Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 1.)

Na podstawie art. 5 Prawa budowlanego obiekty budowlane wraz ze związanymi z nimi urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne w budynku powinny zapewnić m.in. bezpieczeństwo pożarowe i bezpieczeństwo użytkowania.

Wpływ na powyższe ma wiele czynników, do których można zaliczyć: parametry techniczne i eksploatacyjne odbiornika energii elektrycznej, parametry środowiska eksploatacji (temperatura, wilgoć, oddziaływanie chemiczne i mechaniczne) sposób wykonania instalacji elektrycznej (rodzaj i typ zastosowanych przewodów elektrycznych, dobór aparatury zabezpieczeniowej przed następstwami zwarć i przeciążeń elektrycznych, dobór aparatury manewrowej (m.in. łączników, styczników), wybór miejsca ułożenia z uwzględnieniem stopnia palności materiałów budowlanych.

Zobacz także: Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 2.)

Wyposażenie instalacji w większą liczbę obwodów elektrycznych wpływa zdecydowanie na jej koszt, ale czy na bezpieczeństwo? Z tym bywa różnie. W prawidłowo zaprojektowanej i eksploatowanej instalacji elektrycznej nie ma ryzyka, że granicznie dopuszczalne przyrosty temperatur w czasie normalnej eksploatacji dla użytych materiałów zostaną przekroczone. Przykładowe temperatury graniczne długotrwałe niektórych przewodów i sprzętu elektroinstalacyjnego przedstawiono w tabeli 1.

Wykonanie instalacji elektrycznej powinno być potwierdzone stosownymi badaniami technicznymi, czyli pomiarem rezystancji izolacji, oceną skuteczności środków ochrony przeciwporażeniowej, pomiarem rezystancji uziemienia ochronnego i roboczego, pomiarem wytrzymałości elektrycznej izolacji (próba napięciowa) oraz oględzinami. Ocena i interpretacja wyników oraz prawidłowo przeprowadzone oględziny uprawniają do wydania  decyzji o dopuszczeniu do użytkowania (eksploatacji) przedmiotowej instalacji elektrycznej. Taka ocena jest również próbą odpowiedzenia, czy badany układ elektryczny lub urządzenie spełnia wymagane parametry techniczne, w tym bezpieczeństwa, ustanowione w przepisach, normach i specyfikacjach technicznych.

Zobacz także: Jak uniknąć zagrożeń związanych z występowaniem elektryczności statycznej?

Często stosowaną praktyką jest to, że inwestorzy sprawdzają stan techniczny instalacji elektrycznych i urządzeń elektroenergetycznych tylko na poziomie minimalnym (raz na 5 lat w przypadku budownictwa mieszkalnego), zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wymienione czasookresy oględzin i badań nie w pełni odzwierciedlają stan techniczny eksploatowanych urządzeń i odbiorników energii elektrycznej. Instrukcje eksploatacyjno-stanowiskowe stworzone dla potrzeb instalacji oraz urządzeń elektroenergetycznych są jak najbardziej właściwą formą kontroli i oceny stanu technicznego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Mogą narzucać bardziej rygorystyczne czasookresy oględzin i badań. Wymagane są one przepisami najwyższej rangi ustaw i rozporządzeń dla odbiorców zaliczanych do grupy od I do IV i grupy VI oraz urządzeń i instalacji elektrycznych z wyłączeniem instalacji na napięcie bezpieczne oraz przy urządzeniach elektrycznych powszechnego użytku (Ustawa Prawo energetyczne (DzU nr 89 z 2006 r., poz. 625), Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci (DzU nr 2 z 2005 r., poz. 6 z późniejszymi zmianami).

Każdy element instalacji elektrycznej ma istotne znaczenie w bezpieczeństwie użytkowania i poprawności jej działania. Selektywność oraz koordynacja działania zabezpieczeń,  ich dobór do przewidywanych obciążeń zapewniają, że odbiorniki, w których doszło do awarii, zostaną wyłączone przez najbliżej usytuowane zabezpieczenie. Niewłaściwe i niezgodne z przepisami wykonane oraz eksploatowane urządzenie lub elementy instalacji elektrycznej przyczyniają się do powstania zjawisk, w wyniku których może dojść do zapalenia materiałów znajdujących się w ich sąsiedztwie, a w konsekwencji do pożaru.

Zobacz także: Rozwiązania techniczne przejść instalacyjnych z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe

Najbardziej niebezpiecznymi pożarowo zjawiskami są: termiczne oddziaływanie urządzeń elektrycznych na materiały łatwo zapalne, w tym przegrzewanie  instalacji i urządzeń elektrycznych, zły stan zestyków rozłącznych łączników, styczników lub zestyków nierozłączalnych instalacji i urządzeń, w których występuje zjawisko iskrzenia i dużej oporności stykowej, łuk i zwarcie elektryczne, uszkodzenie izolacji powodujące długotrwały przepływ prądów upływowych o znacznych wartościach, będących przyczynami zapalenia się izolacji, akumulacja cieplna wywołana zbyt długotrwałym grzaniem urządzenia elektrycznego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

nkom. inż. Paweł Bąkowski
nkom. inż. Paweł Bąkowski
Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Elektrycznym o specjalności automatyka i metrologia. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie na Wydziale Inżynierii... więcej »
dr inż. Waldemar Jaskółowski
dr inż. Waldemar Jaskółowski
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie , oficer pożarnictwa. Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta, kierownika w Zakładzie Spalania i Teorii Pożarów Szkoły Głównej Służby ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl