Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kurs praktycznego wykorzystania programu ATP – EMTP (część 21.)

Własny element typu LIB
Analizowany trójstopniowy układ ochrony przepięciowej z wykorzystaniem elementu LIB
Analizowany trójstopniowy układ ochrony przepięciowej z wykorzystaniem elementu LIB
J. Wiater

W dwudziestej pierwszej części kursu zostanie omówiona metoda tworzenia własnego elementu typu LIB. Wykorzystanie omówionej procedury umożliwi tworzenie biblioteki elementów identycznej do standardowo już wbudowanej do ATP – EMTP.

Dotychczas analizowane były układy zawierające do 30 elementów. W przypadku praktycznych zastosowań może okazać się to niewystarczające, szczególnie gdy użytkownik będzie chciał symulować rozległą sieć elektroenergetyczną pracującą na kilku poziomach napięć. Pewnego rodzaju konfiguracje połączeń elementów będą się zapewne powtarzały, co spowoduje pogorszenie komfortu pracy i czytelności schematu. W szóstej części kursu omówiono elementy typu MOD oraz grupowanie, w tej części zostanie zaprezentowana metoda tworzenia własnych elementów typu LIB. W odróżnieniu od elementów grupowanych, typ LIB nie umożliwia użytkownikowi ingerencji w jego strukturę wewnętrzną po jego stworzeniu. Główną zaletą pliku LIB jest bardzo prosta procedura przenoszenia raz stworzonego elementu do wielu układów, co w przypadku grupowania nie było łatwą czynnością.

procedura tworzenia elementu typu LIB

W celu zaprezentowania idei tworzenia elementów typu LIB wykorzystano schemat z poprzedniej części kursu (rys. 1.). Opisana poniżej procedura umożliwi użytkownikowi stworzenie własnego elementu i wykorzystanie go wielokrotnie w układach symulowanych za pomocą pakietu ATP. Podczas dłuższej pracy użytkownik wykorzystując tę metodę będzie mógł stworzyć własną bibliotekę elementów dostosowaną do konkretnych zastosowań.

Krok 1.: tworzymy działający układ w EMTP, parametry elementów definiujemy zgodnie z wytycznymi z 20. części kursu (rys. 1.) (Uwaga! Koniecznie trzeba wykorzystać elementy Probe Volt, aby móc łatwiej się poruszać w pliku ATP – patrz niżej).
Krok 2.: na stworzonym schemacie pozostawiamy tylko te elementy, które mają być umieszczone w LIB (rys. 2.).
Krok 3.: w każdym elemencie uzupełniamy sekcję COMMENT, odpowiednio wpisując: Odgromnik, Rezystor R1, Rezystor R2, Warystor VAR, Warystor Vd, Pojemność Cd, Pojemność Co, Pojemność Cv (rys. 3.).
Krok 4.: nadajemy każdemu węzłowi sieci nazwę, odpowiednio: Vo, Vv, Vd, PE – szczegóły patrz poprzednie części kursu (prawym klawiszem myszy wskazujemy węzeł i dwa razy wciskamy lewy klawisz myszy).
Krok 5.: z menu głównego wybieramy zakładkę ATP i z niej opcję „Make File As” – (w nowszych wersjach ATP-DRAW → Sub-process → Make ATP File). Tworzony jest wówczas plik z końcówką ATP (np. k21_2.atp), który będzie poddawany dalszym modyfikacjom w celu stworzenia elementu LIB. Struktura wewnętrzna tworzonego pliku została przedstawiona w tabeli 1.
Krok 6.: z menu głównego wybieramy zakładkę ATP i z niej opcję „Edit ATP File” (rys. 4.).
Krok 7.: usuwamy pierwsze 10 linii pliku k21_2.atp (tab. 2.).
Krok 8.: usuwamy linie począwszy od /OUTPUT do BLANK PLOT (tab. 3.). Na to miejsce wstawiamy linie zawarte w tabeli 4.
Krok 9.: wstawiamy linie na początku pliku (tabela 5. – nagłówek). W wierszu zaczynającym się od litery C można umieścić własny komentarz o dowolnej treści, poprzedzając go 2 spacjami.
Krok 10.: we wszystkich miejscach w pliku ATP dopełniamy nazwy węzłów (do sześciu znaków) używając znaku podkreślenia „_”, czyli dla przykładu Vv zamieniamy na Vv_ _ _ _.
Krok 11.: wybranym parametrom elementów ze schematu na rysunku 2. nadajemy nazwy, które będą stanowiły zmienne w pliku LIB. I tak dla przykładu w omawianym układzie wybrano jako zmienne rezystancje R1 i R2 oraz pojemności Co, Cv, Cd. W tym miejscu należy uwzględnić, że nazwa zmiennej musi mieć 6 znaków. W przypadku, gdy chcemy nadać nazwę krótszą, pozostałe znaki dopełniamy wspomnianym już w kroku 10. podkreśleniem. Miejsce w edytowanym pliku ATP, w którym należy umieścić nazwy zmiennych, odnajdujemy na podstawie treści wiersza COMMENT, który odpowiada nazwom elementów przypisanych w kroku 3. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym wpisuje się nazwę zmiennej. Nazwa powinna być wpisana od miejsca, w którym kończy się wprowadzona wartość podążając w lewą stronę.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

Kamery termowizyjne Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl