Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Analiza techniczno-ekonomiczna systemów AMR/AMM do zdalnego odczytu zużycia energii elektrycznej u odbiorców komunalno-bytowych

Licznik ZMF100 AC/AB firmy Landis+Gyr [20]
Licznik ZMF100 AC/AB firmy Landis+Gyr [20]

Rynek rozległych systemów zdalnego odczytu energii AMR/AMM rośnie w tempie ponad 15 % rocznie. Wdrażanie takich systemów to duże wyzwanie techniczne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Jednak zalety systemów zdalnego odczytu sprawiają, że w perspektywie 10 - 15 lat systemy tego typu staną się prawdopodobnie powszechnym standardem w energetyce, również w Polsce.

Systemy zdalnego odczytu energii elektrycznej (AMR – Automatic Meter Reading) wykorzystywane są i rozwijane od lat 70. ubiegłego wieku w wielu krajach. O ile systemy tego typu z powodzeniem są od lat wykorzystywane w przemyśle i na potrzeby niewielkiej liczby punktów pomiarowych, to w przypadku systemów do odczytu zużycia energii elektrycznej u odbiorców komunalno-bytowych na potrzeby np. spółki dystrybucyjnej (bardzo duża liczba liczników o dużym rozproszeniu) sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i kosztowna. Zalecenia Unii Europejskiej w zakresie oszczędności energii zalecają stosowanie tego typu rozwiązań zdalnego odczytu jako elementu, który sprzyja liberalizacji rynku energii, optymalizacji planowania zapotrzebowania na energię elektryczną oraz oszczędności energii. Zmianom ulegają przepisy prawne, np. w Holandii wszyscy dystrybutorzy energii elektrycznej mają już obowiązek wystawiania faktur na podstawie rzeczywistych odczytów. Odpowiednie przepisy prawne (prawo pomiarowe) dotyczące systemów zdalnego odczytu istnieją już Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Portugalii, Holandii, Turcji, na Łotwie oraz na Węgrzech [11].

Najbardziej rozwiniętym rynkiem systemów AMR są Stany Zjednoczone, w których około 23 % wszystkich punktów pomiarowych jest związanych z systemami zdalnego odczytu energii elektrycznej [9]. W Europie proces ten zachodzi dużo wolniej. W krajach skandynawskich systemami AMR objęte są ponad 2 mln liczników, w Turcji liczba ta również sięga 2 mln. Największe wdrożenie w Europie ma miejsce we Włoszech w firmie energetycznej ENEL. W systemie AMR znajduje się już ponad 30 mln liczników.

Silną pozycję na rynku europejskim posiada szwajcarska firma Landis+Gyr. Rysunek 1. przedstawia liczby liczników w zainstalowanych systemach AMR w Europie w poszczególnych krajach [19]. W sumie firma dostarczyła na rynek ponad 1000 systemów AMR. Najwięcej tego typu wdrożeń miało miejsce w państwach skandynawskich. Szacuje się, że na całym świecie liczba liczników w systemach AMR wzrasta o około 15 - 20 %.

W Polsce z uwagi na koszty wprowadzania tego typu systemów, proces ten ma do tej pory charakter raczej pilotażowy. Przykładem może być pilotażowe wdrożenie systemu AMR dla ENERGA Gdańsk wykonane przez firmę APATOR SA. System jest instalowany w różnych rozproszonych terytorialnie punktach (osiedla mieszkaniowe, domki jednorodzinne) [9]. Przepustowość odczytowa systemu to około 80 liczników na minutę dla zdefiniowanych przez klienta zakresu informacji. Zainteresowanie zgłaszają do firmy APATOR SA inne spółki obrotu do wykonania wstępnych instalacji pilotażowych. Jest to jednak rozwiązanie jedynie lokalnego odczytu na niewielkim obszarze. Inkasent dokonuje odczytów w tzw. trybie „obchodzeniowym” – gromadzi odczyty poprzez komunikację specjalnego mobilnego czytnika z grupą niezbyt odległych liczników (100 - 200 m) wykorzystując komunikację radiową. I taki system jest w chwili obecnej w Polsce najbardziej popularną wersją systemu AMR. Natomiast, aby w pełni wykorzystać zalety systemu, należałoby zainstalować zespół koncentratorów, z których dane przesyłane byłyby przy wykorzystaniu np. technologii GSM do centralnego punktu gromadzącego odczyty – bazy odczytowej, mającej komunikację z systemem bilingowym. Tego typu pilotażowe wdrożenia wykonuje już firma APATOR SA.

architektury systemów zdalnego odczytu i ich funkcje

Podstawowym elementem systemu jest specjalny licznik mogący odbierać i wysyłać sygnały lub standardowy licznik wyposażony w specjalną przystawkę komunikacyjną połączoną z licznikiem przez wyjście impulsowe [4]. Na fotografii 1. przedstawiono przykładowy licznik do użytkowania w sektorze urządzeń domowych, dostosowany do integracji z systemami AMR dzięki możliwości wykorzystania jednego z dwóch wymiennych modułów komunikacyjnych (moduł PLC z obsługą DLMS, moduł GSM/GPRS z obsługą DLMS) [20].

Dane przesyłane są do koncentratorów (rejestratorów – komputerów przemysłowych) wykorzystując transmisję:

  • przewodową: linie niskiego napięcia, a czasem również średniego napięcia (technologia PLC – zasięg pomiędzy urządzeniami sieciowymi wynosi około 500 metrów, częstotliwość sygnałów od 3 do 95 kHz w technologii LonWorks),
  • bezprzewodową: modem GSM z transmisją pakietową GPRS, technologia GSM z wykorzystaniem do przesyłania danych wiadomości tekstowych SMS, modem radiowy do lokalnej transmisji radiowej o zasięgu od 50 metrów w budynku do kilku kilometrów w terenie otwartym (częstotliwość sygnału wynosi najczęściej kilkaset MHz), wykorzystanie infrastruktury lokalnej sieci bezprzewodowej WLAN (konieczne specjalne moduły konwersji).
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl