Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Analiza techniczno-ekonomiczna systemów AMR/AMM do zdalnego odczytu zużycia energii elektrycznej u odbiorców komunalno-bytowych

Licznik ZMF100 AC/AB firmy Landis+Gyr [20]
Licznik ZMF100 AC/AB firmy Landis+Gyr [20]

Rynek rozległych systemów zdalnego odczytu energii AMR/AMM rośnie w tempie ponad 15 % rocznie. Wdrażanie takich systemów to duże wyzwanie techniczne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Jednak zalety systemów zdalnego odczytu sprawiają, że w perspektywie 10 - 15 lat systemy tego typu staną się prawdopodobnie powszechnym standardem w energetyce, również w Polsce.

Systemy zdalnego odczytu energii elektrycznej (AMR – Automatic Meter Reading) wykorzystywane są i rozwijane od lat 70. ubiegłego wieku w wielu krajach. O ile systemy tego typu z powodzeniem są od lat wykorzystywane w przemyśle i na potrzeby niewielkiej liczby punktów pomiarowych, to w przypadku systemów do odczytu zużycia energii elektrycznej u odbiorców komunalno-bytowych na potrzeby np. spółki dystrybucyjnej (bardzo duża liczba liczników o dużym rozproszeniu) sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i kosztowna. Zalecenia Unii Europejskiej w zakresie oszczędności energii zalecają stosowanie tego typu rozwiązań zdalnego odczytu jako elementu, który sprzyja liberalizacji rynku energii, optymalizacji planowania zapotrzebowania na energię elektryczną oraz oszczędności energii. Zmianom ulegają przepisy prawne, np. w Holandii wszyscy dystrybutorzy energii elektrycznej mają już obowiązek wystawiania faktur na podstawie rzeczywistych odczytów. Odpowiednie przepisy prawne (prawo pomiarowe) dotyczące systemów zdalnego odczytu istnieją już Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Portugalii, Holandii, Turcji, na Łotwie oraz na Węgrzech [11].

Najbardziej rozwiniętym rynkiem systemów AMR są Stany Zjednoczone, w których około 23 % wszystkich punktów pomiarowych jest związanych z systemami zdalnego odczytu energii elektrycznej [9]. W Europie proces ten zachodzi dużo wolniej. W krajach skandynawskich systemami AMR objęte są ponad 2 mln liczników, w Turcji liczba ta również sięga 2 mln. Największe wdrożenie w Europie ma miejsce we Włoszech w firmie energetycznej ENEL. W systemie AMR znajduje się już ponad 30 mln liczników.

Silną pozycję na rynku europejskim posiada szwajcarska firma Landis+Gyr. Rysunek 1. przedstawia liczby liczników w zainstalowanych systemach AMR w Europie w poszczególnych krajach [19]. W sumie firma dostarczyła na rynek ponad 1000 systemów AMR. Najwięcej tego typu wdrożeń miało miejsce w państwach skandynawskich. Szacuje się, że na całym świecie liczba liczników w systemach AMR wzrasta o około 15 - 20 %.

W Polsce z uwagi na koszty wprowadzania tego typu systemów, proces ten ma do tej pory charakter raczej pilotażowy. Przykładem może być pilotażowe wdrożenie systemu AMR dla ENERGA Gdańsk wykonane przez firmę APATOR SA. System jest instalowany w różnych rozproszonych terytorialnie punktach (osiedla mieszkaniowe, domki jednorodzinne) [9]. Przepustowość odczytowa systemu to około 80 liczników na minutę dla zdefiniowanych przez klienta zakresu informacji. Zainteresowanie zgłaszają do firmy APATOR SA inne spółki obrotu do wykonania wstępnych instalacji pilotażowych. Jest to jednak rozwiązanie jedynie lokalnego odczytu na niewielkim obszarze. Inkasent dokonuje odczytów w tzw. trybie „obchodzeniowym” – gromadzi odczyty poprzez komunikację specjalnego mobilnego czytnika z grupą niezbyt odległych liczników (100 - 200 m) wykorzystując komunikację radiową. I taki system jest w chwili obecnej w Polsce najbardziej popularną wersją systemu AMR. Natomiast, aby w pełni wykorzystać zalety systemu, należałoby zainstalować zespół koncentratorów, z których dane przesyłane byłyby przy wykorzystaniu np. technologii GSM do centralnego punktu gromadzącego odczyty – bazy odczytowej, mającej komunikację z systemem bilingowym. Tego typu pilotażowe wdrożenia wykonuje już firma APATOR SA.

architektury systemów zdalnego odczytu i ich funkcje

Podstawowym elementem systemu jest specjalny licznik mogący odbierać i wysyłać sygnały lub standardowy licznik wyposażony w specjalną przystawkę komunikacyjną połączoną z licznikiem przez wyjście impulsowe [4]. Na fotografii 1. przedstawiono przykładowy licznik do użytkowania w sektorze urządzeń domowych, dostosowany do integracji z systemami AMR dzięki możliwości wykorzystania jednego z dwóch wymiennych modułów komunikacyjnych (moduł PLC z obsługą DLMS, moduł GSM/GPRS z obsługą DLMS) [20].

Dane przesyłane są do koncentratorów (rejestratorów – komputerów przemysłowych) wykorzystując transmisję:

  • przewodową: linie niskiego napięcia, a czasem również średniego napięcia (technologia PLC – zasięg pomiędzy urządzeniami sieciowymi wynosi około 500 metrów, częstotliwość sygnałów od 3 do 95 kHz w technologii LonWorks),
  • bezprzewodową: modem GSM z transmisją pakietową GPRS, technologia GSM z wykorzystaniem do przesyłania danych wiadomości tekstowych SMS, modem radiowy do lokalnej transmisji radiowej o zasięgu od 50 metrów w budynku do kilku kilometrów w terenie otwartym (częstotliwość sygnału wynosi najczęściej kilkaset MHz), wykorzystanie infrastruktury lokalnej sieci bezprzewodowej WLAN (konieczne specjalne moduły konwersji).
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl