Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kurs praktycznego wykorzystania programu ATP – EMTP (część 21.)

Własny element typu LIB
Analizowany trójstopniowy układ ochrony przepięciowej z wykorzystaniem elementu LIB
Analizowany trójstopniowy układ ochrony przepięciowej z wykorzystaniem elementu LIB
J. Wiater

W dwudziestej pierwszej części kursu zostanie omówiona metoda tworzenia własnego elementu typu LIB. Wykorzystanie omówionej procedury umożliwi tworzenie biblioteki elementów identycznej do standardowo już wbudowanej do ATP – EMTP.

Dotychczas analizowane były układy zawierające do 30 elementów. W przypadku praktycznych zastosowań może okazać się to niewystarczające, szczególnie gdy użytkownik będzie chciał symulować rozległą sieć elektroenergetyczną pracującą na kilku poziomach napięć. Pewnego rodzaju konfiguracje połączeń elementów będą się zapewne powtarzały, co spowoduje pogorszenie komfortu pracy i czytelności schematu. W szóstej części kursu omówiono elementy typu MOD oraz grupowanie, w tej części zostanie zaprezentowana metoda tworzenia własnych elementów typu LIB. W odróżnieniu od elementów grupowanych, typ LIB nie umożliwia użytkownikowi ingerencji w jego strukturę wewnętrzną po jego stworzeniu. Główną zaletą pliku LIB jest bardzo prosta procedura przenoszenia raz stworzonego elementu do wielu układów, co w przypadku grupowania nie było łatwą czynnością.

procedura tworzenia elementu typu LIB

W celu zaprezentowania idei tworzenia elementów typu LIB wykorzystano schemat z poprzedniej części kursu (rys. 1.). Opisana poniżej procedura umożliwi użytkownikowi stworzenie własnego elementu i wykorzystanie go wielokrotnie w układach symulowanych za pomocą pakietu ATP. Podczas dłuższej pracy użytkownik wykorzystując tę metodę będzie mógł stworzyć własną bibliotekę elementów dostosowaną do konkretnych zastosowań.

Krok 1.: tworzymy działający układ w EMTP, parametry elementów definiujemy zgodnie z wytycznymi z 20. części kursu (rys. 1.) (Uwaga! Koniecznie trzeba wykorzystać elementy Probe Volt, aby móc łatwiej się poruszać w pliku ATP – patrz niżej).
Krok 2.: na stworzonym schemacie pozostawiamy tylko te elementy, które mają być umieszczone w LIB (rys. 2.).
Krok 3.: w każdym elemencie uzupełniamy sekcję COMMENT, odpowiednio wpisując: Odgromnik, Rezystor R1, Rezystor R2, Warystor VAR, Warystor Vd, Pojemność Cd, Pojemność Co, Pojemność Cv (rys. 3.).
Krok 4.: nadajemy każdemu węzłowi sieci nazwę, odpowiednio: Vo, Vv, Vd, PE – szczegóły patrz poprzednie części kursu (prawym klawiszem myszy wskazujemy węzeł i dwa razy wciskamy lewy klawisz myszy).
Krok 5.: z menu głównego wybieramy zakładkę ATP i z niej opcję „Make File As” – (w nowszych wersjach ATP-DRAW → Sub-process → Make ATP File). Tworzony jest wówczas plik z końcówką ATP (np. k21_2.atp), który będzie poddawany dalszym modyfikacjom w celu stworzenia elementu LIB. Struktura wewnętrzna tworzonego pliku została przedstawiona w tabeli 1.
Krok 6.: z menu głównego wybieramy zakładkę ATP i z niej opcję „Edit ATP File” (rys. 4.).
Krok 7.: usuwamy pierwsze 10 linii pliku k21_2.atp (tab. 2.).
Krok 8.: usuwamy linie począwszy od /OUTPUT do BLANK PLOT (tab. 3.). Na to miejsce wstawiamy linie zawarte w tabeli 4.
Krok 9.: wstawiamy linie na początku pliku (tabela 5. – nagłówek). W wierszu zaczynającym się od litery C można umieścić własny komentarz o dowolnej treści, poprzedzając go 2 spacjami.
Krok 10.: we wszystkich miejscach w pliku ATP dopełniamy nazwy węzłów (do sześciu znaków) używając znaku podkreślenia „_”, czyli dla przykładu Vv zamieniamy na Vv_ _ _ _.
Krok 11.: wybranym parametrom elementów ze schematu na rysunku 2. nadajemy nazwy, które będą stanowiły zmienne w pliku LIB. I tak dla przykładu w omawianym układzie wybrano jako zmienne rezystancje R1 i R2 oraz pojemności Co, Cv, Cd. W tym miejscu należy uwzględnić, że nazwa zmiennej musi mieć 6 znaków. W przypadku, gdy chcemy nadać nazwę krótszą, pozostałe znaki dopełniamy wspomnianym już w kroku 10. podkreśleniem. Miejsce w edytowanym pliku ATP, w którym należy umieścić nazwy zmiennych, odnajdujemy na podstawie treści wiersza COMMENT, który odpowiada nazwom elementów przypisanych w kroku 3. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym wpisuje się nazwę zmiennej. Nazwa powinna być wpisana od miejsca, w którym kończy się wprowadzona wartość podążając w lewą stronę.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl