Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

W czasie kryzysu należy inwestować

W czasie kryzysu należy inwestować
W czasie kryzysu należy inwestować

Jak doszło do powstania firmy? Czy może Pan krótko omówić kolejne etapy jej rozwoju?
– W 1981 r. powstał Zakład Wytwórczy Przekaźników i Łączników Energetycznych – jego powstanie miało ścisły związek z ówczesnymi potrzebami górnictwa węgla kamiennego. Nasze zabezpieczenia nadprądowe szybko zyskały sobie wysokie oceny branży wydobywczej, a ciekawostką jest, że byliśmy pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem w tamtym okresie, które otrzymało dopuszczenie Wyższego Urzędu Górniczego. Po pięciu latach działalności, widząc dalsze możliwości rozwoju, rozpoczęliśmy produkcję przekaźników i styczników próżniowych.

Rok 1990 był dla firmy rokiem przełomowym, ponieważ jako pierwszy polski producent rozpoczęliśmy wytwarzanie cyfrowych zespołów zabezpieczeń typu MUZ. Rozbudowaliśmy zakład produkcyjny i skupiliśmy się na dynamicznym rozwoju systemów stacyjnych, aparatury zabezpieczeniowej i łączeniowej. Nasza oferta została rozszerzona o wyłączniki próżniowe typu VC-1, dzięki którym zaczęła obejmować kompletne wyposażenie dla pól średniego napięcia. W 1999 r. powstał Zakład Systemów Pomiarowych, który do dzisiaj notuje bardzo dynamiczny rozwój. Pięć lat później powołaliśmy Zakład Produkcji Rozdzielnic i wprowadziliśmy do produkcji uniwersalną rozdzielnicę średniego napięcia typu uniCELL oraz ciężką, 4-przedziałową multiCELL. Rozdzielnica multiCELL została bardzo dobrze przyjęta przez rynek energetyczny i nie ma tygodnia, byśmy nie odnotowywali nowych zamówień tego produktu. W 2009 r. zakład rozpoczął produkcję rozdzielnicy prądu stałego typu trakCELL dla trakcji tramwajowej i metra. Warto wspomnieć, że od 2007 r. uzupełnieniem asortymentu firmy są również stacje kontenerowe w obudowie metalowej lub betonowej, co pozwala nam brać udział w kompleksowych projektach dla energetyki, górnictwa i przemysłu.

JM Tronik kojarzy się głównie z zabezpieczeniami dla energetyki, ale coraz częściej mówi się o rozdzielnicach JM Tronika…
– JM Tronik to nie tylko zabezpieczenia. Aktualnie to przede wszystkim rozdzielnice SN. W zabezpieczeniach mamy prawie 30 lat doświadczenia, a w rozdzielnicach już 7. Nasza oferta obejmuje kompletne wyposażenie dla pól SN, więc kolejnym etapem rozwoju była produkcja rozdzielnic. Dużą część przychodów naszej spółki stanowią również liczniki i systemy pomiarowe. Poza tym od dwóch lat prowadzimy działania na rynku kompleksowych realizacji inwestycji zarówno dla zakładów przemysłowych, jak i energetycznych. Jako generalny wykonawca proponujemy naszym klientom przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego. W tym celu powołaliśmy regionalne Biura Realizacji Inwestycji. Dziś poza dostawą typowej aparatury mamy na koncie takie realizacje jak kompleksowe modernizacje stacji WN/SN, SN w takich branżach jak wytwarzanie, dystrybucja, przemysł czy górnictwo. Warto wspomnieć tu o inwestorach, którzy nam zaufali, tj. RWE Stoen, Vattenfall Heat Polska, KGHM Polska Miedź, Lafarge Cement i wielu innych, o których można przeczytać na naszych stronach internetowych.

Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na temat działalności tych biur?
– Biura Realizacji Inwestycji w Warszawie oraz Katowicach zostały powołane w 2007 r. i oferują zarówno dostawę, montaż i rozruch rozdzielnic SN, jak również budowę i modernizację stacji, m.in. RPZ/GPZ, w systemie „pod klucz”. Jest to kompleksowa realizacja począwszy od studium technicznoekonomicznego, poprzez projekt, montaż, prefabrykację, rozruch, szkolenie, na usłudze eksploatacyjnej kończąc. W zakres działania BRI wchodzą prace kablowe i inne roboty liniowe, dostawa i uruchomienie rozdzielni niskich, średnich i wysokich napięć, dostawa i wdrożenie systemów SCADA oraz gospodarki energetycznej.

Czy planujecie w najbliższym czasie jakieś zmiany w swojej ofercie?
– Rozwój firmy jest tak dynamiczny, że aktualnie musimy mocno rozwijać właśnie Dział Realizacji. Myślę, że w ofercie pojawi się więcej usług w zakresie realizacji inwestycji: projektowanie, rozruch, pomiary pomontażowe itp. Oczywiście oferujemy przy tym coraz to nowocześniejsze produkty. Niedawno pojawiło się na rynku najnowsze zabezpieczenie z serii MUZ typu mega-MUZ2. Z tego co wiem – jedno z najnowocześniejszych na rynku. Pracujemy również nad kilkoma projektami, które powinny być kolejnymi kamieniami milowymi w naszej działalności, ale o tym opowiemy w odpowiednim czasie.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2009
Tagi: 
elektro.info | 
wywiad

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl