Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kurs praktycznego wykorzystania programu ATP – EMTP (część 22.)

Najczęstsze błędy
Automatyczna detekcja błędów – sposób jej włączenia
Automatyczna detekcja błędów – sposób jej włączenia
J. Wiater

W dwudziestej drugiej części kursu zostaną omówione najczęściej popełniane błędy przez użytkowników, które powodują kłopoty z poprawnym prowadzeniem obliczeń w EMTP.

Prowadzenie obliczeń z wykorzystaniem programu ATP-EMTP wymaga bardzo często analizy powstałych błędów. W szczególności jest to bardzo istotne przy opracowywaniu nowych, wdrażaniu już istniejących modeli elementów bądź całych układów. Nie sposób ich uniknąć, dlatego konieczne jest prowadzenie analizy procesu obliczeń w celu ich wykrycia i usunięcia. W tej części kursu zostaną przedstawione najczęściej spotykane błędy wynikające z przyjętej metody prowadzenia obliczeń w EMTP, polegającej na dyskretyzacji sygnałów w dziedzienie czasu.

Proces obliczeniowy w EMTP jest prowadzony w kilku etapach. Na podstawie znajomości wartości zmiennych w układzie w chwili t – Δt wyznacza się ich wartości w chwili t. Przyjęty krok obliczeń (czasowy) Δt musi być na tyle mały, aby równania różniczkowe mogły być aproksymowane równaniami różnicowymi. Odpowiada to całkowaniu numerycznemu metodą trapezową z krokiem Δt. Napięcia w niektórych węzłach są znane, ponieważ są dołączone do źródeł lub uziemione. Po wyznaczeniu napięć w węzłach, w następnym kroku czasowym tworzone są nowe macierze zmiennych historii układu w chwili t – Δt i cały proces się powtarza. Symulacja może rozpocząć się od warunków początkowych zerowych, określonych dla źródła harmonicznego o zadanej częstotliwości lub dla wielu źródeł harmonicznych o różnych częstotliwościach [1].

analiza błędów

Podczas wykonywania obliczeń nowo tworzonych układów bardzo często użytkownik może popełnić błędy powodujące wstrzymanie procesu obliczeniowego. EMTP w sposób bardzo uproszczony umożliwia użytkownikowi analizę przebiegu procesu obliczeniowego.

W EMTP możliwa jest jedynie ręczna analiza pojawiających się błędów. Dostępna jest ona za pośrednictwem plików z końcówką LIS znajdujących się w katalogu C:/EMTP/ATP. Pliki LIS tworzone są za każdym razem po udanym lub nieudanym procesie obliczeniowym. Jest w nich zawarty opis każdego błędu w języku angielskim. Każde kolejne uruchomienie obliczeń w EMTP zamazuje poprzedni plik z komunikatami o błędach.

Aby móc z niej w ogóle skorzystać, należy z menu głównego wybrać ATP Settings oraz zakładkę OUTPUT i zaznaczyć Auto-detect simulation errors. Poszczególne rodzaje komunikatów, o których będziemy informowani, wybieramy zaznaczając odpowiednio:
ERROR – błędy powodujące wstrzymanie procesu obliczeniowego,
KILL CODE – kod błędu powodującego wstrzymanie procesu obliczeniowego,
+++ – informacje o zmianie stanu układu podczas obliczeń np. załączenie się TACS Switch,
+++/// – jw. uzupełniona o opis zaistniałego zdarzenia,
%%% – ostrzeżenia i informacje niepowodujące wstrzymania procesu obliczeniowego, takie jak np. prawidłowy zapis plików wynikowych na dysku.

oscylacje numeryczne

Obecność elementów nieliniowych w obwodzie wymaga stosowania nieliniowych metod obliczeń dla całego obwodu (opisanych w skrócie na wstępie). Wychodząc z założenia, że podejście takie jest mało efektywne, w przypadku obecności tylko kilku elementów nieliniowych w programie ATP-EMTP zastosowano zmodyfikowane metody liniowe do analiz elementów nieliniowych. Elementy, które mogą być modelowane tymi metodami, to np. nieliniowe indukcyjności do reprezentacji zjawisk nasycania się transformatorów, nieliniowe rezystancje jako ograniczniki przepięć oraz rezystancje zmienne w czasie do reprezentacji np. łuku elektrycznego.

Przyjęta w ATP-EMTP metoda trapezowa całkowania może niekiedy prowadzić do powstania błędów objawiających się tzw. „oscylacjami numerycznymi”. Powstają one w sytuacji skokowej zmiany pochodnej prądu płynącego przez indukcyjność lub pochodnej napięcia na kondensatorze.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl