatacji) przedmiotowej instalacji elektrycznej. Taka ocena jest również próbą odpowiedzenia, czy badany układ elektryczny lub urządzenie spełnia wymagane parametry techniczne, w tym bezpieczeństwa, ustanowione w przepisach, normach i specyfikacjach technicznych.

Zobacz także: Jak uniknąć zagrożeń związanych z występowaniem elektryczności statycznej?

Często stosowaną praktyką jest to, że inwestorzy sprawdzają stan techniczny instalacji elektrycznych i urządzeń elektroenergetycznych tylko na poziomie minimalnym (raz na 5 lat w przypadku budownictwa mieszkalnego), zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wymienione czasookresy oględzin i badań nie w pełni odzwierciedlają stan techniczny eksploatowanych urządzeń i odbiorników energii elektrycznej. Instrukcje eksploatacyjno-stanowiskowe stworzone dla potrzeb instalacji oraz urządzeń elektroenergetycznych są jak najbardziej właściwą formą kontroli i oceny stanu technicznego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Mogą narzucać bardziej rygorystyczne czasookresy oględzin i badań. Wymagane są one przepisami najwyższej rangi ustaw i rozporządzeń dla odbiorców zaliczanych do grupy od I do IV i grupy VI oraz urządzeń i instalacji elektrycznych z wyłączeniem instalacji na napięcie bezpieczne oraz przy urządzeniach elektrycznych powszechnego użytku (Ustawa Prawo energetyczne (DzU nr 89 z 2006 r., poz. 625), Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci (DzU nr 2 z 2005 r., poz. 6 z późniejszymi zmianami).

Każdy element instalacji elektrycznej ma istotne znaczenie w bezpieczeństwie użytkowania i poprawności jej działania. Selektywność oraz koordynacja działania zabezpieczeń,  ich dobór do przewidywanych obciążeń zapewniają, że odbiorniki, w których doszło do awarii, zostaną wyłączone przez najbliżej usytuowane zabezpieczenie. Niewłaściwe i niezgodne z przepisami wykonane oraz eksploatowane urządzenie lub elementy instalacji elektrycznej przyczyniają się do powstania zjawisk, w wyniku których może dojść do zapalenia materiałów znajdujących się w ich sąsiedztwie, a w konsekwencji do pożaru.

Zobacz także: Rozwiązania techniczne przejść instalacyjnych z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe

Najbardziej niebezpiecznymi pożarowo zjawiskami są: termiczne oddziaływanie urządzeń elektrycznych na materiały łatwo zapalne, w tym przegrzewanie  instalacji i urządzeń elektrycznych, zły stan zestyków rozłącznych łączników, styczników lub zestyków nierozłączalnych instalacji i urządzeń, w których występuje zjawisko iskrzenia i dużej oporności stykowej, łuk i zwarcie elektryczne, uszkodzenie izolacji powodujące długotrwały przepływ prądów upływowych o znacznych wartościach, będących przyczynami zapalenia się izolacji, akumulacja cieplna wywołana zbyt długotrwałym grzaniem urządzenia elektrycznego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

nkom. inż. Paweł Bąkowski
nkom. inż. Paweł Bąkowski
Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Elektrycznym o specjalności automatyka i metrologia. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie na Wydziale Inżynierii... więcej »
dr inż. Waldemar Jaskółowski
dr inż. Waldemar Jaskółowski
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie , oficer pożarnictwa. Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta, kierownika w Zakładzie Spalania i Teorii Pożarów Szkoły Głównej Służby ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl