Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne niechlujstwo - cz. 3

Elektryczne niechlujstwo
Elektryczne niechlujstwo
Julian Wiatr, Stanisław Cały

Mimo przestróg oraz ciągle wysokich statystyk śmiertelnych porażeń prądem elektrycznym nadal spotykam nierzetelnych wykonawców oraz właścicieli odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa eksploatowanych urządzeń elektrycznych, których nikt nie kontroluje. Zadaję sobie wówczas pytanie, komu służy wielka liczba przepisów prawnych, niejednokrotnie ze sobą sprzecznych.

Czy w końcu projektant, wykonawca lub osoba odpowiedzialna za eksploatację urządzeń elektrycznych jest w stanie nadążyć za zmianami przepisów oraz ciągle modernizowanych norm przedmiotowych? Odnoszę wrażenie, że tworzone przepisy służą tylko jako wskaźnik do szukania winnego zaniedbań po tragedii. Nikt natomiast nie interesuje się zagrożeniami, jakie występują w naszym otoczeniu.

Przepisy związane z ochroną przyrody często pojmowane są zbyt dosłownie. Wycięcie kilku gałęzi lub usunięcie pnączy ze słupa linii elektroenergetycznej graniczy niemal z cudem. Prezentowane zdjęcie zarośniętej linii elektroenergetycznej to obraz tego, co można spotkać w jednym z największych miast w Polsce. W tym przypadku nadmierna troska o ochronę przyrody właściciela linii elektroenergetycznej wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem, powodując zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym. Nawet modernizacja instalacji elektrycznych, których celem jest poprawa bezpieczeństwa elektrycznego oraz bezpieczeństwa pożarowego, nie zawsze jest realizowana w sposób właściwy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Prezentujemy zdjęcie wykonane przez naszego Czytelnika, na którym inwestor ograniczył się do wymiany rozdzielnic, pozostawiając stare wyeksploatowane przewody. Nie dość, że przewody pamiętające okres wczesnej powszechnej elektryfikacji kraju nie zostały wymienione, to sposób montażu rozdzielnicy pozostawia wiele do życzenia. Podczas odbywającej się w maju br. 42. Konferencji Komisji Racjonalizacji Gospodarki Energetycznej w Budownictwie piętnowano szereg nieprawidłowości w funkcjonujących instalacjach elektrycznych oraz postulowano o zmiany w normalizacji dotyczącej instalacji elektrycznych.

Zadaję sobie pytanie, komu służą te konferencje, odczyty oraz prowadzone na szeroką skalę szkolenia, skoro w praktyce ich wnioski i zalecenia nie są respektowane. Brak sukcesywnych kontroli spowodowany przede wszystkim niedoskonałością zapisów obowiązującego prawa wpływa na dużą liczbę pożarów oraz śmiertelnych porażeń prądem elektrycznym. Kto też ma prowadzić kontrolę bezpieczeństwa eksploatowanych sieci elektroenergetycznych, urządzeń oraz instalacji elektrycznych, skoro obowiązujące przepisy nie wymagają funkcjonowania niezależnej inspekcji? Dopiero tragiczne wydarzenia powodują poszukiwania winnego.

Wówczas wyciąga się przepisy prawne, oskarża i skazuje. Stan bezpieczeństwa pozostaje nadal opłakany. Wykonawcy często wykonują roboty niezgodnie z projektem, za zgodą inspektora nadzoru, bez uzgodnienia z projektantem. Prezentowane zdjęcia obrazują brak jakiegokolwiek nadzoru, wyobraźni i poczucia obowiązku osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Często odbiorcy energii elektrycznej błędnie uważają, że Urząd Regulacji Energetyki został powołany do kontrolowania bezpieczeństwa w elektroenergetyce. Instytucja ta jednak nie pełni funkcji inspekcji zajmującej się kontrolowaniem bezpieczeństwa elektrycznego, lecz wykonuje inne zadania wynikające z Ustawy Prawo energetyczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o bezpieczeństwo mają dbać użytkownik lub właściciel.

Przesuwanie wyłącznej odpowiedzialności na użytkowników jest rozwiązaniem chyba nie w pełni przemyślanym, czego dowodzą prezentowane zdjęcia. W celu likwidacji stwarzanych zagrożeń nie wystarczy wyrabianie odpowiedzialności u wykonawców, projektantów oraz osób odpowiedzialnych za eksploatację, konieczne jest powołanie niezależnej inspekcji, która z mocy prawa kontrolowałaby stan urządzeń elektrycznych. Problemu tego nie załatwią również kontrole bezpieczeństwa pożarowego Państwowej Straży Pożarnej, której zadania kontrolne ograniczają się do rozpoznawania oraz neutralizowania zagrożeń pożarowych, głównie w budynkach.

Instytucja ta nie jest uprawniona do kontrolowania stanu bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń elektrycznych, a w szczególności sieci elektroenergetycznych. Skoro ciągle są powoływane różne instytucje przeznaczone do ochrony oraz kontroli, jak np. straż łowiecka, straż rybacka, straż miejska itp., to można by wreszcie powołać instytucję do kontroli bezpieczeństwa elektrycznego eksploatowanych sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl